Session 2010-11
Publications on the internet
Weekly Information Bulletin

Weekly Information Bulletin: 29 May 2010

Alphabetical List of Members of the House of Commons

as at 28 May 2010

Member Constituency Political party
Ms Diane Abbott Hackney North and Stoke Newington Labour
Mr Gerry Adams Belfast West Sinn Fein
Nigel Adams Selby and Ainsty Conservative
Adam Afriyie Windsor Conservative
Mr Bob Ainsworth Coventry North East Labour
Peter Aldous Waveney Conservative
Danny Alexander Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey Liberal Democrat
Mr Douglas Alexander Paisley and Renfrewshire South Labour
Heidi Alexander Lewisham East Labour
Rushanara Ali Bethnal Green and Bow Labour
Mr Graham Allen Nottingham North Labour
Mr David Amess Southend West Conservative
Mr David Anderson Blaydon Labour
Stuart Andrew Pudsey Conservative
Mr James Arbuthnot North East Hampshire Conservative
Ian Austin Dudley North Labour
Mr Richard Bacon South Norfolk Conservative
Ms Louise Bagshawe Corby Conservative
Mr Adrian Bailey West Bromwich West Labour
Mr William Bain Glasgow North East Labour
Norman Baker Lewes Liberal Democrat
Steve Baker Wycombe Conservative
Tony Baldry Banbury Conservative
Harriett Baldwin West Worcestershire Conservative
Ed Balls Morley and Outwood Labour
Gordon Banks Ochil and South Perthshire Labour
Mr Stephen Barclay North East Cambridgeshire Conservative
Gregory Barker Bexhill and Battle Conservative
Mr John Baron Basildon and Billericay Conservative
Mr Kevin Barron Rother Valley Labour
Gavin Barwell Croydon Central Conservative
Hugh Bayley York Central Labour
Guto Bebb Aberconwy Conservative
Margaret Beckett Derby South Labour
Miss Anne Begg Aberdeen South Labour
Sir Alan Beith Berwick-upon-Tweed Liberal Democrat
Sir Stuart Bell Middlesbrough Labour
Mr Henry Bellingham North West Norfolk Conservative
Hilary Benn Leeds Central Labour
Mr Joe Benton Bootle Labour
Richard Benyon Newbury Conservative
John Bercow Buckingham Independent
Sir Paul Beresford Mole Valley Conservative
Luciana Berger Liverpool, Wavertree Labour
Jake Berry Rossendale and Darwen Conservative
Mr Clive Betts Sheffield South East Labour
Andrew Bingham High Peak Conservative
Mr Brian Binley Northampton South Conservative
Gordon Birtwistle Burnley Liberal Democrat
Bob Blackman Harrow East Conservative
Roberta Blackman-Woods City of Durham Labour
Nicola Blackwood Oxford West and Abingdon Conservative
Hazel Blears Salford and Eccles Labour
Tom Blenkinsop Middlesbrough South and East Cleveland Labour
Paul Blomfield Sheffield Central Labour
Mr David Blunkett Sheffield, Brightside and Hillsborough Labour
Mr Crispin Blunt Reigate Conservative
Nick Boles Grantham and Stamford Conservative
Mr Peter Bone Wellingborough Conservative
Peter Bottomley Worthing West Conservative
Karen Bradley Staffordshire Moorlands Conservative
Mr Ben Bradshaw Exeter Labour
Mr Graham Brady Altrincham and Sale West Conservative
Tom Brake Carshalton and Wallington Liberal Democrat
Angie Bray Ealing Central and Acton Conservative
Mr Julian Brazier Canterbury Conservative
Kevin Brennan Cardiff West Labour
Andrew Bridgen North West Leicestershire Conservative
Mr Steve Brine Winchester Conservative
James Brokenshire Old Bexley and Sidcup Conservative
Annette Brooke Mid Dorset and North Poole Liberal Democrat
Mr Gordon Brown Kirkcaldy and Cowdenbeath Labour
Lyn Brown West Ham Labour
Mr Nicholas Brown Newcastle upon Tyne East Labour
Mr Russell Brown Dumfries and Galloway Labour
