Previous SectionIndexHome Page


Division No. 47
[8.39 pm


AYES


Allan, Richard
Arbuthnot, Rt Hon James
Atkinson, David (Bour'mth E)
Atkinson, Peter (Hexham)
Bacon, Richard
Baker, Norman
Baldry, Tony
Barker, Gregory
Baron, John
Barrett, John
Bellingham, Henry
Bercow, John
Beresford, Sir Paul
Blunt, Crispin
Brady, Graham
Brazier, Julian
Brooke, Annette
Browning, Mrs Angela
Bruce, Malcolm
Burnett, John
Burns, Simon
Burnside, David
Burt, Alistair
Butterfill, John
Calton, Mrs Patsy
Cameron, David
Campbell, Gregory (E Lond'y)
Carmichael, Alistair
Cash, William
Chapman, Sir Sydney
(Chipping Barnet)
Chope, Christopher
Clappison, James
Clifton–Brown, Geoffrey
Collins, Tim
Conway, Derek
Cran, James
Davey, Edward (Kingston)
Davies, Quentin (Grantham)
Davis, Rt Hon David (Haltemprice)
Djanogly, Jonathan
Dodds, Nigel
Dorrell, Rt Hon Stephen
Doughty, Sue
Duncan, Alan (Rutland & Melton)
Duncan, Peter (Galloway)
Duncan Smith, Rt Hon Iain
Evans, Nigel
Fabricant, Michael
Fallon, Michael
Field, Mark (Cities of London)
Flook, Adrian
Fox, Dr Liam
Francois, Mark
Gale, Roger
Garnier, Edward
Gibb, Nick
Gidley, Sandra
Goodman, Paul
Gray, James
Grayling, Chris
Green, Matthew (Ludlow)
Greenway, John
Grieve, Dominic
Gummer, Rt Hon John
Hague, Rt Hon William
Hammond, Philip
Hancock, Mike
Hawkins, Nick
Hayes, John
Heald, Oliver
Heath, David
Heathcoat–Amory, Rt Hon David
Hermon, Lady
Hoban, Mark
Holmes, Paul
Horam, John
Howarth, Gerald (Aldershot)
Hughes, Simon (Southwark N)
Hunter, Andrew
Jack, Rt Hon Michael
Jackson, Robert (Wantage)
Johnson, Boris (Henley)
Keetch, Paul
Kirkbride, Miss Julie
Knight, Rt Hon Greg (E Yorkshire)
Laing, Mrs Eleanor
Lait, Mrs Jacqui
Lamb, Norman
Laws, David
Leigh, Edward
Letwin, Oliver
Lewis, Dr Julian (New Forest E)
Liddell–Grainger, Ian
Llwyd, Elfyn
Loughton, Tim
Luff, Peter
McGrady, Eddie
McIntosh, Miss Anne
MacKay, Rt Hon Andrew
Maclean, Rt Hon David
McLoughlin, Patrick
Malins, Humfrey
Maples, John
Mates, Michael
Mawhinney, Rt Hon Sir Brian
May, Mrs Theresa
Mercer, Patrick
Mitchell, Andrew (Sutton Coldfield)
Moss, Malcolm
Murrison, Dr Andrew
Norman, Archie
O'Brien, Stephen (Eddisbury)
Öpik, Lembit
Osborne, George (Tatton)
Ottaway, Richard
Paice, James
Paterson, Owen
Pickles, Eric
Portillo, Rt Hon Michael
Price, Adam
Prisk, Mark
Pugh, Dr John
Randall, John
Redwood, Rt Hon John
Reid, Alan (Argyll & Bute)
Rendel, David
Robathan, Andrew
Robertson, Hugh (Faversham)
Robertson, Laurence (Tewk'b'ry)
Robinson, Mrs Iris (Strangford)
Robinson, Peter (Belfast E)
Roe, Mrs Marion
Rosindell, Andrew
Ruffley, David
Russell, Bob (Colchester)
Sanders, Adrian
Sayeed, Jonathan
Selous, Andrew
Shepherd, Richard
Simmonds, Mark
Simpson, Keith (Mid–Norfolk)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns)
Smyth, Rev Martin (Belfast S)
Spelman, Mrs Caroline
Spicer, Sir Michael
Spink, Bob
Stanley, Rt Hon Sir John
Streeter, Gary
Stunell, Andrew
Swayne, Desmond
Swire, Hugo
Syms, Robert
Tapsell, Sir Peter
Taylor, Ian (Esher & Walton)
Taylor, John (Solihull)
Taylor, Matthew (Truro)
Taylor, Sir Teddy
Thomas, Simon (Ceredigion)
Thurso, John
Trend, Michael
Trimble, Rt Hon David
Turner, Andrew (Isle of Wight)
Tyrie, Andrew
Waterson, Nigel
Watkinson, Angela
Whittingdale, John
Wiggin, Bill
Wilkinson, John
Williams, Hywel (Caernarfon)
Willis, Phil
Winterton, Mrs Ann (Congleton)
Winterton, Nicholas (Macclesfield)
Yeo, Tim
Young, Rt Hon Sir George
Younger–Ross, Richard

