House of Commons
Session 2000-01
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin
Weekly Information Bulletin: 9th December 2000

Select Committees as at 29 November 2000

 

ACCOMMODATION AND WORKS          Clerk: Mr M Clark

Sir Sydney Chapman (Con) (Chairman)

Mr Tony Banks (Lab)        Mr Keith Bradley (Lab)    Mr David Chidgey (LD)    

Sir Patrick Cormack (Con)     Mr David Jamieson (Lab)    Ms Linda Perham (Lab)

Sir Raymond Powell (Lab)     Mr Syd Rapson (Lab)     

Committee Enquiries: 020 7219 2471/3299

 

ADMINISTRATION              Clerk: Mr M Clark

Mrs Marion Roe (Con) (Chairman)

Mr David Crausby (Lab)     Mr Hilton Dawson (Lab)    Mr Stephen Day (Con)   

Mr Fabian Hamilton (Lab)     Mr Mike Hall (Lab)     Mr Stephen Hepburn (Lab)    

Dr Nick Palmer (Lab)        Mr William Ross (UU)

Committee Enquiries: 020 7219 2471/3299

 

AGRICULTURE              Clerk: Ms L Gardner

Mr David Curry (Con) (Chairman)   

Mr David Borrow (Lab)      Mr David Drew (Lab)    Mr Alan Hurst (Lab)    

Mr Michael Jack (Con)        Mr Paul Marsden (Lab)    Mr Austin Mitchell (Lab)    

Mr Lembit Opik (LD)        Mr Owen Paterson (Con)     Mr Mark Todd (Lab)

Dr George Turner (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 3262

BROADCASTING    Clerk: Mr M Clark

Mr Eric Clarke (Lab) (Chairman)

Mr Norman Baker (LD)   Mr Geoffrey Clifton-Brown (Con)   Mr Roger Gale (Con)   

Mr Barry Gardiner (Lab)   Mrs Eileen Gordon (Lab)   Mr Kelvin Hopkins (Lab)

Mr David Lepper (Lab)   Mr Stephen Pound (Lab)   Mr Jonathan Sayeed (Con)   

Mr Shaun Woodward (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 6299

 

CATERING    Clerk: Mrs Davies

Mr Dennis Turner (Lab) (Chairman)

Mr Gerald Bermingham (Lab)   Mrs Janet Dean (Lab)   Mr Michael Fabricant (Con)

Mr Lindsay Hoyle (Lab)   Miss Julie Kirkbride (Con)   Dr John Marek (Lab)

Mr Bob Russell (LD)   Mr Gerry Steinberg (Lab)   

Committee Enquiries: 020 7219 2471/3299

 

CHAIRMEN'S PANEL    Secretary: Ms. Irwin

Sir Alan Haselhurst (Con) (Chairman of Ways and Means)

Mr Michael Lord (Con) (2nd Deputy Chairman of Ways and Means)

Mrs Irene Adams (Lab)   Mr Joe Benton (Lab)   Mr John Butterfill (Con)

Dr Michael Clark (Con)   Mr Frank Cook (Lab)   Mr John Cummings (Lab)

Mr Jim Cunningham (Lab)   Mr Roger Gale (Con)   Mr Mike Hancock (Lib Dem)

Mr Jimmy Hood (Lab)   Mr Eric Illsley (Lab)   Mr Barry Jones (Lab)   

Mr Ashok Kumar (Lab)    Sir David Madel (Con)   Mr Humfrey Malins (Con)   

Mr John Maxton (Lab)   Mr John McWilliam (Lab)   Mrs Ray Michie (LD)   

Mr Bill O'Brien (Lab)   Mr Edward O'Hara (Lab)   Mr Bill Olner (Lab)   

Mrs Marion Roe (Con)   Mr Jonathan Sayeed (Con)   Mr George Stevenson (Lab)   

Mr Bowen Wells (Con)   Mr Andrew Welsh (SNP)   Mr Nicholas Winterton (Con)   

 

