Previous SectionIndexHome Page


Division No. 123
[6:34 pm


AYES


Abbott, Ms Diane
Ainsworth, Peter (E Surrey)
Allan, Richard
Amess, David
Ancram, rh Michael
Arbuthnot, rh James
Atkinson, David (Bour'mth E)
Atkinson, Peter (Hexham)
Bacon, Richard
Baker, Norman
Baldry, Tony
Barker, Gregory
Barnes, Harry
Baron, John (Billericay)
Barrett, John
Beggs, Roy (E Antrim)
Beith, rh A. J.
Bellingham, Henry
Bercow, John
Beresford, Sir Paul
Berry, Roger
Blunt, Crispin
Boswell, Tim
Bottomley, Peter (Worthing W)
Bottomley, rh Virginia (SW Surrey)
Brady, Graham
Brake, Tom (Carshalton)
Brazier, Julian
Breed, Colin
Brooke, Mrs Annette L.
Browning, Mrs Angela
Bruce, Malcolm
Burgon, Colin
Burnett, John
Burns, Simon
Burnside, David
Burstow, Paul
Burt, Alistair
Butterfill, Sir John
Cable, Dr. Vincent
Calton, Mrs Patsy
Cameron, David
Campbell, Gregory (E Lond'y)
Campbell, rh Sir Menzies (NE Fife)
Carmichael, Alistair
Cash, William
Caton, Martin
Chapman, Sir Sydney (Chipping Barnet)
Chidgey, David
Chope, Christopher
Clapham, Michael
Clappison, James
Clark, Mrs Helen (Peterborough)
Clarke, rh Kenneth (Rushcliffe)
Clifton-Brown, Geoffrey
Collins, Tim
Colman, Tony
Conway, Derek
Corbyn, Jeremy
Cotter, Brian
Cran, James (Beverley)
Crausby, David
Cruddas, Jon
Curry, rh David
Dalyell, Tam
Davey, Edward (Kingston)
Davidson, Ian
Davies, Quentin (Grantham&Stamford)
Davis, rh David (Haltemprice&Howden)
Dismore, Andrew
Djanogly, Jonathan
Dobbin, Jim (Heywood)
Dobson, rh Frank
Dodds, Nigel
Donaldson, Jeffrey M.
Dorrell, rh Stephen
Doughty, Sue
Duncan, Alan (Rutland)
Duncan Smith, rh Iain
Dunwoody, Mrs Gwyneth
Ennis, Jeff (Barnsley E)
Evans, Nigel
Ewing, Annabelle
Fabricant, Michael
Field, Mark (Cities of London&Westminster)
Fisher, Mark
Flight, Howard
Flook, Adrian
Forth, rh Eric
Foster, Don (Bath)
Fox, Dr. Liam
Francois, Mark
Galloway, George
Garnier, Edward
George, Andrew (St. Ives)
Gibb, Nick (Bognor Regis)
Gibson, Dr. Ian
Gidley, Sandra
Gillan, Mrs Cheryl
Godsiff, Roger
Goodman, Paul
Gray, James (N Wilts)
Grayling, Chris
Green, Damian (Ashford)
Green, Matthew (Ludlow)
Greenway, John
Grieve, Dominic
Grogan, John
Gummer, rh John
Hague, rh William
Hammond, Philip
Hancock, Mike
Harris, Dr. Evan (Oxford W&Abingdon)
Harvey, Nick
Havard, Dai (Merthyr Tydfil&Rhymney)
Hawkins, Nick
Hayes, John (S Holland)
Heald, Oliver
Heath, David
Heathcoat-Amory, rh David
Hendry, Charles
Hermon, Lady
Hoban, Mark (Fareham)
Hoey, Kate (Vauxhall)
Hogg, rh Douglas
Holmes, Paul
Horam, John (Orpington)
Howard, rh Michael
Howarth, Gerald (Aldershot)
Hoyle, Lindsay
Hughes, Simon (Southwark N)
Hunter, Andrew
Hurst, Alan (Braintree)
Iddon, Dr. Brian
Illsley, Eric
Jack, rh Michael
Jackson, Glenda (Hampstead&Highgate)
Jenkin, Bernard
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Lynne (Selly Oak)
Jones, Nigel (Cheltenham)
Keetch, Paul
Kennedy, rh Charles (Ross Skye&Inverness)
