House of Commons portcullis
House of Commons

Publications on the internet
Standing Committee Debates on Bills
Scottish Grand Committee Debates

Membership of Scottish Grand Committee

Below are the Members of Scottish Grand Committee:


Adams, Mrs. Irene (Paisley, North)
Alexander, Mr. Douglas (Paisley, South)
Barrett, John (Edinburgh, West)
Begg, Miss Anne (Aberdeen, South)
Brown, Mr. Gordon (Dunfermline, East)
Brown, Mr. Russell (Dumfries)
Browne, Mr. Desmond (Kilmarnock and Loudoun)
Bruce, Malcolm (Gordon)
Cairns, David (Greenock and Inverclyde)
Campbell, Mr. Menzies (North-East Fife)
Carmichael, Mr. Alistair (Orkney and Shetland)
Clark, Dr. Lynda (Edinburgh, Pentlands)
Clarke, Mr. Tom (Coatbridge and Chryston)
Connarty, Mr. Michael (Falkirk, East)
Cook, Mr. Robin (Livingston)
Dalyell, Mr. Tam (Linlithgow)
Darling, Mr. Alistair (Edinburgh, Central)
Davidson, Mr. Ian (Glasgow, Pollok)
Donohoe, Mr. Brian H. (Cunninghame, South)
Doran, Mr. Frank (Aberdeen, Central)
Duncan, Mr. Peter (Galloway and Upper Nithsdale)
Ewing, Annabelle (Perth)
Foulkes, Mr. George (Minister of State, Scotland Office)
Galloway, Mr. George (Glasgow, Kelvin)
Griffiths, Nigel (Edinburgh, South)
Hamilton, David (Midlothian)
Harris, Mr. Tom (Glasgow, Cathcart)
Hood, Mr. Jimmy (Clydesdale)
Ingram, Mr. Adam (East Kilbride)
Joyce, Mr. Eric (Falkirk, West)
Kennedy, Mr. Charles (Ross, Skye and Inverness, West)
Kirkwood, Mr. Archy (Roxburgh and Berwickshire)
Lazarowicz, Mr. Mark (Edinburgh, North and Leith)
Liddell, Mrs. Helen (Secretary of State for Scotland)
Luke, Mr. Iain (Dundee, East)

Lyons, Mr. John (Strathkelvin and Bearsden)
McAvoy, Mr. Thomas (Glasgow, Rutherglen)
Macdonald, Mr. Calum (Western Isles) Macdougall, Mr. John (Central Fife)
McFall, Mr. John (Dumbarton)
McGuire, Mrs. Anne (Stirling)
McKechin, Ann.(Glasgow, Maryhill) McKenna, Mrs. Rosemary (Cumbernauld and Kilsyth)
Marshall, Mr. David (Glasgow, Shettleston)
Martin, Mr. Michael J. (Glasgow, Springburn)
Moonie, Dr. Lewis (Parliamentary Under-Secretary of State for Defence)
Moore, Mr. Michael (Tweeddale, Ettrick and Lauderdale)
Murphy, Mr. Jim (Eastwood)
O'Neill, Mr. Martin (Ochil)
Osborne, Ms Sandra (Ayr)
Picking, Anne. (East Lothian)
Reid, Mr. Alan (Argyll and Bute)
Reid, Dr. John (Hamilton, North and Bellshill)
Robertson, Angus. (Moray)
Robertson, John. (Glasgow, Anniesland)
Ross, Mr. Ernie (Dundee, West)
Roy, Mr. Frank (Motherwell and Wishaw)
Salmond, Mr. Alex (Banff and Buchan)
Sarwar, Mr. Mohammad (Glasgow, Govan)
Savidge, Mr. Malcolm (Aberdeen, North)
Sheridan, Jim (West Renfrewshire)
Smith, Sir Robert (West Aberdeenshire and Kincardine)
Squire, Ms Rachel (Dunfermline, West)
Stewart, Mr. David (Inverness, East, Nairn and Lochaber)
Strang, Dr. Gavin (Edinburgh, East and Musselburgh)
Thurso, John (Caithness, Sutherland and Easter Ross)
Tynan, Mr. Bill (Hamilton, South)
Weir, Mr. Michale (Angus)
Wilson, Mr. Brian (Cunninghame, North)
Wishart, Pete (North Tayside)
Worthington, Mr. Tony (Clydebank and Milngavie)
Wray, Mr. James (Glasgow, Baillieston)

Mr. C. Poyser, Committee Clerk
 

 
House of Commons home pageParliament home pageHouse of Lords home pagesearch pageenquiriesordering

© Parliamentary copyright 2001
Revised 29 November 2001