Mr Jeremy Browne Taunton Deane Liberal Democrat
Fiona Bruce Congleton Conservative
Malcolm Bruce Gordon Liberal Democrat
Chris Bryant Rhondda Labour
Ms Karen Buck Westminster North Labour
Mr Robert Buckland South Swindon Conservative
Richard Burden Birmingham, Northfield Labour
Mr Aidan Burley Cannock Chase Conservative
Andy Burnham Leigh Labour
Conor Burns Bournemouth West Conservative
Mr Simon Burns Chelmsford Conservative
Mr David Burrowes Enfield, Southgate Conservative
Mr Paul Burstow Sutton and Cheam Liberal Democrat
Alistair Burt North East Bedfordshire Conservative
Lorely Burt Solihull Liberal Democrat
Dan Byles North Warwickshire Conservative
Mr Liam Byrne Birmingham, Hodge Hill Labour
Vince Cable Twickenham Liberal Democrat
Alun Cairns Vale of Glamorgan Conservative
David Cairns Inverclyde Labour
Mr David Cameron Witney Conservative
Mr Alan Campbell Tynemouth Labour
Mr Gregory Campbell East Londonderry Democratic Unionist
Sir Menzies Campbell North East Fife Liberal Democrat
Mr Ronnie Campbell Blyth Valley Labour
Mr Alistair Carmichael Orkney and Shetland Liberal Democrat
Neil Carmichael Stroud Conservative
Mr Douglas Carswell Clacton Conservative
Mr William Cash Stone Conservative
Martin Caton Gower Labour
Mrs Jenny Chapman Darlington Labour
Rehman Chishti Gillingham and Rainham Conservative
Mr Christopher Chope Christchurch Conservative
Mr James Clappison Hertsmere Conservative
Greg Clark Tunbridge Wells Conservative
Katy Clark North Ayrshire and Arran Labour
Mr Kenneth Clarke Rushcliffe Conservative
Mr Tom Clarke Coatbridge, Chryston and Bellshill Labour
Mr Nick Clegg Sheffield, Hallam Liberal Democrat
Geoffrey Clifton-Brown The Cotswolds Conservative
Ann Clwyd Cynon Valley Labour
Vernon Coaker Gedling Labour
Ann Coffey Stockport Labour
Dr Thérèse Coffey Suffolk Coastal Conservative
Damian Collins Folkestone and Hythe Conservative
Oliver Colvile Plymouth, Sutton and Devonport Conservative
Michael Connarty Linlithgow and East Falkirk Labour
Rosie Cooper West Lancashire Labour
Yvette Cooper Normanton, Pontefract and Castleford Labour
Jeremy Corbyn Islington North Labour
Mr Geoffrey Cox Torridge and West Devon Conservative
Stephen Crabb Preseli Pembrokeshire Conservative
Mr David Crausby Bolton North East Labour
Mary Creagh Wakefield Labour
Stella Creasy Walthamstow Labour
Mike Crockart Edinburgh West Liberal Democrat
Tracey Crouch Chatham and Aylesford Conservative
Jon Cruddas Dagenham and Rainham Labour
John Cryer Leyton and Wanstead Labour
Alex Cunningham Stockton North Labour
Mr Jim Cunningham Coventry South Labour
Tony Cunningham Workington Labour
Margaret Curran Glasgow East Labour
Nic Dakin Scunthorpe Labour
Simon Danczuk Rochdale Labour
Mr Alistair Darling Edinburgh South West Labour
Mr Edward Davey Kingston and Surbiton Liberal Democrat
Mr Wayne David Caerphilly Labour
Mr Ian Davidson Glasgow South West Labour
David T. C. Davies Monmouth Conservative
Geraint Davies Swansea West Labour
Glyn Davies Montgomeryshire Conservative
Philip Davies Shipley Conservative
Mr David Davis Haltemprice and Howden Conservative
Nick de Bois Enfield North Conservative
Gloria De Piero Ashfield Labour
Mr John Denham Southampton, Itchen Labour
Caroline Dinenage Gosport Conservative
Mr Jonathan Djanogly Huntingdon Conservative
Jim Dobbin Heywood and Middleton Labour
Frank Dobson Holborn and St Pancras Labour
Thomas Docherty Dunfermline and West Fife Labour
Mr Nigel Dodds Belfast North Democratic Unionist