 

 

CONSOLIDATION Etc. BILLS    Clerk: Mr Kenneth Fox

Mr Tony Clarke (Lab)   Mr Patrick Hall (Lab)   Mr Robert Marshall-Andrews (Lab)

Mr James Plaskitt (Lab)   Mr Laurence Robertson (Con)   Mr Adrian Sanders (LD)

Dr George Turner (Lab)   Mr Andrew Tyrie (Con)   Mr Brian White (Lab)

 

CULTURE, MEDIA AND SPORT    Clerks: Mr Colin Lee and Ms Brufal

Mr Gerald Kaufman (Lab) (Chairman)

Mr David Faber (Con)   Mr Ronnie Fearn (LD)   Mr Christopher Fraser (Con)

Mrs Llin Golding (Lab)   Mr Alan Keen (Lab)   Miss Julie Kirkbride (Con)

Mr John Maxton (Lab)   Mrs Diana Organ (Lab)   Ms Claire Ward (Lab)   

Mr Derek Wyatt (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 6120/5739/6188

 

DEFENCE    Clerks: Mr Paul Evans and Mrs Oxborough

Rt Hon Bruce George (Lab) (Chairman)

Mr Julian Brazier (Con)   Mr Jamie Cann (Lab)   Mr Harry Cohen (Lab)

Mr Mike Gapes (Lab)   Mr Mike Hancock (LD)   Mr Stephen Hepburn (Lab)

Mr Jimmy Hood (Lab)   Dr Julian Lewis (Con)   Laura Moffatt (Lab)

Mr Peter Viggers (Con)

Committee Enquiries 020 7219 5745

 

DEREGULATION    Clerk: Mrs Craig

Mr Peter Pike (Lab) (Chairman)

Mr Russell Brown (Lab)   Mr David Chaytor (Lab)   Mr Brian Cotter (LD)

Mr John Cryer (Lab)    Mrs Teresa Gorman   Mr Andy King (Lab)

Dr Ashok Kumar (Lab)   Mrs Jacqui Lait (Con)   Mr Andrew Love (Lab)   

Mr John McDonnell (Con)   Mr Denis Murphy (Lab)   Dr Doug Naysmith (Lab)

Mr John Randall (Con)     Mr William Ross (UU)   Mr Anthony Steen (Con)

Mr Ian Stewart (Lab)   Mr Brian White (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 2837/2833

 

EDUCATION AND EMPLOYMENT   Clerks: Mr Laurence Smyth and Mr Tom Healey

Mr Richard Allan (LD)   Ms Candy Atherton (Lab)   Charlotte Atkins (Lab)   

Mr Graham Brady (Con)   Valerie Davey (Lab)   Rt Hon Derek Foster (Lab)   

Mr Michael Foster (Worcester) (Lab)   Dr Evan Harris (LD)   Helen Jones (Lab)    

Judy Mallaber (Lab)   Mr Gordon Marsden (Lab)    Mr Patrick Nicholls (Con)   

Mr Stephen O'Brien (Con)   Mr Ian Pearson (Lab)   Mr Nick St Aubyn (Con)    

Mr Barry Sheerman (Lab)   Mr Stephen Twigg (Lab)   

Committee Enquiries: 020 7219 6181

 

EDUCATION (Sub-Committee)    Clerk: Mr Laurence Smyth

Mr Barry Sheerman (Lab/Co-op) (Chairman)

Charlotte Atkins (Lab)   Valerie Davey (Lab)   Rt Hon Derek Foster (Lab)

Mr Michael John Foster (Lab)   Dr Evan Harris (LD)   Helen Jones (Lab)    

Mr Gordon Marsden (Lab)   Mr Stephen O'Brien (Con)   Mr Nick St Aubyn (Con)   

Committee Enquiries: 020 7219 6181/1376

 

 

EMPLOYMENT (Sub-Committee)    Clerk: Mr Tom Healey

Rt Hon Derek Foster (Lab) (Chairman)

