House of Commons
Session 2001- 02
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 24th July 2001

SELECT COMMITTEES

The House of Commons approved the membership of the new Select Committees on Monday 16 July.

A complete list of Select Committee membership and a Factsheet (No 4) on the work of Select Committees is available on request from the House of Commons Information Office. The list and Factsheet are also on the Parliament website:

http://www.parliament.uk/commons/selcom/cmsel.htm

Committees Appointed:

ACCOMMODATION AND WORKS

Clerk: Ms S McGlashan

Members (9)

Appointed 16 July 2001

Mr Derek Conway (Con) (Chairman)

Mr Tony Banks (Lab)Mr Harold Best (Lab)Mr Tom Brake (LDem)
Mr Keith Hill (Lab)Mr Patrick McLoughlin (Con)Mr Albert Owen (Lab)
Anne Picking (Lab)Mr Syd Rapson (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 2420

ADMINISTRATION

Clerk: Ms S McGlashan

Members (9)

Appointed 16 July 2001

Mrs Marion Roe (Con) (Chairman)
Mr Nick Ainger (Lab)Patsy Calton (LDem)Mr Geoffrey Clifton-Brown(Con)
Caroline Flint (Lab)Mr Martin Linton (Lab)Julie Morgan (Lab)
Dr Nick Palmer (Lab)Mr David Wright (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 2420

BROADCASTING

Clerk: Ms S McGlashan

Members (10)

Appointed 16 July 2001*

Mrs Helen Brinton (Lab)Mr Roger Gale (Con)Mr James Gray (Con)
David Hamilton (Lab)Mr Brian Jenkins (Lab)Mr David Lepper (Lab/Co-op)
Mr Iain Luke (Lab)Mr John Lyons (Lab)Mr Khalid Mahmood (Lab)
Mr Alan Reid (LDem)

Committee Enquiries: 020 7219 2420

CATERING

Clerk: Mr K Fox

Members (9)

Appointed 19 July 2001*

Janet Anderson (Lab)Mr Ronnie Campbell (Lab)Tony Cunningham (Lab)
Mrs Janet Dean (Lab)Mr Lindsay Hoyle (Lab)Miss Julie Kirkbride (Con)
Mrs Jacqui Lait (Con)Mr Simon Thomas (PC)Mr Dennis Turner (Lab/Co-op)

Committee Enquiries: 020 7219 3275

CHAIRMEN'S PANEL

Clerk: Mr Frank Cranmer

Members (27)

Nominated 26 June 2001

Sir Alan Haselhurst (Con) (Chairman of Ways and Means)
Mrs Sylvia Heal ( Lab) ( Deputy Chairman of Ways and Means)
Mr Michael Lord (Con) (2nd Deputy Chairman of Ways and Means)
Mrs Irene Adams (Lab)Mr David Amess (Con)Mr Joe Benton ( Lab)
Mr John Butterfill (Con)Mr David Chidgey (LDem)Mr Derek Conway (Con)
Mr Frank Cook (Lab)Mr John Cummings (Lab)Mr Roger Gale (Con)
Mr Win Griffths (Lab)Mr Mike Hancock (LDem)Mr Jimmy Hood (Lab)
Mr Alan Hurst (Lab)Mr Eric Illsley (Lab)Mr John McWilliam (Lab)
Mr Humfrey Malins (Con)Mr Bill O' Brien (Lab)Mr Edward O' Hara (Lab)
Mr Bill Olner (Lab)Mr Peter L.Pike (Lab)Mrs Marion Roe (Con)
Mr Jonathan Sayeed (Con)Mr George Stevenson (Lab)Mr Nicholas Winterton (Con)

CULTURE, MEDIA AND SPORT

Clerks: Mr F Reid

Members (11)

Nominated 16 July 2001

Mr Gerald Kaufman (Lab) (Chairman)
Mr Chris Bryant (Con)Mr Frank Doran (Lab)Mr Micheal Fabricant (Con)
Mr Adrian Flook (Con)Mr Alan Keen (Lab)Miss Julie Kirkbride (Con)
Mr Rosemary McKenna (Lab)Ms Debra Shipley (Lab)John Thurso (LDem)
Mr Derek Wyatt (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 5739

DEFENCE

Clerks: Mr Paul Evans and Mrs Oxborough

Members (11)

Nominated 16 July 2001

Mr Bruce George (Lab) (Chairman)

Mr David Crausby (Lab)