Key, Robert (Salisbury)
Kilfoyle, Peter
Kirkbride, Miss Julie
Kirkwood, Sir Archy
Knight, rh Greg (E Yorkshire)
Laing, Mrs Eleanor
Lait, Mrs Jacqui
Lamb, Norman
Lansley, Andrew
Laws, David (Yeovil)
Leigh, Edward
Letwin, rh Oliver
Lewis, Dr. Julian (New Forest E)
Lewis, Terry (Worsley)
Liddell-Grainger, Ian
Lidington, David
Lilley, rh Peter
Lloyd, Tony (Manchester C)
Llwyd, Elfyn
Loughton, Tim
Luff, Peter (M-Worcs)
McCafferty, Chris
McDonnell, John
McGrady, Eddie
McIntosh, Miss Anne
Mackay, rh Andrew
Maclean, rh David
McLoughlin, Patrick
McNamara, Kevin
Mahon, Mrs Alice
Malins, Humfrey
Maples, John
Marsden, Paul (Shrewsbury&Atcham)
Marshall, Jim (Leicester S)
Marshall-Andrews, Robert
Mates, Michael
Mawhinney, rh Sir Brian
May, Mrs Theresa
Mercer, Patrick
Mitchell, Andrew (Sutton Coldfield)
Moore, Michael
Morgan, Julie
Moss, Malcolm
Mudie, George
Murrison, Dr. Andrew
Norman, Archie
Oaten, Mark (Winchester)
O'Brien, Stephen (Eddisbury)
Öpik, Lembit
Osborne, George (Tatton)
Ottaway, Richard
Owen, Albert
Page, Richard
Paice, James
Paisley, Rev. Ian
Paterson, Owen
Pickles, Eric
Portillo, rh Michael
Prentice, Gordon (Pendle)
Price, Adam (E Carmarthen&Dinefwr)
Prisk, Mark (Hertford)
Pugh, Dr. John
Randall, John
Redwood, rh John
Reid, Alan (Argyll&Bute)
Rendel, David
Robathan, Andrew
Robertson, Angus (Moray)
Robertson, Hugh (Faversham&M-Kent)
Robertson, Laurence (Tewk'b'ry)
Robinson, Mrs Iris (Strangford)
Robinson, Peter (Belfast E)
Roe, Mrs Marion
Rosindell, Andrew
Ruffley, David
Russell, Bob (Colchester)
Salmond, Alex
Sanders, Adrian
Sayeed, Jonathan
Sedgemore, Brian
Selous, Andrew
Shephard, rh Mrs Gillian
Shepherd, Richard
Short, rh Clare
Simmonds, Mark
Simpson, Alan (Nottingham S)
Simpson, Keith (M-Norfolk)
Skinner, Dennis
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns&Kincardine)
Smyth, Rev. Martin (Belfast S)
Soames, Nicholas
Spelman, Mrs Caroline
Spicer, Sir Michael
Spink, Bob (Castle Point)
Spring, Richard
Stanley, rh Sir John
Steen, Anthony
Steinberg, Gerry
Streeter, Gary
Stunell, Andrew
Swayne, Desmond
Swire, Hugo (E Devon)
Syms, Robert
Tapsell, Sir Peter
Taylor, David (NW Leics)
Taylor, John (Solihull)
Taylor, Matthew (Truro)
Taylor, Dr. Richard (Wyre F)
Taylor, Sir Teddy
Teather, Sarah
Thomas, Simon (Ceredigion)
Thurso, John
Tonge, Dr. Jenny
Tredinnick, David
Trend, Michael
Trickett, Jon
Trimble, rh David
Turner, Andrew (Isle of Wight)
Tyler, Paul (N Cornwall)
Tyrie, Andrew
Viggers, Peter
Walter, Robert
Wareing, Robert N.
Waterson, Nigel
Watkinson, Angela
Webb, Steve (Northavon)
Weir, Michael
Whittingdale, John
Widdecombe, rh Miss Ann
Wiggin, Bill
Wilkinson, John
Willetts, David
Williams, Hywel (Caernarfon)
Williams, Roger (Brecon)
Willis, Phil
Wilshire, David
Winterton, Ann (Congleton)
Winterton, Sir Nicholas (Macclesfield)
Wishart, Pete
Wood, Mike (Batley)
Yeo, Tim (S Suffolk)
Young, rh Sir George
Younger-Ross, Richard

