House of Commons portcullis
House of Commons
Session 2005 - 06
Publications on the internet

House of Commons Votes and Proceedings
Wednesday 6th July 2005

The House met at half-past Eleven o'clock.

PRAYERS.

1    Fifth Standing Committee on Delegated Legislation,—Mr Mike Hancock reported from the Fifth Standing Committee on Delegated Legislation the draft Criminal Justice (Northern Ireland) Order 2005.

    Minutes of Proceedings of the Committee to lie upon the Table.

2    International Development (Anti-Corruption Audit) Bill,—Mr William Cash, supported by Mr Edward Leigh, John Bercow, Mr Peter Lilley, Sir George Young, Mr Lindsay Hoyle, Mr Laurence Robertson, Mr Jeffrey M. Donaldson, Nick Harvey and Mr Shailesh Vara, presented a Bill to amend section 7 of the International Development Act 2002 to require the imposition of conditions relating to internationally supervised audit on assistance: And the same was read the first time; and ordered to be read a second time on Friday 14th October and to be printed [Bill 40].

3    Representation of the People (Amendment),—Ordered, That leave be given to bring in a Bill to amend the Representation of the People Acts in respect of deceased candidates: And that Sir Patrick Cormack, Mr Alan Beith, Sir Menzies Campbell, Mr Robin Cook, Mrs Gwyneth Dunwoody, Michael Fabricant, Chris Grayling, Mr Austin Mitchell, Mr Mark Oaten, The Reverend Ian Paisley, Ms Gisela Stuart and Sir George Young do prepare and bring it in.

4    Representation of the People (Amendment) Bill,—Sir Patrick Cormack accordingly presented a Bill to amend the Representation of the People Acts in respect of deceased candidates: And the same was read the first time; and ordered to be read a second time on Friday 28th October and to be printed [Bill 41].

5    Finance Bill,—The House, according to Order, proceeded to consider the Finance Bill, not amended in the Committee and as amended in the Standing Committee.

    Ordered, That the Finance Bill, as amended, be considered in the following order, namely, new Clauses, Amendments relating to Clauses Nos. 1 to 6, Schedule No. 1, Clauses Nos. 7 to 12, Schedule No. 2, Clauses Nos. 13 to 24, Schedule No. 3, Clauses Nos. 25 to 34, Schedule No. 4, Clause No. 35, Schedule No. 5, Clauses Nos. 36 and 37, Schedule No. 6, Clauses Nos. 38 and 39, Schedule No. 7, Clause No. 40, Schedule No. 8, Clauses Nos. 41 and 42, Schedule No. 9, Clauses Nos. 43 to 49, Schedule No. 10 and Clauses Nos. 50 to 69, new Schedules, Amendments relating to Clause 70, Schedule No. 11 and Clauses Nos. 71 and 72.—(Mr Dave Watts.)

    A Clause (NC1) (Inheritance Tax)—(Mr Philip Hammond)—brought up, and read the first time.

    Question put, That the Clause be read a second time.

The House divided.

      Tellers for the Ayes, Gregory Barker, Mr Mark Prisk: 181.

      Tellers for the Noes, Mr Alan Campbell, Mr John Heppell: 276.

    Another Clause (NC4) (Tax Law Commission)—(Mr Mark Field)—brought up, and read the first time.

    Question put, That the Clause be read a second time.

The House divided.

      Tellers for the Ayes, Mr Mark Prisk, Mr Geoffrey Clifton-Brown: 194.

      Tellers for the Noes, Mr John Heppell, Mr Alan Campbell: 289.

    Another Clause (NC5) (Inheritance tax: mitigation of double charges)—(Mr Philip Hammond)—brought up, and read the first time.

    Question put, That the Clause be read a second time.

The House divided.

      Tellers for the Ayes, Michael Fabricant, Mr Geoffrey Clifton-Brown: 153.

      Tellers for the Noes, Mr Ian Cawsey, Kevin Brennan: 340.

    Another Clause (NC7) (Road fuel regulator)—(Stewart Hosie)—brought up, and read the first time.

    Question put, That the Clause be read a second time.

The House divided.

      Tellers for the Ayes, Mr Mike Weir, Adam Price: 12.

