House of Commons
Session 2001- 02
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 16th February 2002

MAIDEN SPEECHES MADE IN THE HOUSE OF COMMONS SINCE THE

GENERAL ELECTION OF 7 JUNE 2001

Name and Party

Constituency

Date

     

Mr Kevin Brennan (Lab)

Cardiff, West

20 6.2001

Mr David Laws (LDem)

Yeovil

20.6.2001

     

Ms Annettee Brooke (LDem)

Mid Dorset and North Poole

21.6.2001

Mr Mark Lazarowicz (Lab)

Edinburgh, North and Leith

21.6.2001

     

Mr Paul Holmes (Ldem)

Chesterfield

22.6.2001

Mr Jim Knight (Lab)

South Dorset

22.6.2001

Mr Patrick Mercer (Con)

Newark

22.6.2001

     

Mr Chris Bryant (Lab)

Rhondda

25.6.2001

Mr Colin Challen (Lab)

Morley and Rothwell

25.6.2001

Dr Hywel Francis (Lab)

Aberavon

25.6.2001

Mr Chris Grayling (Con)

Epsom and Ewell

25.6.2001

Mr Ian Lucas (Lab)

Wrexham

25.6.2001

Mr David Miliband (Lab)

South Shields

25.6.2001

Iris Robinson (DU)

Strangford

25.6.2001

Mr David Wright (Lab)

Telford

25.6.2001

Mr Richard Younger-Ross (LDem)

Teignbridge

25.6.2001

     

Mr David Burnside (UU)

South Antrim

26.6.2001

Mr Gregory Campbell (DU)

East Londonderry

26.6.2001

Mr Alistair Carmichael (LDem)

Orkney & Shetland

26.6.2001

Mr Peter Duncan (Con)

Galloway & Upper Nithsdale    

26.6.2001

Lady Hermon (UU)

North Down

26.6.2001

Mr Norman Lamb (LDem)

North Norfolk

26.6.2001

Mr John Mann (Lab)

Bassetlaw

26.6.2001

Ms Meg Munn (Lab)

Sheffield, Heeley

26.6.2001

Mr Albert Owen (Lab)

Ynys Môn

26.6.2001

Mr Michael Weir (SNP)

Angus

26.6.2001

Dr Richard Taylor (Ind)

Wyre Forest

26.6.2001

     

Mr Wayne David (Lab)

Caerphilly

27.6.2001

Mr Parmjit Dhanda (Lab)

Gloucester

27.6.2001

Mr Nigel Dodds (DU)

Belfast North

27.6.2001

Mr Mark Field (Con)

Cities of London & Westminster

27.6.2001

Mr Paul Goodman (Con)

Wycombe

27.6.2001

Mr Tom Harris (Lab)

Glasgow Cathcart

27.6.2001

Dr John Pugh (LDem)

Southport

27.6.2001

Mr John Thurso (LDem)

Caithness, Sutherland & Easter Ross

27.6.2001

     

Ann McKechin (Lab)

Glasgow Maryhill

28.6.2001

Mr Iain Luke (Lab)

Dundee East

28.6.2001

Mr David Cameron (Con)

Witney

28.6.2001

     

Mr Jonathan Djanogly (Con)

Huntingdon

2.7.2001

Mr Adrian Flook (Con)

Taunton

2.7.2001

Mr Matthew Green (LDem)

Ludlow

2.7.2001

Mr Dai Havard (Lab)

Merthyr Tydfil & Rhymney

2.7.2001

Mr John Lyons (Lab)

Strathkelvin and Bearsden

2.7.2001

Mr Andrew Selous (Con)

South West Bedfordshire

2.7.2001

Mr Mark Tami (Lab)

Alyn and Deeside

2.7.2001

Mr Andrew Turner (Con)

Isle of Wight

2.7.2001

Mr Hywel Williams (PC)

Caernarfon

2.7.2001

Mr Roger Williams (LDem)

Brecon and Radnorshire

2.7.2001

     

Mr George Osborne (Con)

