House of Commons portcullis
House of Commons
Session 2005 - 06
Publications on the internet

House of Commons Votes and Proceedings
Wednesday 14th June 2006

The House met at half-past Eleven o'clock.

PRAYERS.

1    Second Standing Committee on Delegated Legislation,—Mrs Janet Dean reported from the Second Standing Committee on Delegated Legislation the draft Partnerships (Restrictions on Contributions to a Trade) Regulations 2006.

    Minutes of Proceedings of the Committee to lie upon the Table.

2    Third Standing Committee on Delegated Legislation,—Mr Roger Gale reported from the Third Standing Committee on Delegated Legislation the draft Lord Chancellor (Transfer of Functions and Supplementary Provisions) (No. 3) Order 2006.

    Minutes of Proceedings of the Committee to lie upon the Table.

3    Environmental Audit,—Ordered, That the Minutes of Proceedings of the Environmental Audit Committee in this session of Parliament, together with the Minutes of Proceedings of any sub-committees which it may appoint, be laid upon the Table from time to time.

4    Environment, Food and Rural Affairs,—Ordered, That the Minutes of Proceedings of the Environment, Food and Rural Affairs Committee in this session of Parliament, together with the Minutes of Proceedings of any sub-committees which it may appoint, be laid upon the Table from time to time.

5    European Scrutiny,—Ordered, That the Minutes of Proceedings of the European Scrutiny Committee in this session of Parliament, together with the Minutes of Proceedings of any sub-committees which it may appoint, be laid upon the Table from time to time.

6    Finance and Services,—Ordered, That the Minutes of Proceedings of the Finance and Services Committee in this session of Parliament be laid upon the Table from time to time.

7    Transport,—Ordered, That the Minutes of Proceedings of the Transport Committee in this session of Parliament, together with the Minutes of Proceedings of any sub-committees which it may appoint, be laid upon the Table from time to time.

8    Sustainable Communities Bill,—The Order for reading the Sustainable Communities Bill a second time on Friday 16th June was read and discharged.

    Bill to be read a second time on Friday 14th July.

9    Parliamentary and Local Elections (Choice of Electoral Systems),—A Motion was made, and the Question being proposed, That leave be given to bring in a Bill to provide for the holding of referendums about methods of election to the House of Commons and to local authorities; to enable a specified number of electors to require the holding of such a referendum; to require the Electoral Commission to establish a Citizens' Assembly to perform functions in relation to referendums; to provide for the adoption by a local authority of a different method of election; and for connected purposes—(Mr David Chaytor);

    And the Motion being opposed, after permitting a short explanatory statement from the Member who made the Motion and from a Member who opposed it, the Speaker put the Question, pursuant to Standing Order No. 23 (Motions for leave to bring in bills and nomination of select committees at commencement of public business).

    The House divided.

      Tellers for the Ayes, Mr Jeremy Browne, Paul Rowen: 72.

      Tellers for the Noes, Mr Peter Bone, Mr Brian Binley: 168.

    So the Question was negatived.

10    Adjournment (European Affairs),—A Motion was made, and the Question being proposed, That this House do now adjourn—(Steve McCabe);

    And it being Seven o'clock, the Motion for the adjournment of the House lapsed, without Question put.

11    Public Petitions,—A Public Petition from residents of Milton Keynes against the erection of a telecommunications tower at Fingle Drive, Stonebridge, Milton Keynes, was presented and read; and ordered to lie upon the Table and to be printed.

12    Adjournment,—A Motion was made, and the Question being proposed, That this House do now adjourn—(Mr Alan Campbell);

    And the Motion having been made at Seven o'clock, and the Debate having continued for half an hour, the Deputy Speaker adjourned the House without Question put, pursuant to the Standing Order, till to-morrow.

[Adjourned at 7.30 p.m.

Michael J. Martin

Speaker


Mr Speaker will take the Chair at half-past Ten o'clock.


APPENDIX I

Papers presented or laid upon the Table:

Papers subject to Affirmative Resolution:

1    Police,—Draft Police and Criminal Evidence Act 1984 (Code of Practice C and Code of Practice H) Order 2006 [by Act], with an Explanatory Memorandum [by Command] [Secretary John Reid].

