Previous SectionIndexHome Page


Division No. 132
[9.29 pm


AYES


Allan, Richard
Baker, Norman
Barrett, John
Beggs, Roy
Brake, Tom
Breed, Colin
Bruce, Malcolm
Burstow, Paul
Cable, Dr Vincent
Calton, Mrs Patsy
Carmichael, Alistair
Cotter, Brian
Davey, Edward (Kingston)
Doughty, Sue
Foster, Don (Bath)
George, Andrew (St Ives)
Gidley, Sandra
Green, Matthew (Ludlow)
Hancock, Mike
Harris, Dr Evan (Oxford W)
Harvey, Nick
Heath, David
Hermon, Lady
Holmes, Paul
Hughes, Simon (Southwark N)
Kirkwood, Archy
Lamb, Norman
Laws, David
Llwyd, Elfyn
Marsden, Paul (Shrewsbury)
Moore, Michael
Oaten, Mark
Öpik, Lembit
Price, Adam
Pugh, Dr John
Reid, Alan (Argyll & Bute)
Rendel, David
Robinson, Mrs Iris (Strangford)
Robinson, Peter (Belfast E)
Sanders, Adrian
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns)
Smyth, Rev Martin (Belfast S)
Stunell, Andrew
Taylor, Matthew (Truro)
Thomas, Simon (Ceredigion)
Tonge, Dr Jenny
Tyler, Paul
Webb, Steve
Williams, Hywel (Caernarfon)
Williams, Roger (Brecon)
Willis, Phil
Younger–Ross, Richard

Tellers for the Ayes:


Bob Russell and
Mrs. Annette L. Brooke.


