House of Commons
Session 2001- 02
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 13th July 2002

SELECT COMMITTEES

A complete list of Select Committee membership and a Factsheet (P2) on the work of Select Committees is available on request from the House of Commons Information Office. The list and Factsheet are also on the Parliament website at:

http://www.parliament.uk/commons/lib/fact.htm

An index to the Select Committee home pages together with links to further pages containing information about their work and publications is on the Parliament website at: http://www.parliament.uk/commons/selcom/cmsel.htm

Committee Membership

Administration

Dr Nick Palmer discharged, Ms Julie Morgan appointed

SELECT COMMITTEE MEETINGS

8 - 12 JULY 2002

Monday 8th July

SCIENCE AND TECHNOLOGY

Subject: The Work of NESTA - a follow-up

Witnesses: Lord Puttnam of Queensgate, Chair, Jeremy Newton, Chief Executive and Mike Tomlinson, Member, Education Committee and Director of Science Year, NESTA (National Endowment for Science, Technology and the Arts)

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: Draft Local Government Bill

Witnesses: Local Government Association; CIPFA, ALG, SIGOMA and County Council Network

JOINT COMMITTEE

DRAFT COMMUNICATIONS BILL

Subject: Draft Communications Bill

Witnesses: The Rt Hon Patricia Hewitt MP, Secretary of State for Trade and Industry, and the Rt Hon Tessa Jowell MP, Secretary of State for Culture, Media and Sport


Tuesday 9th July

TRADE AND INDUSTRY

Subject: The Nuclear Liabilities Management Authority

Witnesses: British Nuclear Industry Forum; Greenpeace, Friends of the Earth

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: Draft Local Government Bill

Witnesses: SOLACE; Institute of Housing, Gerry Stoker and Tony Travers

TRADE AND INDUSTRY

Subject: The Nuclear Liabilities Management Authority

Witnesses: United Kingdom Atomic Energy Authority; Professor Gordon MacKerron, Department of Trade and British Nuclear Fuels Limited


Wednesday 10th July

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS

Subject: Electoral Commission

Witnesses: Mr Sam Younger, Chairman, and Mr Roger Creedon, Chief Executive, Electoral Commission

EDUCATION AND SKILLS

Subject: Department for Education and Skills Departmental Report

Witness: Rt Hon Estelle Morris MP, Secretary of State for Education and Skills

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS

Subject: The Role of DEFRA

Witness: Lord Whitty, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: TRANSPORT SUB-COMMITTEE

Subject: Rail Freight and the Channel Tunnel

Witnesses: Rail freight and terminal operators (EWS, Tibbet & Britten); HE Monsieur Daniel Bernard CMG CBE, Ambassador of the French Republic; Monsuier Denis Doule, Freight Director SNCF, Rt Hon John Spellar MP, Minister for Transport, Department for Transport (at approximately 5.30pm)

HEALTH

Subject: Sexual Health

Witnesses: Anne Weyman, Chief Executive, Family Planning Association, Dr Sarah Randall, Ella Gordon Unit, St Mary's Hospital, Portsmouth, Kate Guthrie, Hull & East Riding Community NHS Trust, Dr Jane Thomas, Royal College of Obstetricians & Gynaecologists,Mr Ian Jones, Chief Executive, British Pregnancy Advisory Service and Liz Davies, Head, Marie Stopes International

TREASURY: SUB-COMMITTEE

Subject: The Government Actuary's Department and Related Matters

Witnesses: Mr Chris Daykin CB, Government Actuary, Mr Andrew Young, Deputy Government Actuary and representatives from the Financial Services Authority

UNOPPSED BILL COMMITTEE

UNOPPOSED BILLS

Subject: HSBC Investment Banking Bill [Lords]


Thursday 11th July

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: Draft Local Government Bill

Witnesses: CBI; British Retail Council; Coventry City Council, Westminster City Council, Wolverhampton City Council, Local Government Information Unit/Commission on Local Governance, Audit Commission

PUBLIC ADMINISTRATION

Subject: Freedom of Information

Witness: Elizabeth France CBE, Information Commissioner

TREASURY

Subject: Split Capital Investment Trusts

Witnesses: Aberdeen Asset Management; The Association of Investment Trust Companies; The Financial Services Authority

PUBLIC ADMINISTRATION

Subjects: (i)Ombudsman Issues (ii) The New Centre

Witnesses: (i)Sir Richard Wilson GCB, Secretary of the Cabinet and Head of the Home Civil Service and Mr John Gieve CB, Permanent Secretary, Home Office

(ii) Professor Michael Barber, Prime Minister's Chief Adviser on Delivery, Dr Wendy Thomson, Prime Minister's Chief Adviser on Public Services Reform and Mr Geoff Mulgan, Director, Strategy Unit

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: Draft Local Government Bill

Witness: Rt Hon Nick Raynsford, MP, Minister for Local Government and the Regions

HOME AFFAIRS

Subject: The Conduct of Investigations into Past Cases of Abuse in Children's Homes

Witnesses: Mr Andrew Parker, Detective Inspector, Metropolitan Police, Professor Gisli Gudjonsson, Kings College London, Dr Janet Boakes, Consultant Psychiatrist, and Dr William Thompson, Lecturer in Human Sexualities, Reading University


FORTHCOMING SELECT COMMITTEE MEETINGS

15 - 19 JULY

Monday 15th July

TRADE AND INDUSTRY

Subject: Biotechnology

Witnesses: Scottish Enterprise; Roslin Institute (at approximately 10.00a.m.); Sir William Stewart (at approximately 11.00a.m.); Pantherix (at approximately 11.45a.m.); Cyclacel (at approximately 12.15p.m.)

