House of Commons
Session 2001- 02
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 26th October 2002

SELECT COMMITTEES

A complete list of Select Committee membership and a Factsheet (P2) on the work of Select Committees is available on request from the House of Commons Information Office. The list and Factsheet are also on the Parliament website at:

http://www.parliament.uk/commons/lib/fact.htm

An index to the Select Committee home pages together with links to further pages containing information about their work and publications is on the Parliament website at: http://www.parliament.uk/commons/selcom/cmsel.htm

SELECT COMMITTEE MEETINGS
21 - 25 OCTOBER 2002

Monday 21st October

WELSH AFFAIRS

Subject: The primary legislative process as it affects Wales

Witnesses: Lord Elis Thomas, AM, Presiding Officer, Dr John Marek, AM, Deputy Presiding Officer and Mr Paul Silk, Clerk, The National Assembly for Wales; Wales Legislation Online ;The Institute of Welsh Affairs; The Welsh Local Government Association

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: Exercise Saif Sareea II

Witnesses: Sir Kevin Tebbit KCB CMG, Permanent Under-Secretary of State, Lt General John Reith CB CBE, Chief of Joint Operations, Permanent Joint Headquarters, Mr John Oughton, Deputy Chief of Defence Logistics, Ministry of Defence

HEALTH

Subject: Public Expenditure 2002

Witnesses: Department of Health officials


Tuesday 22nd October

OFFICE OF THE DEPUTY PRIME MINISTER: HOUSING, PLANNING, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS

Subject: Affordable Housing

Witnesses: Commission for Architecture and the Built Environment (CABE); The Peabody Trust, South East England Development Agency, South East Regional Assembly, Chartered Institute of Housing, National Housing Federation, ODPM's Affordable Housing Unit

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS: REFORM OF THE COMMON FISHERIES POLICY SUB-COMMITTEE

Subject: Reform of the Common Fisheries Policy

Witnesses: Joint Nature Conservation Committee; Royal Society for the Protection of Birds

FOREIGN AFFAIRS

Subject: Biological Weapons Green Paper

Witnesses: Mr Tim Dowse, Head, and Mr Patrick Lamb, Deputy Head, Non Proliferation Department, Foreign and Commonwealth Office

TREASURY

Subject: Split Capital Investment Trusts

Witnesses: Class Law; The Financial Services Authority (at approximately 11.30am)


Wednesday 23rd October

CULTURE, MEDIA AND SPORT

Subject: National Museums

Witnesses: British Museum; Natural History Museum; Rt Hon Tessa Jowell MP, Secretary of State for Culture, Media and Sport

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS

Subject: The Water Framework Directive

Witness: Mr Patrick Murphy, Head of Unit (Water, the Marine and Soil), Directorate General Environment, European Commission

WORK AND PENSIONS

Subject: Social Security Advisory Committee

Witnesses: Stewart Wright, Child Poverty Action Group; Robin Wendt CBE, Sir Peter Barclay; Sir Thomas Boyd-Carpenter KBE, Gill Saunders, SSAC

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: Royal Mint Trading Fund: 2001-02 Accounts

Witness: Mr Gerald Sheehan, Deputy Master and Comptroller (Chief Executive), The Royal Mint

TRANSPORT*

Subject: Urban Charging Schemes

Witnesses: Kate Hoey, Member of Parliament for Vauxhall;Durham County Council, Nottingham City Council and Bristol City Council; Mr Ken Livingstone, Mayor of London (at approximately 4.55p.m.); Transport for London.

ENVIRONMENTAL AUDIT

Subject: Pesticides: The Voluntary Initiative

Witnesses: Witnesses from Organisations represented on the Pesticides Voluntary Initiative Group

SCIENCE AND TECHNOLOGY

Subject: Towards a Non-Carbon Fuel Economy: Research, Development and Demonstration

Witnesses: Engineering and Physical Sciences Research Council; Natural Environment Research Council, Council for the Central Laboratory of the Research Councils, Economic and Social Research Council, Biotechnology and Biological Sciences Research Council, and Engineering and Physical Sciences Research Council

TREASURY: SUB-COMMITTEE

Subject: Regional Spending

Witnesses: Officials of HM Treasury


Thursday 24th October

PUBLIC ADMINISTRATION

Subject: Public Appointments and Patronage

Witnesses: Sir William Wells, Chairman, NHS Appointments Commission; Professor Teresa Rees, Cardiff University

FOREIGN AFFAIRS

Subject: Foreign Policy Aspects of the War Against Terrorism

Witnesses: Dr John Chipman CMG, Director, and colleagues, International Institute for Strategic Studies; Professor Ian Brownlie CBE QC FBA, Chichele Professor of Public International Law, University of Oxford, and Professor Christopher Greenwood QC, Professor of International Law, London School of Economics; Lord Wright of Richmond GCMG, and Sir Harold Walker KCMG