      Tellers for the Noes, Mr Vernon Coaker, Tony Cunningham: 351.

    Another Clause (NC9) (Real estate investment trusts)—(Mr Richard Spring)—brought up, and read the first time.

    Question proposed, That the Clause be read a second time:—Clause, by leave, withdrawn.

    Amendment (No. 2) proposed to the Bill, in page 17, line 39, at the end, to insert the words 'for the purpose of avoiding any tax.'.—(Chris Huhne.)

    Question proposed, That the Amendment be made:—Amendment, by leave, withdrawn.

    Another Amendment (No. 5) proposed to the Bill, in page 131, line 14, at the end, to insert the words '; but no order under this section shall be made unless a draft has been laid before and approved by resolution of the House of Commons.'.—(Mr Mark Field.)

    Question proposed, That the Amendment be made:—Amendment, by leave, withdrawn.

    The Bill was read the third time, and passed.

6    Environmental Protection,—A Motion was made, and the Question being put forthwith, pursuant to Standing Order No. 118 (Standing Committees on Delegated Legislation), That the draft Offshore Petroleum Activities (Oil Pollution Prevention and Control) Regulations 2005, which were laid before this House on 17th March, in the last Session of Parliament, be approved—(Mr Alan Campbell):—It was agreed to.

7    Northern Ireland,—A Motion was made, and the Question being put forthwith, pursuant to Standing Order No. 118 (Standing Committees on Delegated Legislation), That the draft Colleges of Education (Northern Ireland) Order 2005, which was laid before this House on 28th June, be approved—(Mr Alan Campbell):—It was agreed to.

8    Public Petitions,—A Public Petition from staff, pupils and parents of Dr Triplet's CE Primary School, Hayes, and others for action by G8 members to remove trade injustice, cancel all the debt of the poorest countries and increase aid was presented and read; and ordered to lie upon the Table and to be printed.

9    Adjournment,—Resolved, That this House do now adjourn.—(Mr Alan Campbell.)

    And accordingly, the House, having continued to sit till twenty-one minutes past Eight o'clock, adjourned till to-morrow.

[Adjourned at 8.21 p.m.

Michael J. Martin

Speaker


Mr Speaker will take the Chair at half-past Ten o'clock.


APPENDIX I

Papers presented or laid upon the Table:

Papers subject to Negative Resolution:

1    Consumer Protection,—(1) Cosmetic Products (Safety) (Amendment) Regulations 2005 (S.I., 2005, No. 1815), dated 4th July 2005; and

    (2) General Product Safety Regulations 2005 (S.I., 2005, No. 1803), dated 30th June 2005

    [by Act], with Explanatory Memoranda thereon [by Command] [Secretary Alan Johnson].

2    Environmental Protection,—Financial Assistance for Environmental Purposes Order 2005 (S.I., 2005, No. 1805), dated 4th July 2005 [by Act], with an Explanatory Memorandum [by Command] [Secretary Margaret Beckett].

Other Papers:

3    Defence,—Government Response to the Fourth Report from the Defence Committee, Session 2004-05, on Future Capabilities [by Command] [Cm. 6616] [Secretary John Reid].

4    Environmental Audit,—Government Response to the Fourth Report of the Environmental Audit Committee, Session 2004-05, on The International Challenge of Climate Change: UK leadership in the G8 and EU [by Command] [Cm. 6617] [Secretary Margaret Beckett].

5    Environmental Protection,—Explanatory Memorandum to the Waste Management Licensing (England and Wales) (Amendment and Related Provisions) (No. 3) Regulations 2005 (S.I., 2005, No. 1728) [by Command] [Secretary Margaret Beckett].

6    Exchange Equalisation Account,—Report and Accounts of the Exchange Equalisation Account for 2004-05, with the Report of the Comptroller and Auditor General thereon [by Act]; to be printed [No. 107] [Mr Ivan Lewis].

7    Government Resources and Accounts,—Resource Accounts of the National Audit Office for 2004-05 [by Act]; to be printed [No. 305] [Mr Alan Williams].