Mr Mike Hancock (LDem)Mr Gerald Howarth (Lab)
Mr Kevan Jones (Lab)Mr Jim Knight (Lab)Dr Julian Lewis (Con)
Mr Patrick Mercer (Con)Mr Syd Rapson (Lab)Mr Frank Roy (Lab)

Rachel Squire (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 6872

DEREGULATION AND REGULATORY REFORM

Clerks: Mr H Yardley

Members (17)

Nominated 16 July 2001

Mr Peter Pike (Lab) (Chairman)
Mr Russell Brown (Lab)Mr David Chaytor (Lab)Brian Cotter (LDem)
John Cryer (Lab)Mr Jeffrey Donaldson (UU)Mr Paul Goodman (Con)
Andy King (Lab)Dr Ashok Kumar (Lab)Mr Andrew Love (Lab/Co-op)
John McDonnell (Lab)Mr Denis Murphy (Lab)Dr Doug Naysmith (Lab/Co-op)
Mr Andrew Rosindell (Con)Mr Anthony Steen (Con)Ian Stewart (Lab)
Brian White (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 2833

EDUCATION AND SKILLS

Clerks: Mr Laurence Smyth

Members (11)

Nominated 16 July 2001

Mr Barry Sheerman (Lab) (Chairman)
Mr David Chaytor (Lab)Valerie Davey (Lab)Mr Jeff Ennis (Lab)
Mr Paul Holmes (LDem)Ms Meg Munn (Lab/Co-op)Mr Kerry Pollard (Lab)
Mr Laurence Robertson (Con)Mr Johnathon R.Shaw (Lab)Dr Robert Spink (Con)
Mr Andrew Turner (Con)

Committee Enquiries: 020 7219 5774

ENVIRONMENT, FOOD AND RURAL AFFAIRS

Clerks: Mr Devine and Mr Wright

Members (17)

Nominated 16 July 2001

Mr David Curry (Con) (Chairman)
Mr David Borrow (Lab) Mr Colin Breed (LDem) Mr David Burnside (UU)
Mr David Drew (Lab)Mr Patrick Hall (Lab)Mr Andrew Hunter (Con)
Mr Michael Jack (Con)Mr David Lepper (Lab)Mr Eric Martlew (Lab)
Mr Austin Mitchell (Lab)Mr Stephen O'Brien (Con)Mrs Diana Organ (Lab)
Mr Phil Sawford (Lab)Mr Paul Stinchcombe (Lab)Mr David Taylor (Lab)
Mr Mark Todd (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 3262

ENVIRONMENTAL AUDIT

Clerks:Mrs Mulley and Mr Reid

Members (16)

Nominated 16 July 2001

Mr John Horam (Con) (Chairman)

Mr Harold Best (Lab)Mrs Helen Brinton (Lab)Sue Doughty (LDem)

Mr Mark Francois (Con)Mr Neil Gerrard (Lab)Tim Loughton (Con)

Ian Lucas (Lab)Mr Michael Meacher (Lab)Mr Jon Owen Jones (Lab/Co-op)

Mr Malcolm Savidge (Lab)Mr Mark Simmonds (Con)Mr Simon Thomas (PC)

Joan Walley (Lab)David Wright (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 5776

EUROPEAN SCRUTINY

Clerks: Mr D Gerhold

Members (15)

Nominated 16 July 2001

Mr Jimmy Hood (Lab) (Chairman)
Mr Colin Breed (LDem)Roger Casale (Lab)Mr William Cash (Con)
Mr Michael Connarty (Lab)Tony Cunningham (Lab)Mr Wayne David (Lab)
Mr Terry Davis (Lab)Jim Dobbin (Lab/Co-op)Mr Mark Hendrick (Lab)
Mr Jim Marshall (Lab)Miss Anne McIntosh (Con)Mr Laurence Robertson (Con)
Mr Anthony Steen (Con)Mr Bill Tynan (Lab)
Committee Enquiries: 020 7219 3296

FOREIGN AFFAIRS

Clerks: Mr Priestley and Mr Mark

Members (11)

Nominated 19th July 2001

Mr Donald Anderson (Lab) (Chairman)
Mr David Chidgey (LDem)Sir Patrick Cormack (Con)Mr Fabian Hamilton (Lab)
Mr Eric Illsley (Lab)Mr Andrew Mackinlay (Lab)Mr John Maples (Con)
Mr Bill Olner (Lab)Mr Greg Pope (Lab)Sir John Stanley (Con)
Ms Gisela Stuart (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 6105