Ms Candy Atherton (Lab)   Mr Graham Brady (Con)   Judy Mallaber (Lab)

Mr Patrick Nicholls (Con)    Mr Ian Pearson (Lab)   Mr Barry Sheerman (Lab/Co-op)

Mr Stephen Twigg (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 6181

ENVIRONMENT, TRANSPORT AND REGIONAL AFFAIRS

Clerks: Dr David Harrison, Mr Gavin Devine and Mr H Yardley

Mr Hilary Benn (Lab)    Mr Andrew F Bennett (Lab)    Mr Crispin Blunt (Con)   

Mr Tom Brake (LD)   Christine Butler (Lab)   Mr John Cummings (Lab)   

Mr Jeffrey Donaldson (UU)   Mr Brian H Donohoe (Lab)   Mrs Gwyneth Dunwoody (Lab)   

Mrs Louise Ellman (Lab)   Mrs Teresa Gorman (Con)   Mr James Gray (Con)

Dr Stephen Ladyman (Lab)   Miss Anne McIntosh (Con)   Mr Bill O'Brien (Lab)

Mr Bill Olner (Lab)   Mr George Stevenson (Lab)    

Committee Enquiries: 020 7219 3266

 

ENVIRONMENT (Sub-Committee)    Clerk: Dr David Harrison and Mr H Yardley

Mr Andrew F Bennett (Lab) (Chairman)

Mr Hilary Benn (Lab)   Mr Crispin Blunt (Con)    Mr Tom Brake (Lab)   

Mrs Christine Butler (Lab)   Mr John Cummings (Lab)   Mr Brian H Donohoe (Lab)

Mrs Gwyneth Dunwoody (Lab)   Mrs Louise Ellman (Lab)   Mr James Gray (Con)

Mr Bill Olner (Lab)   

Committee Enquiries: 020 7219 3266

 

TRANSPORT (Sub-Committee)        Clerk: Mr Gavin Devine

Mrs Gwyneth Dunwoody (Lab) (Chairman)

Mr Andrew F Bennett (Lab)    Mr Jeffrey Donaldson (UU)   Mr Brian H Donohoe (Lab)

Mrs Teresa Gorman (Con)    Mr James Gray (Con)   Dr Stephen Ladyman (Lab)

Miss Anne McIntosh (Con)    Mr Bill O'Brien (Lab)   Mr Bill Olner (Lab)

Mr George Stevenson (Lab)   

Committee Enquiries: 0171 219 3266

 

ENVIRONMENTAL AUDIT    Clerk: Mr Fergus Reid

Mr John Horam (Con) (Chairman)

Sir Richard Body (Con)   Mrs Helen Brinton (Lab)    Mr David Chaytor (Lab)

Mr Neil Gerrard (Lab)   Mr Dominic Grieve (Con)   Mr Jon Owen Jones (Lab)

Mr Paul Keetch (LD)   Mr Tim Loughton (Con)   Mr Michael Meacher (Lab)   

Christine Russell (Lab)   Mr Malcolm Savidge (Lab)   Mr Jonathan R Shaw (Lab)

Mr Phil Sawford (Lab)   Mr Simon Thomas (PC)   Joan Walley (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 5776/0248

 

EUROPEAN SCRUTINY     Clerk: Mrs E Flood and Ms Craig

Mr Jimmy Hood (Lab) (Chairman)

Mr Ben Bradshaw (Lab)   Mr Colin Breed (LD)   Mr Roger Casale (Lab)

Mr William Cash (Con)   Mr Michael Connarty (Lab)   Mr Jim Dobbin (Lab)

Mrs Margaret Ewing (SNP)   Ms Jennifer Jones (Lab)   Mr Patrick Hall (Lab)

Mr Jim Marshall (Lab)   Anne McIntosh (Con)   Dr Nick Palmer (Lab)

Mr Bill Rammell (Lab)   Mr Laurence Robertson (Con)    Mr Anthony Steen (Con)    