NOES


Abbott, Ms Diane
Ainsworth, Bob (Cov'try NE)
Allen, Graham
Anderson, Rt Hon Donald
(Swansea E)
Anderson, Janet (Rossendale)
Armstrong, Rt Hon Ms Hilary
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Austin, John
Baird, Vera
Barnes, Harry
Barron, Kevin
Battle, John
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Beckett, Rt Hon Margaret
Begg, Miss Anne
Bell, Stuart
Bennett, Andrew
Benton, Joe
Berry, Roger
Best, Harold
Blackman, Liz
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Boateng, Rt Hon Paul
Bradley, Rt Hon Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Brennan, Kevin
Brown, Rt Hon Nicholas
(Newcastle E & Wallsend)
Bryant, Chris
Burgon, Colin
Cairns, David
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Caton, Martin
Cawsey, Ian
Challen, Colin
Chaytor, David
Clapham, Michael
Clark, Mrs Helen (Peterborough)
Clark, Dr Lynda
(Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, Rt Hon Charles
(Norwich S)
Clarke, Rt Hon Tom (Coatbridge)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Coaker, Vernon
Coffey, Ms Ann
Cohen, Harry
Corbyn, Jeremy
Corston, Jean
Cousins, Jim
Cranston, Ross
Crausby, David
Cryer, Mrs Ann (Keighley)
Cummings, John
Cunningham, Rt Hon Dr Jack
(Copeland)
Cunningham, Jim (Cov'try S)
Cunningham, Tony (Workington)
Curtis–Thomas, Mrs Claire
Dalyell, Tam
Darling, Rt Hon Alistair
Davey, Valerie (Bristol W)
David, Wayne
Davidson, Ian
Davies, Rt Hon Denzil (Llanelli)
Davis, Rt Hon Terry
(B'ham Hodge H)
Dean, Mrs Janet
Denham, Rt Hon John
Dhanda, Parmjit
Dismore, Andrew
Dobbin, Jim
Dobson, Rt Hon Frank
Donohoe, Brian H
Doran, Frank
Dowd, Jim
Drew, David
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Ellman, Mrs Louise
Ennis, Jeff
Etherington, Bill
Farrelly, Paul
Field, Rt Hon Frank (Birkenhead)
Fisher, Mark
Fitzpatrick, Jim
Fitzsimons, Mrs Lorna
Flint, Caroline
Flynn, Paul
Follett, Barbara
Foster, Michael (Worcester)
Foster, Michael Jabez (Hastings)
Foulkes, George
Gardiner, Barry
George, Rt Hon Bruce (Walsall S)
Gerrard, Neil
Gibson, Dr Ian
Gilroy, Linda
Godsiff, Roger
Goggins, Paul
Griffiths, Jane (Reading E)
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Griffiths, Win (Bridgend)
Grogan, John
Hain, Rt Hon Peter
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hall, Patrick (Bedford)
Hamilton, David (Midlothian)
Hamilton, Fabian (Leeds NE)
Hanson, David
Harris, Tom (Glasgow Cathcart)
Havard, Dai
Healey, John
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hendrick, Mark
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hesford, Stephen
Heyes, David
Hill, Keith
Hinchliffe, David
Hodge, Margaret
Hoey, Kate
Hood, Jimmy
Hoon, Rt Hon Geoffrey
Hope, Phil
Hopkins, Kelvin
Howells, Dr Kim
Hoyle, Lindsay
Hughes, Beverley (Stretford)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Humble, Mrs Joan
Hutton, Rt Hon John
Iddon, Dr Brian
Illsley, Eric
Jackson, Helen (Hillsborough)
Johnson, Alan (Hull W & Hessle)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Kevan (N Durham)
Jones, Lynne (Selly Oak)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Jowell, Rt Hon Tessa
Joyce, Eric
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Keen, Ann (Brentford & Isleworth)
Kemp, Fraser
Khabra, Piara S
Kidney, David
King, Andy (Rugby & Kenilworth)
King, Ms Oona (Bethnal Green)
Knight, Jim (S Dorset)
Kumar, Dr Ashok
Ladyman, Dr Stephen
Lammy, David
Lawrence, Mrs Jackie
Laxton, Bob
Lazarowicz, Mark
Leslie, Christopher
Lewis, Ivan (Bury S)
Lewis, Terry (Worsley)
Liddell, Rt Hon Mrs Helen
Linton, Martin
Lloyd, Tony
Love, Andrew
Lucas, Ian
Luke, Iain
Lyons, John
McAvoy, Thomas
McCabe, Stephen
McCafferty, Chris
McCartney, Rt Hon Ian
McDonagh, Siobhain
MacDonald, Calum
McDonnell, John
MacDougall, John
McFall, John
McGuire, Mrs Anne
McIsaac, Shona
McKechin, Ann
McKenna, Rosemary
Mackinlay, Andrew
McNamara, Kevin
McNulty, Tony
Mactaggart, Fiona
McWilliam, John
Mallaber, Judy
Mandelson, Rt Hon Peter
Mann, John
Marris, Rob
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marshall, David (Shettleston)
Marshall, Jim (Leicester S)
Marshall–Andrews, Robert
Martlew, Eric
Meacher, Rt Hon Michael
Meale, Alan
Merron, Gillian
Michael, Rt Hon Alun
Milburn, Rt Hon Alan
Miliband, David
Miller, Andrew
Moffatt, Laura
Mole, Chris
Moonie, Dr Lewis
Moran, Margaret
Morgan, Julie
Morris, Rt Hon Estelle
Mullin, Chris
Munn, Ms Meg
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Murphy, Rt Hon Paul (Torfaen)
Naysmith, Dr Doug
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Hara, Edward
O'Neill, Martin
Organ, Diana
Osborne, Sandra (Ayr)
Owen, Albert
Palmer, Dr Nick
Pearson, Ian
Perham, Linda
Picking, Anne
Pickthall, Colin
Pike, Peter
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pond, Chris
Pope, Greg
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Prescott, Rt Hon John
Primarolo, Dawn
Prosser, Gwyn
Purnell, James
Quin, Rt Hon Joyce
Rammell, Bill
Rapson, Syd
Raynsford, Rt Hon Nick
Reed, Andy (Loughborough)
Robertson, John
(Glasgow Anniesland)
Roche, Mrs Barbara
Rooney, Terry
Ross, Ernie
Roy, Frank
Ruane, Chris
Ruddock, Joan
Russell, Ms Christine (Chester)
Salter, Martin
Sarwar, Mohammad
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Sedgemore, Brian
Shaw, Jonathan
Sheerman, Barry
Sheridan, Jim
Simon, Siôn
Simpson, Alan (Nottingham S)
Skinner, Dennis
Smith, Angela (Basildon)
Smith, Rt Hon Chris (Islington S)
Smith, Geraldine (Morecambe)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, John (Glamorgan)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Southworth, Helen
Spellar, Rt Hon John
Squire, Rachel
Starkey, Dr Phyllis
Steinberg, Gerry
Stevenson, George
Stewart, David (Inverness E)
Stewart, Ian (Eccles)
Stinchcombe, Paul
Stoate, Dr Howard
Strang, Rt Hon Dr Gavin
Stringer, Graham
Stuart, Ms Gisela
Sutcliffe, Gerry
Tami, Mark
Taylor, Rt Hon Ann (Dewsbury)
Taylor, Ms Dari (Stockton S)
Taylor, David (NW Leics)
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Thomas, Gareth R (Harrow W)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark
Touhig, Don
Trickett, Jon
Truswell, Paul
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Dr Desmond (Kemptown)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Tynan, Bill
Vaz, Keith
Ward, Ms Claire
Wareing, Robert N
Watson, Tom
Watts, David
White, Brian
Whitehead, Dr Alan
Wicks, Malcolm
Williams, Rt Hon Alan
(Swansea W)
Williams, Mrs Betty (Conwy)
Winnick, David
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Wood, Mike
Woodward, Shaun
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wray, James
Wright, Anthony D (Gt Yarmouth)
Wright, David (Telford)
Wyatt, Derek

Tellers for the Noes:


Mr. Nick Ainger and
Dan Norris.

Question accordingly negatived.

15 Jan 2002 : Column 253

Clause 1


Next Section

IndexHome Page