House of Commons
Session 2001- 02
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 20th April 2002

SELECT COMMITTEES

A complete list of Select Committee membership and a Factsheet (P2) on the work of Select Committees is available on request from the House of Commons Information Office. The list and Factsheet are also on the Parliament website at:

http://www.parliament.uk/commons/lib/fact.htm

An index to the Select Committee home pages together with links to further pages containing information about their work and publications is on the Parliament website at: http://www.parliament.uk/commons/selcom/cmsel.htm

Committee Membership

DEREGULATION AND REGULATORY REFORM

John McDonnell discharged, Mrs Claire-Curtis Thomas appointed


Select Committee Meetings

15 - 19 April 2002

Monday 15th April

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS:

DISPOSAL OF REFRIGERATORS SUB-COMMITTEE

Subject: Disposal of Refrigerators

Witness: Rt Hon Michael Meacher MP, Minister of State (Environment), DEFRA

 

 

SCIENCE & TECHNOLOGY

Subject: Science Education from 14 to 19

Witnesses: Institute of Education; Wellcome Trust; University College London; University of Nottingham Medical School; University of UK Deans of Science Committee; Engineering Professors' Council; Association of the British Pharmaceutical Industry; Octel Corp; Benteler Automotive UK, and Rolls Royce

 

 

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: The Management of Surplus Property by Trusts in the NHS in England

Witnesses: Department of Health Officials

 

 


Tuesday 16th April

TRADE & INDUSTRY

Subject: Postcomm's proposals for opening the postal market

Witnesses: Consignia; Postwatch

 

 

TREASURY

Subject: The financial regulation of Public Limited Companies

Witnesses: Professor Prem Sikka, Professor of Accountancy, University of Essex; Professor Stella Fearnley and Mr Richard Brandt, Portsmouth Business School and Professor Vivien Beattie, University of Stirling

 

 

WELSH AFFAIRS

Subject: Broadband cabling in Wales

Witnesses: Welsh Development Agency and British Telecom

   

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS:

GENETICALLY- MODIFIED ORGANISMS SUB-COMMITTEE

Subject: Genetically-Modified Organisms

Witnesses: Soil Association; Supply Chain Initiative on Modified Agricultural Crops and NFU

 

 

TRADE & INDUSTRY

Subject: Postcomm's proposals for opening the postal market

Witnesses: HaysDX and UK Mail Ltd; The Postal Services Commission (Postcomm); The Communication Workers Union and CMA/Amicus

 

 

PROCEDURE

Subject: Parliamentary Questions and Electronic Tabling of Questions and Motions

Witness: Professor The Lord Norton of Louth

 

 

Wednesday 17th April

DEFENCE

Subject: Defence and Security in the UK

Witnesses: TRANSEC

 

 

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS

Subject: Future of UK Agriculture: Farming Beyond Subsidies?

Witnesses: Sustain and the National Trust; Mr Erhard Schwinne, Director-General EU and International Affairs, German Federal Ministry of Consumer Protection, Food and Agriculture

 

 

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS

Subject: Planning Green Paper

Witnesses: House Builders Federation; Tesco and Sainsbury's; British Urban Regeneration Association

 

 

EUROPEAN SCRUTINY

Subject: Democracy and Accountability in the European Union and the Role of National Parliaments

Witness: Mr Martin Howe QC

 

 

WORK AND PENSIONS

Subject: Medical Services

Witnesses: Department for Work and Pensions officials and SchlumbergerSema

 

 

DEFENCE

Subject: Defence and Security in the UK

Witnesses: The Ambulance Service Association

 

 

Thursday 18th April

PUBLIC ADMINISTRATION

Subject: Public Appointments and Patronage

Witnesses: Mr Mark Thomas

 

 

INTERNATIONAL DEVELOPMENT

Subject: Global Climate Change and Sustainable Development

Witnesses: The Rt Hon Clare Short MP, Secretary of State for International Development and Department for International Development officials

 

 


Forthcoming Select Committee Meetings
22 - 26 April 2002

Monday 22nd April

SCOTTISH AFFAIRS

Subject: Customs Services in Scotland

Witnesses: HM Customs and Excise; Public and Commercial Services Union

2.15p.m.

Council Chambers,

Renfrewshire Council, Paisley

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: Public Private Partnerships: Airwave

Witnesses: Mr John Gieve CB, Permanent Secretary, Home Office, Mr Phillip Webb, Chief Executive, Police Information Technology Organisation, and Mr Jeff Parris, Vice President, Airwave mmO2

4.00p.m.

15

TREASURY*

Subject: Budget 2002

Witnesses: Mr Ciáran Barr, Deutsche Bank, Professor Tim Congdon, Lombard Street Research, Mr Carl Emmerson, Institute for Fiscal Studies, Mr Martin Weale, National Institute of Economic & Social Research; Mr John Appleby, The King's Fund, Mr Andrew Dilnot, Institute for Fiscal Studies, Professor Steve Wilcox, Joseph Rowntree Foundation, Ms Mary O'Mahony, National Institute for Fiscal Studies, and Mr Edward Troup, Simmons & Simmons, (at approximately 5.00p.m.)

4.00p.m.

The Wilson Room, Portcullis House

JOINT COMMITTEE

HUMAN RIGHTS*W

Subject: The case for a Human Rights Commission for the UK

Witness: Rt Hon Lord Irvine of Lairg, QC, Lord High Chancellor

4.30p.m.