Mr Pat Doherty West Tyrone Sinn Fein
Mr Jeffrey M. Donaldson Lagan Valley Democratic Unionist
Mr Brian H. Donohoe Central Ayrshire Labour
Mr Frank Doran Aberdeen North Labour
Mr Stephen Dorrell Charnwood Conservative
Nadine Dorries Mid Bedfordshire Conservative
Jim Dowd Lewisham West and Penge Labour
Gemma Doyle West Dunbartonshire Labour
Jackie Doyle-Price Thurrock Conservative
Richard Drax South Dorset Conservative
Jack Dromey Birmingham, Erdington Labour
James Duddridge Rochford and Southend East Conservative
Michael Dugher Barnsley East Labour
Mr Alan Duncan Rutland and Melton Conservative
Mr Iain Duncan Smith Chingford and Woodford Green Conservative
Mr Philip Dunne Ludlow Conservative
Mark Durkan Foyle Social Democratic & Labour Party
Ms Angela Eagle Wallasey Labour
Maria Eagle Garston and Halewood Labour
Jonathan Edwards Carmarthen East and Dinefwr Plaid Cymru
Clive Efford Eltham Labour
Julie Elliott Sunderland Central Labour
Michael Ellis Northampton North Conservative
Jane Ellison Battersea Conservative
Mrs Louise Ellman Liverpool, Riverside Labour
Mr Tobias Ellwood Bournemouth East Conservative
Charlie Elphicke Dover Conservative
Natascha Engel North East Derbyshire Labour
Bill Esterson Sefton Central Labour
George Eustice Camborne and Redruth Conservative
Chris Evans Islwyn Labour
Graham Evans Weaver Vale Conservative
Jonathan Evans Cardiff North Conservative
Mr Nigel Evans Ribble Valley Conservative
Mr David Evennett Bexleyheath and Crayford Conservative
Michael Fabricant Lichfield Conservative
Michael Fallon Sevenoaks Conservative
Paul Farrelly Newcastle-under-Lyme Labour
Tim Farron Westmorland and Lonsdale Liberal Democrat
Lynne Featherstone Hornsey and Wood Green Liberal Democrat
Mr Frank Field Birkenhead Labour
Mr Mark Field Cities of London and Westminster Conservative
Jim Fitzpatrick Poplar and Limehouse Labour
Robert Flello Stoke-on-Trent South Labour
Caroline Flint Don Valley Labour
Paul Flynn Newport West Labour
Mr Don Foster Bath Liberal Democrat
Yvonne Fovargue Makerfield Labour
Dr Liam Fox North Somerset Conservative
Dr Hywel Francis Aberavon Labour
Mr Mark Francois Rayleigh and Wickford Conservative
George Freeman Mid Norfolk Conservative
Mike Freer Finchley and Golders Green Conservative
Lorraine Fullbrook South Ribble Conservative
Richard Fuller Bedford Conservative
Mr Roger Gale North Thanet Conservative
Mike Gapes Ilford South Labour
Barry Gardiner Brent North Labour
Mr Edward Garnier Harborough Conservative
Mark Garnier Wyre Forest Conservative
Mr David Gauke South West Hertfordshire Conservative
Andrew George St Ives Liberal Democrat
Mr Nick Gibb Bognor Regis and Littlehampton Conservative
Stephen Gilbert St Austell and Newquay Liberal Democrat
Michelle Gildernew Fermanagh and South Tyrone Sinn Fein
Mrs Cheryl Gillan Chesham and Amersham Conservative
Sheila Gilmore Edinburgh East Labour
Pat Glass North West Durham Labour
John Glen Salisbury Conservative
Mrs Mary Glindon North Tyneside Labour
Mr Roger Godsiff Birmingham, Hall Green Labour
Paul Goggins Wythenshawe and Sale East Labour
Zac Goldsmith Richmond Park Conservative
Helen Goodman Bishop Auckland Labour
Mr Robert Goodwill Scarborough and Whitby Conservative
Michael Gove Surrey Heath Conservative
Richard Graham Gloucester Conservative
Mrs Helen Grant Maidstone and The Weald Conservative
Mr James Gray North Wiltshire Conservative
Chris Grayling Epsom and Ewell Conservative
Tom Greatrex Rutherglen and Hamilton West Labour