2    Road Traffic,—Draft Motor Vehicles (Wearing of Seat Belts) (Amendment) Regulations 2006 [by Act], with an Explanatory Memorandum [by Command] [Mr Secretary Alexander].

3    Security Industry,—Draft Private Security Industry Act 2001 (Amendments to Schedule 2) Order 2006 [by Act], with an Explanatory Memorandum [by Command] [Secretary John Reid].

Papers subject to Negative Resolution:

4    Animals,—(1) Cattle Database (Amendment) Regulations 2006 (S.I., 2006, No. 1539); and

    (2) Cattle Identification (Amendment) Regulations 2006 (S.I., 2006, No. 1538),

    dated 14th June 2006 [by Act], with Explanatory Memoranda thereon [by Command] [Secretary David Miliband].

5    Food,—Eggs (Marketing Standards) (Amendment) (England and Wales) Regulations 2006 (S.I., 2006, No. 1540), dated 14th June 2006 [by Act], with an Explanatory Memorandum [by Command] [Secretary David Miliband].

6    Housing,—Home Information Pack Regulations 2006 (S.I., 2006, No. 1503), dated 9th June 2006 [by Act], with an Explanatory Memorandum [by Command] [Secretary Ruth Kelly].

7    Social Security,—(1) Social Security (Categorisation of Earners) (Amendment) Regulations 2006 (S.I., 2006, No. 1530); and

    (2) Social Security (Categorisation of Earners) (Amendment) (Northern Ireland) Regulations 2006 (S.I., 2006, No. 1531),

    dated 13th June 2006 [by Act], with Explanatory Memoranda thereon [by Command] [Dawn Primarolo].

Other Papers:

8    Government Resources and Accounts,—Report and Accounts of the British Hallmarking Council for 2005, with the Report of the Comptroller and Auditor General thereon [by Act]; to be printed [No. 1186] [Mr Secretary Darling].

9    European Communities,—Report by the Department of Trade and Industry on Miscellaneous Duty Reliefs for 2005-06 [by Act]; to be printed [No. 1156] [Mr Secretary Darling].

10    Law Commission,—(1) Parliamentary Costs Bill: Report on the Consolidation of Legislation relating to Parliamentary Costs [by Command] [Cm. 6846]; and

    (2) Report of the Law Commission for 2005-06 [by Act]; to be printed [No. 1162]

    [Ms Harriet Harman].

11    Northern Ireland,—Report and Accounts of Enterprise Ulster for 2004-05, with the Report of the Comptroller and Auditor General for Northern Ireland thereon [by Act]; to be printed [No. 1131] [Mr Secretary Hain].

12    Police and Criminal Evidence,—Draft Codes of Practice—

    (1) for the detention, treatment and questioning of persons by police officers (Code C); and

    (2) in connection with the detention, treatment and questioning by police officers of persons under section 41 of, and Schedule 8 to, the Terrorism Act 2000 (Code H)

    [by Act] [Secretary John Reid].

13    Proceeds of Crime,—Reports of the—

    (1) Appointed Person for England and Wales and Northern Ireland; and

    (2) Assets Recovery Agency

    for 2005-06 [by Act] [Secretary John Reid].

14    Public Petitions,—Observations by the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs on the Petition [20th March] from Friends of Grizedale Forest against plans to redevelop the Grizedale Visitor Centre, Cumbria [by Standing Order]; to be printed [Clerk of the House].

APPENDIX II

Standing Committees

1    Fraud Bill [Lords]:

    (1) The Speaker has allocated the Bill to Standing Committee B; and

    (2) the Committee of Selection has nominated seventeen Members to serve on the Committee: Lyn Brown, Mr Alan Campbell, Mr Geoffrey Cox, Mr Jim Cunningham, Michael Fabricant, Mr Dominic Grieve, Andrew Gwynne, Mr Greg Hands, Mr David Heath, Mark Hunter, Ms Diana R. Johnson, Ian Lucas, Mr Chris Mullin, Mr Mike O'Brien, Anne Snelgrove, Mr Gerry Sutcliffe and Jeremy Wright.

