Previous SectionIndexHome Page


Division No. 31


AYES


Adams, Mrs Irene (Paisley N)
Ainger, Nick
Ainsworth, Bob (Cov'try NE)
Alexander, Douglas
Allen, Graham
Anderson, Janet (Rossendale)
Armstrong, Rt Hon Ms Hilary
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Austin, John
Bailey, Adrian
Baird, Vera
Banks, Tony
Barnes, Harry
Barron, Kevin
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Begg, Miss Anne
Beggs, Roy
Bell, Stuart
Bennett, Andrew
Betts, Clive
Blackman, Liz
Blair, Rt Hon Tony
Blears, Ms Hazel
Blizzard, Bob
Blunkett, Rt Hon David
Boateng, Rt Hon Paul
Borrow, David
Bradley, Rt Hon Keith (Withington)
Bradley, Peter (The Wrekin)
Brennan, Kevin
Brinton, Mrs Helen
Brown, Rt Hon Nicholas
(Newcastle E & Wallsend)
Brown, Russell (Dumfries)
Browne, Desmond
Bryant, Chris
Buck, Ms Karen
Burgon, Colin
Burnside, David
Byers, Rt Hon Stephen
Cairns, David
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Caplin, Ivor
Casale, Roger
Caton, Martin
Cawsey, Ian
Challen, Colin
Chapman, Ben (Wirral S)
Chaytor, David
Clapham, Michael
Clark, Dr Lynda
(Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, Charles (Norwich S)
Clarke, Rt Hon Tom (Coatbridge)
Clarke, Tony (Northampton S)
Clelland, David
Clwyd, Ann
Coaker, Vernon
Coffey, Ms Ann
Coleman, Iain
Colman, Tony
Corston, Jean
Cousins, Jim
Cox, Tom
Cranston, Ross
Crausby, David
Cryer, Mrs Ann (Keighley)
Cryer, John (Hornchurch)
Cummings, John
Cunningham, Jim (Cov'try S)
Cunningham, Tony (Workington)
Curtis–Thomas, Mrs Claire
Darling, Rt Hon Alistair
Davey, Valerie (Bristol W)
David, Wayne
Davidson, Ian
Davies, Geraint (Croydon C)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Denham, Rt Hon John
Dhanda, Parmjit
Dismore, Andrew
Dobbin, Jim
Dobson, Rt Hon Frank
Donaldson, Jeffrey M
Donohoe, Brian H
Doran, Frank
Dowd, Jim
Drew, David
Drown, Ms Julia
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Edwards, Huw
Efford, Clive
Ellman, Mrs Louise
Ennis, Jeff
Etherington, Bill
Farrelly, Paul
Field, Rt Hon Frank (Birkenhead)
Fitzpatrick, Jim
Fitzsimons, Mrs Lorna
Flint, Caroline
Flynn, Paul
Follett, Barbara
Foster, Michael (Worcester)
Foster, Michael Jabez (Hastings)
Gapes, Mike
Gerrard, Neil
Gibson, Dr Ian
Goggins, Paul
Griffiths, Jane (Reading E)
Hain, Peter
Hall, Mike (Weaver Vale)
Hall, Patrick (Bedford)
Hamilton, David (Midlothian)
Hamilton, Fabian (Leeds NE)
Hanson, David
Havard, Dai
Healey, John
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hendrick, Mark
Hepburn, Stephen
Heppell, John
Hermon, Lady
Hesford, Stephen
Hinchliffe, David
Hodge, Margaret
Hopkins, Kelvin
Howarth, Rt Hon Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N)
Howells, Dr Kim
Hoyle, Lindsay
Humble, Mrs Joan
Hurst, Alan
Hutton, John
Iddon, Dr Brian
Illsley, Eric
Ingram, Rt Hon Adam
Jackson, Glenda (Hampstead)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jamieson, David
Jenkins, Brian
Johnson, Alan (Hull W & Hessle)
Johnson, Miss Melanie
(Welwyn Hatfield)
Jones, Helen (Warrington N)
Jones, Jon Owen (Cardiff C)
Jones, Kevan (N Durham)
Jones, Lynne (Selly Oak)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Jowell, Rt Hon Tessa
Kaufman, Rt Hon Gerald
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Kelly, Ruth
