House of Commons
Session 2001- 02
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 2nd November 2002

SELECT COMMITTEES

A complete list of Select Committee membership and a Factsheet (P2) on the work of Select Committees is available on request from the House of Commons Information Office. The list and Factsheet are also on the Parliament website at:

http://www.parliament.uk/commons/lib/fact.htm

An index to the Select Committee home pages together with links to further pages containing information about their work and publications is on the Parliament website at: http://www.parliament.uk/commons/selcom/cmsel.htm

COMMITTEE MEMBERSHIP

Catering Committee:

Mrs Jacqui Lait discharged, Mr Peter Atkinson appointed.

Public Accounts Committee

Mr Barry Gardiner discharged, Angela Eagle appointed

Public Administration Committee

Mr Anthony D Wright discharged, Mr Kelvin Hopkins appointed

Environment, Food and Rural Affairs:

The Reform of the Common Fisheries Policy Sub-Committee

Mr Colin Breed (Chairman)

Mr David Borrow

Mr David CurryMr David Drew

Mr Austin Mitchell

Diana Organ

Environment, Food and Rural Affairs:

The Mid-Term Review of the Cap Sub-Committee

Mr David Curry (Chairman)

Mr David Borrow

Mr David BurnsideMr David Drew

Mr Patrick Hall

Mr Michael JackMr David Lepper

Mr Austin Mitchell

Mr David TaylorMr Paddy Tipping

Mr Mark Todd

Office of the Deputy Prime Minister:

Urban Affairs Sub-Committee

Mr Clive Betts (Chairman)

Andrew Bennett

Sir Paul BeresfordAlistair Burt

Mr David Clelland

Mr John CummingsChris Mold

Mr Bill O'Brien

Dr John PughChristine Russell

Mr Gary Streeter


SELECT COMMITTEE MEETINGS

28 October - 1 November 2002

Monday 28th October

EDUCATION AND SKILLS

Subject: Work of the Qualifications and Curriculum Authority

Witnesses: AQA; Edexcel, OCR; and the Qualifications and Curriculum Authority (QCA)

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: Office for National Statistics: Outsourcing the 2001 Census

Witnesses: Mr Len Cook, National Statistician and Registrar General and Mr John Pullinger, Executive Director, Office for National Statistics

FOREIGN AFFAIRS

Subject: Foreign Policy Aspects of the War Against Terrorism

Witnesses: Rt Hon Jack Straw MP, Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, Mr Peter Ricketts CMG and Mr Tim Dowse, Foreign and Commonwealth Office

OFFICE OF THE DEPUTY PRIME MINISTER:

URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: Regeneration Initiatives

Witnesses: Rt Revd James Jones, Bishop of Liverpool, Chairman, Mr Steve Boyle, Chief Executive, Liverpool New Deal for Communities; Dr Peter Tyler, University of Cambridge; Mr Paul Lawless, Sheffield Hallam University; Audit Commission


Tuesday 29th October

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS:

REFORM OF THE COMMON FISHERIES POLICY SUB-COMMITTEE

Subject: Reform of the Common Fisheries Policy

Witnesses: National Federation of Fishermen's Organisations and the Scottish Fishermen's Federation

TRADE AND INDUSTRY

Subject: The Company Law White Paper

Witnesses: TUC; Institute of Chartered Accountants; Law Society

HOME AFFAIRS

Subject: Draft Extradition Bill

Witnesses: Susie Alegre, JUSTICE; Gareth Crossman, Liberty

INTERNATIONAL DEVELOPMENT

Subject: The humanitarian crisis in southern Africa

Witnesses Mr John Winter, Head of Central and Southern Africa Department, Department for International Development, Mr Rob Holden, Conflict and Humanitarian Affairs Department (CHAD), Crisis Management Group, DFID Johannesburg, and Mr John Hansell OBE, Food Security Adviser, DFID Zimbabwe

TREASURY

Subject: Split Capital Investment Trusts

Witnesses: Aberdeen Asset Management; Brewin Dolphin and Collins Stewart;

Association of Investment Trust Companies

NORTHERN IRELAND AFFAIRS

Subject: Control of Firearms in Northern Ireland and the Draft Firearms (Northern Ireland) Order 2002

Witnesses: Gun Trade Association, Northern Ireland; Ulster Rifle Association; British Association for Shooting and Conservation; Countryside Alliance in Northern Ireland

TRADE AND INDUSTRY

Subjects:(i) Manufacturing Strategy; (ii) The Company Law White Paper

Witnesses: (i)Rt Hon Patricia Hewitt MP, Secretary of State for Trade and Industry, DTI;

(ii) Investment Management Association

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS:

