House of Commons
Session 2001- 02
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 11th May 2002

SELECT COMMITTEES

A complete list of Select Committee membership and a Factsheet (P2) on the work of Select Committees is available on request from the House of Commons Information Office. The list and Factsheet are also on the Parliament website at:

http://www.parliament.uk/commons/lib/fact.htm

An index to the Select Committee home pages together with links to further pages containing information about their work and publications is on the Parliament website at: http://www.parliament.uk/commons/selcom/cmsel.htm


Select Committee Meetings
7 - 10 May 2002

Committee Membership

Statutory Instruments (Joint Committee)

Mr Harold Best and Mr Ivan Henderson discharged, Huw Irranca-Davies and Chris Mole appointed

Draft Communications Bill (Joint Committee)

Paul FarrellyMr John GroganNick Harvey
Mr Andrew LansleyAnne PickingBrian White
Baroness Cohen of PimlicoLord CrickhowellLord Hussey of North Bradley
Lord McNallyLord Pilkington of OxenfordLord Puttnam

Tuesday 7th May

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS:

URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: How the Local Government Act 2000 is Working (HC 602 - ii)

Witnesses: London Borough of Merton, Essex County Council, Surrey County Council, Cardiff Business School, Birmingham City Council; Councillor Tony Slack, Councillor Paul Brant, and Councillor Raymond Theodoulou; Improvement and Development Agency

 

 

TRADE AND INDUSTRY

Subject: Postcomm's proposals for opening the postal market

Witness: Douglas Alexander MP, Minister for e-commerce and competitiveness, Department for Trade and Industry

   

WELSH AFFAIRS

Subject: Transport in Wales

Witnesses: Stena Line; Irish Ferries, P&O Irish Sea, Cardiff International Airport, Swansea Airport, Institute of Logistics & Transport, Air Wales and Rail Passengers' Committee

   

FOREIGN AFFAIRS*

Subject: Foreign and Commonwealth Office Annual Report 2002

Witnesses: BBC World Service and The British Council

   

DEFENCE

Subject: Defence and Security in the UK

Witness: Mr David Veness, CBE QPM, Assistant Commissioner, Specialist Operations, Metropolitan Police Service and Deputy Chief Constable Alan Goldsmith, Lincolnshire Police

   

TRADE AND INDUSTRY

Subject: Fuel Poverty

Witnesses: Electricity Association; Energy Action Scotland, the National Energy Action Charity, the National Right to Fuel Campaign; the Fuel Poverty Advisory Group

   

PROCEDURE

Subject: Major Infrastructure Projects: Proposed New Parliamentary Procedures

Witness: Lord Falconer of Thoroton, Minister for Housing, Regeneration and Planning

   

JOINT COMMITTEE

HUMAN RIGHTS

Subject: The Case for a Human Rights Commission for the UK

Witness: Hon Mary Robinson, UN High Commissioner for Human Rights

   

Wednesday 8th May

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS*

Subject: Planning Green Paper

Witnesses: Sue Essex AM, Minister for the Environment, National Assembly for Wales; Lord Falconer of Thoroton, Minister for Housing, Regeneration and Planning and officials from the Department for Transport, Local Government and the Regions

   

CATERING

Subject: House of Commons Refreshment Facilites

Witnesses: Refreshment Department User Group; Secretaries' and Assistants' Council; Board of Management, Commonwealth Parliamentary Association (UK Branch) and Inter-Parliamentary Union (British Group)

   

EDUCATION AND SKILLS

Subject: New HMCI appointment

Witness: Mr David Bell, Her Majesty's Chief Inspector of Schools

   

DEFENCE

Subject: Major Procurement Projects

Witness: Lord Bach, Minister for Defence Procurement, and Sir Robert Walmsley KCB, Chief of Defence Procurement; Mr John Coles, Chief Executive of the Warship Support Agency, and Air Marshal Sir Jock Stirrup KCB, Deputy Chief of Defence Staff (Equipment Capability)

   

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS

Subject: Future of UK Agriculture: Farming Beyond Subsidies

Witnesses: Country Land and Business Association, National Farmers' Union and Tenant Farmers' Association

   

WELSH AFFAIRS

Subject: Transport in Wales

Witnesses: Welsh Local Transport Consortia: Swift, Switch & Tiger; Ceredigion County Council, Gwynedd Council, Powys County Council, and Welsh Local Government

   

WORK AND PENSIONS

Subject: The Government's Employment Strategy

Witnesses: Working Links; EnProve; Groundwork, Shaw Trust, Tomorrow's People, Trades Union Congress, Transport and General Workers' Union, Vauxhall Luton Partnership, and Amalgamated Engineering and Electrical Union