Kemp, Fraser
Kennedy, Jane (Wavertree)
Khabra, Piara S
Kidney, David
King, Andy (Rugby & Kenilworth)
King, Ms Oona (Bethnal Green)
Kumar, Dr Ashok
Ladyman, Dr Stephen
Lawrence, Mrs Jackie
Laxton, Bob
Lazarowicz, Mark
Lepper, David
Leslie, Christopher
Levitt, Tom
Lewis, Ivan (Bury S)
Lewis, Terry (Worsley)
Liddell, Rt Hon Mrs Helen
Linton, Martin
Lloyd, Tony
Love, Andrew
Lucas, Ian
Luke, Iain
Lyons, John
McCabe, Stephen
McCafferty, Chris
McCartney, Rt Hon Ian
McDonnell, John
MacDougall, John
McFall, John
McGuire, Mrs Anne
McIsaac, Shona
McKechin, Ann
Mackinlay, Andrew
McNamara, Kevin
McNulty, Tony
Mactaggart, Fiona
McWilliam, John
Mahmood, Khalid
Mahon, Mrs Alice
Mallaber, Judy
Mandelson, Rt Hon Peter
Mann, John
Marris, Rob
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marsden, Paul (Shrewsbury)
Marshall, Jim (Leicester S)
Martlew, Eric
Merron, Gillian
Michael, Rt Hon Alun
Milburn, Rt Hon Alan
Miliband, David
Miller, Andrew
Moffatt, Laura
Moonie, Dr Lewis
Moran, Margaret
Morgan, Julie
Morris, Rt Hon Estelle
Mountford, Kali
Mudie, George
Munn, Ms Meg
Murphy, Denis (Wansbeck)
Murphy, Jim (Eastwood)
Murphy, Rt Hon Paul (Torfaen)
Naysmith, Dr Doug
Norris, Dan
O'Hara, Edward
Olner, Bill
Organ, Diana
Osborne, Sandra (Ayr)
Owen, Albert
Palmer, Dr Nick
Pearson, Ian
Perham, Linda
Picking, Anne
Pickthall, Colin
Pike, Peter
Plaskitt, James
Pollard, Kerry
Pond, Chris
Pope, Greg
Pound, Stephen
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Primarolo, Dawn
Prosser, Gwyn
Purchase, Ken
Quinn, Lawrie
Rammell, Bill
Rapson, Syd
Raynsford, Rt Hon Nick
Reed, Andy (Loughborough)
Reid, Rt Hon Dr John (Hamilton N)
Robertson, John
(Glasgow Anniesland)
Robinson, Geoffrey (Cov'try NW)
Roche, Mrs Barbara
Rooney, Terry
Ross, Ernie
Roy, Frank
Ruddock, Joan
Russell, Ms Christine (Chester)
Ryan, Joan
Salter, Martin
Savidge, Malcolm
Sawford, Phil
Sedgemore, Brian
Shaw, Jonathan
Shipley, Ms Debra
Simon, Siôn
Simpson, Alan (Nottingham S)
Singh, Marsha
Skinner, Dennis
Smith, Rt Hon Andrew (Oxford E)
Smith, Angela (Basildon)
Smith, Rt Hon Chris (Islington S)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, John (Glamorgan)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Soley, Clive
Southworth, Helen
Spellar, John
Squire, Rachel
Steinberg, Gerry
Stevenson, George
Stewart, David (Inverness E)
Stewart, Ian (Eccles)
Stinchcombe, Paul
Stoate, Dr Howard
Strang, Rt Hon Dr Gavin
Stringer, Graham
Stuart, Ms Gisela
Tami, Mark
Taylor, Ms Dari (Stockton S)
Taylor, David (NW Leics)
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Thomas, Gareth R (Harrow W)
Timms, Stephen
Tipping, Paddy
Todd, Mark
Touhig, Don
Trickett, Jon
Trimble, Rt Hon David
Truswell, Paul
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Dr Desmond (Kemptown)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Tynan, Bill
Vis, Dr Rudi
Walley, Ms Joan
Ward, Ms Claire
Wareing, Robert N
Watson, Tom
Watts, David
White, Brian
Whitehead, Dr Alan
Wicks, Malcolm
Williams, Rt Hon Alan
(Swansea W)
Wills, Michael
Winnick, David
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wright, Anthony D (Gt Yarmouth)
Wright, David (Telford)
Wright, Tony (Cannock)
Wyatt, Derek