8    Housing,—Report and Accounts of Castle Vale Housing Action Trust for 2004-05 [by Act] [Mr Secretary Prescott].

9    Learning and Skills,—Report and Accounts of the Adult Learning Inspectorate for 2004-05, with the Report of the Comptroller and Auditor General thereon [by Act]; to be printed [No. 101] [Secretary Ruth Kelly].

10    Leasehold Reform, Housing and Urban Development,—Report and Financial Statements of English Partnerships (including the Commission for the New Towns and the Urban Regeneration Agency) for 2004-05, with the Report of the Comptroller and Auditor General thereon [by Act] [Mr Secretary Prescott].

11    Northern Ireland,—(1) Accounts of the Central Services Agency for 2003-04, with the Report of the Comptroller and Auditor General for Northern Ireland thereon; and

    (2) Resource Accounts of the Northern Ireland Audit Office for 2004-05,

    [by Statutory Instrument]; to be printed [Nos. 236 and 229] [Mr Secretary Hain].

12    Northern Ireland Land Purchase,—Accounts of the Northern Ireland Land Purchase (Winding up), for 2003-04, with the Report of the Comptroller and Auditor General thereon [by Act]; to be printed [No. 300] [Clerk of the House].

13    Proceeds of Crime,—Report of the Appointed Person for England and Wales and Northern Ireland under the Proceeds of Crime Act 2002 for 2004-05 [by Act] [Mr Secretary Clarke].

14    Science and Technology,—Report and Accounts of the Council for the Central Laboratory of the Research Councils for 2004-05, with the Report of the Comptroller and Auditor General thereon [by Act]; to be printed [No. 247] [Secretary Alan Johnson].

15    Senior Salaries,—Sixtieth Report of the Review Body on Senior Salaries, on Pay for Standing Committee Chairmen in the House of Commons [by Command] [Cm. 6566] [The Prime Minister].

Papers withdrawn:

16    Environmental Protection,—Explanatory Memorandum to the Waste Management Licensing (England and Wales) (Amendment and Related Provisions) (No. 3) Regulations 2005 (S.I., 2005, No. 1728) [laid 29th June].

APPENDIX II

Standing Committees

1    Draft Dentists Act 1984 (Amendment) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the First Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr David Amess, Mr Ian Austin, Gordon Banks, Roger Berry, Mr Paul Burstow, Rosie Cooper, Mr David Drew, Mr Martin Horwood, Gillian Merron, Anne Milton, Dr Andrew Murrison, Sandra Osborne, Mike Penning, Mr John Randall, Ms Rosie Winterton and Mr Iain Wright.

2    Draft Consular Fees Act 1980 (Fees) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Second Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Ed Balls, Dr Roberta Blackman-Woods, Mr Bob Blizzard, Mr Jeremy Browne, Mr Nick Clegg, Mr Vernon Coaker, Mr David Crausby, Bill Etherington, Helen Goodman, Andrew Gwynne, Dr Kim Howells, Miss Anne McIntosh, Mr Andrew Mackay, Mr John Maples, Andrew Selous and Sir John Stanley.

3    Draft Age-Related Payments Regulations 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Regulations to the Third Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Richard Benyon, Mr Douglas Carswell, Mr Philip Dunne, Sandra Gidley, Mr John Heppell, Eric Joyce, Mr David Laws, Mr Gordon Prentice, Mr John Randall, Graham Stringer, Mr Stephen Timms, Mr Mark Todd, Dr Rudi Vis, Mr Nigel Waterson, Mr David Winnick and Derek Wyatt.

4    Draft Industrial Training Levy (Engineering Construction Board) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Fourth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Henry Bellingham, Annette Brooke, Mr Ian Cawsey, Mr Edward Davey, Mrs Nadine Dorries, Mr David Evennett, Patrick Hall, Stephen Hesford, Phil Hope, Ms Barbara Keeley, Mr Andrew Love, Ian Lucas, Steve McCabe, Mr Gordon Marsden, Mr Stephen O'Brien and Mr Rob Wilson.

5    Draft Railways (Convention on International Carriage by Rail) Regulations 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Regulations to the Fifth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Peter Atkinson, Mr David S. Borrow, Tom Brake, Mr Michael Clapham, Greg Clark, Jon Cruddas, Philip Davies, Mr Alan Duncan, Michael Jabez Foster, Mr Robert Goodwill, Mr John Grogan, Mr David Hamilton, Mr Lindsay Hoyle, Dr John Pugh, Mr Frank Roy and Derek Twigg.

