House of Commons
Session 2001-02
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 23rd June 2001

Alphabetical List of Members of the House of Commons

as at 8 June 2001

Members have been asked to supply details of the preferred form of their names, titles and qualifications

Abbott, Ms Diane Hackney North & Stoke NewingtonLab
Adams, GerryBelfast WestSF
Adams, Irene Paisley NorthLab
Ainger, Nick Carmarthen West & South PembrokeshireLab
Ainsworth, Bob Coventry North EastLab
Ainsworth, Peter East SurreyCon
Alexander, Douglas Paisley SouthLab
Allan, Richard Sheffield, HallamLDem
Allen, Graham Nottingham NorthLab
Amess, DavidSouthend WestCon
Ancram, Rt Hon Michael QC DevizesCon
Anderson, Rt Hon Donald Swansea EastLab
Anderson, Janet Rossendale & DarwenLab
Arbuthnot, Rt Hon James North East HampshireCon
Armstrong, Rt Hon Hilary North West DurhamLab
Atherton, Ms Candy Falmouth & CamborneLab
Atkins, Charlotte Staffordshire MoorlandsLab
Atkinson, David Bournemouth EastCon
Atkinson, Peter HexhamCon
Austin, John Erith & ThamesmeadLab
Bacon, Richard* South NorfolkCon
Bailey, Adrian West Bromwich WestLab
Baird, Vera* RedcarLab
Baker, Norman LewesLDem
Baldry, Tony BanburyCon
Banks, Tony West HamLab
Barker, Gregory* Bexhill & BattleCon
Barnes, Harry North East DerbyshireLab
Baron, John*BillericayCon
Barrett, John* Edinburgh WestLDem
Barron, Kevin Rother ValleyLab
Battle, John Leeds WestLab
Bayley, Hugh York, City ofLab
Beard, Nigel Bexleyheath & CrayfordLab
Beckett, Rt Hon Margaret Derby SouthLab
Begg, Miss Anne Aberdeen SouthLab
Beggs, RoyEast AntrimUU
Beith, Rt Hon A.J. Berwick-upon-TweedLDem
Bell, Stuart MiddlesbroughLab
Bellingham, Henry# North West NorfolkCon
Benn, Hilary Leeds CentralLab
Bennett, Andrew F. Denton & ReddishLab
Benton, Joe BootleLab
Bercow, John BuckinghamCon
Beresford, Sir Paul Mole ValleyCon
Berry, Roger KingswoodLab
Best, Harold Leeds North WestLab
Betts, Clive Sheffield, AttercliffeLab
Blackman, Mrs Liz ErewashLab
Blair, Rt Hon TonySedgefieldLab
Blears, Ms Hazel SalfordLab
Blizzard, Bob WaveneyLab
Blunkett, Rt Hon David Sheffield, BrightsideLab
Blunt, Crispin ReigateCon
Boateng, Rt Hon Paul Brent SouthLab
Borrow, David South RibbleLab
Boswell, Tim DaventryCon
Bottomley, Peter Worthing WestCon
Bottomley, Rt Hon Virginia South West SurreyCon
Bradley, Rt Hon Keith Manchester, WithingtonLab
Bradley, Peter Wrekin, TheLab
Bradshaw, Ben ExeterLab
Brady, Graham Altrincham & Sale WestCon
Brake, Tom Carshalton & WallingtonLDem
Brazier, Julian CanterburyCon
Breed, Colin South East CornwallLDem
Brennan, Kevin* Cardiff WestLab
Brinton, Mrs Helen PeterboroughLab
Brooke, Annette*Mid Dorset & North PooleLDem
Brown, Rt Hon Gordon Dunfermline EastLab
Brown, Rt Hon Nicholas Newcastle upon Tyne East & WallsendLab
Brown, Russell DumfriesLab
Browne, Desmond Kilmarnock & LoudounLab
Browning, Mrs Angela Tiverton & HonitonCon
Bruce, Malcolm GordonLDem
Bryant, Chris* RhonddaLab
