Previous SectionIndexHome Page


Division No. 6
[6.30 pm


AYES


Adams, Mrs Irene (Paisley N)
Ainger, Nick
Ainsworth, Bob (Cov'try NE)
Alexander, Douglas
Allan, Richard
Allen, Graham
Anderson, Janet (Rossendale)
Armstrong, Rt Hon Ms Hilary
Atherton, Ms Candy
Atkins, Charlotte
Austin, John
Bailey, Adrian
Baird, Vera
Banks, Tony
Barron, Kevin
Battle, John
Bayley, Hugh
Beard, Nigel
Beckett, Rt Hon Margaret
Begg, Miss Anne
Benn, Hilary
Bennett, Andrew
Benton, Joe
Berry, Roger
Best, Harold
Betts, Clive
Blackman, Liz
Boateng, Rt Hon Paul
Borrow, David
Bradley, Peter (The Wrekin)
Brinton, Mrs Helen
Brooke, Annette
Brown, Rt Hon Nicholas
(Newcastle E & Wallsend)
Browne, Desmond
Bryant, Chris
Buck, Ms Karen
Burden, Richard
Burgon, Colin
Burnham, Andy
Cable, Dr Vincent
Cairns, David
Campbell, Alan (Tynemouth)
Campbell, Mrs Anne (C'bridge)
Campbell, Ronnie (Blyth V)
Caton, Martin
Challen, Colin
Clark, Dr Lynda
(Edinburgh Pentlands)
Clark, Paul (Gillingham)
Clarke, Charles (Norwich S)
Clarke, Rt Hon Tom (Coatbridge)
Clwyd, Ann
Coffey, Ms Ann
Coleman, Iain
Colman, Tony
Cook, Rt Hon Robin (Livingston)
Cooper, Yvette
Corston, Jean
Cotter, Brian
Cousins, Jim
Cranston, Ross
Cruddas, Jon
Cunningham, Jim (Cov'try S)
Davey, Valerie (Bristol W)
David, Wayne
Davies, Geraint (Croydon C)
Dawson, Hilton
Dean, Mrs Janet
Dhanda, Parmjit
Dobbin, Jim
Dobson, Rt Hon Frank
Donohoe, Brian H
Dowd, Jim
Drew, David
Drown, Ms Julia
Eagle, Angela (Wallasey)
Eagle, Maria (L'pool Garston)
Efford, Clive
Ennis, Jeff
Ewing, Annabelle
Farrelly, Paul
Field, Rt Hon Frank (Birkenhead)
Flint, Caroline
Follett, Barbara
Foster, Rt Hon Derek
Foster, Don (Bath)
Foster, Michael Jabez (Hastings)
Galloway, George
Gapes, Mike
Gardiner, Barry
Gerrard, Neil
Gibson, Dr Ian
Gilroy, Linda
Goggins, Paul
Green, Matthew (Ludlow)
Griffiths, Nigel (Edinburgh S)
Griffiths, Win (Bridgend)
Hain, Peter
Hamilton, Fabian (Leeds NE)
Hanson, David
Harris, Dr Evan (Oxford W)
Harris, Tom (Glasgow Cathcart)
Havard, Dai
Healey, John
Henderson, Doug (Newcastle N)
Henderson, Ivan (Harwich)
Hendrick, Mark
Heppell, John
Heyes, David
Hill, Keith
Holmes, Paul
Hood, Jimmy
Hoon, Rt Hon Geoffrey
Howarth, Rt Hon Alan (Newport E)
Howarth, George (Knowsley N)
Hoyle, Lindsay
Hughes, Beverley (Stretford)
Humble, Mrs Joan
Hurst, Alan
Iddon, Dr Brian
Illsley, Eric
Ingram, Rt Hon Adam
Jackson, Glenda (Hampstead)
Jackson, Helen (Hillsborough)
Jenkins, Brian
Johnson, Miss Melanie
(Welwyn Hatfield)
Jones, Kevan (N Durham)
Jones, Martyn (Clwyd S)
Jowell, Rt Hon Tessa
Joyce, Eric
Kaufman, Rt Hon Gerald