NOES


Ainsworth, Peter (E Surrey)
Allan, Richard
Amess, David
Ancram, Rt Hon Michael
Arbuthnot, Rt Hon James
Atkinson, David (Bour'mth E)
Atkinson, Peter (Hexham)
Bacon, Richard
Baker, Norman
Baron, John
Barrett, John
Beith, Rt Hon A J
Bercow, John
Blunt, Crispin
Boswell, Tim
Bottomley, Peter (Worthing W)
Bottomley, Rt Hon Virginia
Brady, Graham
Brake, Tom
Brooke, Annette
Browning, Mrs Angela
Burns, Simon
Burstow, Paul
Burt, Alistair
Cable, Dr Vincent
Cameron, David
Campbell, Gregory (E Lond'y)
Campbell, Rt Hon Menzies
(NE Fife)
Carmichael, Alistair
Cash, William
Chapman, Sir Sydney
(Chipping Barnet)
Chidgey, David
Chope, Christopher
Clappison, James
Collins, Tim
Conway, Derek
Cormack, Sir Patrick
Cotter, Brian
Cran, James
Curry, Rt Hon David
Davey, Edward (Kingston)
Davis, Rt Hon David (Haltemprice)
Djanogly, Jonathan
Dodds, Nigel
Doughty, Sue
Duncan, Alan
Duncan, Peter
Evans, Nigel
Ewing, Annabelle
Fabricant, Michael
Fallon, Michael
Field, Mark (Cities of London)
Flook, Adrian
Foster, Don (Bath)
Francois, Mark
Gale, Roger
George, Andrew (St Ives)
Gibb, Nick
Gidley, Sandra
Gillan, Mrs Cheryl
Goodman, Paul
Grayling, Chris
Green, Damian (Ashford)
Green, Matthew (Ludlow)
Greenway, John
Grieve, Dominic
Gummer, Rt Hon John
Hague, Rt Hon William
Hancock, Mike
Harris, Dr Evan (Oxford W)
Harvey, Nick
Hayes, John
Heald, Oliver
Heath, David
Heathcoat–Amory, Rt Hon David
Hendry, Charles
Hoban, Mark
Holmes, Paul
Horam, John
Hunter, Andrew
Jack, Rt Hon Michael
Jackson, Robert (Wantage)
Johnson, Boris (Henley)
Keetch, Paul
Kennedy, Rt Hon Charles
(Ross Skye & Inverness W)
Kirkbride, Miss Julie
Kirkwood, Archy
Knight, Rt Hon Greg (E Yorkshire)
Lait, Mrs Jacqui
Lamb, Norman
Lansley, Andrew
Laws, David
Leigh, Edward
Letwin, Oliver
Lewis, Dr Julian (New Forest E)
Lidington, David
Lilley, Rt Hon Peter
Llwyd, Elfyn
Luff, Peter
McIntosh, Miss Anne
MacKay, Rt Hon Andrew
McLoughlin, Patrick
Maples, John
Maude, Rt Hon Francis
Mawhinney, Rt Hon Sir Brian
May, Mrs Theresa
Mercer, Patrick
Mitchell, Andrew (Sutton Coldfield)
Moore, Michael
Moss, Malcolm
Norman, Archie
Oaten, Mark
O'Brien, Stephen (Eddisbury)
Öpik, Lembit
Osborne, George (Tatton)
Page, Richard
Paice, James
Paisley, Rev Ian
Paterson, Owen
Pickles, Eric
Portillo, Rt Hon Michael
Price, Adam
Prisk, Mark
Randall, John
Redwood, Rt Hon John
Reid, Alan (Argyll & Bute)
Rendel, David
Robathan, Andrew
Robertson, Angus (Moray)
Robertson, Hugh (Faversham)
Robertson, Laurence (Tewk'b'ry)
Robinson, Iris (Strangford)
Robinson, Peter (Belfast E)
Rosindell, Andrew
Ruffley, David
Russell, Bob (Colchester)
Salmond, Alex
Sanders, Adrian
Sayeed, Jonathan
Selous, Andrew
Shepherd, Richard
Simmonds, Mark
Simpson, Keith (Mid–Norfolk)
Smith, Sir Robert (W Ab'd'ns)
Soames, Nicholas
Spicer, Sir Michael
Spink, Dr Robert
Spring, Richard
Stanley, Rt Hon Sir John
Stunell, Andrew
Swayne, Desmond
Swire, Hugo
Tapsell, Sir Peter
Taylor, John (Solihull)
Thomas, Simon (Ceredigion)
Thurso, John
Tonge, Dr Jenny
Tredinnick, David
Turner, Andrew (Isle of Wight)
Tyler, Paul
Viggers, Peter
Walter, Robert
Waterson, Nigel
Watkinson, Angela
Webb, Steve
Weir, Michael
Whittingdale, John
Widdecombe, Rt Hon Miss Ann
Wiggin, Bill
Wilkinson, John
Willetts, David
Williams, Hywel (Caernarfon)
Williams, Roger (Brecon)
Winterton, Mrs Ann (Congleton)
Winterton, Nicholas (Macclesfield)
Wishart, Pete
Young, Rt Hon Sir George
Younger–Ross, Richard


Question accordingly agreed to.

18 Jul 2001 : Column 410



 IndexHome Page