INTERNATIONAL DEVELOPMENT

Subject: Afghanistan: The Transition from Humanitarian relief to Reconstruction and Development

Witnesses: Dr Abdullah Abdullah and Mr Mohammad Lang Atmar, Transitional Islamic State of Afghanistan; Dr Simar Samar, Head of Human Rights Commission, Afghanistan; Mr Shirazuddin Siddiqi and Mr Stephen King, BBC World Service Trust


Forthcoming Select Committee Meetings
28 October - 1 November 2002

Monday 28th October

WELSH AFFAIRS

Subject: The primary legislative process as it affects Wales

Witnesses: The Rt Hon Paul Murphy MP, Secretary of State for Wales and officials and the Rt Hon Rhodri Morgan AM, First Minister, The National Assembly for Wales and officials

12.30p.m

Committee Room 1,

The National Assembly for Wales, Cardiff

EDUCATION AND SKILLS*

Subject: Work of the Qualifications and Curriculum Authority

Witnesses: AQA; Edexcel, OCR; and the Qualifications and Curriculum Authority (QCA)

4.00p.m.

The Wilson Room, Portcullis House

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: Office for National Statistics: Outsourcing the 2001 Census

Witnesses: Mr Len Cook, National Statistician and Registrar General and Mr John Pullinger, Executive Director, Office for National Statistics

4.00p.m.

15
FOREIGN AFFAIRS*w

Subject: Foreign Policy Aspects of the War Against Terrorism

Witnesses: Rt Hon Jack Straw MP, Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs, Mr Peter Ricketts CMG and Mr Tim Dowse, Head of Non-Proliferation Department, Foreign and Commonwealth Office

4.45p.m.

The Grimond Room, Portcullis House

OFFICE OF THE DEPUTY PRIME MINISTER: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: Regeneration Initiatives

Witnesses: Rt Revd James Jones, Bishop of Liverpool, Chairman, Mr Steve Boyle, Chief Executive, Liverpool New Deal for Communities; Dr Peter Tyler, University of Cambridge ,Mr Paul Lawless, Sheffield Hallam University (at approximately 5.50p.m.); Audit Commission(at approximately 6.30p.m.)

5.00p.m.

6


Tuesday 29th October

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS: REFORM OF THE COMMON FISHERIES POLICY SUB-COMMITTEE*

Subject: Reform of the Common Fisheries Policy

Witnesses: National Federation of Fishermen's Organisations and the Scottish Fishermen's Federation

10.05a.m.

The Thatcher Room, Portcullis House
TRADE AND INDUSTRY

Subject: The Company Law White Paper

Witnesses: TUC; Institute of Chartered Accountants (at approximately 10.55a.m.); Law Society (at approximately 11.25a.m.)

10.15a.m.

The Grimond Room, Portcullis House
HOME AFFAIRS

Subject: Draft Extradition Bill

Witnesses: Susie Alegre, JUSTICE

10.30a.m.

8
INTERNATIONAL DEVELOPMENT

Subject: The humanitarian crisis in southern Africa

Witnesses: Mr Graham Stegmann, Director, Africa Division, and Mr John Winter, Head of Central and Southern Africa Department, Department for International Development, Mr Rob Holden, Conflict and Humanitarian Affairs Department (CHAD), Crisis Management Group, DFID Johannesburg, and Mr John Hansell OBE, Food Security Adviser, DFID Zimbabwe

10.30a.m.

5
TREASURY*

Subject: Split Capital Investment Trusts

Witnesses: Aberdeen Asset Management; Association of Investment Trust Companies (at approximately 11.30a.m.)

10.30a.m.

The Wilson Room, Portcullis House

NORTHERN IRELAND AFFAIRS

Subject: Control of Firearms in Northern Ireland and the Draft Firearms (Northern Ireland) Order 2002

Witnesses: Gun Traders Association, Northern Ireland, Ulster Rifle Association; British Association for Shooting and Conservation, Countryside Alliance for Northern Ireland (at approximately 3.00p.m.)

2.00p.m.

Castle Buildings, Stormont,

Belfast

TRADE AND INDUSTRY w

Subjects:(i) Manufacturing Strategy; (ii) The Company Law White Paper

Witnesses: (i)Rt Hon Patricia Hewitt MP, Secretary of State for Trade and Industry, DTI; (ii) Investment Management Association (at approximately 5.30p.m.)

4.15p.m.