Keeble, Ms Sally
Keen, Alan (Feltham & Heston)
Keen, Ann (Brentford & Isleworth)
Kemp, Fraser
Khabra, Piara S
Kidney, David
King, Andy (Rugby & Kenilworth)
King, Ms Oona (Bethnal Green)
Knight, Jim (S Dorset)
Kumar, Dr Ashok
Ladyman, Dr Stephen
Lamb, Norman
Lawrence, Mrs Jackie
Laxton, Bob
Leslie, Christopher
Levitt, Tom
Liddell, Rt Hon Mrs Helen
Linton, Martin
Lloyd, Tony
Love, Andrew
Lucas, Ian
Luke, Iain
Lyons, John
McAvoy, Thomas
McFall, John
McGuire, Mrs Anne
McIsaac, Shona
McKechin, Ann
McKenna, Rosemary
Mackinlay, Andrew
McNulty, Tony
Mactaggart, Fiona
McWalter, Tony
McWilliam, John
Mahmood, Khalid
Mallaber, Judy
Mandelson, Rt Hon Peter
Mann, John
Marris, Rob
Marsden, Gordon (Blackpool S)
Marshall, David (Shettleston)
Milburn, Rt Hon Alan
Miliband, David
Miller, Andrew
Moffatt, Laura
Moran, Margaret
Morgan, Julie
Mullin, Chris
Munn, Ms Meg
Murphy, Jim (Eastwood)
Norris, Dan
O'Brien, Mike (N Warks)
Olner, Bill
Osborne, Sandra (Ayr)
Palmer, Dr Nick
Pearson, Ian
Perham, Linda
Pickthall, Colin
Pike, Peter
Plaskitt, James
Pond, Chris
Pound, Stephen
Prentice, Ms Bridget (Lewisham E)
Prentice, Gordon (Pendle)
Prosser, Gwyn
Purchase, Ken
Purnell, James
Quinn, Lawrie
Rapson, Syd
Raynsford, Rt Hon Nick
Rendel, David
Robertson, John
(Glasgow Anniesland)
Ruddock, Joan
Russell, Ms Christine (Chester)
Ryan, Joan
Salter, Martin
Sarwar, Mohammad
Savidge, Malcolm
Sedgemore, Brian
Shaw, Jonathan
Sheerman, Barry
Shipley, Ms Debra
Simon, Sion
Simpson, Alan (Nottingham S)
Skinner, Dennis
Smith, Rt Hon Andrew (Oxford E)
Smith, Rt Hon Chris (Islington S)
Smith, Jacqui (Redditch)
Smith, Llew (Blaenau Gwent)
Soley, Clive
Southworth, Helen
Squire, Rachel
Starkey, Dr Phyllis
Stevenson, George
Stewart, Ian (Eccles)
Stinchcombe, Paul
Stoate, Dr Howard
Stringer, Graham
Stuart, Ms Gisela
Stunell, Andrew
Sutcliffe, Gerry
Tami, Mark
Taylor, Rt Hon Ann (Dewsbury)
Taylor, Ms Dari (Stockton S)
Taylor, David (NW Leics)
Thomas, Gareth (Clwyd W)
Thomas, Gareth R (Harrow W)
Tipping, Paddy
Todd, Mark
Turner, Dennis (Wolverh'ton SE)
Turner, Dr Desmond (Kemptown)
Turner, Neil (Wigan)
Twigg, Derek (Halton)
Twigg, Stephen (Enfield)
Tyler, Paul
Tynan, Bill
Walley, Ms Joan
Ward, Ms Claire
Watson, Tom
Watts, David
Weir, Michael
White, Brian
Whitehead, Dr Alan
Wicks, Malcolm
Williams, Mrs Betty (Conwy)
Willis, Phil
Wills, Michael
Winnick, David
Winterton, Ms Rosie (Doncaster C)
Wood, Mike
Woolas, Phil
Worthington, Tony
Wright, David (Telford)
Wright, Tony (Cannock)
Wyatt, Derek

Tellers for the Ayes:


Mr. Ivor Caplin and
Jim Fitzpatrick.