Tellers for the Ayes:


Mr. David Wilshire and
Mr. Charles Hendry.


NOES


Abbott, Ms Diane
Ainger, Nick
Ainsworth, Bob (Cov'try NE)
Allen, Graham
Anderson, Rt Hon Donald
(Swansea E)
Armstrong, Rt Hon Ms Hilary
Atherton, Ms Candy
Bailey, Adrian
Banks, Tony
Barnes, Harry
Battle, John
Bayley, Hugh
Beckett, Rt Hon Margaret
Bennett, Andrew
Berry, Roger
Betts, Clive
Blackman, Liz
Blears, Ms Hazel
Borrow, David
Bradley, Rt Hon Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Bradshaw, Ben
Brennan, Kevin
Brown, Russell (Dumfries)
Browne, Desmond
Bryant, Chris
Burden, Richard
Burgon, Colin
Caborn, Rt Hon Richard
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Caton, Martin
Cawsey, Ian
Challen, Colin
Chapman, Ben (Wirral S)
Chaytor, David
Clapham, Michael
Clark, Mrs Helen (Peterborough)
Clark, Dr Lynda
(Edinburgh Pentlands)
Clarke, Rt Hon Charles
(Norwich S)
Clarke, Rt Hon Tom (Coatbridge)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Clwyd, Ann
Coaker, Vernon
Coffey, Ms Ann
Cohen, Harry
Colman, Tony
Cook, Frank (Stockton N)
Corbyn, Jeremy
Corston, Jean
Cousins, Jim
Cox, Tom
Cranston, Ross
Crausby, David
Cryer, Mrs Ann (Keighley)
Cunningham, Jim (Cov'try S)
Cunningham, Tony (Workington)
Davey, Valerie (Bristol W)
Davidson, Ian
Davies, Rt Hon Denzil (Llanelli)
Davies, Geraint (Croydon C)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Denham, Rt Hon John
Dhanda, Parmjit
Dismore, Andrew
Dobson, Rt Hon Frank
Doran, Frank
Dowd, Jim
Drew, David
Drown, Ms Julia
Dunwoody, Mrs Gwyneth
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Ellman, Mrs Louise
Ennis, Jeff
Etherington, Bill
Fisher, Mark
Fitzpatrick, Jim
Flynn, Paul
Follett, Barbara
Foster, Rt Hon Derek
Foster, Michael (Worcester)
Foster, Michael Jabez (Hastings)
Francis, Dr Hywel
Galloway, George
Gerrard, Neil
Gibson, Dr Ian
Gilroy, Linda
Godsiff, Roger
Goggins, Paul
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Griffiths, Win (Bridgend)
Hall, Patrick (Bedford)
Hamilton, Fabian (Leeds NE)
Hanson, David
Havard, Dai
Healey, John
Henderson, Ivan (Harwich)
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hesford, Stephen
Hill, Keith
Hinchliffe, David
Hoon, Rt Hon Geoffrey
Hope, Phil
Hopkins, Kelvin
Howarth, Rt Hon Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N)
Hoyle, Lindsay
Hughes, Beverley (Stretford)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Humble, Mrs Joan
Hurst, Alan
Iddon, Dr Brian
Illsley, Eric
Jackson, Glenda (Hampstead)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jamieson, David
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Kevan (N Durham)
Jones, Lynne (Selly Oak)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Kaufman, Rt Hon Gerald
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Keen, Ann (Brentford & Isleworth)
