15 Jun 2001 : Column 21

House of Commons

Friday 15 June 2001

The House met at half-past Nine o'clock


[Mr. Speaker in the Chair]

Members Sworn

The following Members took and subscribed the Oath, or made and subscribed the Affirmation required by law:

Right honourable Robin Cook, Livingston

Right honourable William Jefferson Hague, Richmond (Yorks)

Jacqueline Anne Harkness Lait, Beckenham

Nigel Christopher Waterson, Eastbourne

Paul Stuart Keetch, Hereford

Jennifer Louise Tonge, Richmond Park

Jacqueline Rita Lawrence, Preseli Pembrokeshire

David Elliott Drew, Stroud

Andrew Hartley Dismore, Hendon

Roger Leslie Berry, Kingswood

Desmond Angus Swayne, New Forest West

John Grogan, Selby

Michael Fraser Weir, Angus

Anthony David Wright, Great Yarmouth

Lynne Mary Jones, Birmingham, Selly Oak

John William MacDougall, Central Fife

David Stuart Havard, Merthyr Tydfil & Rhymney

Sion Llewelyn Simon, Birmingham, Erdington

Anthony David Steen, Totnes

Christopher Richard Pond, Gravesham

Gregory Leonard George Barker, Bexhill & Battle

Fiona Margaret Mactaggart, Slough

John Charles Baron, Billericay

Bernard Christison Jenkin, North Essex

Candice Kathleen Atherton, Falmouth & Camborne

Clive James Charles Betts, Sheffield, Attercliffe

Roger Duncan Godsiff, Birmingham, Sparkbrook & Small Heath

Helen Rosemary Brinton, Peterborough

Richard Beecroft Allan, Sheffield, Hallam

15 Jun 2001 : Column 22

Philip Hammond, Runnymede & Weybridge

Mark Prisk, Hertford & Stortford

Alexander Boris Johnson, Henley

Mark Gino Francois, Rayleigh

Andrew Edmund Armstrong Selous, South West Bedfordshire

Hugo Swire, East Devon

Howard Emerson Flight, Arundel & South Downs

Khalid Mahmood, Birmingham, Perry Barr

Eric Joyce, Falkirk West

Douglas John Henderson, Newcastle upon Tyne North

Paul Alexander Cyril Goodman, Wycombe

Mark Jonathon Mortlock Simmonds, Boston & Skegness

Brian Arthur Robert White, North East Milton Keynes

Stephen Pelham Pound, Ealing North

Thomas Anthony Brake, Carshalton & Wallington

Oona Tamsyn King, Bethnal Green & Bow

Stuart Bell, Middlesborough

Colin Burgon, Elmet

Andrew Robert George Robathan, Blaby

Sir Michael William Hardy Spicer, West Worcestershire

Andrew Guy Tyrie, Chichester

Gwynfor Mathews Prosser, Dover

David Lepper, Brighton, Pavilion

Clive Stafford Soley, Ealing, Acton & Shepherd's Bush

Iain Coleman, Hammersmith & Fulham

Mark Christopher Field, Cities of London & Westminster

Neil Francis Gerrard, Walthamstow

Martin Linton, Battersea

Julie Kirkbride, Bromsgrove

David Lindon Lammy, Tottenham

Right honourable Christopher Robert Smith, Islington South & Finsbury

Christopher Nigel Beard, Bexleyheath & Crayford

David Wilshire, Spelthorne

Henry Campbell Bellingham, North West Norfolk

Paul Kenneth Burstow, Sutton & Cheam

Geraldine Smith, Morecambe & Lunesdale

David Laurie Ruffley, Bury St Edmunds


Resolved, That this House do now adjourn till Tuesday 19 June at half-past Two o'clock.--[Mr. Hill.]

 IndexHome Page