HEALTH

Clerks: Dr Benger and Ms Iannou

Members (11)

Nominated 16 July 2001

Mr David Hinchliffe (Lab) (Chairman)
Mr David Amess (Con)Mr John Austin (Lab)Mr Andrew Burnham (Lab)
Mr Simon Burns (Con)Mr Jim Dowd (Lab)Julia Drown (Lab)
Mr Sandra Gidley (LDem)Ms Siobhan McDonagh (Lab)Dr Doug Naysmith (Lab)
Dr Richard Taylor ( Ind)

Committee Enquiries: 020 7219 5466

HOME AFFAIRS

Clerks: Mr Kennon and Ms Garratty

Members (11)

Nominated 16 July 2001

Mr Chris Mullin (Lab) (Chairman)
Mr David Cameron (Con)Mrs Janet Dean (Lab)Mr Humfrey Malins (Con)
Bridget Prentice (Lab)Mr Gwyn Prosser (Lab)Mr Bob Russell (LDem)
Mr Marsha Singh (Lab)Angela Watkinson (Con)Mr Tom Watson (Lab)
Mr David Winnick (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 3282

HUMAN RIGHTS (JOINT COMMITTEE)

Clerk: Mr D Doig and Mr Burton

Members (11)

Nominated by the House of Commons 16 July 2001

Jean Corston (Lab) (Chairman)Vera Baird (Lab)Norman Baker (LDem)
Mr Kevin McNamara (Lab)Mr Shaun Woodward (Lab)
Nominated by the House of Lords 3 July 2001
Lord Campbell of Alloway (Con)Lord Lester of Herne Hill (LDem)Lord Parekh (Lab)
Baroness Perry of Southwark (Con)Baroness Prashar (CB)Baroness Whitaker

Committee Enquiries: 020 7219 3318

INFORMATION

Clerk: Mr K Fox

Members (9)

Nominated 16 July 2001*

Mr Richard Allan (LDem)Mr Michael Connarty (Lab)Julia Drown (Lab)
Mr Michael Fabricant (Con)Mr Neil Gerrard (Lab)Mr Peter Luff (Con)
Ann McKechin (Lab)Margaret Moran (Lab)Mr Gwyn Prosser (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 3275

INTERNATIONAL DEVELOPMENT

Clerk: Mr Doherty and Mr Clarke

Members (11)

Nominated 16 July 2001*

Mr Tony Baldry (Con)Mr John Battle (Lab)Mr Hugh Bayley (Lab)
Mr Alistair Burt (Con)Ann Clwyd (Lab)Mr Tony Colman (Lab)
Mr Nigel Jones (LDem)Mr Piara S Khabra (Lab)Mr Chris McCafferty (Lab)
Mr Andrew Robathan (Con)Mr Tony Worthington (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 1221

MODERNISATION OF THE HOUSE OF COMMONS

Clerks: Mr Cubie and Mr Sandall

Members (15)

Nominated 16 July 2001

Mr Robin Cook (Lab) (Chairman)
Mrs Angela Browning (Con)Ann Coffey (Lab)Mrs Lorna Fitzsimons (Lab)
Barbara Follett (Lab)Mr David Kidney (Lab)Mr Greg Knight (Con)
Anne Picking (Lab)Mr Peter Pike (Lab)Joan Ruddock (Lab)
Mr Martin Salter (Lab)Mr Richard Shepherd (Con)Mr Andrew Stunell (LDem)
Mr Paul Tyler (LDem)Mr Nicholas Winterton (Con)

Committee Enquiries: 020 7219 3259

NORTHERN IRELAND AFFAIRS

Clerks: Dr Ward

Members (13)

Nominated 19 July 2001

Mr Micheal Mates (Con) (Chairman)

Mr Adrian Bailey (Lab)Mr Harry Barnes(Lab)Mr Roy Beggs (UU)
Mr Henry Bellingham (Con)Mr Tony Clarke (Lab)Mr Stephen McCabe (Lab)
Mr Eddie McGrady (SDLP)Mr Stephen Pound (Lab)Mr Peter Robinson (DU)
The Reverend Martin Smyth (UU)Mr Mark Tami (Lab)Mr Bill Tynan (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 2171

PROCEDURE

Clerk: Dr James and Mr Atkins

Members (12)