Tatton

3.7.2001

Mr Angus Robertson (SNP)

Moray

3.7.2001

Mr Bill Wiggin (Con)

Leominster

3.7.2001

 

   

Sue Doughty (LDem)

Guildford

4.7.2001

Mr Mark Francois (Con)

Rayleigh

4.7.2001

Mr David Cairns (Lab)

Greenock & Inverclyde

4.7.2001

Mr Mark Hoban (Con)

Fareham

4.7.2001

Mr Alan Reid (LDem)

Argyll & Bute

4.7.2001

Mr Mark Simmonds (Con)

Boston & Skegness

4.7.2001

Mr Andy Burnham (Lab)

Leigh

4.7.2001

     

Vera Baird (Lab)

Redcar

9.7.2001

Kevan Jones (Lab)

North Durham

9.7.2001

Mr Ian Liddell-Grainger (Con)

Bridgwater

9.7.2001

Mr Rob Marris (Lab)

Wolverhampton Southwest

9.7.2001

Mr Mark Prisk (Con)

Hertford and Stortford

9.7.2001

     

Angela Wakinson (Con)

Upminster

10.7.2001

     

Mr Gregory Barker (Con)

Bexhill & Battle

12.7.2001

Paul Farrelly (Lab)

Newcastle-under-Lyme

12.7.2001

Adam Price (PC)

East Carmenthen & Dinefar

12.7.2001

Boris Johnson (Con)

Henley

12.7.2001

David Hamilton (Lab)

Midlothian

12.7.2001

Hugo Swire (Con)

East Devon

12.7.2001

Peter Wishart (Lab)

North Tayside

12.7.2001

Hugh Robertson (Con)

Faversham & Mid-Kent

12.7.2001

     

Tom Watson (Lab)

West Bromwich East

13.7.2001

Jon Cruddas (Lab)

Dagenham

13.7.2001

Annabelle Ewing (SNP)

Perth

13.7.2001

Khalid Mahmood (Lab)

Birmingham Perry Barr

13.7.2001

Jon Barrett (LDem)

Edinburgh West

13.7.2001

Tony Cunningham (Lab)

Workington

13.7.2001

     

Andrew Rosindell (Con)

Romford

17.7.2001

James Purnell (Lab)

Stalybridge & Hyde

17.7.2001

Patsy Calton (LDem)

Cheadle

17.7.2001

Anne Picking (Lab)

East Lothian

17.7.2001

Andrew Murrison (Con)

Westbury

17.7.2001

     

Jim Sheriden (Lab)

West Renfrewshire

19.7.2001

     

Sión Simon (Lab)

Birmingham, Erdington

20.7.2001

John Baron (Con)

Billericay

20.7.2001

     

Richard Bacon (Con)

South Norfolk

29.10.2001

     

John MacDougall (Lab)

Central Fife

30.10.2001

David Heyes (Lab)

Ashton under Lyne

16.11.2001

Maiden Speeches of Members elected on June 7, who have served in previous Parliaments

Henry Bellingham (Con)

North West Norfolk

4.11.1983

Mr Alistair Burt (Con)

North East Bedfordshire

19.7.1983

Derek Conway (Con)

Old Bexley & Sidcup

23.6.1983

Mr Charles Hendry (Con)

Wealden

9.7.1992

Greg Knight

Yorkshire East

7.11.1983

Mr Andrew Mitchell (Con)

Sutton Coldfield

20.7.1987

Dr Robert Spink (Con)

Castle Point

11.5.1992


BY-ELECTIONS AND NEW MPS SINCE THE GENERAL ELECTION OF JUNE 2001

Vacancy

Cause

By -Election

New Member

Date of Introduction

Maiden Speech

Ipswich

Death of Mr Jamie Cann (Lab) (15.10.2001)

22.11.2001

Chris Mole (Lab)

27.11.2001

30.1.2002

Ogmore

Death of Sir Raymond Powell (Lab) (7.12.2001)

14.2.2002

Huw Irranca-Davies (Lab)

-

-

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2002
Prepared 16 February 2002