Damian Green Ashford Conservative
Kate Green Stretford and Urmston Labour
Justine Greening Putney Conservative
Lilian Greenwood Nottingham South Labour
Mr Dominic Grieve Beaconsfield Conservative
Nia Griffith Llanelli Labour
Andrew Griffiths Burton Conservative
Ben Gummer Ipswich Conservative
Andrew Gwynne Denton and Reddish Labour
Mr Sam Gyimah East Surrey Conservative
Mr William Hague Richmond (Yorks) Conservative
Mr Peter Hain Neath Labour
Robert Halfon Harlow Conservative
Duncan Hames Chippenham Liberal Democrat
Mr David Hamilton Midlothian Labour
Mr Fabian Hamilton Leeds North East Labour
Mr Philip Hammond Runnymede and Weybridge Conservative
Stephen Hammond Wimbledon Conservative
Matthew Hancock West Suffolk Conservative
Mr Mike Hancock Portsmouth South Liberal Democrat
Greg Hands Chelsea and Fulham Conservative
Mr David Hanson Delyn Labour
Ms Harriet Harman Camberwell and Peckham Labour
Mr Mark Harper Forest of Dean Conservative
Richard Harrington Watford Conservative
Rebecca Harris Castle Point Conservative
Mr Tom Harris Glasgow South Labour
Simon Hart Carmarthen West and South Pembrokeshire Conservative
Nick Harvey North Devon Liberal Democrat
Sir Alan Haselhurst Saffron Walden Conservative
Mr Dai Havard Merthyr Tydfil and Rhymney Labour
Mr John Hayes South Holland and The Deepings Conservative
Mr Oliver Heald North East Hertfordshire Conservative
John Healey Wentworth and Dearne Labour
Mr David Heath Somerton and Frome Liberal Democrat
Chris Heaton-Harris Daventry Conservative
John Hemming Birmingham, Yardley Liberal Democrat
Gordon Henderson Sittingbourne and Sheppey Conservative
Mark Hendrick Preston Labour
Charles Hendry Wealden Conservative
Mr Stephen Hepburn Jarrow Labour
Nick Herbert Arundel and South Downs Conservative
Lady Sylvia Hermon North Down Independent
David Heyes Ashton-under-Lyne Labour
Meg Hillier Hackney South and Shoreditch Labour
Julie Hilling Bolton West Labour
Damian Hinds East Hampshire Conservative
Mr Mark Hoban Fareham Conservative
Margaret Hodge Barking Labour
Mrs Sharon Hodgson Washington and Sunderland West Labour
Kate Hoey Vauxhall Labour
George Hollingbery Meon Valley Conservative
Mr Philip Hollobone Kettering Conservative
Mr Adam Holloway Gravesham Conservative
Mr Jim Hood Lanark and Hamilton East Labour
Kelvin Hopkins Luton North Labour
Kris Hopkins Keighley Conservative
Martin Horwood Cheltenham Liberal Democrat
Stewart Hosie Dundee East Scottish National
Mr George Howarth Knowsley Labour
Mr Gerald Howarth Aldershot Conservative
John Howell Henley Conservative
Mr Lindsay Hoyle Chorley Labour
Simon Hughes Bermondsey and Old Southwark Liberal Democrat
Chris Huhne Eastleigh Liberal Democrat
Mr Jeremy Hunt South West Surrey Conservative
Tristram Hunt Stoke-on-Trent Central Labour
Mark Hunter Cheadle Liberal Democrat
Dr Julian Huppert Cambridge Liberal Democrat
Mr Nick Hurd Ruislip, Northwood and Pinner Conservative
Mr Eric Illsley Barnsley Central Labour
Huw Irranca-Davies Ogmore Labour
Glenda Jackson Hampstead and Kilburn Labour
Mr Stewart Jackson Peterborough Conservative
Margot James Stourbridge Conservative
Mrs Siân C. James Swansea East Labour
Cathy Jamieson Kilmarnock and Loudoun Labour
Sajid Javid Bromsgrove Conservative
Mr Bernard Jenkin Harwich and North Essex Conservative
Alan Johnson Kingston upon Hull West and Hessle Labour
Diana R. Johnson Kingston upon Hull North Labour
Gareth Johnson Dartford Conservative
Joseph Johnson Orpington Conservative
Andrew Jones Harrogate and Knaresborough Conservative