The Grimond Room, Portcullis House

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS: MID- TERM REVIEW OF THE CAP SUB-COMMITTEE

Subject: Mid-Term Review of the CAP

Witnesses: tbc

4.45p.m.

The Wilson Room, Portcullis House


Wednesday 30th October

EDUCATION AND SKILLS

Subject: The Work of OFSTED

Witnesses: Mr David Bell, Her Majesty's Chief Inspector of Schools, and officials

9.45a.m.

The Wilson Room, Portcullis House

OFFICE OF THE DEPUTY PRIME MINISTER: HOUSING, PLANNING, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS

Subject: Affordable Housing

Witnesses: Yorkon; Housing Corporation (at approximately 10.20a.m.); Rt Hon Lord Rooker, Minister of State for Housing, Planning, Regeneration and Regulatory Reform, Office of the Deputy Prime Minister (at approximately 11.00a.m.)

10.00a.m.

8

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS

Subject: The Water Framework Directive

Witnesses: Mr Maurice Terry, Council Chairman, and Sheila Reiter, Council Member and Chairman of the WaterVoice European Group, WaterVoice; Mr Rob Oates, Rivers and Wetlands Officer, World Wildlife Fund (WWF) and Kirsty Lewin, Head of Water Policy, and Ruth Davis, Senior Water Policy Officer, RSPB

10.15a.m.

The Boothroyd Room, Portcullis House
SCOTTISH AFFAIRS

Subject: The work of the Scottish Consumer Council

Witnesses: Scottish Consumer Council

10.15a.m.

5
EUROPEAN SCRUTINY*

Subject: European Council and Convention on the Future of Europe

Witness: Rt Hon Peter Hain MP, Minister for Europe, Foreign and Commonwealth Office

10.40a.m.

15

WORK AND PENSIONS*w

Subject: Departmental Report

Witnesses: Rt Hon Andrew Smith MP, Secretary of State for Work and Pensions and officials, Department for Work and Pensions

10.45a.m.

The Grimond Room, Portcullis House

TRANSPORT*w

Subject: Urban Charging Schemes

Witnesses: Commission for Integrated Transport; Tbc (at approximately 4.30p.m.); Rt Hon Alistair Darling MP, Secretary of State for Transport ( at approximately 5.10p.m.)

4.00p.m.

15

SCIENCE AND TECHNOLOGY

Subject: Towards a Non-Carbon Fuel Economy: Research, Development and Demonstration

Witnesses: Tyndall Centre; Academic researchers in energy technology; PowerGen; Innogy

4.15p.m.

8
TREASURY: SUB-COMMITTEE

Subject: Office for National Statistics Annual Report and Accounts, and related matters

Witnesses: Mr Len Cook, National Statistician and Registrar General, and Mr John Pullinger Executive Director, Office for National Statistics

5.00p.m.

5


Thursday 31st October

EUROPEAN SCRUTINY

Subject: Commission Annual Works Programme

Witness: Mr Michel Servoz, European Commission

9.30a.m.

19
TRADE AND INDUSTRY

Subject: The Company Law White Paper

Witnesses: Quoted Companies Alliance (at approximately 9.45a.m.); Institute of Directors (at approximately 10.25a.m.)

9.45a.m.

The Wilson Room, Portcullis House

PUBLIC ADMINISTRATION w

Subjects: Public Service Targets

Witnesses: Dr Ian Bogle, Chairman, British Medical Association and Mr David Hart OBE, General Secretary, National Association of Head Teachers

10.00a.m.

The Grimond Room, Portcullis House

TRADE AND INDUSTRY

Subject: The Company Law White Paper

Witnesses:Corporate Responsibility Coalition; CBI (at approximately 2.20p.m.)

2.00p.m.

The Wilson Room, Portcullis House

PUBLIC ADMINISTRATION w

Subjects: Public Appointments and Patronage

Witness: Mr Douglas Alexander MP, Minister of State, Cabinet Office

2.30p.m.

The Grimond Room, Portcullis House

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS: REFORM OF THE COMMON FISHERIES POLICY SUB-COMMITTEE*w

Subject: Reform of the Common Fisheries Policy

Witnesses: The Fishermen's Association Ltd; Mr Elliot Morley MP, Parliamentary Under-Secretary of State (Fisheries, Water and Nature Protection), and officials, Department for Environment, Food and Rural Affairs

2.35p.m.

The Thatcher Room, Portcullis House

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]

* Taken by BBC Parliament

W WEBCAST

Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on: [Tel 020 7219 2033].

Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list. The list is correct as at press (12 noon Friday); For confirmation see Select Committee home pages on the Internet (www.parliament.uk) or telephone the Committee Office general enquiry lines: Tel 020 7219 3267/4300.

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2002
Prepared 26 October 2002