House of Commons - Minutes of Proceedings
Minutes of Proceedings The Catering Committee


The Catering Committee

The Catering Committee is appointed to consider the catering services provided for the House of Commons. Its constitution and powers are set out in House of Commons Standing Order No. 142.

The Committee has a maximum of nine members, of whom the quorum for any formal proceedings is three. The members of the Committee are appointed by the House and unless discharged remain on the Committee until the next dissolution of Parliament. The present membership of the Committee is as follows:1

Mr Gerald Bermingham MP (Labour, St Helens South)2

Mrs Janet Dean MP (Labour, Burton)3
Mr Michael Fabricant MP (Conservative, Lichfield)4
Mr Lindsay Hoyle MP (Labour, Chorley)3
Miss Julie Kirkbride MP (Conservative, Bromsgrove)5
Dr John Marek MP (Labour, Wrexham)3
Mr Bob Russell MP (Liberal Democrat, Colchester)6
Mr Gerry Steinberg MP (Labour, City of Durham)7
Mr Dennis Turner MP (Labour/Co-operative, Wolverhampton South East)3

On 30 July 1997, the Committee elected Mr Dennis Turner as its Chairman.

The Committee has the power to require the submission of written evidence and documents, to examine witnesses, and to make Reports to the House.

The Committee may meet at any time (except when Parliament is prorogued or dissolved) and at any place within the United Kingdom. The Committee may meet concurrently with other committees established under Standing Order No. 142 or with the Finance and Services Committee, or with the Broadcasting Committee, or with any committee of the Lords on House of Lords Offices (or any sub-committee of that committee) for the purpose of deliberating, taking evidence or considering draft reports. The Committee may exchange documents and evidence with any of these committees, as well as with the House of Commons Commission.

All correspondence should be addressed to The Clerk of the Catering Committee, Committee Office, House of Commons, London SW1A 0AA. The telephone number for general inquiries is: 020 7219 3299.

1  Mrs Jackie Ballard MP (Lib Dem, Taunton) was appointed on 28 July 1997 and discharged on 7 December 1998; Mr Stephen Day MP (Con, Cheadle) was appointed on 28 July 1997 and discharged on 22 June 1998; Mr Tommy Graham MP (Scot Lab, Renfrewshire West) was appointed on 28 July 1997 and discharged on 9 November 1998; Helen Jones MP (Lab, Warrington North) was appointed on 28 July 1997 and discharged on 14 December 1998; Mr Paul Keetch MP (Lib Dem, Hereford) was appointed on 7 December 1998 and discharged on 31 January 2000; Mrs Jacqui Lait MP (Con, Beckenham) was appointed on 22 June 1998 and discharged on 5 July 1999; Mrs Rosemary McKenna CBE MP (Lab, Cumbernauld and Kilsyth) was appointed on 9 November 1998 and discharged on 29 November 1999; Mr Patrick McLoughlin MP (Con, Derbyshire West) was appointed on 28 July 1997 and discharged on 8 December 1997; Mr Keith Simpson MP (Con, Norfolk Mid) was appointed on 8 December 1997 and discharged on 15 June 1998.    [back]

2  Appointed 29 November 1999.    [back]

3  Appointed on 28 July 1997.    [back]

4  Appointed on 5 July 1999.    [back]

5  Appointed on 15 June 1998.    [back]

6  Appointed on 31 January 2000.    [back]

7  Appointed on 14 December 1998.    [back]

Previous Pagecontents Next Page
House of Commons home page Houses of Parliament home page House of Lords home page search page enquiries ordering index

© Parliamentary copyright 2001
Prepared: 15 June 2001