Buck, Ms Karen Regent's Park & Kensington NorthLab
Burden, Richard Birmingham, NorthfieldLab
Burgon, Colin ElmetLab
Burnett, John Torridge & West DevonLDem
Burnham, Andy* LeighLab
Burns, Simon West ChelmsfordCon
Burnside, David*South AntrimUU
Burstow, Paul Sutton & CheamLDem
Burt, Alastair# North East BedfordshireCon
Butterfill, John Bournemouth WestCon
Byers, Rt Hon Stephen North TynesidLab
Cable, Dr Vincent TwickenhamLDem
Caborn, Richard Sheffield CentralLab
Cairns, David* Greenock & InverclydeLab
Calton, Patsy*CheadleLDem
Cameron, David*WitneyCon
Campbell, Alan TynemouthLab
Campbell, Mrs AnneCambridgeLab
Campbell, Gregory*East LondonderryDU
Campbell, Rt Hon Menzies CBE QC North East FifeLDem
Campbell, Ronnie Blyth ValleyLab
Cann, Jamie IpswichLab
Caplin, Ivor HoveLab
Carmichael, Alistair* Orkney & ShetlandLDem
Casale, Roger WimbledonLab
Cash, William StoneCon
Caton, Martin GowerLab
Cawsey, Ian Brigg & GooleLab
Challen, Colin* Morley & RothwellLab
Chapman, Ben Wirral SouthLab
Chapman, Sir Sydney Chipping BarnetCon
Chaytor, David Bury NorthLab
Chidgey, David EastleighLDem
Chope, Christopher OBE ChristchurchCon
Clapham, Michael Barnsley West & PenistoneLab
Clappison, James HertsmerCon
Clark, Dr Lynda QC Edinburgh PentlandsLab
Clark, Paul GillinghamLab
Clarke, Charles Norwich SouthLab
Clarke, Rt Hon Kenneth QC RushcliffeCon
Clarke, Rt Hon Tom CBE Coatbridge & ChrystonLab
Clarke, Tony Northampton SouthLab
Clelland, David Tyne BridgeLab
Clifton-Brown, Geoffrey CotswoldCon
Clwyd, Ann Cynon ValleyLab
Coaker, Vernon GedlingLab
Coffey, Ann StockporLab
Cohen, Harry Leyton & WansteadLab
Coleman, Iain Hammersmith & FulhamLab
Collins, Tim Westmorland & LonsdaleCon
Colman, Tony PutneyLab
Connarty, Michael Falkirk EastLab
Conway, Derek# Old Bexley & SidcupCon
Cook, Frank Stockton NorthLab
Cook, Rt Hon Robin LivingstonLab
Cooper, Yvette Pontefract & CastlefordLab
Corbyn, Jeremy Islington NorthLab
Cormack, Sir Patrick South StaffordshireCon
Corston, Jean Bristol EastLab
Cotter, Brian Weston-Super-MareLDem
Cousins, Jim Newcastle upon Tyne CentralLab
Cox, Tom TootingLab
Cran, JamesBeverley & HoldernessCon
Cranston, Ross QC Dudley NorthLab
Crausby, David Bolton North EastLab
Cruddas, Jon* DagenhamLab
Cryer, Mrs Ann KeighleyLab
Cryer, John HornchurchLab
Cummings, John EasingtonLab
Cunningham, Rt Hon Dr Jack CopelandLab
Cunningham, Jim Coventry SouthLab
Cunningham, Tony* WorkingtonLab
Curry, Rt Hon David Skipton & RiponCon
Curtis-Thomas, Mrs Claire CrosbyLab
Daisley, Paul* Brent EastLab
Dalyell, Tam LinlithgowLab
Darling, Rt Hon Alistair Edinburgh CentralLab
Davey, Edward Kingston & SurbitonLDem
Davey, Valerie Bristol WestLab
David, Wayne* CaerphillyLab
Davidson, Ian Glasgow PollokLab
Davies, Rt Hon Denzil LlanelliLab
Davies, Geraint Croydon CentralLab
Davies, Quentin Grantham & StamfordCon
Davis, Rt Hon David Haltemprice & HowdenCon
Davis, Rt Hon Terry Birmingham, Hodge HillLab
Dawson, Hilton Lancaster & WyreLab