Mr David Jones Clwyd West Conservative
Graham Jones Hyndburn Labour
Helen Jones Warrington North Labour
Mr Kevan Jones North Durham Labour
Mr Marcus Jones Nuneaton Conservative
Susan Elan Jones Clwyd South Labour
Tessa Jowell Dulwich and West Norwood Labour
Eric Joyce Falkirk Labour
Sir Gerald Kaufman Manchester, Gorton Labour
Daniel Kawczynski Shrewsbury and Atcham Conservative
Barbara Keeley Worsley and Eccles South Labour
Alan Keen Feltham and Heston Labour
Chris Kelly Dudley South Conservative
Liz Kendall Leicester West Labour
Mr Charles Kennedy Ross, Skye and Lochaber Liberal Democrat
Sadiq Khan Tooting Labour
Simon Kirby Brighton, Kemptown Conservative
Mr Greg Knight East Yorkshire Conservative
Kwasi Kwarteng Spelthorne Conservative
Mrs Eleanor Laing Epping Forest Conservative
Norman Lamb North Norfolk Liberal Democrat
Mr David Lammy Tottenham Labour
Mark Lancaster Milton Keynes North Conservative
Mr Andrew Lansley South Cambridgeshire Conservative
Pauline Latham Mid Derbyshire Conservative
Ian Lavery Wansbeck Labour
Mr David Laws Yeovil Liberal Democrat
Mark Lazarowicz Edinburgh North and Leith Labour
Andrea Leadsom South Northamptonshire Conservative
Jessica Lee Erewash Conservative
Dr Phillip Lee Bracknell Conservative
Mr John Leech Manchester, Withington Liberal Democrat
Jeremy Lefroy Stafford Conservative
Mr Edward Leigh Gainsborough Conservative
Charlotte Leslie Bristol North West Conservative
Chris Leslie Nottingham East Labour
Mr Oliver Letwin West Dorset Conservative
Brandon Lewis Great Yarmouth Conservative
Mr Ivan Lewis Bury South Labour
Dr Julian Lewis New Forest East Conservative
Mr Ian Liddell-Grainger Bridgwater and West Somerset Conservative
Mr David Lidington Aylesbury Conservative
Mr Peter Lilley Hitchin and Harpenden Conservative
Stephen Lloyd Eastbourne Liberal Democrat
Tony Lloyd Manchester Central Labour
Mr Elfyn Llwyd Dwyfor Meirionnydd Plaid Cymru
Naomi Long Belfast East Alliance
Jack Lopresti Filton and Bradley Stoke Conservative
Jonathan Lord Woking Conservative
Tim Loughton East Worthing and Shoreham Conservative
Mr Andrew Love Edmonton Labour
Caroline Lucas Brighton, Pavilion Green
Ian Lucas Wrexham Labour
Peter Luff Mid Worcestershire Conservative
Karen Lumley Redditch Conservative
Mary MacLeod Brentford and Isleworth Conservative
Mr Angus Brendan MacNeil Na h-Eileanan an Iar Scottish National
Mr Denis MacShane Rotherham Labour
Fiona Mactaggart Slough Labour
Mr Khalid Mahmood Birmingham, Perry Barr Labour
Shabana Mahmood Birmingham, Ladywood Labour
Mrs Anne Main St Albans Conservative
John Mann Bassetlaw Labour
Mr Gordon Marsden Blackpool South Labour
Mr Francis Maude Horsham Conservative
Mrs Theresa May Maidenhead Conservative
Paul Maynard Blackpool North and Cleveleys Conservative
Steve McCabe Birmingham, Selly Oak Labour
Mr Michael McCann East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow Labour
Kerry McCarthy Bristol East Labour
Jason McCartney Colne Valley Conservative
Karl McCartney Lincoln Conservative
Gregg McClymont Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East Labour
Dr William McCrea South Antrim Democratic Unionist
Siobhain McDonagh Mitcham and Morden Labour
Dr Alasdair McDonnell Belfast South Social Democratic & Labour Party
John McDonnell Hayes and Harlington Labour
Mr Pat McFadden Wolverhampton South East Labour
Alison McGovern Wirral South Labour
Jim McGovern Dundee West Labour
Mr Martin McGuinness Mid Ulster Sinn Fein