MID- TERM REVIEW OF THE CAP SUB-COMMITTEE

Subject: Mid-Term Review of the CAP

Witnesses: National Farmers' Union of England and Wales


Wednesday 30th October

EDUCATION AND SKILLS

Subject: The Work of OFSTED

Witnesses: Mr David Bell, Her Majesty's Chief Inspector of Schools, and officials

OFFICE OF THE DEPUTY PRIME MINISTER: HOUSING, PLANNING, LOCAL

GOVERNMENT AND THE REGIONS

Subject: Affordable Housing

Witnesses: Yorkon; Housing Corporation; Rt Hon Lord Rooker, Minister of State for Housing,

Planning, Regeneration and Regulatory Reform, Office of the Deputy Prime Minister

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS

Subject: The Water Framework Directive

Witnesses: WaterVoice; World Wildlife Fund (WWF); RSPB

SCOTTISH AFFAIRS

Subject: The work of the Scottish Consumer Council

Witnesses: Scottish Consumer Council

EUROPEAN SCRUTINY

Subject: European Council and Convention on the Future of Europe

Witness: Rt Hon Peter Hain MP, Minister for Europe, Foreign and Commonwealth Office

WORK AND PENSIONS

Subject: Departmental Report

Witnesses: Rt Hon Andrew Smith MP, Secretary of State for Work and Pensions and officials,

Department for Work and Pensions

TRANSPORT

Subject: Urban Charging Schemes

Witnesses: Commission for Integrated Transport; RAC Foundation; Rt Hon Alistair Darling MP,

Secretary of State for Transport

SCIENCE AND TECHNOLOGY

Subject: Towards a Non-Carbon Fuel Economy: Research, Development and Demonstration

Witnesses: Tyndall Centre; Academic researchers in energy technology; PowerGen; Innogy

TREASURY: SUB-COMMITTEE

Subject: Office for National Statistics Annual Report and Accounts, and related matters

Witnesses: Mr Len Cook, National Statistician and Registrar General, and Mr John Pullinger Executive Director, Office for National Statistics


Thursday 31st October

EUROPEAN SCRUTINY

Subject: Commission Annual Works Programme

Witness: Mr Michel Servoz, European Commission

TRADE AND INDUSTRY

Subject: The Company Law White Paper

Witnesses: Quoted Companies Alliance; Institute of Directors

PUBLIC ADMINISTRATION

Subjects: Public Service Targets

Witnesses: Dr Ian Bogle, Chairman, British Medical Association and Mr David Hart OBE,

General Secretary, National Association of Head Teachers

TRADE AND INDUSTRY

Subject: The Company Law White Paper

Witnesses: Corporate Responsibility Coalition; CBI

PUBLIC ADMINISTRATION

Subjects: Public Appointments and Patronage

Witness: Mr Douglas Alexander MP, Minister of State, Cabinet Office

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS:

REFORM OF THE COMMON FISHERIES POLICY SUB-COMMITTEE

Subject: Reform of the Common Fisheries Policy

Witnesses: The Fishermen's Association Ltd; Mr Elliot Morley MP, Parliamentary Under-Secretary of State (Fisheries, Water and Nature Protection), and officials, Department for Environment, Food and Rural Affairs


Forthcoming Select Committee Meetings

4 - 8 November 2002

Monday 4th November

PUBLIC ACCOUNTS*w

Subject: Individual Learning Accounts

Witnesses: Mr David Normington CB, Permanent Secretary, and Mr Peter Lauener, Director, Learning Delivery and Standards Group, Department for Education and Skills, and Mr Rod Aldridge OBE, Executive Chairman, and Mr John Tizard, Director, Policy and Public Affairs, Capita Group Plc

4.00p.m.

15

SCIENCE AND TECHNOLOGY*

Subject: The Government's Response to the Science Education from 14 to 19 Report

Witnesses: Mr David Miliband MP, Minister of State for School Standards, Department for Education and Skills

4.30p.m.

8


Tuesday 5th November

OFFICE OF THE DEPUTY PRIME MINISTER: HOUSING, PLANNING, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS

Subject: Annual Report

Witnesses: Barbara Roche MP, Minister of State for Social Exclusion and Deputy Minister for Women; Rt Hon Nick Raynsford MP, Minister of State for Local Government and the Regions (at approximately 10.40am)

10.00a.m.

5
HOME AFFAIRS

Subject: Criminal Justice and Sentencing Bill

Witnesses: Mr Ian Blair, Deputy Commissioner of the Metropolitan Police and Mr John Birbeck, Association of Chief Police Officers

10.30a.m.

The Wilson Room,

Portcullis House

INTERNATIONAL DEVELOPMENT*

Subject: Autumn meetings of the IMF and the World Bank

Witnesses: Rt Hon Clare Short MP, Secretary of State for International Development, Mr Tony Faint CBE, Director - International, and Ms Penny McMillan, Policy Analyst, International Financial Institutions Department, Department for International Development

10.30a.m.

