Previous SectionIndexHome Page


Division No. 42
[9.59 pm


AYES


Abbott, Ms Diane
Adams, Mrs Irene (Paisley N)
Ainger, Nick
Ainsworth, Bob (Cov'try NE)
Alexander, Douglas
Allen, Graham
Anderson, Rt Hon Donald
(Swansea E)
Anderson, Janet (Rossendale)
Armstrong, Rt Hon Ms Hilary
Atkins, Charlotte
Austin, John
Bailey, Adrian
Barnes, Harry
Battle, John
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Beckett, Rt Hon Margaret
Benn, Hilary
Bennett, Andrew
Best, Harold
Blackman, Liz
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Borrow, David
Bradley, Peter (The Wrekin)
Brennan, Kevin
Brown, Rt Hon Nicholas
(Newcastle E & Wallsend)
Brown, Russell (Dumfries)
Browne, Desmond
Burden, Richard
Burgon, Colin
Burnham, Andy
Byers, Rt Hon Stephen
Cairns, David
Calton, Mrs Patsy
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Rt Hon Menzies
(NE Fife)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Caplin, Ivor
Caton, Martin
Cawsey, Ian
Challen, Colin
Chaytor, David
Clark, Dr Lynda
(Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, Rt Hon Charles
(Norwich S)
Clarke, Rt Hon Tom (Coatbridge)
Clelland, David
Clwyd, Ann
Coaker, Vernon
Coffey, Ms Ann
Cohen, Harry
Colman, Tony
Connarty, Michael
Cook, Frank (Stockton N)
Cook, Rt Hon Robin (Livingston)
Corbyn, Jeremy
Corston, Jean
Cousins, Jim
Cox, Tom
Cranston, Ross
Cruddas, Jon
Cryer, Mrs Ann (Keighley)
Cryer, John (Hornchurch)
Cummings, John
Cunningham, Rt Hon Dr Jack
(Copeland)
Cunningham, Jim (Cov'try S)
Cunningham, Tony (Workington)
Curtis–Thomas, Mrs Claire
Dalyell, Tam
Davey, Edward (Kingston)
Davey, Valerie (Bristol W)
David, Wayne
Davidson, Ian
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Dhanda, Parmjit
Dobson, Rt Hon Frank
Donohoe, Brian H
Doran, Frank
Dowd, Jim
Drew, David
Drown, Ms Julia
Dunwoody, Mrs Gwyneth
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Efford, Clive
Ellman, Mrs Louise
Ennis, Jeff
Etherington, Bill
Ewing, Annabelle
Fisher, Mark
Fitzsimons, Mrs Lorna
Flint, Caroline
Flynn, Paul
Foster, Rt Hon Derek
Foster, Don (Bath)
Foster, Michael Jabez (Hastings)
Foulkes, George
Francis, Dr Hywel
Galloway, George
Gapes, Mike
Gardiner, Barry
Gibson, Dr Ian
Gidley, Sandra
Gilroy, Linda
Goggins, Paul
Griffiths, Jane (Reading E)
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Griffiths, Win (Bridgend)
Grogan, John
Hain, Rt Hon Peter
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hall, Patrick (Bedford)
Hamilton, David (Midlothian)
Hanson, David
Harman, Rt Hon Ms Harriet
Harris, Dr Evan (Oxford W)
Harris, Tom (Glasgow Cathcart)
Harvey, Nick
Havard, Dai
Heath, David
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hendrick, Mark
Heppell, John
Hesford, Stephen
Heyes, David
Hill, Keith
Hinchliffe, David
Holmes, Paul
Hood, Jimmy
Hoon, Rt Hon Geoffrey
Hope, Phil
Hopkins, Kelvin
Howarth, Rt Hon Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N)
Hoyle, Lindsay
Hughes, Beverley (Stretford)
Hughes, Kevin (Doncaster N)
Humble, Mrs Joan
Hutton, Rt Hon John
Iddon, Dr Brian
Illsley, Eric
Ingram, Rt Hon Adam
Jackson, Glenda (Hampstead)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jamieson, David
Jenkins, Brian
Johnson, Alan (Hull W & Hessle)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Lynne (Selly Oak)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Jones, Nigel (Cheltenham)
Joyce, Eric
Kaufman, Rt Hon Gerald
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Keen, Ann (Brentford & Isleworth)
Khabra, Piara S
Kidney, David
Kilfoyle, Peter
King, Andy (Rugby & Kenilworth)
King, Ms Oona (Bethnal Green)
Ladyman, Dr Stephen
Lawrence, Mrs Jackie
Laxton, Bob
Lazarowicz, Mark
Leslie, Christopher
Levitt, Tom
Lewis, Ivan (Bury S)
Linton, Martin
Lloyd, Tony
Love, Andrew
Lucas, Ian
Luke, Iain
Lyons, John
McAvoy, Thomas
McCabe, Stephen
McCafferty, Chris
McCartney, Rt Hon Ian
McDonnell, John
MacDougall, John
McFall, John
McIsaac, Shona
McKechin, Ann
McKenna, Rosemary
Mackinlay, Andrew
McNamara, Kevin
McNulty, Tony
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
McWilliam, John
Mahmood, Khalid
Mahon, Mrs Alice
Mallaber, Judy
Marsden, Paul (Shrewsbury)
Marshall, David (Shettleston)
Marshall, Jim (Leicester S)
Martlew, Eric
Meacher, Rt Hon Michael
Meale, Alan
Merron, Gillian
Michael, Rt Hon Alun
Miliband, David
Miller, Andrew
Mitchell, Austin (Gt Grimsby)
Moffatt, Laura
Moonie, Dr Lewis
Moore, Michael
Morgan, Julie
Morley, Elliot
Mudie, George
Mullin, Chris
Munn, Ms Meg
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Murphy, Rt Hon Paul (Torfaen)
Naysmith, Dr Doug
Norris, Dan
O'Brien, Bill (Normanton)
O'Brien, Mike (N Warks)
Olner, Bill
O'Neill, Martin
Organ, Diana
Osborne, Sandra (Ayr)
Pearson, Ian
Perham, Linda
Picking, Anne
Pickthall, Colin
Pike, Peter
Plaskitt, James
Pope, Greg
Pound, Stephen
Powell, Sir Raymond
Prentice, Gordon (Pendle)
Price, Adam
Prosser, Gwyn
Pugh, Dr John
Purchase, Ken
Quin, Rt Hon Joyce
Quinn, Lawrie
Raynsford, Rt Hon Nick
Reed, Andy (Loughborough)
Reid, Alan (Argyll & Bute)
Reid, Rt Hon Dr John (Hamilton N)
Robertson, Angus (Moray)
Robertson, John
(Glasgow Anniesland)
Rooney, Terry
Ross, Ernie
Ruddock, Joan
Russell, Bob (Colchester)
Russell, Ms Christine (Chester)
Ryan, Joan
Salter, Martin
Sanders, Adrian
Sarwar, Mohammad
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Sedgemore, Brian
Shaw, Jonathan
Shipley, Ms Debra
Simon, Siôn
Simpson, Alan (Nottingham S)
Skinner, Dennis
Smith, Angela (Basildon)
Smith, Rt Hon Chris (Islington S)
Smith, John (Glamorgan)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns)
Soley, Clive
Spellar, Rt Hon John
Starkey, Dr Phyllis
Steinberg, Gerry
Stevenson, George
Stewart, David (Inverness E)
Stewart, Ian (Eccles)
Stoate, Dr Howard
Strang, Rt Hon Dr Gavin
Stringer, Graham
Sutcliffe, Gerry
Tami, Mark
Taylor, Ms Dari (Stockton S)
Taylor, David (NW Leics)
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Thomas, Gareth R (Harrow W)
Thomas, Simon (Ceredigion)
Thurso, John
Tipping, Paddy
Todd, Mark
Tonge, Dr Jenny
Touhig, Don
Trickett, Jon
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Stephen (Enfield)
Tyler, Paul
Tynan, Bill
Vis, Dr Rudi
Walley, Ms Joan
Ward, Ms Claire
Wareing, Robert N
Watson, Tom
Watts, David
Webb, Steve
Weir, Michael
White, Brian
Whitehead, Dr Alan
Wicks, Malcolm
Williams, Mrs Betty (Conwy)
Willis, Phil
Winnick, David
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Wishart, Pete
Wood, Mike
Woodward, Shaun
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wright, Anthony D (Gt Yarmouth)
Wright, David (Telford)
Wyatt, Derek