Mrs Anne McGuire Stirling Labour
Mrs Anne McIntosh Thirsk and Malton Conservative
Ms Ann McKechin Glasgow North Labour
Catherine McKinnell Newcastle upon Tyne North Labour
Mr Patrick McLoughlin Derbyshire Dales Conservative
Stephen McPartland Stevenage Conservative
Esther McVey Wirral West Conservative
Mr Michael Meacher Oldham West and Royton Labour
Mr Alan Meale Mansfield Labour
Ian Mearns Gateshead Labour
Mark Menzies Fylde Conservative
Patrick Mercer Newark Conservative
Stephen Metcalfe South Basildon and East Thurrock Conservative
Alun Michael Cardiff South and Penarth Labour
David Miliband South Shields Labour
Edward Miliband Doncaster North Labour
Andrew Miller Ellesmere Port and Neston Labour
Maria Miller Basingstoke Conservative
Nigel Mills Amber Valley Conservative
Anne Milton Guildford Conservative
Mr Andrew Mitchell Sutton Coldfield Conservative
Austin Mitchell Great Grimsby Labour
Mrs Madeleine Moon Bridgend Labour
Michael Moore Berwickshire, Roxburgh and Selkirk Liberal Democrat
Penny Mordaunt Portsmouth North Conservative
Jessica Morden Newport East Labour
Nicky Morgan Loughborough Conservative
Graeme Morrice Livingston Labour
Anne Marie Morris Newton Abbot Conservative
David Morris Morecambe and Lunesdale Conservative
Grahame M. Morris Easington Labour
James Morris Halesowen and Rowley Regis Conservative
Stephen Mosley City of Chester Conservative
David Mowat Warrington South Conservative
Mr George Mudie Leeds East Labour
Greg Mulholland Leeds North West Liberal Democrat
David Mundell Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale Conservative
Meg Munn Sheffield, Heeley Labour
Tessa Munt Wells Liberal Democrat
Conor Murphy Newry and Armagh Sinn Fein
Mr Jim Murphy East Renfrewshire Labour
Paul Murphy Torfaen Labour
Ian Murray Edinburgh South Labour
Sheryll Murray South East Cornwall Conservative
Dr Andrew Murrison South West Wiltshire Conservative
Lisa Nandy Wigan Labour
Pamela Nash Airdrie and Shotts Labour
Robert Neill Bromley and Chislehurst Conservative
Mr Brooks Newmark Braintree Conservative
Sarah Newton Truro and Falmouth Conservative
Caroline Nokes Romsey and Southampton North Conservative
Jesse Norman Hereford and South Herefordshire Conservative
Mr David Nuttall Bury North Conservative
Mr Stephen O'Brien Eddisbury Conservative
Fiona O'Donnell East Lothian Labour
Mr Matthew Offord Hendon Conservative
Eric Ollerenshaw Lancaster and Fleetwood Conservative
Chi Onwurah Newcastle upon Tyne Central Labour
Guy Opperman Hexham Conservative
Mr George Osborne Tatton Conservative
Sandra Osborne Ayr, Carrick and Cumnock Labour
Richard Ottaway Croydon South Conservative
Albert Owen Ynys Môn Labour
Mr James Paice South East Cambridgeshire Conservative
Ian Paisley North Antrim Democratic Unionist
Neil Parish Tiverton and Honiton Conservative
Priti Patel Witham Conservative
Mr Owen Paterson North Shropshire Conservative
Mark Pawsey Rugby Conservative
Teresa Pearce Erith and Thamesmead Labour
Mike Penning Hemel Hempstead Conservative
John Penrose Weston-super-Mare Conservative
Andrew Percy Brigg and Goole Conservative
Toby Perkins Chesterfield Labour
Claire Perry Devizes Conservative
Stephen Phillips Sleaford and North Hykeham Conservative
Bridget Phillipson Houghton and Sunderland South Labour
Mr Eric Pickles Brentwood and Ongar Conservative
Christopher Pincher Tamworth Conservative
Dr Daniel Poulter Central Suffolk and North Ipswich Conservative
Stephen Pound Ealing North Labour