Appointed 16 July 2001

Mr Nicholas Winterton (Con) (Chairman)
Mr Alistair Burt (Con)Mr David Drew (Lab/Co-op) David Hamilton (Lab)
Mr Eric Illsley (Lab)Mr Eric Joyce (Lab)Mr Ian Lucas (Lab)
Rosemary McKenna CBE (Lab)Ms Meg Munn (Lab)Mr David Rendel (LDem)
Sir Robert Smith (LDem)Mr David Wright (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 3318

PUBLIC ACCOUNTS

Clerk: Mr K Brown

Members (12)

Nominated 16 July 2001

Mr David Davis (Con) (Chairman)
Richard Bacon (Con)Mr Paul Boateng (Lab)Mr Ian Davidson (Lab/Co-op)
Geraint Davies (Lab)Mr Barry Gardiner (Lab)Mr Brian Jenkins (Lab)
Mr Edward Leigh (Con)George Osborne (Con)Mr David Rendel (LDem)
Mr Gerry Steinberg (Lab)Jon Trickett (Lab)Mr Alan Williams (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 3264

PUBLIC ADMINISTRATION

Clerk: Mr Aylett

Members (11)

Nominated 16 July 2001

Tony Wright (Cannock Chase) (Lab) (Chairman)
Annette Brooke (LDem)Kevin Brennan (Lab)Mr David Heyes (Lab)
Mr Ian Liddell-Grainger (Con)Mr John Lyons (Lab)Mr Gordon Prentice (Lab)
Mr Anthony Steen (Con)Mr Michael Trend CBE (Con)Brian White (Lab)
Mr Anthony D.Wright (Great Yarmouth) (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 5466

SCOTTISH AFFAIRS

Clerk: Mr Whatley

Members (11)

Nominated 16 July 2001*

Mrs Irene Adams (Lab)Mr Peter Atkinson (Con)Mr Alistair Carmichael (LDem)
Mr Peter Duncan (Con)Mr Eric Joyce (Lab)Mr Mark Lazarowicz (Lab/Co-op)
Mr John Lyons (Lab)Ann McKechin (Lab)John Robertson (Lab)
Mr Mohammed Sarwar (Lab)Mr Michael Weir (SNP)

Committee Enquiries: 020 7219 6125

SELECTION

Clerk: Ms Payne

Members (9)

Nominated 3 July 2001

Mr John McWilliam (Chairman)
Ms Karen Buck (Lab)Mr James Cran (Con)Mr John Heppell (Lab)
Mr Keith Hill (Lab)Mr Phil Hope (Lab)Mr Andrew Stunnell (LDem)
Mr Gerry Sutcliffe (Lab)Sir George Young (Con)

STANDARDS AND PRIVILEGES

Clerks: Mr Sandall and Mr Clark

Members (11)

Nominated 16 July 2001

Sir George Young (Con) (Chairman)
Tony Baldry (Lab)Mr Peter Bottomley (Con)Mr Russell Brown (Lab)
Mr David Chidgey (LDem)Ross Cranston (Lab)Mr Andrew Dismore (Lab)
Mr Michael Foster (Hastings & Rye) (Lab)Mr Tom Levitt (Lab)Mr Kevin McNamara (Lab)
Mr Alan Williams (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 3259

STATUTORY INSTRUMENTS (Joint Committee)

Clerk: Mr Hennessy

Members (14)

Nominated by the House of Lords 26 July 2001

Lord Brough and Vaux (Con)Lord Greenway (CB)Lord Hardy of Wath(Lab)
Lord Lea of Crondell (Lab)Lord Skelmersdale (Con)Lord Thomas of Gresford (LDem)
Lord Vivian (Con)

Nominated by the House of Commons

Mr David Tredinnick (Con) (Chairman)
Mr Andrew Bennett (Lab)Mr Harold Best (Lab) Mr Jonathan Djangoly (Con)
Mr Jeffrey M. Donaldson (UU)Mr Ivan Henderson (Lab)Mr Brian White (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 3771

STATUTORY INSTRUMENTS (Select Committee)

Clerk: Mr Hennessy

Members (7)

Mr David Tredinnick (Con) (Chairman)
Mr Andrew Bennett (Lab)Mr Harold Best (Lab)Mr Jonathan Djangoly (Con)
Mr Jeffrey M. Donaldson (UU)Mr Ivan Henderson (Lab)Mr Brian White (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 3771

TRADE AND INDUSTRY

Clerks: Mrs Flood and Mr Lees

Members (11)

