Previous Section Back to Table of Contents Lords Hansard Home Page

Written Answers

Tuesday, 20th January 1998.

European Union: Forthcoming Business

Lord Williams of Elvel asked Her Majesty's Government:

The Parliamentary Under-Secretary of State, Foreign and Commonwealth Office (Baroness Symons of Vernham Dean): Monthly forecast of business for January 1998

The following Councils are scheduled:

January 19BrusselsEcofin Council
January 19-20BrusselsAgriculture Council
January 26-27BrusselsGeneral Affairs Council
January 29-30BirminghamJustice & Home Affairs Council (Informal)

The following subjects are likely to be discussed: January 19: Ecofin Council

20 Jan 1998 : Column WA226

    Cyprus: Outline of Europe Conference: Pre-Accession Strategy--Presidency Progress report.


    Transatlantic Relations: Report in EU-US Ministerial.

    EU-Japan Summit: Presidency Report.

    Trade issues: China--Silk Agreement: Mongolia--Textile Agreement (possible A point): Russia--Textiles: Vietnam Textiles Agreement (possible A point): Financial Services.

    CFSP: Former Yugoslavia--Albania--Great Lakes--Turkey-Cyprus (developments post- Luxembourg)--Middle East Peace Process--Overseas Countries and Territories.

    Third Country meetings in margins: Albania: Russia Co-operation Council. January 29-30: Justice & Home Affairs Council (Informal)

    No formal Agenda. European Calendar: January-June 1998

This calendar is primarily concerned with European Union matters, but certain other relevant events are also included. Events and dates quoted are based on the information available on the date of issue.

January 1998
1UK Presidency commences
8LondonVisit of College of Commissioners
12-16StrasbourgEuropean Parliament Plenary
15BrusselsPolitical Committee
19BrusselsEcofin Council
19-20BrusselsAgriculture Council
26-27BrusselsGeneral Affairs Council
28-29BrusselsEuropean Parliament Plenary
29-30BirminghamJustice & Home Affairs Council (Informal)
February 1998
3BrusselsPolitical Committee
9-11Costa RicaEU/San Jose Group
11-12BrusselsSelect Committee on Trade & Industry visit
12BrusselsResearch Council
12-13PanamaEU/Rio Group
12-13LondonPolitical Committee
13-15CambridgeInternal Market (Informal)
16BrusselsEcofin Council
16-17BrusselsAgriculture Council
16-20StrasbourgEuropean Parliament Plenary
23-24BrusselsGeneral Affairs Council
26BrusselsTelecom Council
March 1998
3BrusselsPolitical Committee
9BrusselsEcofin Council (t.b.c.)
9-10ManchesterUK Presidency Conference
9-13StrasbourgEuropean Parliament Plenary
12-13LondonJoint Social & Education (Informal)
14-15EdinburghForeign Minister's Informal
15-17ManchesterSeminar for Cultural Ministers
16-17BrusselsAgriculture Council
17BrusselsTransport Council
19BrusselsPolitical Committee
19BrusselsJustice & Home Affairs Council
20-22YorkEcofin Informal
23BrusselsEnvironment Council
24BrusselsFisheries Council
30BrusselsInternal Market Council
30-31BrusselsGeneral Affairs Council
30-31StrasbourgEuropean Parliament Plenary
3-11 AprilMoscowG8 Energy Ministerial
April 1998
1-3StrasbourgEuropean Parliament Plenary
2-4LondonASEM II
6LuxembourgSocial Affairs Council
7BrusselsPolitical Committee
16BrusselsPolitical Committee
20-21LuxembourgAgriculture Council
21LuxembourgEcofin Council
23LuxembourgConsumer Affairs Council
24-26ChesterEnvironment & Transport (Informal)
27-28LuxembourgGeneral Affairs Council
29-30BrusselsEuropean Parliament
30LuxembourgHealth Council
May 1998
1-3BrusselsEcofin & Special EMU Council
5BrusselsPolitical Committee (t.b.c.)
7BrusselsIndustry Council
10-12NewcastleAgriculture (Informal)
11BrusselsEnergy Council
11BrusselsEuro-Med Energy Ministerial
12BrusselsPolitical Committee
11-15StrasbourgEuropean Parliament Plenary
18BrusselsDevelopment Council
18BrusselsInternal Market
19BrusselsTelecommunications Council
25-26BrusselsGeneral Affairs Council
25-26BrusselsAgriculture Council
27-28BrusselsEuropean Parliament Plenary
28-29BrusselsJustice & Home Affairs Council
June 1998
2LuxembourgPolitical Committee
4LuxembourgEducation & Social Affairs Council
8LuxembourgFisheries Council
8-9LuxembourgGeneral Affairs Council (t.b.c.)
15-16CardiffEuropean Council
15-19StrasbourgEuropean Parliament Plenary
16-17LuxembourgEnvironment Council
17LuxembourgJoint Environment & Transport Council
18LuxembourgTransport Council
22LuxembourgResearch Council
22-23LuxembourgAgriculture Council
29-30LuxembourgGeneral Affairs Council (t.b.c.)