   

HEALTH

Subject: Delayed Discharges

Witnesses: Association of Directors of Social Services, Local Government Association, NHS Alliance, and The NHS Confederation

   

NORTHERN IRELAND AFFAIRS

Subject: Impact in Northern Ireland of cross-boarder road fuel price differentials: Three years on

Witnesses: Petrol Retailers Association; Legitimate Oil Pressure Group; BP

   

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS:

TRANSPORT SUB-COMMITTEE

Subject: The Bus Industry

Witnesses: First, Stagecoach Arriva; National Express; Devon County Council, Lincolnshire County Council Northamptonshire County Council; Oxfordshire County Council, Coventry City Council; Centro and the Passenger Transport Executive Group

   

DEFENCE

Subject: Defence and Security in the UK

Witnesses: International Air Transport and British Airports Authority

   

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: Pipes and Wires: regulating prices and quality of networks delivering essential services

Witnesses: Office of Water Services, Office of Gas and Electricity Markets and Office of Telecommunications

   

ENVIRONMENTAL AUDIT

Subject: Quality of Life Indicators

Witnesses: Rt Hon Michael Meacher MP, Minister of State, Mr John Adams, Head of the Sustainable Energy Unit, and Mr Steve Hall, Statistician, Department for Environment, Food and Rural Affairs

   

SCIENCE & TECHNOLOGY

Subject: Government funding of the scientific learned societies

Witnesses: The Royal Society and The Royal Academy of Engineering

   

PRIVATE BILL COMMITTEE

UNOPPOSED BILLS

Subject: HSBC Investment Banking Bill [Lords]

   

Thursday 9th May

PUBLIC ADMINISTRATION

Subject: Public Appointments and Patronage

Witness: Baroness Prashar CBE, First Civil Service Commissioner

   


FORTHCOMING SELECT COMMITTEE MEETINGS
13 - 17 MAY 2002

Monday 13th May

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: Better Public Services through e-Government

Witnesses: Mavis McDonald CB, Permanent Secretary, Office of Deputy Prime Minister and Cabinet Office, Mr Andrew Pinder, e-Envoy, Office of the e-Envoy, and Mr Hugh Barrett, Executive Director, Supplier Relations and e-Commerce, Office of Government Commerce

4.00p.m.

16

     

EDUCATION AND SKILLS *w

Subject: Post -16 Student Support

Witness: Margaret Hodge MBE MP, Minister of State for Lifelong Learning and Higher Education, Department for Education and Skills

7.00p.m.

The Grimond Room, Portcullis House

 

HUMAN RIGHTS (Joint Committee)

Subject: The Case for a Human Rights Commission for the UK

Witness: Mr Michael Leadbetter, President, Association of Directors of Social Services and Director of Social Services, Essex County Council, Mr Brian Edwards, Senior Vice Chair, Association of Chief Education Officers and Chief Education Officer, Gateshead Council, and Mr Peter Newell, Chair, Children's Rights Alliance for England

 

4.30p.m.

The Wilson Room, Portcullis House


Tuesday 14th May

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: How the Local Government Act 2000 Is Working

Witnesses: National Association of Councillors; Society of Local Authority Chief Executives (at approximately 10.20a.m.); Rt Hon Nick Raynsford MP, Minister for Local Government and the Regions, Department for Transport, Local Government and the Regions (at approximately 11.00a.m.)

10.00a.m.

16

     

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: How the Local Government Act 2000 Is Working

Witnesses: National Association of Councillors; Society of Local Authority Chief Executives (at approximately 10.20a.m.); Rt Hon Nick Raynsford MP, Minister for Local Government and the Regions, Department for Transport, Local Government and the Regions (at approximately 11.00a.m.)

10.00a.m.

16

FOREIGN AFFAIRS *

Subject: Zimbabwe

Witness: Baroness Amos, Parliamentary Under- Secretary of State, Mr Mark Lyall Grant, Director for Africa and Mr Jon Elliott , Head of Zimbabwe Section, Africa Department (Southern), Foreign and Commonwealth Office

10.15a.m

15

HOME AFFAIRS *

Subject: The Conduct of Investigations into Past Cases of Abuse in Children's Homes

Witnesses: Mr David Rose, Special Investigations Reporter, The Observer, Mr Bob Woffinden, and Mr Richard Webster

10.30a.m

8

TREASURY

Subject: Banking and SMEs

Witnesses: Mr Matthew Barrett, Chief Executive, Barclays, Mr Bill Dalton, Chief Executive, HSBC, Mr Peter Ellwood, Chief Executive, Lloyds TSB, and Mr Fred Goodwin, Chief Executive, Royal Bank of Scotland Group

10.30a

The Wilson Room, Portcullis House

WELSH AFFAIRS

Subject: Transport in Wales

Witnesses: Virgin Trains; PTI Cymru, National Federation of Bus Users, Confederation of Passenger Transport and Stagecoach in South Wales (at approximately 11.30a.m.); British Airways (at approximately 12.30p.m.)