NOES


Amess, David
Arbuthnot, Rt Hon James
Atkinson, Peter (Hexham)
Bacon, Richard
Baldry, Tony
Barker, Greg
Baron, John
Bellingham, Henry
Bercow, John
Beresford, Sir Paul
Blunt, Crispin
Boswell, Tim
Bottomley, Peter (Worthing W)
Brady, Graham
Brazier, Julian
Browning, Mrs Angela
Burnside, David
Burt, Alistair
Butterfill, John
Cameron, David
Cash, William
Chope, Christopher
Clappison, James
Clarke, Rt Hon Kenneth
(Rushcliffe)
Clifton-Brown, Geoffrey
Collins, Tim
Cormack, Sir Patrick
Cran, James
Curry, Rt Hon David
Davis, Rt Hon David (Haltemprice)
Djanogly, Jonathan
Dodds, Nigel
Duncan, Alan
Duncan Smith, Iain
Duncan, Peter
Evans, Nigel
Fabricant, Michael
Fallon, Michael
Field, Mark (Cities of London)
Flight, Howard
Flook, Adrian
Forth, Rt Hon Eric
Francois, Mark
Gale, Roger
Garnier, Edward
Gibb, Nick
Gillan, Mrs Cheryl
Goodman, Paul
Gray, James
Grayling, Chris
Green, Damian (Ashford)
Greenway, John
Grieve, Dominic
Hawkins, Nick
Hayes, John
Heald, Oliver
Heath, David
Heathcoat-Amory, Rt Hon David
Hendry, Charles
Hoban, Mark
Hogg, Rt Hon Douglas
Horam, John
Howard, Rt Hon Michael
Jack, Rt Hon Michael
Jenkin, Bernard
Kirkbride, Miss Julie
Lait, Mrs Jacqui
Lewis, Dr Julian (New Forest E)
Liddell-Grainger, Ian
Lidington, David
Loughton, Tim
Luff, Peter
McIntosh, Miss Anne
MacKay, Rt Hon Andrew
Maclean, Rt Hon David
McLoughlin, Patrick
Maples, John
Mawhinney, Rt Hon Sir Brian
May, Mrs Theresa
Mercer, Patrick
Mitchell, Andrew (Sutton Coldfield)
Murrison, Dr Andrew
O'Brien, Stephen (Eddisbury)
Osborne, George (Tatton)
Ottaway, Richard
Paice, James
Paterson, Owen
Pickles, Eric
Prisk, Mark
Randall, John
Robertson, Hugh (Faversham)
Robertson, Laurence (Tewk'b'ry)
Roe, Mrs Marion
Rosindell, Andrew
Sayeed, Jonathan
Shepherd, Richard
Simmonds, Mark
Simpson, Keith (Mid-Norfolk)
Soames, Nicholas
Spelman, Mrs Caroline
Spicer, Sir Michael
Spink, Dr Robert
Spring, Richard
Stanley, Rt Hon Sir John
Steen, Anthony
Swayne, Desmond
Swire, Hugo
Taylor, Ian (Esher & Walton)
Taylor, John (Solihull)
Taylor, Sir Teddy
Thomas, Simon (Ceredigion)
Tredinnick, David
Trend, Michael
Turner, Andrew (Isle of Wight)
Viggers, Peter
Waterson, Nigel
Watkinson, Angela
Whittingdale, John
Wiggin, Bill
Wilkinson, John
Willetts, David
Winterton, Mrs Ann (Congleton)
Winterton, Nicholas (Macclesfield)
Yeo, Tim
Young, Rt Hon Sir George

Tellers for the Noes:


Mr. Edward Leigh and
Mr. Gerald Howarth.

Question accordingly agreed to.

28 Jun 2001 : Column 880

28 Jun 2001 : Column 881

Resolved,



Next Section

IndexHome Page