Dean, Mrs Janet BurtonLab
Denham, Rt Hon John Southampton, ItchenLab
Dhanda, Parmjit*GloucesterLab
Dismore, Andrew HendonLab
Djanogly, Jonathan* HuntingdonCon
Dobbin, Jim Heywood & MiddletonLab
Dobson, Rt Hon Frank Holborn & St PancrasLab
Dodds, Nigel*Belfast NorthDU
Doherty, Pat*West TyroneSF
Donaldson, Jeffrey M.Lagan ValleyUU
Donohoe, Brian H. Cunninghame SouthLab
Doran, Frank Aberdeen CentralLab
Dorrell, Rt Hon Stephen CharnwoodCon
Doughty, Sue* GuildfordLDem
Dowd, Jim Lewisham DeptfordLab
Drew, David StroudLab
Drown, Julia South SwindonLab
Duncan, Alan Rutland & MeltonCon
Duncan, Peter* Galloway & Upper NithsdaleCon
Duncan Smith, Iain Chingford & Woodford GreeCon
Dunwoody, Hon Gwyneth Crewe & NantwichLab
Eagle, Angela WallaseyLab
Eagle, Maria Liverpool, GarstonLab
Edwards, Huw MonmouthLab
Efford, Clive ElthamLab
Ellman, Mrs Louise Liverpool, RiversideLab
Ennis, Jeff Barnsley East & MexboroughLab
Etherington, Bill Sunderland NorthLab
Evans, Nigel Ribble ValleyCon
Ewing, Annabelle* PerthSNP
Fabricant, Michael LichfieldCon
Fallon, Michael SevenoaksCon
Farrelly, Paul* Newcastle-under-LymeLab
Field, Rt Hon Frank BirkenheadLab
Field, Mark* Cities of London & WestminsterCon
Fisher, Mark Stoke-on-Trent CentralLab
Fitzpatrick, Jim Poplar & Canning TownLab
Fitzsimons, Mrs Lorna RochdaleLab
Flight, Howard Arundel & South DownsCon
Flint, Caroline Don ValleyLab
Flook, Adrian* TauntonCon
Flynn, Paul Newport WestLab
Follett, Barbara StevenageLab
Forth, Rt Hon Eric Bromley & ChislehurstCon
Foster, Rt Hon Derek Bishop AucklandLab
Foster, Don BathLDem
Foster, Michael WorcesterLab
Foster, Michael Jabez Hastings & RyeLab
Foulkes, George Carrick, Cumnock & Doon ValleyLab
Fox, Dr Liam WoodspringCon
Francis, Hywel* AberavonLab
Francois, Mark* RayleighCon
Gale, Roger North ThanetCon
Galloway, George Glasgow KelvinLab
Gapes, Mike Ilford SouthLab
Gardiner, Barry Brent NorthLab
Garnier, Edward QC HarboroughCon
George, Andrew St IvesLDem
George, Rt Hon Bruce Walsall SouthLab
Gerrard, Neil WalthamstowLab
Gibb, Nick Bognor Regis & LittlehamptonCon
Gibson, Dr Ian Norwich NorthLab
Gidley, Sandra RomseyLDem
Gildernew, Michelle*Fermanagh & South TyroneSF
Gillan, Mrs Cheryl Chesham & AmershamCon
Gilroy, Mrs Linda Plymouth, SuttonLab
Godsiff, Roger Birmingham, Sparkbrook & Small HeathLab
Goggins, Paul Wythenshawe & Sale EastLab
Goodman, Paul* WycombeCon
Gray, James North WiltshireCon
Grayling, Chris* Epsom & EwellCon
Green, Damian AshfordCon
Green, Matthew* LudlowLDem
Greenway, John RyedaleCon
Grieve, Dominic BeaconsfieldCon
Griffiths, Jane Reading EastLab
Griffiths, Nigel Edinburgh SouthLab
Griffiths, Win BridgendLab
Grogan, John SelbyLab
Gummer, Rt Hon John Suffolk CoastalCon
Hague, Rt Hon William Richmond (Yorks)Con
Hain, Peter NeathLab
Hall, Mike Weaver ValeLab
Hall, Patrick BedfordLab
Hamilton, David* MidlothianLab
Hamilton, Fabian Leeds North EastLab
Hammond, Philip Runnymede & WeybridgeCon
