House of Commons
Session 2001- 02
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 6th July 2002

SELECT COMMITTEES

A complete list of Select Committee membership and a Factsheet (P2) on the work of Select Committees is available on request from the House of Commons Information Office. The list and Factsheet are also on the Parliament website at:

http://www.parliament.uk/commons/lib/fact.htm

An index to the Select Committee home pages together with links to further pages containing information about their work and publications is on the Parliament website at: http://www.parliament.uk/commons/selcom/cmsel.htm

Committee Membership

Procedure

Ian Lucas discharged, Huw Irranca-Davies appointed

Public Accounts

Mr Paul Boateng and David Davis discharged, Ruth Kelly appointed

Select Committee Meetings

1 - 5 July 2002

Monday 1st July

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: Collecting the Television Licence Fee

Witnesses: Ms Sue Street, Permanent Secretary, Department for Culture, Media and Sport, Mr Greg Dyke, Director General, and Mr John Smith, Director, Finance, Property and Business Affairs, and Ms Zarin Patel, Head of Revenue Management, British Broadcasting Corporation

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS: HAZARDOUS WASTE SUB-COMMITTEE

Subject: Hazardous Waste

Witnesses: Mr Ian Fielding, Waste Services Manager, Hampshire County Council and Mr Stephen Didsbury, Waste and Recycling Manager, Bexley Council, Local Government Association; Rt Hon Michael Meacher MP, Minister for the Environment, Ms Sue Ellis, Head of Waste Policy Division, and Mr Simon Hewitt, Head of Waste Strategy Division, Department for Environment, Food and Rural Affairs

JOINT COMMITTEE

HUMAN RIGHTS

Subject: The case for a Human Rights Commission for the UK

Witnesses: Mr Gurbux Singh, Chairman, Commission for Racial Equality, Mr Bert Massie, Chairman, Disability Rights Commission and Julie Mellor, Chair, Equal Opportunities Commission


Tuesday 2nd July

REGULATORY REFORM

Subject: Operation of the Regulatory Reform Act

Witnesses: Rt Hon Lord Macdonald of Tradeston CBE, Chancellor of the Duchy of Lancaster, Cabinet Office; Rt Hon John Spellar MP, Minister of State, Department of Transport

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS: HAZARDOUS WASTE SUB-COMMITTEE

Subject: Hazardous Waste

Witnesses: Mr Dirk Hazell, Chief Executive, Ms Leslie Heasman, Technical Development Director, MJ Carter, Ms Gill Weeks, Regulatory Affairs Director, Cleanaway Ltd, Environmental Services Association; and Mr Mike Gilbert, Chief Executive, Mr Richard Boarder, Fuels Manager, Castle Cement, Mr Robert Davies, Lafarge Cement (UK), British Cement Association

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: Affordable Housing

Witnesses: Shelter; Countryside Agency, North East Housing Forum and North West Housing Forum

TREASURY

Subject: Financial Regulation of Public Ltd Companies

Witnesses: Lord Sharman of Redlynch; Professor Sir David Tweedie KCB, International Accounting Standards Board and Ms Mary Keegan, Accounting Standards Board; Sir Howard Davies KCB, and Mr Michael Foot, Financial Services Authority;Richard Rogers, Director, Company Law and Investigations, DTI, John Grewe, Director, Financial Reporting Policy, DTI, David Lawton, Head of Financial Stability and Markets, HM Treasury, David Loweth, Head of Central Accountability, HM Treasury

TRADE AND INDUSTRY

Subject: Biotechnology

Witnesses: British Venture Capital Association; Bionow (North West Development Agency)

INTERNATIONAL DEVELOPMENT

Subject: CDC Capital Partners

Witnesses: Rt Hon Earl Cairns CVO CBE, Non -Executive Chairman, Dr Alan Gillespie, Chief Executive, Mr Richard Laing, Finance Director, and Miss Gillian Arthur, Managing Director, Operations, CDC Capital Partners

CULTURE, MEDIA AND SPORT

Subject: Gambling

Witnesses: Sir Alan Budd, Chairman of Gambling Review Body; Gaming Board; National Lottery Commission; Rt Hon Richard Caborn MP, Minister for Sport, Department for Culture Media and Sport

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS: ILLEGAL MEAT IMPORTS SUB-COMMITTEE

Subject: Illegal Meat Imports

Witnesses: Association of Port Health Authorities; Lord Whitty, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs

PROCEDURE

Subject: Major Infrastructure Projects: Proposed New Parliamentary Procedures

Witnesses: Mr Neil Sinden, Assistant Director (Planning), Council for the Protection of Rural England; Mr Tony Burton, Director of Policy and Strategy, The National Trust; Dr Hugh Ellis, Planning Adviser, Friends of the Earth; and Mr Mark Sullivan, Transport 2000

TRADE AND INDUSTRY

Subject: Biotechnology

Witnesses: BioIndusry Association (BIA); Professor Peter Dunnill, University College London


Wednesday 3rd July

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS

Subject: The Role of DEFRA

Witnesses: Council for the Protection of Rural England (CPRE); National Trust, English Heritage

EUROPEAN SCRUTINY

Subject: Internal Security and International Protection Commitments

Witness: Lord Filkin CBE, Parliamentary Under-Secretary of State, Home Office

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: New Towns

Witnesses: English Partnerships; Tony McNulty MP, Parliamentary Under Secretary of State, Office of the Deputy Prime Minister, and officials

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: The 2001 Outbreak of Foot and Mouth Disease

Witnesses: Mr Brian Bender CB, Permanent Secretary, Mr Jim Scudamore, Director General for Animal Health and Welfare and Chief Veterinary Officer, and Mr George Trevelyan, Director, FMD Operations, Department for Environment, Food and Rural Affairs

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: TRANSPORT SUB-COMMITTEE

Subject: Ports

Witnesses: The Freight Transport Association and The Strategic Rail Authority; Associated British Ports, Mr David Jamieson MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Transport, and officials

SCIENCE & TECHNOLOGY

Subject: Short-term research contracts in science and engineering

Witnesses: Contract researchers and ex-contract researchers; Association of University Teachers (AUT), and NATFHC (University and College Lecturers' Union); Universities UK; Sir Gareth Roberts

TREASURY: SUB-COMMITTEE

Subject: Regional Spending

Witness: Professor Iain McLean, Official Fellow in Politics, Nuffield College, Oxford, and Professor of Politics, University of Oxford


Thursday 4th July

PUBLIC ADMINISTRATION

Subject: Civil Service Issues

Witness: Sir Andrew Turnbull KCB CVO, Permanent Secretary, HM Treasury

TREASURY

Subject: UK and the IMF

Witness: Mr Horst Kohler, Managing Director, International Monetary Fund

ENVIRONMENTAL AUDIT

Subject: Buying Time for Forests

Witnesses: Rt Hon Michael Meacher MP, Minister for the Environment, Department of Environment, Food and Rural Affairs

JOINT COMMITTEE

DRAFT COMMUNICATIONS BILL

Subject: Draft Communications Bill

Witnesses: Scottish Media Group; Daily Mail and General Trust, and Associated Newspapers, Trinity Mirror and News International, Newspaper Society


FORTHCOMING SELECT COMMITTEE MEETINGS

8 - 12 July 2002

Monday 8th July

SCIENCE AND TECHNOLOGY

Subject: The Work of NESTA - a follow-up

Witnesses: Lord Puttnam of Queensgate, Chair, Jeremy Newton, Chief Executive and Mike Tomlinson, Member, Education Committee and Director of Science Year, NESTA (National Endowment for Science, Technology and the Arts)

4.15p.m

16
TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: Draft Local Government Bill

Witnesses: Local Government Association; CIPFA (at approximately 6.00pm); ALG, SIGOMA and County Council Network (at approximately 6.30pm)

5.15p.m

The Grimond Room, Portcullis House

JOINT COMMITTEE

DRAFT COMMUNICATIONS BILL *w

Subject: Draft Communications Bill

Witnesses: The Rt Hon Patricia Hewitt MP, Secretary of State for Trade and Industry, and the Rt Hon Tessa Jowell MP, Secretary of State for Culture, Media and Sport

6.15p.m

The Thatcher Room, Portcullis House


Tuesday 9th July

TRADE AND INDUSTRY

Subject: The Nuclear Liabilities Management Authority

Witnesses: British Nuclear Industry Forum; Greenpeace (at approximately 11.45a.m.); Friends of the Earth (at approximately 12.25p.m.)

11.00a.m.

The Grimond Room, Portcullis House
TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: Draft Local Government Bill

Witnesses: SOLACE; Institute of Housing (at approximately 4.45pm); Gerry Stoker and Tony Travers (at approximately 5.15pm)

4.00p.m

The Grimond Room, Portcullis House

TRADE AND INDUSTRY

Subject: The Nuclear Liabilities Management Authority

Witnesses: United Kingdom Atomic Energy Authority; Professor Gordon MacKerron (at approximately 4.50pm); Department of Trade and Industry (at approximately 5.25pm); British Nuclear Fuels Limited (at approximately 6.10pm)

4.15p.m.