Committee Enquiries: 020 7219 3292

 

FINANCE AND SERVICES    Clerk: Dr Malcolm Jack

Mr Stewart Bell (Lab) (Chairman)

Mr Richard Allan (LD)   Mr Keith Bradley (Lab)   Sir Sydney Chapman (Con)

Mr Eric Clarke (Lab)   Mr Thomas McAvoy (Lab)   Mr Patrick McLoughlin (Con)

Mrs Marion Roe (Con)   Mr Dennis Turner (Lab)   Mr Paul Tyler (LD)

Mr Dave Watts (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 2471/329

 

 

 

 

FOREIGN AFFAIRS    Clerks: Mr Paul Silk and Ms. Brufal

Mr Donald Anderson (Lab) (Chairman)

Ms Diane Abbott (Lab)   Mr David Chidgey (LD)   Sir Peter Emery (Con)

Dr Norman Godman (Lab)   Mr Eric Illsley (Lab)   Mr Andrew Mackinlay (Lab)   

Sir David Madel (Con)   Mr John Maples (Con)   Mr Ted Rowlands (Lab)   

Sir John Stanley (Con)   Dr Phyllis Starkey (Lab)    

Committee Enquiries: 020 7219 6106

 

HEALTH    Clerks: Dr John Benger and Mr Goldsmith

Mr David Hinchliffe (Lab) (Chairman)

Mr David Amess (Con)   Mr John Austin (Lab)   Dr Peter Brand (LD)

Mr Simon Burns (Con)   Mrs Eileen Gordon (Lab)   Mr John Gunnell (Lab)

Mr Stephen Hesford (Lab)   Ms Siobhan McDonagh (Lab)   Mrs Marion Roe (Con)

Dr Howard Stoate ( Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 5466

 

HOME AFFAIRS    Clerks: Mr Kennon and Mr Atkins

Mr Robin Corbett (Lab) (Chairman)

Mr Ian Cawsey (Lab)    Mrs Janet Dean (Lab)   Mr Michael Fabricant (Con)

Mr Gerald Howarth (Con)   Mr Martin Linton (Lab)   Mr Humfrey Malins (Con)   

Mr Bob Russell (LD)   Mr Marsha Singh (Lab)   Mr Paul Stinchcombe (Lab)   

Mr David Winnick (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 5468/3276

 

INFORMATION    Clerk: Mr Kenneth Fox

Mr Richard Allan (LD) (Chairman)

Mr Ian Bruce (Con)   Mr Tim Collins (Con)   Mr Michael Connarty (Lab)

Mr Neil Gerrard (Lab)   Mr Andrew Miller (Lab)   Mr Gwyn Prosser (Lab)

Mr Phil Sawford (Lab)   Mr Ian Stewart (Lab)   

Committee Enquiries: 020 7219 2471/3299

 

INTERNATIONAL DEVELOPMENT    Clerk: Mr Yusef Azad and Ms Hughes

Mr Bowen Wells (Con) (Chairman)

Ann Clwyd (Lab)   Mr Tony Colman (Lab)    Ms Barbara Follett (Lab)

Mr Nigel Jones (LD)   Mr Piara S Khabra (Lab)   Ms Oona King (Lab)   

Mrs Tess Kingham (Lab)   Mr Andrew Robathan (Con)   Mr Andrew Rowe (Con)   

Mr Tony Worthington (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 1223

 

LIAISON    Clerk: Mr C B Winnifrith, CB

Mr Robert Sheldon (Lab) (Chairman)

Mr Richard Allan (LD)   Mr Donald Anderson (Lab)   Mr Stuart Bell (Lab)     

Mr Andrew F Bennett (Lab)   Mr Peter Brooke (Con)   Sir Sydney Chapman (Con)

Dr Michael Clark (Con)   Mr Eric Clarke (Lab)    Mr Robin Corbett (Lab)

Rt Hon David Curry (Con)   Mr David Davis (Con)   Mrs Gwyneth Dunwoody (Lab)