Hancock, Mike CBE Portsmouth SouthLDem
Hanson, David DelynLab
Harman, Rt Hon Harriet Camberwell & PeckhamLab
Harris, Dr Evan Oxford West & AbingdonLDem
Harris, Tom* Glasgow CathcartLab
Harvey, Nick North DevonLDem
Haselhurst, Rt Hon Sir Alan Saffron WaldenCon
Havard, Dai* Merthyr Tydfil & RhymneyLab
Hawkins, Nick Surrey HeathCon
Hayes, John South Holland & The DeepingsCon
Heal, Mrs Sylvia Halesowen & Rowley RegisLab
Heald, Oliver North East HertfordshireCon
Healey, John WentworthLab
Heath, David Somerton & FromeLDem
Heathcoat-Amory, Rt Hon David WellsCon
Henderson, Doug Newcastle upon Tyne NorthLab
Henderson, Ivan HarwichLab
Hendrick, Mark PrestonLab
Hendry, Charles# WealdenCon
Hepburn, Stephen JarrowLab
Heppell, John Nottingham EastLab
Hermon, Sylvia*North DownUU
Hesford, StephenWirral WestLab
Hewitt, Ms Patricia Leicester WestLab
Heyes, David* Ashton under LyneLab
Hill, Keith StreathamLab
Hinchliffe, David WakefieldLab
Hoban, Mark* FarehamCon
Hodge, Ms Margaret MBE BarkingLab
Hoey, Kate VauxhallLab
Hogg, Rt Hon Douglas QC Sleaford & North HykehamCon
Holmes, Paul* ChesterfieldLDem
Hood, Jimmy ClydesdaleLab
Hoon, Rt Hon Geoffrey AshfieldLab
Hope, Phil CorbyLab
Hopkins, Kelvin Luton NorthLab
Horam, John OrpingtonCon
Howard, Rt Hon Michael Folkestone & HytheCon
Howarth, Rt Hon Alan CBE Newport EastLab
Howarth, Gerald AldershotCon
Howells, Dr Kim PontypriddLab
Hoyle, Lindsay ChorleyLab
Hughes, Ms Beverley Stretford & UrmstonLab
Hughes, Kevin Doncaster NorthLab
Hughes, Simon North Southwark & BermondseyLDem
Humble, Mrs Joan Blackpool North & FleetwoodLab
Hume, JohnFoyleSDLP
Hunter, Andrew BasingstokeCon
Hurst, Alan BraintreeLab
Hutton, John Barrow & FurnessLab
Iddon, Dr Brian Bolton South EastLab
Illsley, Eric Barnsley CentralLab
Ingram, Rt Hon Adam East KilbrideLab
Jack, Rt Hon Michael FyldeCon
Jackson, Glenda CBE Hampstead & HighgateLab
Jackson, Helen Sheffield, HillsboroughLab
Jackson, Robert WantageCon
Jamieson, David Plymouth, DevonportLab
Jenkin, Hon Bernard North EssexCon
Jenkins, Brian TamworthLab
Johnson, Alan Kingston upon Hull West & HessleLab
Johnson, Boris* HenleyCon
Johnson, Miss Melanie Welwyn HatfieldLab
Jones, Helen Warrington NorthLab
Jones, Jon Owen Cardiff CentralLab
Jones, Kevan* North DurhamLab
Jones, Lynne Birmingham, Selly OakLab
Jones, Martyn Clwyd SouthLab
Jones, Nigel CheltenhamLDem
Jowell, Rt Hon Tessa Dulwich & West NorwoodLab
Joyce, Eric Falkirk WestLab
Kaufman, Rt Hon Gerald Manchester, GortonLab
Keeble, Ms Sally Northampton NorthLab
Keen, Alan Feltham & HestonLab
Keen, Ann Brentford & IsleworthLab
Keetch, Paul HerefordLDem
Kelly, Ms Ruth Bolton WestLab
Kemp, Fraser Houghton & Washington EastLab
Kennedy, Rt Hon Charles Ross, Skye & Inverness WestLDem
Kennedy, Jane Liverpool, WavertreeLab
Key, Robert SalisburyCon
Khabra, Piara S. Ealing SouthallLab
Kidney, David StaffordLab
Kilfoyle, Peter Liverpool, WaltonLab
King, Andy Rugby & KenilworthLab