2    Company Law Reform Bill [Lords],—The Committee of Selection has discharged Colin Burgon from Standing Committee D (nominated in respect of the Bill) and nominated in substitution Kitty Ussher.

3    Compensation Bill [Lords]:

    (1) The Speaker has allocated the Bill to Standing Committee E; and

    (2) the Committee of Selection has nominated seventeen Members to serve on the Committee: Mr David Anderson, Charlotte Atkins, Mr Julian Brazier, Mr Michael Clapham, Mr Michael Foster (Worcester), Mr David Hamilton, Mr Oliver Heald, Mr Philip Hollobone, Simon Hughes, Mr David Jones, Mr Kevan Jones, Martin Linton, John Mann, Lembit Ípik, Bridget Prentice, Paddy Tipping and Angela Watkinson.

4    Draft Human Tissue Act 2004 (Persons who Lack Capacity to Consent and Transplants) Regulations 2006:

    (1) The Speaker has allocated the draft Regulations to the First Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated seventeen Members to serve on the Committee: Adam Afriyie, Mr Ian Austin, John Battle, Mr Crispin Blunt, Mr Peter Bone, Ben Chapman, Sandra Gidley, Helen Goodman, Nia Griffith, Huw Irranca-Davies, Alun Michael, Anne Milton, Dr Andrew Murrison, Steve Webb, Ms Rosie Winterton, Mr Iain Wright and Derek Wyatt.

5    Draft Partnerships (Restrictions on Contributions to a Trade) Regulations 2006,—The Committee of Selection has discharged Ben Chapman and Mr Austin Mitchell from the Second Standing Committee on Delegated Legislation (nominated in respect of the draft Regulations) and nominated in substitution Dr Nick Palmer and Paddy Tipping.

6    Statement of Changes in Immigration Rules (House of Commons Paper No. 1016):

    (1) The Speaker has allocated the Statement to the Second Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated seventeen Members to serve on the Committee: Mr Richard Benyon, Peter Bottomley, Mr Liam Byrne, Mr Ian Cawsey, Mr Nick Clegg, Natascha Engel, Michael Fabricant, Linda Gilroy, Damian Green, Mrs Sharon Hodgson, Martin Horwood, David Lepper, Mr Alan Milburn, Jessica Morden, Mr Geoffrey Robinson, Helen Southworth and Mr Gary Streeter.

7    Draft Lord Chancellor (Transfer of Functions and Supplementary Provisions) (No. 3) Order 2006,—The Committee of Selection has discharged Mr Ian Austin and Mr Michael Wills from the Third Standing Committee on Delegated Legislation (nominated in respect of the draft Order) and nominated in substitution Charlotte Atkins and Mr Michael Clapham.

8    Railways and Other Guided Transport Systems (Safety) Regulations 2006 (S.I., 2006, No. 599):

    (1) The Speaker has allocated the Regulations to the Third Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated seventeen Members to serve on the Committee: Mr Henry Bellingham, Mr David Burrowes, Mr Alistair Carmichael, Mr Douglas Carswell, Colin Challen, Mr Tom Clarke, Mr Fabian Hamilton, Stephen Hammond, Mr Denis MacShane, Mr Robert Marshall-Andrews, Dr Doug Naysmith, Paul Rowen, Mr Frank Roy, Mr Lee Scott, Alan Simpson, Mr Andrew Slaughter and Derek Twigg.

9    Draft Contracting Out (Functions Relating to Child Support) Order 2006:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Fourth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated seventeen Members to serve on the Committee: Gordon Banks, Dr Vincent Cable, Mr David Clelland, Mr Philip Dunne, Justine Greening, Dr Brian Iddon, Alan Keen, Mr Piara S. Khabra, Mr David Laws, Miss Anne McIntosh, Fiona Mactaggart, John Penrose, Mr James Plaskitt, Ms Gisela Stuart, Emily Thornberry, Angela Watkinson and Mr Dave Watts.