Rt Hon Derek Foster (Lab)   Mr Bruce George (Lab)   Mr David Hinchliffe (Lab)   

Mr Jimmy Hood (Lab)   Mr John Horam (Con)   Mr Martyn Jones (Lab)   

Mr Gerald Kaufman (Lab)   Mr Archy Kirkwood (LD)   Mr David Marshall (Lab)

Mr John McWilliam (Lab)   Mr Martin O'Neill (Lab)   Mr Peter Pike (Lab)

Mr Giles Radice (Lab)   Mrs Marion Roe (Con)   Mr Barry Sheerman (Lab)   

Mr David Tredinnick (Con)   Mr Dennis Turner (Lab)   Mr Bowen Wells (Con)   

Mr Nicholas Winterton (Con)    Mr Tony Wright (Lab)    

Committee Enquiries: 020 7219 6432

 

 

 

 

MODERNISATION OF THE HOUSE OF COMMONS    Clerks: Mr C B Winnifrith, CB and Mr A Sandall

Mrs Margaret Beckett (Lab) (Chairman)

Mrs Angela Browning (Con)   Mr Ivor Caplin (Lab)    Ann Coffey (Lab)   

Sir Peter Emery (Con)   Ms Lorna Fitzsimons (Lab)   Mrs Helen Jackson (Lab)   

Mr Peter Pike (Lab)   Mr Gordon Prentice (Lab)    Mr Richard Shepherd (Con)   

Mr Clive Soley (Lab)   Mr Andrew Stunell (LD)    Mr David Taylor (Lab)   

Mr Paul Tyler (LD)   Mr Nicholas Winterton (Con)   

Committee Enquiries: 020 7219 3318

 

NORTHERN IRELAND AFFAIRS    Clerk: Dr Ward

Mr Peter Brooke (Con) (Chairman)

Mr Harry Barnes (Lab)   Mr Roy Beggs (UU)    Mr Colin Burgon (Lab)

Mr Tony Clarke (Lab)   Mr John Grogan (Lab)   Mr Andrew Hunter (Con)

Mr Steve McCabe (Lab)   Mr Eddie McGrady (SDLP)   Dr Nick Palmer (Lab)

Mr Stephen Pound (Lab)   Mr Peter Robinson (DU)   Mr William Thompson (UU)

Committee Enquiries: 202 7219 2172

 

PARLIAMENTARY PRIVILEGE (Joint Committee)    Clerk: Mr A J Hastings

Nominated by the House of Lords

Lord Nicholls of Birkenhead (CB) (Chairman)

Lord Archer of Sandwell (Lab)   Lord Mayhew of Twysden (Con)   Lord Merlyn-Rees (Lab)

Lord Waddington (Con)   Lord Wigoder (LD)

Nominated by the House of Commons

Mr Joe Benton (Lab)   Sir Patrick Cormack (Con)   Mr Bill Michie (Lab)

Mrs Ann Taylor (Lab)   Mr Paul Tyler (LD)   Mr Alan Williams (Lab)

        (Swansea West)

Committee Enquiries: 020 7219 3327

 

PRIVATE BILLS: COURT OF REFEREES    Clerk: Mr Proctor

Sir Alan Haselhurst (Con) (Chairman of Ways and Means)

Mr Michael Lord (Con) (2nd Deputy Chairman of Ways and Means)

Mr Peter Atkinson (Con)   Mr John Butterfill (Con)   Mr Bill Etherington (Lab)

Mr Archy Kirkwood (LD)   Mr Alan Meale (Lab)   Mr Ernie Ross (Lab)

Mr Dennis Turner (Lab)

 

PRIVATE BILLS: UNOPPOSED BILLS (Panel)    Clerk: Mr Hennessy

Sir Alan Haselhurst (Con) (Chairman of Ways and Means)

Mr Michael Lord (Con) (2nd Deputy Chairman of Ways and Means)

Mr John Austin (Lab)   Mr Nigel Beard (Lab)   Mr Peter Bottomley (Con)