King, Ms Oona Bethnal Green & BowLab
Kirkbride, Miss Julie BromsgroveCon
Kirkwood, Archy Roxburgh & BerwickshireLDem
Knight, Rt Hon Greg# East YorkshireCon
Knight, Jim* South DorsetLab
Kumar, Dr Ashok Middlesbrough South & East ClevelandLab
Ladyman, Dr Stephen South ThanetLab
Laing, Mrs Eleanor Epping ForestCon
Lait, Mrs Jacqui BeckenhamCon
Lamb, Norman* North NorfolkLDem
Lammy, David TottenhamLab
Lansley, Andrew CBE South CambridgeshireCon
Lawrence, Mrs Jackie Preseli PembrokeshireLab
Laws, David* YeovilLDem
Laxton, Bob Derby NorthLab
Lazarowicz, Mark* Edinburgh North & LeithLab
Leigh, Edward GainsboroughCon
Lepper, David Brighton, PavilionLab
Leslie, Christopher ShipleyLab
Letwin, Oliver West DorsetCon
Levitt, Tom High PeakLab
Lewis, Ivan Bury SouthLab
Lewis, Dr Julian New Forest EastCon
Lewis, Terry WorsleyLab
Liddell, Rt Hon Helen Airdrie & ShottsLab
Liddell-Grainger, Ian* BridgwaterCon
Lidington, David AylesburyCon
Lilley, Rt Hon Peter Hitchin & HarpendenCon
Linton, Martin BatterseaLab
Lloyd, Tony Manchester CentralLab
Llwyd, Elfyn Meirionnydd NantconwyPC
Lord, Michael Central Suffolk & North Ipswich    DCWM
Loughton, Tim East Worthing & ShorehamCon
Love, Andrew EdmontonLab
Lucas, Ian* WrexhamLab
Luff, Peter Mid WorcestershireCon
Luke, Iain* Dundee EastLab
Lyons, John* Strathkelvin & BearsdenLab
MacDonald, Calum Western IslesLab
MacDougall, John* Central FifeLab
Mackay, Rt Hon Andrew BracknellCon
Mackinlay, Andrew ThurrockLab
Maclean, Rt Hon David Penrith & The BorderCon
MacShane, Denis RotherhamLab
Mactaggart, Fiona SloughLab
Mahmood, Khalid* Birmingham, Perry BarrLab
Mahon, Alice HalifaxLab
Malins, Humfrey WokingCon
Mallaber, Judy Amber ValleyLab
Mallon, SeamusNewry & ArmaghSDLP
Mandelson, Rt Hon Peter HartlepoolLab
Mann, John* BassetlawLab
Maples, John Stratford-on-AvonCon
Marris, Rob* Wolverhampton South WestLab
Marsden, Gordon Blackpool SouthLab
Marsden, Paul Shrewsbury & AtchamLab
Marshall, David Glasgow ShettlestonLab
Marshall, Jim Leicester SouthLab
Marshall-Andrews, Robert QC MedwayLab
Martin, Michael J. Glasgow SpringburnSPK
Martlew, Eric CarlisleLab
Mates, Michael East HampshireCon
Maude, Rt Hon Francis HorshamCon
Mawhinney, Rt Hon Sir Brian North West CambridgeshireCon
May, Mrs Theresa MaidenheadCon
McAvoy, Thomas Glasgow RutherglenLab
McCabe, Stephen Birmingham, Hall GreenLab
McCafferty, Chris Calder ValleyLab
McCartney, Ian MakerfieldLab
McDonagh, Siobhain Mitcham & MordenLab
McDonnell, John Hayes & HarlingtonLab
McFall, John DumbartonLab
McGrady, EddieSouth DownSDLP
McGuinness, MartinMid UlsterSF
McGuire, Mrs Anne StirlingLab
McIntosh, Anne Vale of YorkCon
McIsaac, Shona CleethorpesLab
McKechin, Ann* Glasgow MaryhillLab
McKenna, Rosemary CBE Cumbernauld & KilsythLab
McLoughlin, Patrick West DerbyshireCon
McNamara, Kevin Kingston upon Hull NorthLab
McNulty, Tony Harrow EastLab
McWalter, Tony Hemel HempsteadLab
McWilliam, John BlaydonLab
Meacher, Rt Hon Michael Oldham West & RoytonLab