15

WELSH AFFAIRS

Subject: The Primary Legislation Process as it affects Wales

Witness: Mr Geoffrey Bowman CB, First Parliamentary Counsel, Parliamentary Counsel

10.30a.m.

6
EUROPEAN SCRUTINY*

Subject: European Scrutiny in the Commons

Witness: Rt Hon Robin Cook MP, Leader of the House

10.40a.m.

The Boothroyd

Room, Portcullis

House

CULTURE, MEDIA AND SPORT

Subject: Tourism

Witnesses: English Tourist Council; British Tourist Authority (at approximately 11.30am)

10.45a.m.

The Thatcher

Room, Portcullis

House

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS: MID- TERM REVIEW OF THE CAP SUB-COMMITTEE*w

Subject: Mid-term review of the CAP

Witnesses: English Nature; Compassion in World Farming

4.05p.m.

The Wilson Room, Portcullis House

HEALTH

Subject: Public Expenditure 2002

Witnesses: Rt Hon Alan Milburn MP, Secretary of State for Health and Jacqui Smith MP, Minister of State, Department of Health

4.10p.m.

15


Wednesday 6th November

DEFENCE*w

Subject: Strategic Defence Review New Chapter

Witness: Admiral Sir Michael Boyce GCB OBE ADC, Chief of the Defence Staff

9.30a.m.

15

REGULATORY REFORM

Subject: "Proposal for the Regulatory Reform (Special Occasions Licensing) Order 2002"

Witnesses: Dr Kim Howells MP, Minister for Tourism, Film and Broadcasting, and officials, Department for Culture, Media and Sport

9.35a.m.

18
EDUCATION AND SKILLS*

Subject: Qualifications and Curriculum Authority

Witnesses: Association of Colleges, Headmasters' and Headmistresses' Conference and Secondary Heads Association; Sir William Stubbs (at approximately 10.30a.m.)

9.45a.m.

The Wilson Room, Portcullis House

EUROPEAN SCRUTINY

Subject: Scrutiny reserve breaches

Witnesses: Rt Hon Nick Brown MP, Minister for Works, Department for Work and Pensions; Rt Hon Michael Meacher MP, Minister for State (Environment, Agri-Environment), Department for Environment, Food and Rural Affairs (at approximately 10.40a.m.)

10.00a.m.

8

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS

Subject: The Water Framework Directive

Witnesses: Ms Jacqui Cuff, Rural and Community Development Consultant, Rural Horizons; Barbara Young, Chief Executive, Mr Martin Griffiths, Head of Water Quality, Mr Andrew Skinner, Head of Environmental Quality, Environment Agency (at approximately 11.00a.m.)

10.30a.m.

The

Boothroyd Room,

Portcullis House

WORK AND PENSIONS*

Subject: The Future of UK Pensions

Witnesses: Mr Alan Pickering and Mr Ronald Sandler

10.45a.m.

The Grimond

Room, Portcullis

House

PUBLIC ACCOUNTSw

Subject: Helping victims and witnesses: the work of Victim Support

Witnesses: Mr John Gieve CB, Permanent Secretary, Home Office, and

Dame Helen Reeves DBE, Chief Executive, Victim Support

4.00p.m.

15

TRANSPORT

Subject: Multi-Modal Studies

Witnesses: Officials of the Department for Transport; Strategic Rail

Authority (at approximately 4.45p.m.); Highways Agency (at

approximately 5.30p.m.)

4.00p.m.

16
SCIENCE AND TECHNOLOGY

Subject: Towards a Non-Carbon Fuel Economy: Research,

Development and Demonstration

Witnesses: Carbon Trust; Renewable Power Association; British Energy

4.15p.m.

8


Thursday 7th November

TRADE AND INDUSTRY

Subject: Biotechnology

Witnesses: Dr Jeff Solomon, Chief Executive Officer, ERBI; Dr David Hardman, Head of Commercial Affairs, Babraham Bioscience Technologies (at approximately 10.00a.m.); Dr Roland Kozlowski, Chief Executive Officer, Sense Proteomic (at approximately 10.30a.m.); Dr Philip Dean, Chief Scientific Officer, De Novo Pharmaceuticals (at approximately 10.50a.m.); Dr John Brown, Chief Executive Officer, Mr Nick Higgins Chief Business Officer, Acambis (at approximately 11.30a.m.)

9.30a.m.

The Guildhall,

Cambridge

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]

* Taken by BBC Parliament

W WEBCAST

Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on: [Tel 020 7219 2033].

Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list. The list is correct as at press (12 noon Friday); For confirmation see Select Committee home pages on the Internet (www.parliament.uk) or telephone the Committee Office general enquiry lines: Tel 020 7219 3267/4300.

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2002
Prepared 2 November 2002