Mrs Helen Brinton (Lab)   Mr John Butterfill (Con)   Mr Phillip Hammond (Con)

Mr Brian Jenkins (Lab)   Helen Jones (Lab)   Mr Andrew Mackinlay (Lab)

Mr David Marshall (Lab)   Mr John McDonnell (Lab)   Mr Syd Rapson (Lab)

Mr Nick St Aubyn (Con)   Mr Andrew Stunell (LD)   Mr Jon Trickett (Lab)

Mr Robert Walter (Con)   Mrs Ann Winterton (Con)   

 

PROCEDURE        Clerk: Dr James and Ms McGlashan

Mr Nicholas Winterton (Con) (Chairman)

Mr Tony Banks (Lab)   Mr Alan Beith (LD)   Sir Paul Beresford (Con)

Mr Colin Burgon (Lab)   Mr Keith Darvill (Lab)   Mr David Drew (Lab)

Mr Clive Efford (Lab)   Ms Lorna Fitzsimons (Lab)   Mr Eric Forth (Con)

Mr Barry Gardiner (Lab)   Mr Nigel Griffiths (Lab)   Mr Eric Illsley (Lab)

Mr Andrew Stunell (LD)   

Committee Enquiries: 020 7219 3318

PUBLIC ACCOUNTS      Clerk: Mr Ken Brown OBE

Mr David Davis (Con) (Chairman)

Mr Simon Burns (Con)     Mr Alan Campbell (Lab)   Mr Ian Davidson (Lab)

Mr Geraint Davies (Lab)    Mr David Faber (Con)    Mr Barry Gardiner (Lab)   

Mr Nigel Griffiths (Lab)    Mr Edward Leigh (Con)   Mr Andrew Love (Lab)   

Mr Jim Murphy (Lab)     Mr David Rendel (LD)   Mr Gerry Steinberg (Lab)   

Mr Stephen Timms (Lab)    Mr Alan Williams (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 5708

 

PUBLIC ADMINISTRATION     Clerk: Ms Barry

Mr Tony Wright (Lab) (Chairman)

Mr Ronnie Campbell (Lab)    Mr David Lepper (Lab)   Mr John McFall (Lab)

Mr Mark Oaten (LD)     Mr John Townend (Con)    Mr Michael Trend (Con)   

Mr Neil Turner (Lab)     Mr Andrew Tyrie (Con)   Mr Brian White (Lab)

Mr Anthony D.Wright (Lab)    

Committee Enquiries: 020 7219 3284

 

SCIENCE AND TECHNOLOGY     Clerk: Mrs Jessica Mulley

Dr Michael Clark (Con) (Chairman)

Mr Paddy Ashdown GBE (LD)    Mrs Claire Curtis-Thomas (Lab)    Dr Ian Gibson (Lab)

Dr Brian Iddon (Lab)     Mr Robert Jackson (Con)   Dr Lynne Jones (Lab)   

Dr Ashok Kumar (Lab)     Mr Ian Taylor (Con)   Dr Desmond Turner (Lab)   

Dr Alan W Williams (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 2794

SCOTTISH AFFAIRS     Clerk: Mr Whatley

Mr David Marshall (Lab) (Chairman)

Mrs Irene Adams (Lab)    Mr Peter Atkinson (Con)   Miss Anne Begg (Lab)

Mr Russell Brown (Lab)    Mr Eric Clarke (Lab)   Mr Mohammed Sarwar (Lab)

Sir Robert Smith (LD)     Mr Desmond Swayne (Con)   Mr Bill Tynan (Lab)

Mr Andrew Welsh (SNP)

Committee Enquiries: 020 7219 6123

 

SELECTION        Clerk: Ms Payne

Mr John McWilliam (Lab) (Chairman)

Ms Charlotte Atkins (Lab)    Mr Clive Betts (Lab)   Mr Keith Bradley (Lab)

Ms Karen Buck (Lab)     Mr James Cran (Con)   Mr Phil Hope (Lab)   