Meale, Alan MansfieldLab
Mercer, Patrick* NewarkCon
Merron, Gillian LincolnLab
Michael, Rt Hon Alun Cardiff South & PenarthLab
Milburn, Rt Hon Alan DarlingtonLab
Miliband, David*South ShieldsLab
Miller, Andrew Ellesmere Port & NestonLab
Mitchell, Andrew# Sutton ColdfieldCon
Mitchell, Austin Great GrimsbyLab
Moffatt, Laura CrawleyLab
Moonie, Dr Lewis KirkcaldyLab
Moore, Michael Tweeddale, Ettrick & LauderdaleLDem
Moran, Ms Margaret Luton SouthLab
Morgan, Ms Julie Cardiff NorthLab
Morley, Elliot ScunthorpeLab
Morris, Estelle Birmingham, YardleyLab
Moss, Malcolm North East CambridgeshireCon
Mountford, Kali Colne ValleyLab
Mudie, George Leeds EastLab
Mullin, Chris Sunderland SouthLab
Munn, Meg* Sheffield, HeeleyLab
Murphy, Denis WansbeckLab
Murphy, Jim EastwoodLab
Murphy, Rt Hon Paul TorfaenLab
Murrison, Andrew* WestburyCon
Naysmith, Dr Doug Bristol North WestLab
Norman, Archie Tunbridge WellsCon
Norris, Dan WansdykeLab
Oaten, Mark WinchesterLDem
O'Brien, Bill NormantonLab
O'Brien, Mike North WarwickshireLab
O'Brien, Stephen EddisburyCon
O'Hara, Edward Knowsley SouthLab
Olner, Bill NuneatonLab
O'Neill, Martin OchilLab
öpik, Lembit MontgomeryshireLDem
Organ, Mrs Diana Forest of DeanLab
Osborne, George* TattonCon
Osborne, Ms Sandra AyrLab
Ottaway, Richard Croydon SouthCon
Owen, Albert* Ynys MônLab
Page, Richard South West HertfordshireCon
Paice, James South East CambridgeshireCon
Paisley, The Reverend IanNorth AntrimDU
Palmer, Dr Nick BroxtoweLab
Paterson, Owen North ShropshireCon
Pearson, Ian Dudley SouthLab
Perham, Ms Linda Ilford NorthLab
Picking, Anne* East LothianLab
Pickles, Eric Brentwood & OngarCon
Pickthall, Colin West LancashireLab
Pike, Peter BurnleyLab
Plaskitt, James Warwick & LeamingtoLab
Pollard, Kerry St AlbansLab
Pond, Chris GraveshamLab
Pope, Greg HyndburnLab
Portillo, Rt Hon Michael Kensington & ChelseaCon
Pound, Stephen Ealing NorthLab
Powell, Sir Raymond OgmoreLab
Prentice, Bridget Lewisham WestLab
Prentice, Gordon PendleLab
Prescott, Rt Hon John Kingston upon Hull EastLab
Price, Adam* Carmarthen East & DinefwrPC
Primarolo, Dawn Bristol SouthLab
Prisk, Mark* Hertford & StortfordCon
Prosser, Gwyn DoverLab
Pugh, John* SouthportLDem
Purchase, Ken Wolverhampton North EastLab
Purnell, James* Stalybridge & HydeLab
Quin, Rt Hon Joyce Gateshead East & Washington WestLab
Quinn, Lawrie Scarborough & WhitbyLab
Rammell, Bill HarlowLab
Randall, John UxbridgeCon
Rapson, Syd BEM Portsmouth NorthLab
Raynsford, Nick Greenwich & WoolwichLab
Redwood, Rt Hon John WokinghamCon
Reed, Andrew LoughboroughLab
Reid, Alan*Argyll & ButeLDem
Reid, Rt Hon Dr John Hamilton North & BellshillLab
Rendel, David NewburyLDem
Robathan, Andrew BlabyCon
Robertson, Angus* MoraySNP
Robertson, Hugh*Faversham & Mid KentCon
Robertson, John Glasgow AnnieslandLab
Robertson, Laurence TewkesburyCon
Robinson, Geoffrey Coventry North WestLab
Robinson, Iris*StrangfordDU
Robinson, PeterBelfast EastDU
