House of Commons
Session 2001-02
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 23rd June 2001

HOUSE OF COMMONS - PRINCIPAL OFFICERS

The Speaker - Rt Hon Michael J Martin MP

Chairman of Ways and Means - Rt Hon Sir Alan Haselhurst MP

First Deputy Chairman of Ways and Means - Mrs Sylvia Heal MP

Second Deputy Chairman of Ways and Means - Michael Lord MP

Chairmen's Panel

Mrs Irene Adams MP, Mr Joe Benton MP, Mr John Butterfill MP, Dr Michael Clark MP, Mt Frank Cook MP, Mr John Cummings MP, Mr Jim Cunningham MP, Mr Roger Gale MP, Mr Mike Hancock MP, Mr Jimmy Hood MP, Mr Eric Illsley MP, Barry Jones MP, Dr Ashok Kumar MP, Mr John McWilliam MP, Sir David Madel MP, Mr Humfrey Malins MP,

Mr John Maxton MP, Mrs Ray Michie MP, Mr Bill O'Brien MP, Mr Edward O'Hara MP, Mr Bill Olner MP, Mrs Marion Roe MP, Jonathan Sayeed MP, Mr George Stevenson MP, Mr Bowen Wells MP, Mr Andrew Welsh MP,

Mr Nicholas Winterton MP

House of Commons Commission

Rt Hon The Speaker (Chairman), Rt Hon Robin Cook MP, Mrs Angela Browning MP, Archy Kirkwood MP, Stuart Bell MP, Rt Hon Eric Forth MP

Secretary of the Commission - M R Jack, PhD

Board of Management

W R McKay, CB (Chairman) (Chief Executive), C B Winnifrith, CB (Clerk of Committees, Department of the Clerk of the House), M J A. Cummins (Serjeant at Arms), Miss P J Baines (Librarian), A.J. Walker (Director of Finance and Administration), I D Church (Editor of the Official Report), Mrs S J Harrison (Director of Catering Services)

Secretary of the Board of Management - Dr R J Ware

Speaker's Secretary - Sir Nicholas Bevan, CB

Speaker's Counsel - J E G. Vaux

Speaker's Chaplain - Rev. Canon A.R. Wright

Medical Adviser to the Speaker - Dr. R Zeegan, OBE, FRCP, MRCS, DObst, RCOG

Parliamentary Commissioner for Standards - Elizabeth Filkin

A full list of principal officers and officials of the House of Commons is published in the

Official Report (Hansard), following each recess

Members of the House of Commons who are also Members of other

Parliaments and Assemblies

EUROPEAN PARLIAMENT

Name & Party

Westminster Constituency

European Constituency

Hume, Mr John, SDLP

Foyle

Northern Ireland (one of 3 seats)

Paisley, Rev Ian, UDUP

Antrim, North

Northern Ireland (one of 3 seats)

 