10    Draft Army, Air Force and Naval Discipline Acts (Continuation) Order 2006 and the draft Courts-Martial (Prosecution Appeals) Order 2006:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Sixth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated seventeen Members to serve on the Committee: Mr Simon Burns, Mr Jim Cunningham, Clive Efford, Mr Neil Gerrard, Mr Gerald Howarth, Mr Brian Jenkins, Mr Greg Knight, Mr Ian Liddell-Grainger, Anne Main, Willie Rennie, Bob Russell, Jim Sheridan, Geraldine Smith, Dr Gavin Strang, Mr Paul Truswell, Joan Walley and Mr Tom Watson.

11    Draft Recovery of Health Services Charges (Northern Ireland) Order 2006:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Seventh Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated seventeen Members to serve on the Committee: Tony Baldry, Mr Michael Foster (Worcester), Paul Goggins, Lynne Jones, Kerry McCarthy, Mr John MacDougall, Mr Michael Mates, Mr Austin Mitchell, Mr Denis Murphy, Mr Alan Reid, Mr Laurence Robertson, Mrs Iris Robinson, Andrew Rosindell, Bob Spink, Graham Stringer, Lynda Waltho and Mrs Betty Williams.

12    Draft Representation of the People (Form of Canvass) (England and Wales) Regulations 2006, and the draft Representation of the People (Form of Canvass) (Scotland) Regulations 2006:

    (1) The Speaker has allocated the draft Regulations to the Eighth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated seventeen Members to serve on the Committee: Mr Nicholas Brown, Ms Karen Buck, Mrs Claire Curtis-Thomas, Frank Dobson, Mr Stephen Hepburn, Mr Lindsay Hoyle, Simon Hughes, Martin Linton, David Mundell, Bridget Prentice, Mr Frank Roy, Jo Swinson, Mr Ian Taylor, Mr Edward Vaizey, Mr Shailesh Vara, Angela Watkinson and Mr Anthony Wright.

13    Draft Mobile Homes Act 1983 (Amendment of Schedule 1) (England) Order 2006:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Ninth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated seventeen Members to serve on the Committee: Mr Henry Bellingham, Mr Clive Betts, Mr Jim Devine, Jim Dobbin, Michael Jabez Foster, Mr Christopher Fraser, Sir Gerald Kaufman, Mrs Eleanor Laing, Chris Mole, Meg Munn, Mr Nick Raynsford, Mr Dan Rogerson, Joan Ruddock, Jonathan Shaw, Andrew Stunell, Mr Rob Wilson and Ann Winterton.

    Grand Committees

14    Northern Ireland Grand Committee,—The Committee of Selection has discharged Mr Vernon Coaker and Huw Irranca-Davies from the Northern Ireland Grand Committee and nominated in substitution Mr Jim Devine and Dan Norris.

    European Standing Committees

15    European Union Document No. 7070/06 and Addendum 1 relating to a Strategy for Sustainable, Competitive and Secure Energy,—The Committee of Selection has nominated thirteen Members to serve on the European Standing Committee nominated in respect of the Document: Ms Diane Abbott, Mr Crispin Blunt, Mr Stephen Byers, Greg Clark, Mr Stephen Crabb, Tony Cunningham, Mr Edward Davey, Mr Roger Godsiff, Charles Hendry, David Howarth, Dr Nick Palmer, Kitty Ussher and Malcolm Wicks.

16    European Union Document No. 9390/06, relating to A Citizens' Agenda-Delivering results for Europe, has been referred to European Standing Committee B.

17    Unnumbered Explanatory Memorandum dated 23rd May 2006, submitted by HM Treasury, relating to the Preliminary Draft Budget 2007, has been referred to European Standing Committee B.

APPENDIX III

Reports from Select Committees

1    Crossrail Bill,—Minutes of Evidence taken before the Select Committee on the Crossrail Bill; to be printed [No. 837-xl] [Mr Alan Meale].

2    Education and Skills,—Minutes of Evidence taken before the Education and Skills Committee [Public Expenditure on Education and Skills]; to be printed [No. 1201-i] [Mr Barry Sheerman].