Roche, Mrs Barbara Hornsey & Wood GreenLab
Roe, Mrs Marion BroxbourneCon
Rooney, Terry Bradford NorthLab
Rosindell, Andrew* RomfordCon
Ross, Ernie Dundee WestLab
Roy, Frank Motherwell & WishawLab
Ruane, Chris Vale of ClwydLab
Ruddock, Joan Lewisham EastLab
Ruffley, David Bury St EdmundsCon
Russell, Bob ColchesterLDem
Russell, Christine Chester, City ofLab
Ryan, Joan Enfield NorthLab
Salmond, Alex Banff & BuchanSNP
Salter, Martin Reading WestLab
Sanders, Adrian TorbayLDem
Sarwar, Mohammad Glasgow GovanLab
Savidge, Malcolm Aberdeen NorthLab
Sawford, Phil KetteringLab
Sayeed, Jonathan Mid BedfordshireCon
Sedgemore, Brian Hackney South & ShoreditchLab
Selous, Andrew* South West BedfordshireCon
Shaw, Jonathon R. Chatham & AylesfordLab
Sheerman, Barry HuddersfieldLab
Shephard, Rt Hon Gillian South West NorfolkCon
Shepherd, Richard Aldridge - BrownhillsCon
Sheridan, James*West RenfrewshireLab
Shipley, Ms Debra StourbridgeLab
Short, Rt Hon Clare Birmingham, LadywoodLab
Simmonds, Mark*Boston & SkegnessCon
Simon, Sion* Birmingham, ErdingtonLab
Simpson, Alan Nottingham SouthLab
Simpson, Keith Mid NorfolkCon
Singh, Marsha Bradford WestLab
Skinner, Dennis BolsoverLab
Smith, Rt Hon Andrew Oxford EastLab
Smith, Angela BasildonLab
Smith, Rt Hon Chris Islington South & FinsburyLab
Smith, Miss Geraldine Morecambe & LunesdaleLab
Smith, Jacqui RedditchLab
Smith, John Vale of GlamorganLab
Smith, Llew Blaenau GwentLab
Smith, Sir Robert West Aberdeenshire & KincardineLDem
Smyth, The Reverend MartinBelfast SouthUU
Soames, Hon Nicholas Mid SussexCon
Soley, Clive Ealing, Acton & Shepherd's BushLab
Southworth, Helen Warrington SouthLab
Spellar, John WarleyLab
Spelman, Mrs Caroline MeridenCon
Spicer, Sir Michael West WorcestershireCon
Spink, Dr Robert#Castle PointCon
Spring, Richard West SuffolkCon
Squire, Rachel Dunfermline WestLab
Stanley, Rt Hon Sir John Tonbridge & MallingCon
Starkey, Dr Phyllis Milton Keynes South WestLab
Steen, Anthony TotnesCon
Steinberg, Gerry Durham, City ofLab
Stevenson, George Stoke-on-Trent SouthLab
Stewart, David Inverness East, Nairn & LochaberLab
Stewart, Ian EcclesLab
Stinchcombe, Paul WellingboroughLab
Stoate, Dr Howard DartfordLab
Strang, Rt Hon Dr Gavin Edinburgh East & MusselburghLab
Straw, Rt Hon Jack BlackburnLab
Streeter, Gary South West DevonCon
Stringer, Graham Manchester, BlackleyLab
Stuart, Ms Gisela Birmingham, EdgbastonLab
Stunell, Andrew Hazel GroveLDem
Sutcliffe, Gerry Bradford SouthLab
Swayne, Desmond New Forest WestCon
Swire, Hugo* East DevonCon
Syms, Robert PooleCon
Tami, Mark* Alyn & DeesideLab
Tapsell, Sir Peter Louth & HorncastleCon
Taylor, Rt Hon Ann DewsburyLab
Taylor, Ms Dari Stockton SouthLab
Taylor, David North West LeicestershireLab
Taylor, Ian MBE Esher & WaltonCon
Taylor, John M. SolihullCon
Taylor, Matthew Truro & St AustellLDem
Taylor, Dr Richard*Wyre ForestInd
Taylor, Sir Teddy Rochford & Southend EastCon
Thomas, Gareth Clwyd WestLab