NORTHERN IRELAND ASSEMBLY

Name & Party

Westminster Constituency

NI Assembly seat

Adams, Gerry, SF

Belfast West

Belfast West

Roy Beggs, UU

Antrim East

Antrim East

Gregory Campbell, DU

Londonderry East

Londonderry East

Nigel Dodd, DU

Belfast North

Belfast North

Michelle Gildernew, SF

Fermanagh & South Tyrone

Fermanagh & South Tyrone

McGrady, Eddie, SDLP

Down South

Down South

McGuinness, Martin ,SF

Ulster Mid

Ulster Mid

Mallon, Seamus, SDLP

Newry & Armagh

Newry & Armagh

Paisley, Rev Ian, UDUP

Antrim North

Antrim North

Robinson, Peter, UDUP

Belfast East

Belfast East

Iris Robinson, DU

Strangford

Strangford

Trimble, Rt Hon David, UU

Upper Bann

Upper Bann

SCOTTISH PARLIAMENT

There are no dual mandate MPs in the Scottish parliament currently

WELSH ASSEMBLY

There are no dual mandate MPs in the Welsh Assembly currently

Delegations to International Assemblies

COUNCIL OF EUROPE & WESTERN EUROPEAN UNION

Mr Terry Davis MP(Lab) (Leader)R

      Mr David Atkinson MP (Con)R

Christine McCafferty MP (Lab)S

      Mr Malcolm Bruce MP (LD)S

Mr Kevin McNamara MP (Lab)R

Sir Sydney Chapman MP (Con)R

      Mr Jim Marshall MP (Lab)R

      Lord Clinton-Davis (Lab)S

      Mr Alan Meale MP (Lab)S

      Mr Tom Cox MP (Lab)R

      Mr Eddie O'Hara (Lab)R

      Mrs Ann Cryer MP (Lab)S

Lord Ponsonby of Shulbrede (Lab)R

Mr Lawrence Cunliffe MP (Lab)R

      Mr Gwyn Prosser MP (Lab)S

      Mr Bill Etherington MP (Lab)R

      Mr Sydney Rapson MP (Lab)S

      Mr Paul Flynn MP (Lab)R

      Lord Russell-Johnston (LD)R

      Mrs Maria Fyfe MP (Lab)R

Miss Geraldine Smith MP (Lab)S

Mr Mike Hancock CBE MP (LD)S

Rt Hon John D Taylor MP (UUP)R

      Mr Robert Jackson MP (Con)S

      Dr Rudi Vis MP (Lab)S

      Ms Jenny Jones MP (Lab)S

      Mr John Wilkinson MP (Con)R

      Lord Judd (Lab)S

      Mr David Wilshire MP (Con)S

      Lord Kirkhill (Lab)R

      Mr John Townend MP (Con)R

Baroness Knight of Collingtree DBE (Con) S

      Mr Jimmy Wray MP (Lab)R

      Mr Tony Lloyd MP (Lab)S

R - Representative

S = Substitute

PARLIAMENTARY ASSEMBLY OF THE ORGANISATION FOR SECURITY AND

COOPERATION IN EUROPE (OSCE)

Representatives

Substitutes

Rt Hon Bruce George MP (Lab) (Leader)

Ms Ann Clwyd MP (Lab)

Rt Hon Donald Anderson MP (Lab)

Mr Harry Cohen MP (Lab)

Mr Menzies Campbell CBE QC MP (LD)

Mrs Llin Golding MP (Lab)

Mr Frank Cook MP (Lab)

Earl of Northesk (Con)

Mr Tom Cox MP (Lab)

Dr Jenny Tonge MP (LD)

Rt Hon Terry Davis MP (Lab)

Rt Hon Sir Peter Emery MP (Con)

Mr David Heath MP (LD)

Baroness Hilton of Eggardon (Lab)

Rt Hon Sir Geoffrey Johnson Smith MP (Con)

Rt Hon The Lord Jopling (Con)

Mr Andrew Mackinlay MP (Lab)

Mr Ernie Ross MP (Lab)

THE UNITED KINGDOM DELEGATION TO THE NATO PARLIAMENTARY ASSEMBLY

Rt Hon Donald Anderson MP (Lab) (Leader)

Mr Mike Hancock CBE, MP (LD)

Rt Hon Menzies Campbell MP (LD)

Rt Hon Sir Geoffrey Johnson Smith MP (Con)

Rt Hon David Clark MP (Lab)

The Lord Sewel (Lab)

Mr Michael Clapham MP (Lab)

Alice Mahon MP (Lab)

Mr Harry Cohen MP (Lab)

Mr Michael Mates MP (Con)

Mr Frank Cook MP (Lab)

Mr John Smith MP (Lab)

Rt Hon Sir Peter Emery MP (Con)

Rachel Squire MP (Lab)

Mr Bruce George MP (Lab)

Mr Peter Viggers (Con)

Lord Gladwyn of Clee (Lab)

Rt Hon Alan Williams MP (Lab)

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2001
Prepared 23 June 2001