Kemp, Fraser
Kidney, David
Kilfoyle, Peter
Knight, Jim (S Dorset)
Kumar, Dr Ashok
Ladyman, Dr Stephen
Lammy, David
Lawrence, Mrs Jackie
Laxton, Bob
Lazarowicz, Mark
Lepper, David
Leslie, Christopher
Lewis, Ivan (Bury S)
Liddell, Rt Hon Mrs Helen
Lloyd, Tony
Love, Andrew
Lucas, Ian
McAvoy, Thomas
McCabe, Stephen
McCafferty, Chris
McCartney, Rt Hon Ian
McDonagh, Siobhain
MacDonald, Calum
McDonnell, John
MacDougall, John
McIsaac, Shona
McKechin, Ann
Mackinlay, Andrew
McNulty, Tony
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
McWilliam, John
Mahon, Mrs Alice
Mallaber, Judy
Mann, John
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marsden, Paul (Shrewsbury)
Marshall–Andrews, Robert
Meacher, Rt Hon Michael
Meale, Alan
Merron, Gillian
Michael, Rt Hon Alun
Milburn, Rt Hon Alan
Miller, Andrew
Moffatt, Laura
Morgan, Julie
Morley, Elliot
Mountford, Kali
Mullin, Chris
Munn, Ms Meg
Naysmith, Dr Doug
O'Brien, Mike (N Warks)
O'Hara, Edward
Olner, Bill
Organ, Diana
Owen, Albert
Palmer, Dr Nick
Pearson, Ian
Perham, Linda
Pickthall, Colin
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pope, Greg
Powell, Sir Raymond
Prentice, Gordon (Pendle)
Prescott, Rt Hon John
Primarolo, Dawn
Prosser, Gwyn
Purchase, Ken
Purnell, James
Quinn, Lawrie
Rammell, Bill
Rapson, Syd
Raynsford, Rt Hon Nick
Reed, Andy (Loughborough)
Roche, Mrs Barbara
Rooney, Terry
Ruane, Chris
Ruddock, Joan
Salter, Martin
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Simon, Siôn
Simpson, Alan (Nottingham S)
Singh, Marsha
Skinner, Dennis
Smith, Rt Hon Andrew (Oxford E)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, John (Glamorgan)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Soley, Clive
Spellar, Rt Hon John
Squire, Rachel
Steinberg, Gerry
Stewart, Ian (Eccles)
Stoate, Dr Howard
Strang, Rt Hon Dr Gavin
Stringer, Graham
Tami, Mark
Taylor, Rt Hon Ann (Dewsbury)
Taylor, Ms Dari (Stockton S)
Taylor, David (NW Leics)
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark
Touhig, Don
Trickett, Jon
Truswell, Paul
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Dr Desmond (Kemptown)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Vis, Dr Rudi
Walley, Ms Joan
Ward, Ms Claire
Wareing, Robert N
Watson, Tom
Watts, David
White, Brian
Whitehead, Dr Alan
Williams, Rt Hon Alan
(Swansea W)
Williams, Mrs Betty (Conwy)
Winnick, David
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Wood, Mike
Woodward, Shaun
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wright, Anthony D (Gt Yarmouth)
Wright, David (Telford)
Wright, Tony (Cannock)

Tellers for the Noes:


Angela Smith and
Dan Norris.

Question accordingly negatived.

31 Oct 2001 : Column 959

Clause 3


Next Section

IndexHome Page