Thomas, Gareth R. Harrow WestLab
Thomas, Simon CeredigionPC
Thurso, Viscount*Caithness, Sutherland & Easter RossLDem
Timms, Stephen East HamLab
Tipping, Paddy SherwoodLab
Todd, Mark South DerbyshireLab
Tonge, Dr Jenny Richmond ParkLDem
Touhig, Don IslwynLab
Tredinnick, David BosworthCon
Trend, Michael CBE WindsorCon
Trickett, JonHemsworthLab
Trimble, Rt Hon DavidUpper BannUU
Truswell, Paul PudseyLab
Turner, Andrew*Isle of WightCon
Turner, Dennis Wolverhampton South EastLab
Turner, Dr Desmond Brighton, KemptownLab
Turner, Neil WiganLab
Twigg, Derek HaltonLab
Twigg, Stephen Enfield, SouthgateLab
Tyler, Paul North CornwallLDem
Tynan, Bill Hamilton SouthLab
Tyrie, Andrew ChichesterCon
Vaz, Keith Leicester EastLab
Viggers, Peter GosportCon
Vis, Dr Rudi Finchley & Golders GreeLab
Walley, Joan Stoke-on-Trent NorthLab
Walter, Robert North DorsetCon
Ward, Ms Claire WatfordLab
Wareing, Robert N. Liverpool, West DerbyLab
Waterson, Nigel EastbourneCon
Watkinson, Angela* UpminsterCon
Watson, Tom* West Bromwich EastLab
Watts, Dave St Helens NorthLab
Webb, Steve NorthavonLDem
Weir, Michael* AngusSNP
White, Brian North East Milton KeynesLab
Whitehead, Dr Alan Southampton, TestLab
Whittingdale, John OBE Maldon & East ChelmsfordCon
Wicks, Malcolm Croydon NorthLab
Widdecombe, Rt Hon Ann Maidstone & The WealdCon
Wiggin, Bill*LeominsterCon
Wilkinson, John Ruislip - NorthwoodCon
Willetts, David HavantCon
Williams, Rt Hon Alan Swansea WestLab
Williams, Mrs Betty ConwyLab
Williams, Hywel*CaernarfonPC
Williams, Roger* Brecon & RadnorshireLDem
Willis, Phil Harrogate & KnaresboroughLDem
Wills, Michael North SwindonLab
Wilshire, David SpelthorneCon
Wilson, Brian Cunninghame NorthLab
Winnick, David Walsall NorthLab
Winterton, Mrs Ann CongletonCon
Winterton, Nicholas MacclesfieldCon
Winterton, Ms Rosie Doncaster CentralLab
Wishart, Peter*North TaysideSNP
Wood, Mike Batley & SpenLab
Woodward, Shaun St Helens SouthLab
Woolas, Phil Oldham East & SaddleworthLab
Worthington, Tony Clydebank & MilngavieLab
Wray, James Glasgow BailliestonLab
Wright, Anthony D. Great YarmouthLab
Wright, David* TelfordLab
Wright, Tony Cannock ChaseLab
Wyatt, Derek Sittingbourne & SheppeyLab
Yeo, Tim South SuffolkCon
Young, Rt Hon Sir George Bt North West HampshireCon
Younger-Ross, Richard* TeignbridgeLDem

*    Indicates a Member who has not previously served in the House prior to the 2001 general election

#    Indicates a Member, who though not a Member immediately before the election, had previously served in the House (not necessarily for the same constituency)

^    Indicates a Member who prefers not to use a title.

†    Indicates a Member, who to save confusion with other Members of the same name wishes the constituency name to be used after his/her name

This list is also available on the Parliamentary web site at: http://www.parliament.uk/commons/lib/almsad.htm

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2001
Prepared 23 June 2001