Dawn Primarolo Bristol South Labour
Mr Mark Prisk Hertford and Stortford Conservative
Mark Pritchard The Wrekin Conservative
Dr John Pugh Southport Liberal Democrat
Yasmin Qureshi Bolton South East Labour
Mr Dominic Raab Esher and Walton Conservative
Mr John Randall Uxbridge and South Ruislip Conservative
Mr Nick Raynsford Greenwich and Woolwich Labour
Mark Reckless Rochester and Strood Conservative
Mr John Redwood Wokingham Conservative
Mr Jamie Reed Copeland Labour
Jacob Rees-Mogg North East Somerset Conservative
Simon Reevell Dewsbury Conservative
Rachel Reeves Leeds West Labour
Mr Alan Reid Argyll and Bute Liberal Democrat
Emma Reynolds Wolverhampton North East Labour
Jonathan Reynolds Stalybridge and Hyde Labour
Sir Malcolm Rifkind Kensington Conservative
Mrs Linda Riordan Halifax Labour
Ms Margaret Ritchie South Down Social Democratic & Labour Party
Mr Andrew Robathan South Leicestershire Conservative
Angus Robertson Moray Scottish National
Hugh Robertson Faversham and Mid Kent Conservative
John Robertson Glasgow North West Labour
Mr Laurence Robertson Tewkesbury Conservative
Mr Geoffrey Robinson Coventry North West Labour
Dan Rogerson North Cornwall Liberal Democrat
Andrew Rosindell Romford Conservative
Steve Rotheram Liverpool, Walton Labour
Mr Frank Roy Motherwell and Wishaw Labour
Lindsay Roy Glenrothes Labour
Chris Ruane Vale of Clwyd Labour
Amber Rudd Hastings and Rye Conservative
Joan Ruddock Lewisham, Deptford Labour
Mr David Ruffley Bury St Edmunds Conservative
Bob Russell Colchester Liberal Democrat
David Rutley Macclesfield Conservative
Mr Adrian Sanders Torbay Liberal Democrat
Laura Sandys South Thanet Conservative
Anas Sarwar Glasgow Central Labour
Mr Lee Scott Ilford North Conservative
Alison Seabeck Plymouth, Moor View Labour
Andrew Selous South West Bedfordshire Conservative
Jim Shannon Strangford Democratic Unionist
Grant Shapps Welwyn Hatfield Conservative
Alok Sharma Reading West Conservative
Mr Virendra Sharma Ealing, Southall Labour
Mr Barry Sheerman Huddersfield Labour
Alec Shelbrooke Elmet and Rothwell Conservative
Mr Richard Shepherd Aldridge-Brownhills Conservative
Jim Sheridan Paisley and Renfrewshire North Labour
Gavin Shuker Luton South Labour
Mark Simmonds Boston and Skegness Conservative
David Simpson Upper Bann Democratic Unionist
Mr Keith Simpson Broadland Conservative
Mr Marsha Singh Bradford West Labour
Chris Skidmore Kingswood Conservative
Mr Dennis Skinner Bolsover Labour
Mr Andy Slaughter Hammersmith Labour
Mr Andrew Smith Oxford East Labour
Angela Smith Penistone and Stocksbridge Labour
Miss Chloe Smith Norwich North Conservative
Henry Smith Crawley Conservative
Julian Smith Skipton and Ripon Conservative
Nick Smith Blaenau Gwent Labour
Owen Smith Pontypridd Labour
Sir Robert Smith West Aberdeenshire and Kincardine Liberal Democrat
Nicholas Soames Mid Sussex Conservative
Anna Soubry Broxtowe Conservative
Sir Peter Soulsby Leicester South Labour
Mr John Spellar Warley Labour
Mrs Caroline Spelman Meriden Conservative
Mr Mark Spencer Sherwood Conservative
Sir John Stanley Tonbridge and Malling Conservative
Andrew Stephenson Pendle Conservative
John Stevenson Carlisle Conservative
Bob Stewart Beckenham Conservative
Iain Stewart Milton Keynes South Conservative
Rory Stewart Penrith and The Border Conservative
Mr Jack Straw Blackburn Labour
Mr Gary Streeter South West Devon Conservative
Mel Stride Central Devon Conservative
Graham Stringer Blackley and Broughton Labour
Ms Gisela Stuart Birmingham, Edgbaston Labour