3    Environmental Audit—Minutes of Evidence taken before the Environmental Audit Committee [Reducing Carbon Emissions from Transport]; to be printed [No. 981-viii] [Mr Tim Yeo].

4    Environment, Food and Rural Affairs,—Minutes of Evidence taken before the Environment, Food and Rural Affairs Committee [The UK Government's "Vision for the Common Agricultural Policy"], together with Memoranda laid before the Committee; to be printed [No. 1250-i] [Mr Michael Jack].

5    European Scrutiny,—(1) Thirty-first Report from the European Scrutiny Committee; to be printed, with the Minutes of Proceedings of the Committee relating to the Report [No. 34-xxxi]; and

    (2) Memoranda laid before the Committee [Ministerial Correspondence]

    [Jimmy Hood].

6    Joint Committees (Choice of Chairmen),—Mr David MacLean reported from the Committee appointed to join with a Committee of the Lords as the Joint Committee on Statutory Instruments, That he had been chosen Chairman of the Joint Committee.

7    Public Accounts,—(1) Fifty-first Report from the Committee of Public Accounts [A safer place for patients: learning to improve patient safety]; to be printed, with the Minutes of Proceedings of the Committee relating to the Report [No. 831];

    (2) Fifty-second Report from the Committee [Reducing brain damage: faster access to better stroke care]; to be printed, with the Minutes of Proceedings of the Committee relating to the Report [No. 911];

    (3) Minutes of Evidence taken before the Committee [Fines collection]; to be printed [No. 1269-i].

    [Mr Edward Leigh].

8    Science and Technology,—Minutes of Evidence taken before the Science and Technology Committee [Scientific advice, risk and evidence: how Government handles them]; to be printed [No. 900-xi] [Mr Phil Willis].

9    Statutory Instruments,—(1) Twenty-ninth Report from the Joint Committee on Statutory Instruments, together with Memoranda laid before the Committee; to be printed [No. 35-xxix]; and

    (2) Fifth Report from the Select Committee on Statutory Instruments; to be printed, with the Minutes of Proceedings of the Committee relating to the Report [No. 871-v]

    [Mr David Maclean].

10    Trade and Industry,—(1) Minutes of Evidence taken before the Sub-Committee of the Trade and Industry Committee [The Export Credits Guarantee Department's bribery rules]; to be printed [No. 1124-iii]; and

    (2) Memoranda laid before the Sub-Committee of the Committee [The Export Credits Guarantee Department's bribery rules]; to be printed [No. 1124-iv]

    [Peter Luff].

11    Transport,—(1) Seventh Report from the Transport Committee [Parking Policy and Enforcement], together with Appendices to the Minutes of Evidence taken before the Committee; to be printed, with the Minutes of Proceedings of the Committee relating to the Report [No. 748]; and

    (2) Minutes of Evidence taken before the Committee [Local Transport Planning and Funding]; to be printed [No. 1120-iv]

    [Mrs Gwyneth Dunwoody].

12    Treasury,—Minutes of Evidence taken before the Sub-Committee of the Treasury Committee [Independence for Statistics]; to be printed [No. 1111-iii] [Mr John McFall].

[W.H., No. 107]

Minutes of Proceedings of the Sitting in Westminster Hall

The sitting began at half-past Nine o'clock.

Adjournment,—A Motion was made, and the Question being proposed, That the sitting be now adjourned—(Huw Irranca-Davies);

    And the sitting having continued for two and a half hours after half-past Two o'clock, it was adjourned without Question put, till to-morrow.

[Adjourned at 5 p.m.

Sir Alan Haselhurst

Deputy Speaker

CORRIGENDUM

In the Votes and Proceedings for Monday 12th June 2006, in Appendix II, Item 5(2), the Forty-eighth Report from the Committee of Public Accounts [HM Customs and Excise: Standard Report 2004-05] should have had House of Commons Paper No. 874 instead of House of Commons Paper No. 893.



 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House 
of Lords home page search page enquiries

© Parliamentary copyright 2006
Revised 15 June 2006