The Wilson Room, Portcullis House


Wednesday 10th July

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS*

Subject: Electoral Commission

Witnesses: Mr Sam Younger, Chairman, and Mr Roger Creedon, Chief Executive, Electoral Commission

10.15a.m.

15

EDUCATION AND SKILLS*W

Subject: Department for Education and Skills Departmental Report

Witness: Rt Hon Estelle Morris MP, Secretary of State for Education and Skills

10.30a.m.

The Wilson Room, Portcullis House
ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS*W

Subject: The Role of DEFRA

Witness: Lord Whitty, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs

10.30a.m.

The Boothroyd Room, Portcullis House

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: TRANSPORT SUB-COMMITTEE*W

Subject: Rail Freight and the Channel Tunnel

Witnesses: Rail freight and terminal operators (EWS, Tibbet & Britten); SNCF (at approximately 4.30pm); Witnesses to be confirmed (at approximately 5.00pm); Rt Hon John Spellar MP, Minister for Transport, Department for Transport (at approximately 5.30pm)

4.00p.m.

15

HEALTH

Subject: Sexual Health

Witnesses: Anne Weyman, Chief Executive, Family Planning Association, Dr Sarah Randall, Ella Gordon Unit, St Mary's Hospital, Portsmouth, Kate Guthrie, Hull & East Riding Community NHS Trust, Dr Jane Thomas, Royal College of Obstetricians & Gynaecologists and Mr Ian Jones, Chief Executive, British Pregnancy Advisory Service

4.10p.m.

The Wilson Room, Portcullis House

TREASURY: SUB-COMMITTEE

Subject: The Government Actuary's Department and Related Matters

Witnesses: Mr Chris Daykin CB, Government Actuary, Mr Andrew Young, Deputy Government Actuary and representatives from the Financial Services Authority

5.00p.m.

8
UNOPPSED BILL COMMITTEE

UNOPPOSED BILLS

Subject: HSBC Investment Banking Bill [Lords]

10.30a.m.

9


Thursday 11th July

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: Draft Local Government Bill

Witnesses: CBI; British Retail Council; Coventry City Council, Westminster City Council, Wolverhampton City Council (at approximately 10.25am); Local Government Information Unit/Commission on Local Governance (at approximately 11.00am); Audit Commission (at approximately 11.30am)

10.00a.m.

The Thatcher Room, Portcullis House
PUBLIC Administration

Subject: Freedom of Information

Witness: Elizabeth France, Information Commissioner

10.30a.m.

The Grimond Room, Portcullis House

TREASURY

Subject: Split Capital Investment Trusts

Witnesses: Aberdeen Asset Management; The Association of Investment Trust Companies; The Financial Services Authority

10.30a.m.

The Wilson Room, Portcullis House

PUBLIC ADMINISTRATIONW

Subjects: (i)Ombudsman Issues (ii) The New Centre

Witnesses: (i)Sir Richard Wilson GCB, Secretary of the Cabinet and Head of the Home Civil Service and Mr John Gieve CB, Permanent Secretary, Home Office

(ii) Professor Michael Barber, Prime Minister's Chief Adviser on Delivery, Dr Wendy Thomson, Prime Minister's Chief Adviser on Public Services Reform and Mr Geoff Mulgan, Director, Strategy Unit (at approximately 3.30pm)

2.00p.m.

The Grimond Room, Portcullis House

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: Draft Local Government Bill

Witness: Rt Hon Nick Raynsford, MP, Minister for Local Government and the Regions

2.15p.m.

The Thatcher Room, Portcullis House

HOME AFFAIRS*

Subject: The Conduct of Investigations into Past Cases of Abuse in Children's Homes

Witnesses: Mr Andrew Parker, Detective Inspector, Metropolitan Police, Professor Gisli Gudjonsson, Kings College London, Dr Janet Boakes, Consultant Psychiatrist, and Dr William Thompson, Lecturer in Human Sexualities, Reading University

2.30p.m.

15

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]

* Taken by BBC Parliament

W WEBCAST

Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on: [Tel 020 7219 2033].

Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list. The list is correct as at press (12 noon Friday); For confirmation see Select Committee home pages on the Internet (www.parliament.uk) or telephone the Committee Office general enquiry lines: Tel 020 7219 3267/4300.

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2002
Prepared 6 July 2002