House of Commons
Session 2001- 02
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 2nd March 2002

SELECT COMMITTEES

A complete list of Select Committee membership and a Factsheet (P2) on the work of Select Committees is available on request from the House of Commons Information Office. The list and Factsheet are also on the Parliament website at:

http://www.parliament.uk/commons/lib/fact.htm

An index to the Select Committee home pages together with links to further pages containing information about their work and publications is on the Parliament website at: http://www.parliament.uk/commons/selcom/cmsel.htm

Committee Membership

Deregulation and Regulatory Reform

Mr David Chaytor discharged, Mr Chris Mole appointed

Procedure

Mr David Rendel discharged, Mr John Burnett appointed

International Development

Mr Alistair Carmichael discharged, Mr John Barrett appointed


Select Committee Meetings
25 February - 1 March 2002

Monday 25th February 2002

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: The Misuse and Smuggling of Hydrocarbon Oil

Witness: Mr Richard Broadbent, HM Customs & Excise

   

Tuesday 26th February 2002

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS:

URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: EU Regeneration Framework

Witnesses: Urban Splash; Barnsley Milter Partnership and St Paul's Urban Development; St John's Urban Village; Stoke on Trent City Council and DTI State and Policy Unit

   

HOME AFFAIRS

Subject: The Work of the Crown Prosecution Service

Witnesses: Mr David Calvert-Smith QC, Director of Public Prosecutions, and Mr Richard Foster, Chief Executive, CPS

   

CULTURE, MEDIA AND SPORT

Subject: Communications

Witnesses: Telewest; Broadcasting Standards Commission, Independent Television Commission, Oftel, Radio Authority and Radiocommunications Agency

   

FOREIGN AFFAIRS

Subject: Foreign Policy Aspects of the War Against Terrorism

Witnesses: Rosemary Hollis, Chatham House and Mr Philip Stephens, Financial Times Journalist

   

EDUCATION AND SKILLS

Subject: Individual Learning Accounts

Witness: Mr John Healey MP, Parliamentary Under Secretary of State for Adult Skills and Officials

   

INTERNATIONAL DEVELOPMENT

Subject: Afghanistan; Further Developments

Witnesses: Christian Aid; Oxfam; Sakandar Ali, Country Representative for Aghanistan; Islamic Relief and the British Agencies Afghanistan Group

   

TRADE AND INDUSTRY

Subject: UK Productivity and Competitiveness

Witnesses: British Chambers of Commerce; the Industrial Society; the Confederation of British Industry; TUC and Amicus-AEEV

   

Wednesday 27th February 2002

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS

Subject: The Future of UK Agriculture: Farming Beyond Subsidies?

Witnesses: Asda Stoes Ltd; J Sainsbury plc; Tesco plc; the Co-Operative Group; Netto Foodstores Ltd and Safeway Stores plc

   

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS

Subject: Road Traffic Speed

Witnesses: Yvette Cooper MP, Parliamentary Under Secretary of State, Department of Health; Bob Ainsworth MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Home Office; Rt. Hon. John Spellar MP, Minister for Transport, Department of Transport, Local Government and the Regions

   

DEFENCE

Subject: Missile Defence

Witnesses: Mr Brian Hawtin CB and officials, MoD

   

EDUCATION AND SKILLS

Subject: Individual Learning Accounts

Witnesses: Capita

   

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS: TRANSPORT SUB-COMMITTEE

Subject: London Underground PPP

Witnesses: Ernst & Young; Martin Blaiklock; Board of London Transport and London Underground Ltd and Transport for London

   

WORK AND PENSIONS

Subject: Pension Credit

Witnesses: Association of British Insurers; Legal and General; Age Concern England; Help the Aged and National Pensioners Convention

   

Thursday 28th February 2002

TREASURY

Subject: February Inflation Report

Witnesses: Rt. Hon. Edward George, Governor of the Bank of England and Monetary Policy Committee officials

   