3


Tuesday 23rd April

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS:

GENETICALLY- MODIFIED ORGANISMS SUB-COMMITTEE*

Subject: Genetically-Modified Organisms

Witnesses: Professor Malcolm Grant, Chairman, Agriculture and Environment Biotechnology Commission; Rt Hon Michael Meacher MP, Minister of State (Environment), Department for Environment, Food and Rural Affairs (at approximately 10.45a.m.)

10.00a.m.

The Thatcher Room, Portcullis House

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS:

URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: How the Local Government Act 2000 is Working

Witnesses: Brighton & Hove City Council and Chester City Council; Cumbria County Council and Liverpool City Council ( at 10.40am ); Officials from the Department of Transport, Local Government and the Regions (at 11.15am)

10.00a.m.

15

INTERNATIONAL DEVELOPMENT

Subject: Financing for Development

Witnesses: Belen Vazquez, Action Aid, Jenny Ross, BOND, Mr Tony German and Judith Randel, Development Initiatives

10.30a.m.

5

TREASURY*W

Subject: Budget 2002

Witnesses: HM Treasury Officials

10.30a.m.

8

WELSH AFFAIRS

Subject: Broadband Cabling in Wales

Witnesses: OFTEL and DTI officials

10.30a.m.

The Wilson Room, Portcullis House

EUROPEAN SCRUTINY*

Subject: Democracy and Accountability in the EU and the Role of National Parliaments

Witness: Jens-Peter Bonde MEP

10.40a.m.

The Boothroyd Room, Portcullis House

FOREIGN AFFAIRS*W

Subject: Foreign Policy Aspects of the War Against Terrorism

Witnesses: Mr Ben Bradshaw MP, Parliamentary Under-Secretary of State, and officials, Foreign and Commonwealth Office

2.30p.m.

15


Wednesday 24th April

ENVIRONMENTAL AUDIT

Subject: Sustainable Energy

Witness: Performance and Innovation Unit (PIU), Energy Review Team

9.30a.m.

20

EDUCATION AND SKILLS

Subject: Student Support

Witnesses: Dr Nicholas Barr, and Mr Iain Crawford, London School of Economics; National Union of Students, (at approximately 10.30a.m.)

9.45a.m.

The Wilson Room, Portcullis House

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS

Subject: Planning Green Paper

Witnesses: Baroness Young of Old Scone, Chief Executive, Environment Agency; Nick Davies, immediate past President, Royal Town Planning Institute, and David Lock, President, Town & Country Planning Association (at 10.50 am);Digby Jones, Director General, CBI

(at 11.35 am)

10.15a.m.

15

DEFENCE

Subject: Defence and Security in the UK

Witnesses: Dr Pat Troop, Deputy Chief Medical Officer, Department of Health; Chief and Assistant Chief, Fire Officers Association

10.30a.m.

16

EUROPEAN SCRUTINY*

Subject: Barcelona European Council

Witness: Rt Hon Peter Hain MP, Minister for Europe, Foreign and Commonwealth Office

10.40a.m.

The Boothroyd Room, Portcullis House

TREASURY*W

Subject: Budget 2002

Witness: Rt Hon Gordon Brown MP, Chancellor of the Exchequer

4.00p.m.

The Thatcher Room, Portcullis House

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: Department for International Development: Performance Management - Helping to Reduce World Poverty

Witnesses: Mr Suma Chakrarbati, Permanent Secretary, and Mr Mark Lowcock, Director, Finance and Development Policy, Department for International Development

4.00p.m

16

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS:

TRANSPORT SUB-COMMITTEE

Subject: Ports

Witnesses: The European Commission; UK Major Ports Group and the British Ports Association (at 4.30pm); Highways Agency and the Road Haulage Association (at 5.10pm); EWS (at 5.40pm)

4.00p.m.

15

HEALTH

Subject: Delayed Discharges

Witnesses: Independent Healthcare Association, Care and Repair England, Tunstall Group Ltd, Westminster Health Care, and United Kingdom Home Care Association Limited

4.10p.m.

The Wilson Room, Portcullis House

ENVIRONMENTAL AUDIT

Subject: Sustainable Energy

Witness: Mr Brian Wilson MP, Minister of State, Department of Trade and Industry

4.30p.m

20

PROCEDURE*

Subject: Parliamentary Questions and Electronic Tabling of Questions and Motions

Witness: Rt Hon Robin Cook MP, Leader of the House of Commons

4.30p.m.

The Grimond Room, Portcullis House

SCIENCE & TECHNOLOGY

Subject: Human Genetics and Embryology

Witnesses: Baroness Helena Kennedy, QC, Chair, Human Genetics Commission,Suzi Leather, Chair, and Ruth Deech, former Chair, Human Fertilisation and Embryology Authority

5.00p.m.

6


Thursday 25th April

DEFENCE

Subject: Major Procurement Projects

Witnesses: Sir Robert Walmsley, Chief of Defence Procurement, and Mr John Cole, Chief Executive, Warship Support Agency

10.30a.m.

15

PUBLIC ADMINISTRATION W

Subject: Public Appointments and Patronage

Witnesses: Barbara Roche MP, Minister of State and Christopher Leslie MP, Parliamentary Secretary, Cabinet Office; Ms Fi Glover, (at approximately 12.00noon)

10.30a.m.

The Grimond Room, Portcullis House

* taken by BBC Parliament

w webcast live, sound only

Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on: [Tel 020 7219 2033].

Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list. The list is correct as at press (12 noon Friday); For confirmation see Select Committee home pages on the Internet (www.parliament.uk) or telephone the Committee Office general enquiry lines: Tel 020 7219 3267/4300.

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2002
Prepared 20 April 2002