Mr Graham Stuart Beverley and Holderness Conservative
Andrew Stunell Hazel Grove Liberal Democrat
Julian Sturdy York Outer Conservative
Mr Gerry Sutcliffe Bradford South Labour
Ian Swales Redcar Liberal Democrat
Mr Desmond Swayne New Forest West Conservative
Jo Swinson East Dunbartonshire Liberal Democrat
Mr Hugo Swire East Devon Conservative
Mr Robert Syms Poole Conservative
Mark Tami Alyn and Deeside Labour
Sir Peter Tapsell Louth and Horncastle Conservative
Sarah Teather Brent Central Liberal Democrat
Mr Gareth Thomas Harrow West Labour
Emily Thornberry Islington South and Finsbury Labour
John Thurso Caithness, Sutherland and Easter Ross Liberal Democrat
Mr Stephen Timms East Ham Labour
Edward Timpson Crewe and Nantwich Conservative
Justin Tomlinson North Swindon Conservative
David Tredinnick Bosworth Conservative
Jon Trickett Hemsworth Labour
Elizabeth Truss South West Norfolk Conservative
Mr Andrew Turner Isle of Wight Conservative
Karl Turner Kingston upon Hull East Labour
Derek Twigg Halton Labour
Stephen Twigg Liverpool, West Derby Labour
Mr Andrew Tyrie Chichester Conservative
Mr Chuka Umunna Streatham Labour
Paul Uppal Wolverhampton South West Conservative
Mr Edward Vaizey Wantage Conservative
Mr Shailesh Vara North West Cambridgeshire Conservative
Keith Vaz Leicester East Labour
Valerie Vaz Walsall South Labour
Martin Vickers Cleethorpes Conservative
Mrs Theresa Villiers Chipping Barnet Conservative
Mr Charles Walker Broxbourne Conservative
Mr Robin Walker Worcester Conservative
Mr Ben Wallace Wyre and Preston North Conservative
Joan Walley Stoke-on-Trent North Labour
Mr Robert Walter North Dorset Conservative
Mr David Ward Bradford East Liberal Democrat
Angela Watkinson Hornchurch and Upminster Conservative
Mr Tom Watson West Bromwich East Labour
Mr Dave Watts St Helens North Labour
Mike Weatherley Hove Conservative
Steve Webb Thornbury and Yate Liberal Democrat
Mr Mike Weir Angus Scottish National
James Wharton Stockton South Conservative
Heather Wheeler South Derbyshire Conservative
Chris White Warwick and Leamington Conservative
Dr Eilidh Whiteford Banff and Buchan Scottish National
Dr Alan Whitehead Southampton, Test Labour
Craig Whittaker Calder Valley Conservative
Mr John Whittingdale Maldon Conservative
Malcolm Wicks Croydon North Labour
Bill Wiggin North Herefordshire Conservative
Mr David Willetts Havant Conservative
Hywel Williams Arfon Plaid Cymru
Mr Mark Williams Ceredigion Liberal Democrat
Roger Williams Brecon and Radnorshire Liberal Democrat
Stephen Williams Bristol West Liberal Democrat
Chris Williamson Derby North Labour
Mr Gavin Williamson South Staffordshire Conservative
Jenny Willott Cardiff Central Liberal Democrat
Phil Wilson Sedgefield Labour
Mr Rob Wilson Reading East Conservative
Sammy Wilson East Antrim Democratic Unionist
Mr David Winnick Walsall North Labour
Ms Rosie Winterton Doncaster Central Labour
Pete Wishart Perth and North Perthshire Scottish National
Dr Sarah Wollaston Totnes Conservative
Mike Wood Batley and Spen Labour
John Woodcock Barrow and Furness Labour
Mr Shaun Woodward St Helens South and Whiston Labour
Mr Phil Woolas Oldham East and Saddleworth Labour
David Wright Telford Labour
Mr Iain Wright Hartlepool Labour
Jeremy Wright Kenilworth and Southam Conservative
Simon Wright Norwich South Liberal Democrat
Mr Tim Yeo South Suffolk Conservative
Sir George Young North West Hampshire Conservative
Nadhim Zahawi Stratford-on-Avon Conservative