Tellers for the Ayes:


Geraldine Smith and
Mr. Kelvin Hopkins


NOES


Adams, Irene (Paisley N)
Ainger, Nick
Ainsworth, Bob (Cov'try NE)
Alexander, Douglas
Allen, Graham
Anderson, rh Donald (Swansea E)
Anderson, Janet (Rossendale&Darwen)
Armstrong, rh Ms Hilary
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Bailey, Adrian
Baird, Vera
Banks, Tony
Barron, rh Kevin
Battle, John
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Begg, Miss Anne
Bell, Sir Stuart
Benn, rh Hilary
Bennett, Andrew
Benton, Joe (Bootle)
Betts, Clive
Blackman, Liz
Blair, rh Tony
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Blunkett, rh David
Boateng, rh Paul
Borrow, David
Bradley, rh Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Bradshaw, Ben
Brennan, Kevin
Brown, rh Gordon (Dunfermline E)
Brown, rh Nicholas (Newcastle E Wallsend)
Brown, Russell (Dumfries)
Browne, Desmond
Bryant, Chris
Buck, Ms Karen
Burnham, Andy
Byers, rh Stephen
Caborn, rh Richard
Cairns, David
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Cawsey, Ian (Brigg)
Challen, Colin
Chapman, Ben (Wirral S)
Chaytor, David
Clark, Dr. Lynda (Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, rh Charles (Norwich S)
Clarke, rh Tom (Coatbridge&Chryston)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Clwyd, Ann (Cynon V)
Coffey, Ms Ann
Coleman, Iain
Cook, Frank (Stockton N)
Cooper, Yvette
Corston, Jean
Cranston, Ross
Cummings, John
Cunningham, rh Dr. Jack (Copeland)
Cunningham, Jim (Coventry S)
Cunningham, Tony (Workington)
Curtis-Thomas, Mrs Claire
Darling, rh Alistair
David, Wayne
Davies, rh Denzil (Llanelli)
Davies, Geraint (Croydon C)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Denham, rh John
Dhanda, Parmjit
Donohoe, Brian H.
Doran, Frank
Dowd, Jim (Lewisham W)
Drown, Ms Julia
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Efford, Clive
Ellman, Mrs Louise
Field, rh Frank (Birkenhead)
Fitzpatrick, Jim
Fitzsimons, Mrs Lorna
Flint, Caroline
Follett, Barbara
Foster, rh Derek
Foster, Michael (Worcester)
Foster, Michael Jabez (Hastings&Rye)
Foulkes, rh George
Francis, Dr. Hywel
Gapes, Mike (Ilford S)
Gardiner, Barry
George, rh Bruce (Walsall S)
Gilroy, Linda
Goggins, Paul
Griffiths, Jane (Reading E)
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Griffiths, Win (Bridgend)
Hain, rh Peter
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hall, Patrick (Bedford)
Hamilton, David (Midlothian)
Hamilton, Fabian (Leeds NE)
Hanson, David
Harman, rh Ms Harriet
Harris, Tom (Glasgow Cathcart)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hendrick, Mark
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hesford, Stephen
Hewitt, rh Ms Patricia
Heyes, David
Hill, Keith (Streatham)
Hodge, Margaret
Hoon, rh Geoffrey
Hope, Phil (Corby)
Howarth, rh Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N&Sefton E)
Howells, Dr. Kim
Hughes, Beverley (Stretford&Urmston)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Hutton, rh John
Ingram, rh Adam
Irranca-Davies, Huw
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jackson, Robert (Wantage)
Jamieson, David
Jenkins, Brian
Johnson, Alan (Hull W)
Johnson, Miss Melanie (Welwyn Hatfield)
Jones, Kevan (N Durham)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Jowell, rh Tessa
Joyce, Eric (Falkirk W)
Kaufman, rh Gerald
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham)
Keen, Ann (Brentford)
Kelly, Ruth (Bolton W)
Kemp, Fraser
Kennedy, Jane (Wavertree)
Khabra, Piara S.
Kidney, David
King, Andy (Rugby)
King, Ms Oona (Bethnal Green&Bow)