Mr Patrick McLoughlin (Con)    Mr Paul Tyler (LD)

Committee Enquiries: 020 7219 3267

SOCIAL SECURITY        Clerks: Mr Moon and Mr Shelley

Mr Archy Kirkwood (LD) (Chairman

Ms Karen Buck (Lab)     Mr David Crausby (Lab)    Mr Andrew Dismore (Lab)   

Mrs Joan Humble (Lab)    Mr Andy King (Lab)   Mr Edward Leigh (Con)   

Dr Doug Naysmith (Lab)    Mr Laurence Robertson (Con)   Mr Desmond Swayne (Con)

Mr Gareth Thomas (Clwyd West) (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 5833

 

STANDARDS AND PRIVILEGES     Clerks: Mr Alan Sandall and Mr Mark

Mr Robert Sheldon (Lab) (Chairman)

Mr Martin Bell (Ind)     Mr Peter Bottomley (Con)   Mr Malcolm Bruce (LD)

Mr Dale Campbell-Savours (Lab)    Mr Eric Forth (Con)    Mr Michael Jabez Foster (Lab)

Mr Tom Levitt (Lab)     Mr Terry Lewis (Lab)   Shona McIsaac (Lab)   

Mr Alan Williams (Lab) (Swansea West)

Committee Enquiries: 020 7219 6615

STANDING ORDERS        Clerk: Mr Hennessy

Sir Alan Haselhurst (Con) (Chairman of Ways and Means)

Mr Michael Lord (Con) (2nd Deputy Chairman of Ways and Means)

Mr Clive Efford (Lab)      Mrs Llin Golding (Lab)   Mr Bernard Jenkins (Con)

Helen Jones (Lab)     Mr Bill O'Brien (Lab)   Mr Ernie Ross (Lab)   

Mr Andrew Stunell (LD)    Mr Nicholas Winterton (Con)

Committee Enquiries: 020 7219 4300

 

STATUTORY INSTRUMENTS (Joint Committee)   Clerk: Mr Hennessy and Mr Burton

Nominated by the House of Lords 5 June 1997

Viscount Addison (Con)    Viscount Exmouth (CB)   Lord Hardy (Lab)

Lord Meston (LD)     Lord Skelmersdale (Con)   Lord Vivian (Con)

Lord Walker of Doncaster (Lab)

Nominated by the House of Commons 4 June 1997

Mr David Tredinnick (Con) (Chairman)

Mr Andrew Bennett (Lab)    Mr Harold Best (Lab)   Mr Dominic Grieve (Con)

Mr Ivan Henderson (Lab)    Mr William Ross (UU)   Mr Brian White (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 3773

STATUTORY INSTRUMENTS (Select Committee)   Clerk: Mr Hennessy

Mr David Tredinnick (Con) (Chairman)

Mr Andrew Bennett (Lab)    Mr Harold Best (Lab)   Mr Dominic Grieve (Con)

Mr Ivan Henderson (Lab)    Mr William Ross (UU)   Mr Brian White (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 3773

 

TRADE AND INDUSTRY     Clerks: Mr D Natzler and Ms Littleboy

Mr Martin O'Neill (Lab) (Chairman)

Mr Tony Baldry (Con)     Mr Roger Berry (Lab)   Mr John Butterfill (Con)

Mr Christopher Chope (Con)    Mr Jim Cunningham (Lab)   Mr Lindsay Hoyle (Lab)

Mr Bob Laxton (Lab)     Mr Alasdair Morgan (SNP)   Ms Linda Perham (Lab)

Ms Helen Southworth (Lab)

Committee Enquiries; 020 7219 5777/5779

TRANSPORT - see under ENVIRONMENT

 

TREASURY         Clerks: Mr S J Patrick and Mr Egan

Mr Giles Radice (Lab) (Chairman)

Mr Nigel Beard (Lab)     Mrs Liz Blackman (Lab)   Mr Jim Cousins (Lab)   