10.30a.m

The Grimond Room, Portcullis House

     

CULTURE, MEDIA AND SPORT *w

Subject: A National Stadium at Wembley

Witnesses: Wembley National Stadium Limited, The Football Association; Sport England (at approximately 11.30a.m.); Rt Hon Tessa Jowell MP, Secretary of State for Culture, Media and Sport (at approximately 12.15p.m.)

10.45a.m

The Thatcher Room,

Portcullis House

INTERNATIONAL DEVELOPMENT *w

Subject: Financing for Development

Witnesses: The Rt Hon Gordon Brown MP, Chancellor of the Exchequer, and the Rt Hon Clare Short MP, Secretary of State for International Development

3.30p.m

15


Wednesday 15th May

CATERING

Subject: House of Commons Refreshment Facilities

Witnesses: Lord Colwyn CBE, Chairman, Refreshment Sub-Committee, House of Lords; Parliamentary Press Gallery (at approximately 10.15a.m.); Trade Union Side, House of Commons Whitley Committee (at approximately 10.40a.m.)

9.45a.m

The Wilson Room

Portcullis House

EDUCATION AND SKILLS

Subject: Qualifications and Curriculum Authority

Witnesses: Sir William Stubbs, Chairman, Beverley Evans, Deputy Chief Executive, Mr Chris Jones, Head of Curriculum Division, and Mr Keith Weller, Head of Qualifications Division, Qualifications and Curriculum Authority

9.45a.m

6

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS *w

Subject: Future of UK Agriculture: Farming Beyond Subsidies?

Witnesses: Rt Hon Margaret Beckett MP, Secretary of State, and Lord Whitty, Minister for Food and Farming, Department for Environment, Food and Rural Affairs

10.30a.m

The Boothroyd Room, Portcullis House

EUROPEAN SCRUTINY

Subject: e-Communications Regulatory Framework

Witness: Mr Douglas Alexander MP, Minister for e-Commerce and Competitiveness, Department for Trade and Industry

10.40a.m

19

WORK AND PENSIONS

Subject: The Government's Employment Strategy

Witnesses: Officials from the Department for Education and Skills, Officials from the Department of Trade and Industry, and Officials from the Department for Transport, Local Government and the Regions.

10.45a.m

The Grimond Room, Portcullis House

NORTHERN IRELAND AFFAIRS

Subject: Impact in Northern Ireland of cross-border road fuel price differentials: 3 years on

Witnesses: Road Haulage Association, and Freight Transport Association

4.00p.m

21

PUBLIC ACCOUNTS *

Subject: Construction of Portcullis House, The new parliamentary building Witnesses: Sir William McKay KCB, Clerk of the House, Mr Andrew Walker, Director of Finance and Administration, Mr Michael Barram, Director of Finance Policy, Department of Finance and Administration, and Mr Henry Webber, Director of Estates, Department of the Serjeant at Arms, House of Commons

4.00p.m

15

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: TRANSPORT SUB-COMMITTEE *

Subject: The Bus Industry

Witnesses: Office of Fair Trading; Association for Transport Co-ordinating Offices (at approximately 4.40p.m.); Transport for London and Surrey County Council ( at approximately 5.10p.m.);Transport and General Workers Union (at approximately 5.40p.m.)

4.00p.m

The Grimond Room, Portcullis House

HEALTH

Subject: The Role and Function of the NHS Appointments Commission

Witnesses: Sir William Wells, Chairman, and Dr Roger Moore, Chief Executive, NHS Appointments Commission

4.10p.m

The Wilson Room, Portcullis House

SCIENCE & TECHNOLOGY

Subject: The work of the Office of Science and Technology

Witnesses: Professor David King, Chief Scientific Adviser to the Government, and Dr John Taylor, Director General of the Research Councils

4.30p.m

18

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]

* taken by BBC Parliament

w webcast live, sound only

Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on: [Tel 020 7219 2033].

Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list. The list is correct as at press (12 noon Friday); For confirmation see Select Committee home pages on the Internet (www.parliament.uk) or telephone the Committee Office general enquiry lines: Tel 020 7219 3267/4300.

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2002
Prepared 11 May 2002