Knight, Jim (S Dorset)
Kumar, Dr. Ashok
Ladyman, Dr. Stephen
Lammy, David
Lawrence, Mrs Jackie
Laxton, Bob (Derby N)
Lazarowicz, Mark
Lepper, David
Leslie, Christopher
Levitt, Tom (High Peak)
Lewis, Ivan (Bury S)
Liddell, rh Mrs Helen
Linton, Martin
Love, Andrew
Luke, Iain (Dundee E)
Lyons, John (Strathkelvin)
McAvoy, Thomas
McCabe, Stephen
McCartney, rh Ian
McDonagh, Siobhain
MacDonald, Calum
MacDougall, John
McFall, John
McGuire, Mrs Anne
McIsaac, Shona
McKechin, Ann
McKenna, Rosemary
Mackinlay, Andrew
McNulty, Tony
MacShane, Denis
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
McWilliam, John
Mahmood, Khalid
Mallaber, Judy
Mandelson, rh Peter
Mann, John (Bassetlaw)
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marshall, David (Glasgow Shettleston)
Martlew, Eric
Michael, rh Alun
Milburn, rh Alan
Miliband, David
Miller, Andrew
Mitchell, Austin (Gt Grimsby)
Moffatt, Laura
Mole, Chris
Moonie, Dr. Lewis
Moran, Margaret
Morley, Elliot
Morris, rh Estelle
Mountford, Kali
Mullin, Chris
Munn, Ms Meg
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Murphy, rh Paul (Torfaen)
Naysmith, Dr. Doug
Norris, Dan (Wansdyke)
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Brien, Mike (N Warks)
O'Hara, Edward
Olner, Bill
O'Neill, Martin
Organ, Diana
Osborne, Sandra (Ayr)
Palmer, Dr. Nick
Pearson, Ian
Perham, Linda
Picking, Anne
Pickthall, Colin
Pike, Peter (Burnley)
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pond, Chris (Gravesham)
Pope, Greg (Hyndburn)
Pound, Stephen
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prescott, rh John
Primarolo, rh Dawn
Prosser, Gwyn
Purchase, Ken
Purnell, James
Quin, rh Joyce
Quinn, Lawrie
Rammell, Bill
Rapson, Syd (Portsmouth N)
Raynsford, rh Nick
Reed, Andy (Loughborough)
Reid, rh Dr. John (Hamilton N&Bellshill)
Robertson, John (Glasgow Anniesland)
Robinson, Geoffrey (Coventry NW)
Roche, Mrs Barbara
Rooney, Terry
Ross, Ernie (Dundee W)
Roy, Frank (Motherwell)
Ruane, Chris
Ruddock, Joan
Russell, Ms Christine (City of Chester)
Ryan, Joan (Enfield N)
Salter, Martin
Sarwar, Mohammad
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Shaw, Jonathan
Sheerman, Barry
Sheridan, Jim
Shipley, Ms Debra
Simon, Siôn (B'ham Erdington)
Singh, Marsha
Smith, rh Andrew (Oxford E)
Smith, Angela (Basildon)
Smith, rh Chris (Islington S&Finsbury)
Smith, Jacqui (Redditch)
Soley, Clive
Southworth, Helen
Spellar, rh John
Squire, Rachel
Starkey, Dr. Phyllis
Stewart, David (Inverness E&Lochaber)
Stewart, Ian (Eccles)
Stinchcombe, Paul
Stoate, Dr. Howard
Straw, rh Jack
Stringer, Graham
Stuart, Ms Gisela
Sutcliffe, Gerry
Tami, Mark (Alyn)
Taylor, rh Ann (Dewsbury)
Taylor, Dari (Stockton S)
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Thomas, Gareth (Harrow W)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark (S Derbyshire)
Touhig, Don (Islwyn)
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Tynan, Bill (Hamilton S)
Vaz, Keith (Leicester E)
Walley, Ms Joan
Ward, Claire
Watson, Tom (W Bromwich E)
Watts, David
White, Brian
Whitehead, Dr. Alan
Wicks, Malcolm
Williams, rh Alan (Swansea W)
Williams, Betty (Conwy)
Wills, Michael
Wilson, Brian
Winnick, David
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Woodward, Shaun
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wright, Anthony D. (Gt Yarmouth)
Wright, David (Telford)
Wright, Tony (Cannock)
Wyatt, Derek

Tellers for the Noes:


Gillian Merron and
Vernon Coaker

Question accordingly negatived.

31 Mar 2004 : Column 1711

Clause 28


Next Section

IndexHome Page