Mr Edward Davey (LD)    Mr Michael Fallon (Con)   Mr David Kidney (Lab)

Mr James Plaskitt (Lab)    Mr David Ruffley (Con)   Mr Brian Sedgemore (Lab)

Sir Michael Spicer (Con)    Sir Teddy Taylor (Con)

Committee Enquiries: 020 7219 5769

 

TREASURY SUB-COMMITTEE     Clerk: Mr Egan

Members: All of Treasury Committee (Enquiries to be undertaken by a smaller core of Committee Members)

Chairman will change for each enquiry

 

WELSH AFFAIRS        Clerk: Ms Philippa Helme

Mr Martyn Jones (Lab) (Chairman)

Mr Martin Caton (Lab)     Mr Huw Edwards (Lab)   Dr Julian Lewis (Con)   

Mr Richard Livsey (LD)    Mr Elfyn Llwyd (PC)   Ms Julie Morgan (Lab)   

Mr Owen Paterson (Con)    Mr Chris Ruane (Lab)   Mr John Smith (Lab)

Mrs Betty Williams (Lab)

Committee Enquiries: 020 7219 3264

OTHER COMMITTEES

ADVISORY COMMITTEE OF WORKS OF ART   Clerk: Mr David Harrison

Sir Patrick Cormack (Con) (Chairman)

Mr Frank Cook (Lab)   Mr Robert Jackson (Con)   Mr Robert Maclennan (LD)   

Mr Gordon Marsden (Lab)   Mr John Maxton (Lab)   Mr Michael Trend (Con)

 

ECCLESIASTICAL     Clerks: Mr Hugh Yardley (Commons), Mr E Ollard (Lords)

Nominated in pursuance of Section 2(2) of the Church of England Assembly (Powers) Act 1919

Most hereditary Lords Members of the Committee lost their seats in the recent reforms. They have not yet been replaced.

House of Lords Nominated: 25 March 1998

Lord Beaumont of Whitley (LD)    Viscount Brentford (Con)   Lord Brightman (CB)

Lord Glenamara (Lab)      Lord Hardy of Wath (Lab)   Lord Pilkington of Oxenford (Con)

Lord Robertson of Oakridge (CB)    Lord Strabolgi (Lab)   Lord Templeman (CB)

Lord Teviot (Con)     Lord Wallace of Saltaire (LD)   Lord Westbury (Con)

Baroness Wilcox (Con)    Lord Williams of Elvel (Lab)

House of Commons Nominated: 12 November 1997

Mr Nigel Beard (Lab)     Mr Martin Bell (Ind)   Mr Stuart Bell (Lab)

Mr Peter Bottomley (Con)    Mr Ben Bradshaw (Lab)   Sir Sydney Chapman (Con)

Sir Patrick Cormack (Con)    Mr David Drew (Lab)   Mrs Gwyneth Dunwoody (Lab)

Mr Frank Field (Lab)     Rt Hon Derek Foster (Lab)   Mr John Gummer (Con)   

Mr Simon Hughes (LD)    Mr Gordon Marsden (Lab)   Mr Peter Pike (Lab)

 

INTELLIGENCE AND SECURITY (Cabinet Office) Clerk: Mr Alistair Corbett (Clerk) Mr Martin Sterling (Assistant Clerk)

For Committee enquiries please refer to the Cabinet Office.

Rt Hon Tom King (Con) (Chairman)

Rt Hon Lord Archer of Sandwell QC    Mr Kevin Barron (Lab)   Rt Hon Alan Beith (LD)

Mr Dale Campbell-Savours (Lab)   Mr Barry Jones (Lab)   Mr Michael Mates (Con)

Mr Allan Rogers (Lab)   Ms Rosie Winterton (Lab)   

 

 

 

 

This list is also available on the Parliamentary web site at: http://www.parliament.uk/commons/lib/selmem.htm

 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page Contents Search Enquiries Order Index

© Parliamentary copyright 2000
Prepared 9 December 2000