Nominated 16 July 2001

Mr Martin O'Neill (Lab) (Chairman)
Mr Tony Baldry (Con)Mr Roger Berry (Lab)Mr John Butterfill (Con)
Mr Christopher Chope (Con)Mr Jim Cunningham (Lab)Mr Lindsay Hoyle (Lab)
Mr Bob Laxton (Lab)Mr Alasdair Morgan (SNP)Ms Linda Perham (Lab)
Ms Helen Southworth (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 5779

TRANSPORT, LOCAL GOVERNMENT AND THE REGIONS

Clerks: Mr Harrison and Mr Cooke

Members (17)

Nominated 19 July 2001

Mrs Gwyneth Dunwoody (Lab) (Chairman)
Mr Andrew F.Bennett (Lab) (Chairman)
Sir Paul Beresford (Con)Mr Clive Betts (Lab)Mr Gregory Campbell (DU)
Mr John Cummings (Lab)Mr Brian H.Donohoe (Lab)Mrs Louise Ellman (Lab)
Mr Chris Grayling (Con)Helen Jackson (Lab)Ms Oona King (Lab)
Miss Anne McIntosh (Con)Mr Bill O'Brien (Lab)Dr John Pugh (LDem)
Christine Russell (Lab)Mr George Stevenson (Lab)Mr Bill Wiggin (Con)
TRANSPORT (Sub-Committee)

Mrs Gwyneth Dunwoody (Lab) (Chairman)
Mr Andrew F.Bennett (Lab)Mr Gregory Campbell (DU)Mr Brian H.Donohoe (Lab)
Mrs Louise Ellman (Lab)Mr Chris Grayling (Con)Helen Jackson (Lab)
Miss Anne McIntosh (Con)Mr Bill O'Brien (Lab)Dr John Pugh (LDem)
Mr George Stevenson (Lab)

URBAN AFFAIRS (Sub-Committee)

Mr Andrew F Bennett (Chairman)Sir Paul Beresford (Con)Mr Clive Betts (Lab)
Mr John Cummings (Lab)Mrs Gwyneth Dunwoody (Lab)Mrs Louise Ellman (Lab)
Mr Chris Grayling (Con)Ms Oona King (Lab)Miss Anne McIntosh (Con)
Dr John Pugh (LDem)Christine Russell (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 4972

TREASURY

Clerks: Mr S J Patrick, Mr Egan and Mr Kidner

Members (11)

Nominated 16 July 2001

Mr John McFall (Lab/Co-op) (Chairman)
Mr Nigel Beard (Lab)Mr Jim Cousins (Lab)Mr Michael Fallon (Con)
Mr David Laws (LDem)Kali Mountford (Lab)Mr George Mudie (Lab)
Dr Nick Palmer (Lab)Mr James Plaskitt (Lab)Mr David Ruffley (Con)
Mr Andrew Tyrie (Con)

Committee Enquiries: 020 7219 5769

WELSH AFFAIRS

Clerk: Mr Healey

Members (11)

Nominated 16 July 2001

Mr Martyn Jones (Lab) (Chairman)
Mr Martin Caton (Lab)Dr Hywel Francis (Lab)Julie Morgan (Lab)
Albert Owen (Lab)Adam Price (PC)Mr Mark Prisk (Con)
Chris Ruane (Lab)Mr Bill Wiggin (Con)Mrs Betty Williams (Lab)
Mr Roger Williams (LDem)

Committee Enquiries: 020 7219 3264

WORK AND PENSIONS

Clerks: Mr Moon, Ms Emms, Mr Farrar

Members (11)

Nominated 16 July 2001

Mr Archy Kirkwood (LDem) (Chairman)
Miss Anne Begg (Lab)Ms Karen Buck (Lab)Mr Andrew Dismore (Lab)
Mr Paul Goodman (Con)Mrs Joan Humble (Lab)Rob Marris (Lab)
Mr Andrew Mitchell (Con)James Purnell (Lab)Mr Andrew Selous (Con)
Mr David Stewart (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 5833

*This indicates that the Chairman of the Committee has yet to be announced.


Select Committee Meetings

16 - 20 July

The Departmental Committees met in private to appoint the Chairmen.

Forthcoming Select Committees

Forthcoming Enquiries: Health

  1. Inquiry into Public Expenditure
  2. Inquiry into the Role of the Private Sector in the NHS

There were no Forthcoming Meetings announced. For further information enquirers should call the general enquiry line on Tel: 020 7219 4300

Recorded information

Recorded information about forthcoming select and standing committee meetings is available on (020) 7219 2033.

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2001
Prepared 24 July 2001