PUBLIC ADMINISTRATION

Subject: Government Information and Communication

Witnesses: Mr Mike Granatt CB, Head of Government Information and Communication Service; Mr Jonathan Baume, General Secretary of the FDA, Professor Stuart Weir, The Democratic Audit, and Mr Nicholas Jones, BBC

   

Forthcoming Select Committee Meetings
4 - 8 March 2002

Monday 4th March 2002

SCIENCE AND TECHNOLOGY

Subject: Science Education from 14 to 19

Witnesses: The Institute of Biology, the Institute of Mathematics and its Applications, the Institute of Physics, The Royal Society and the Royal Society of Chemistry; the Engineering Council (at 5.15p.m.)

4.15p.m.

6

ENVIRONMENTAL AUDIT * w

Subject: UK Preparations for the World Summit on Sustainable Development

Witness: Rt. Hon. John Prescott MP, Deputy Prime Minister and First Secretary of State

4.30p.m.

8

PUBLIC ACCOUNTS

Subject: Operation and Wind-Up of Teeside Development Corporation

Witnesses: Sir Richard Mottram KCB, Permanent Secretary, Department of Transport, Local Government and the Regions, and Mr Duncan Hall, Teeside Development Corporation

4.30p.m.

15

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS:

DISPOSAL OF REFRIGERATORS

Subject: Disposal of Refrigerators

Witnesses: Councillor Kay Twitchen, Chairman of the LGA Waste Management and Environment Executive, and Mr Ian Fielding, Waste Service Manager, Hampshire County Council, Local Government Association; Lesley Smith, Group Director Corporate Affairs, Mr Geoff Bellingham, Technical Director, and Vivien Williams, Environment Co-ordinator, Dixons Group plc (at approximately 5.30 p.m.)

4.45p.m.

The Grimond Room, Portcullis House


Tuesday 5th March 2002

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS:

URBAN AFFAIRS SUB-COMMITTEE

Subject: The Need for a New European Regeneration Framework

Witnesses: Royal Institution of Chartered Surveyors; New East Manchester Urban Regeneration Company and Sheffield One Urban Regeneration Company (at 10.30a.m.); English Heritage and English Partnerships (at 11.00a.m.); Regional Development Agencies, Advantage West Midlands, Yorkshire Forward, South West RDA (at 11.25a.m.)

10.00a.m.

15

TRADE AND INDUSTRY

Subject: UK Productivity and Competitiveness

Witnesses: The Engineering and Machinery Alliance (EAMA)

10.15a.m.

The Grimond Room, Portcullis House

HOME AFFAIRS

Subject: Police Reform Bill

Witnesses: Mr John Wadham, Director and Mr Mark Littlewood, Campaigns Director, Liberty

10.30a.m.

8

WELSH AFFAIRS

Subject: Broadband Cabling in Wales

Witnesses: NTL

10.40a.m.

The Wilson Room, Portcullis House

CULTURE, MEDIA AND SPORT * w

Subject: Communications

Witnesses: National Consumer Council; Scottish Media Group (at 11.30a.m.); News International plc (at 12.15p.m.)

10.45a.m.

The Thatcher Room, Portcullis House

PROCEDURE w

Subject: Parliamentary Questions and Electronic Tabling of Questions and Motions

Witnesses: Mr Tam Dalyell MP, Mrs Gwyneth Dunwoody MP, Mr Mark Prisk MP, Mr Lawrie Quinn MP,and Mr John Taylor MP

4.45p.m.

8


Wednesday 6th March 2002

ENVIRONMENTAL AUDIT * w

Subject: UK Preparations for the World Summit

Witnesses: Rt. Hon. Clare Short MP, Secretary of State for the Department for International Development; Mr Jonathan Porritt, Commissioner for Sustainable Development (at 11.00a.m.)

9.30a.m.

15

EDUCATION AND SKILLS

Subject: Teaching Trades Unions

Witnesses: Association of Teachers and Lecturers; National Association of Head Teachers (at approximately 10.15am); and the Secondary Heads' Association (at approximately 10.45am)

9.45a.m.