20 Jan 1998 : Column WA228

European Committee of the Regions: Nominations

Lord Burlison asked Her Majesty's Government:

    Whom they have nominated for the second term of the European Committee of the Regions.[HL189]

Baroness Symons of Vernham Dean: The following nominations have been forwarded to the Council of Ministers: Full Members

From English local government:

    George Gill CBE, Gateshead Metropolitan Borough Council

    John Battye, Oldham Metropolitan Borough Council

    Pam Warhurst, Calderdale Metropolitan Borough Council

    Dennis Pettitt, Nottinghamshire County Council

    Ken Bodfish, Brighton and Hove Unitary Authority

    Albert Bore, Birmingham City Council

    Sally Powell, Hammersmith and Fulham London Borough Council

    Jane Hore, Suffolk County Council

    Sir Ronald Watson CBE, Sefton Metropolitan Borough Council

    Lord Bowness CBE DL, Croydon London Borough Council

    Paul White, Essex County Council

    Sir Simon Day, Devon County Council

    Lord Tope CBE, Sutton London Borough Council

    Dr. James Walsh RD, West Sussex County Council and Arun District Council

    Ruth Coleman, North Wiltshire District Council

    Milner Whiteman, Bridgnorth District Council

From Scottish local government:

    Hugh Henry, Renfrewshire Council

    Ian Stewart Houghton, Angus Council

    Christine May, Fife Council

    Peter James Peacock, Highland Council

From Welsh local government:

    Brian Smith, Torfaen Borough Council

    Linda Mathews, Merthyr County Borough Council

From Northern Ireland local government:

    Reg Empey, Belfast City Council

    Denis Haughey, Cookstown District Council

20 Jan 1998 : Column WA229

    Alternate Members

From English local government:

    Ian Swithenbank, Northumberland County Council

    Ruth Henig, Lancashire County Council

    Keith Billington, Rotheram Borough Council

    Peter Soulsby, Leicester Unitary Authority

    Toby Harris, Harringey London Borough Council

    Sarah McCarthy-Fry, Portsmouth Unitary Authority

    Diane Bunyan, Bristol Unitary Authority

    Sue Davies, The Wrekin Unitary Authority

    David Martin, Sefton Metropolitan Borough Council

    Margaret Eaton, Bradford City Council

    Gordon Keymer, Tanbridge District Council

    Suzie Kemp, Newbury Unitary Authority

    Keith Whitmore, Manchester City Council

    Liz Tucker, Hereford and Worcester County Council

    Ros Scott, Suffolk County Council

    Peter Moore, Sheffield City Council

From Scottish local government:

    Irene Oldfather, North Ayrshire Council

    Marcus Humphrey, Aberdeenshire Council

    Joan Mitchell, Dumfries and Galloway Council

    Cormick Keenan McChord, Stirling Council

From Welsh local government:

    Doctor John Evans, Caerphilly County Borough Council

    Eurig Wyn, Gwynedd County Council

From Northern Ireland local government:

    George Savage, Craigavon Borough Council

    John Fee, Newry and Mourne District Council

In making these nominations, we have sought, in consultation with local government, to provide a delegation which is appropriately representative of all of the United Kingdom, which provides appropriate expertise, and which takes account of the current political balance within United Kingdom local government.

Next Section Back to Table of Contents Lords Hansard Home Page