Tellers for the Ayes:


Mrs. Anne McGuire and
Mr. Fraser Kemp.


NOES


Atkinson, Peter (Hexham)
Bacon, Richard
Barker, Gregory
Beggs, Roy
Bercow, John
Boswell, Tim
Bottomley, Peter (Worthing W)
Bottomley, Rt Hon Virginia
Brazier, Julian
Burnside, David
Burt, Alistair
Butterfill, John
Cameron, David
Campbell, Gregory (E Lond'y)
Cash, William
Chope, Christopher
Clifton–Brown, Geoffrey
Conway, Derek
Davis, Rt Hon David (Haltemprice)
Dodds, Nigel
Duncan, Peter (Galloway)
Evans, Nigel
Flight, Howard
Flook, Adrian
Forth, Rt Hon Eric
Francois, Mark
Gillan, Mrs Cheryl
Goodman, Paul
Grayling, Chris
Green, Damian (Ashford)
Hammond, Philip
Hayes, John
Hermon, Lady
Hoban, Mark
Jenkin, Bernard
Johnson, Boris (Henley)
Knight, Rt Hon Greg (E Yorkshire)
Lait, Mrs Jacqui
Lansley, Andrew
Lewis, Dr Julian (New Forest E)
Lilley, Rt Hon Peter
Luff, Peter
McIntosh, Miss Anne
MacKay, Rt Hon Andrew
Maclean, Rt Hon David
McLoughlin, Patrick
Mawhinney, Rt Hon Sir Brian
May, Mrs Theresa
Murrison, Dr Andrew
O'Brien, Stephen (Eddisbury)
Osborne, George (Tatton)
Paisley, Rev Ian
Paterson, Owen
Pickles, Eric
Robertson, Hugh (Faversham)
Robertson, Laurence (Tewk'b'ry)
Robinson, Mrs Iris (Strangford)
Robinson, Peter (Belfast E)
Rosindell, Andrew
Smyth, Rev Martin (Belfast S)
Spelman, Mrs Caroline
Swayne, Desmond
Trend, Michael
Turner, Andrew (Isle of Wight)
Watkinson, Angela
Whittingdale, John
Widdecombe, Rt Hon Miss Ann
Winterton, Mrs Ann (Congleton)
Winterton, Nicholas (Macclesfield)
Yeo, Tim

Tellers for the Noes:


Mr. David Wilshire and
Mr. Charles Hendry.

Question accordingly agreed to.

24 Oct 2001 : Column 385


Next Section

IndexHome Page