9.15a.m.

Wellcome East Room, Royal Society of Edinburgh
TRADE AND INDUSTRY

Subject: Biotechnology

Witnesses: Strakan; Scottish Equity Partners (at approximately 2.45p.m.)

2.15p.m.

Wellcome East Room, Royal Society of Edinburgh
SCIENCE & TECHNOLOGY

Subject: Government response to the Cancer Research follow-up Report

Witness: Hazel Blears MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Health, Department of Health

4.30p.m.

15

JOINT COMMITTEE

HUMAN RIGHTS*

Subject: UN Convention on the Rights of the Child

Witnesses: Carolyne Willow, Co-ordinator, Children Rights Alliance for England, Jennifer Turpie, Co-ordinator, Scottish Alliance for Children's Rights, (Wales) tbc; Phillip Noyes, Director of Public Policy, NSPCC, Mr Bill Bell, Head of Advocacy, Save the Children, Kathy Evans Head of Social Policy, Children's Society, and Caroline Abrahams, Director of Public Policy, NCH (at approximately 5.15p.m.)

4.30p.m.

The Wilson Room, Portcullis House


Tuesday 16th July

FOREIGN AFFAIRS

Subject: FCO Annual Report

Witnesses: Sir Michael Jay KCMG, Permanent Under-Secretary of State, Mr Peter Collecott CMG, Chief Clerk, Mr Simon Gass CMG, Director, Resources and Mr Alan Charlton CMG, Director Personnel, Foreign and Commonwealth Office

10.30a.m.

15
INTERNATIONAL DEVELOPMENTW

Subject: Africa, NEPAD, and the G8 Africa Action Plan

Witnesses: Baroness Amos, Parliamentary Under-Secretary of State, Mr Tom Fletcher, Private Secretary, and Sally Healy, Special Adviser on NEPAD, Foreign and Commonwealth Office, and Mr Graham Stegmann, Africa Director, Department for International Development

10.30a.m.

The Wilson Room, Portcullis House

LIAISON*W

Witness: Rt Hon Tony Blair MP, Prime Minister

10.30a.m.

The Boothroyd Room, Portcullis House
EUROPEAN SCRUTINYW

Subject: Seville European Council

Witness: Rt Hon Peter Hain MP, Minister for Europe, Foreign and Commonwealth Office

4.15p.m.
8
PRIVATE BILL COMMITTEE

UNOPPOSED PRIVATE BILLS

Subject: Milford Haven Port Authority Bill [Lords] and London Development Agency Bill

10.30a.m.

12


Wednesday 17th July

EDUCATION AND SKILLS*

Subject: Department for Education and Skills: the next four years

Witness: Mr Stephen Twigg MP, Parliamentary Under Secretary of State for Young People and Learning, Department for Education and Skills

9.45a.m.

The Wilson Room, Portcullis House

TREASURY*

Subject: Spending Review 2002

Witnesses: Officials of HM Treasury

10.15a.m.

8

CULTURE, MEDIA AND SPORT*W

Subject: BBC Report and Accounts 2001-02

Witnesses: BBC Board Governors

10.30a.m.

The Thatcher Room, Portcullis House
NORTHERN IRELAND AFFAIRS*W

Subject: Control of Firearms in Northern Ireland

Witness: Mr Colin Greenwood, Firearms Research and Advisory Service

4.00p.m.

15

HEALTH*

Subject: Sexual Health

Witnesses: Dr Gwenda Hughes and Dr Kevin Fenton, Communicable Disease Surveillance Centre (CDSC),Professor Anne Johnson, Department of Population Sciences, Royal Free Hospital, Dr Jackie Cassell, British Medical Association and Dr Jean Tobin, St Mary's Hospital, Potsmouth

4.10p.m.

The Wilson Room, Portcullis House


Thursday 18th July

TREASURY*W

Subject: Spending review 2002

Witnesses: Rt Hon Gordon Brown MP, Chancellor of the Exchequer and officials of HM Treasury

2.15p.m.

The Wilson Room, Portcullis House

HOME AFFAIRS*

Subject: Home Office 2002 Annual Report

Witness: John Gieve, Permanent Secretary, Home Office

2.30p.m.

15

PUBLIC ADMINISTRATION*

Subject: The New Centre

Witnesses: The Rt Hon the Lord Macdonald of Tradeston, CBE, Minister for the Cabinet Office and Douglas Alexander MP, Minister of State, Cabinet Office

2.30p.m

The Grimond Room, Portcullis House

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]

* Taken by BBC Parliament

W WEBCAST

Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on: [Tel 020 7219 2033].

Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list. The list is correct as at press (12 noon Friday); For confirmation see Select Committee home pages on the Internet (www.parliament.uk) or telephone the Committee Office general enquiry lines: Tel 020 7219 3267/4300.

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2002
Prepared 13 July 2002