The Wilson Room, Portcullis House

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS * w

Subject: The Future of UK Agriculture: Farming Beyond Subsidies?

Witnesses: RSPB and The Ramblers' Association; Council for the Protection of Rural England and Friends of the Earth (at approximately 11.00 am)

10.15a.m.

The Boothroyd Room, Portcullis House

DEFENCE

Subject: Pensions and Compensation

Witnesses: Royal British Legion and Forces Pension Society

10.30a.m.

6

EUROPEAN SCRUTINY * w

Subject: Democracy and Accountability in the EU and the Role of National Parliaments

Witness: Rt Hon Peter Hain MP, Minister of State for Europe, Foreign and Commonwealth Office

10.40a.m.

The Thatcher Room

Portcullis House

WORK AND PENSIONS

Subject: Pension Credit

Witnesses: Mr Andrew Dilnot CBE, Director and Mr Tom Clark, Institute for Fiscal Studies; Mr Peter Robinson, Senior Economist and Mr Richard Brooks, Institute of Public Policy; and Mr John Hawksworth, Head of Macroeconomics Unit, PricewaterhouseCoopers (at 11.30a.m.)

10.45a.m.

The Grimond Room, Portcullis House

PUBLIC ACCOUNTS * w

Subject: Agricultural Fraud: The Case of Joseph Bowden

Witnesses: Mr Brian Bender CB, Permanent Secretary, Department for Environment, Food and Rural Affairs, and Mr Johnston McNeill, Rural Payments Agency

4.00p.m.

15

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS:

TRANSPORT SUB-COMMITTEE * w

Subject: 10 -Year Plan for Transport

Witnesses: Rt Hon Paul Boateng MP, Financial Secretary, HM Treasury; Rt Hon Stephen Byers MP, Secretary of State for Transport, Local Government and the Regions (at 4.30p.m.)

4.00p.m.

8

HEALTH * w

Subject: National Institute for Clinical Excellence (NICE)

Witness: The Lord Hunt of Kings Heath OBE, Parliamentary Under-Secretary of State, Department of Health

4.10p.m.

The Wilson Room, Portcullis House

DEFENCE

Subject: Defence and Security in the UK

Witnesses: MoD Officials

4.15p.m.

The Thatcher Room, Portcullis House

TREASURY SUB-COMMITTEE

Subject: Inland Revenue Self -Assessment Systems

Witnesses: Mr Stephen Banyard, Director, Local Services, Mr Stephen Jones, Director, Large Business Office, Mr Gordon Smith, Director, Receivables Management Service, Mr John Gilbody, Assistant Director, Revenue Policy

 

5.00p.m.

6


Thursday 7th March 2002

PUBLIC ADMINISTRATION w

Subject: Public Appointments and Patronage

Witnesses: Dame Rennie Fritchie, Commissioner for Public Appointments; Billy Bragg, Musician (at 12 noon)

10.30a.m.

The Grimond Room, Portcullis House

PUBLIC ADMINISTRATION *

Subject: Government Information and Communication

Witnesses: To be confirmed

2.30p.m.

The Grimond Room, Portcullis House

HOME AFFAIRS w

Subject: Police Reform Bill

Witnesses: Dr Ruth Henig, Chairman, and Melanie Leech, Executive Director, Association of Police Authorities

2.30p.m.

8

[Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings over the next two sitting days is available on: Tel 020 7219 2033].

Please note: The decision of a Committee to sit in public may be rescinded, and the place altered without notice and Committees which sit at short notice may not be included in this list. The list is correct as at press (12 noon Friday); For confirmation see Select Committee home pages on the Internet (www.parliament.uk) or telephone the Committee Office general enquiry lines: Tel 020 7219 3267/4300.

* taken by BBC Parliament

w webcast live, sound only

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2002
Prepared 2 March 2002