6    Criminal Justice (Northern Ireland) Order 2005,—The Committee of Selection has discharged Mr Michael Foster, Mrs Joan Humble, Mr Eddie McGrady and Mr Greg Pope from the Fifth Standing Committee on Delegated Legislation (nominated in respect of the Order) and nominated in substitution Ms Dawn Butler, Dr Alasdair McDonnell, Dan Norris and Jonathan Shaw.

7    Draft Local Elections (Northern Ireland) (Amendment) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Sixth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Nicholas Brown, Mr Vernon Coaker, Mr Michael Foster (Worcester), Mr Christopher Fraser, Michael Gove, Mr David Hanson, Mr Dai Havard, Mr Sadiq Khan, Mr David Lidington, Mr Pat McFadden, Judy Mallaber, Mr Eric Martlew, Lembit Ípik, Mr Laurence Robertson, Mr Peter Robinson and Andrew Selous.

8    Draft Army, Air Force and Naval Discipline Acts (Continuation) Order 2005,—The Committee of Selection has discharged Michael Fabricant, Mr Roger Godsiff, Dan Norris and Mr Ian Taylor from the Sixth Standing Committee on Delegated Legislation (nominated in respect of the draft Order) and nominated in substitution Helen Goodman, Dr Ashok Kumar, Anne Milton and Peter Viggers.

9    Draft International Tribunal for the Law of the Sea (Immunities and Privileges) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Seventh Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Jeremy Browne, Mr Nick Clegg, Harry Cohen, Mr Philip Hammond, Mr John Horam, Kerry McCarthy, Miss Anne McIntosh, Mr Alan Meale, Albert Owen, Ian Pearson, Gwyn Prosser, Mr Geoffrey Robinson, Andrew Selous, Paddy Tipping, Mr Charles Walker and Claire Ward.

10    Draft Traffic Management (Northern Ireland) Order 2005,—The Committee of Selection has discharged Greg Mulholland from the Seventh Standing Committee on Delegated Legislation (nominated in respect of the draft Order) and nominated in substitution Lorely Burt.

11    Draft Criminal Procedure and Investigations Act 1996 (Code of Practice) (Northern Ireland) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Eighth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Richard Burden, Colin Burgon, Mr David Clelland, Mr Vernon Coaker, Mrs Claire Curtis-Thomas, Mr Michael Foster (Worcester), Mr Bruce George, Mr David Hanson, Mr Adam Holloway, Mr David Lidington, Lembit Ípik, Mr Laurence Robertson, Mr Peter Robinson, Andrew Selous, Ms Dari Taylor and Mr Shailesh Vara.

12    Draft Community Legal Service (Scope) Regulations 2005, the draft Community Legal Service (Cost Protection) (Amendment) Regulations 2005, and the Revised Funding Code prepared by the Legal Services Commission:

    (1) The Speaker has allocated the draft Regulations and Revised Funding Code to the Ninth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Henry Bellingham, Kevin Brennan, James Brokenshire, Mr Jonathan Djanogly, Mr Fabian Hamilton, Mr Mark Harper, Mr David Heath, Mr Doug Henderson, Mrs Sharon Hodgson, Mr Jeremy Hunt, Mr Kevan Jones, Mark Lazarowicz, Martin Linton, Tony Lloyd, Bridget Prentice and Andrew Stunell.

13    Draft National Minimum Wage Regulations 1999 (Amendment) Regulations 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Regulations to the Tenth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Peter Bone, Mr Parmjit Dhanda, Michael Fabricant, Mr Bernard Jenkin, Miss Julie Kirkbride, Norman Lamb, Sarah McCarthy-Fry, Mr John McFall, Edward Miliband, Mr Mohammad Sarwar, Alison Seabeck, Mr Richard Shepherd, Sir Peter Soulsby, Ian Stewart, Mr Gerry Sutcliffe and Richard Younger-Ross.

14    Draft Financial Assistance Scheme Regulations 2005 and the draft Financial Assistance Scheme (Internal Review) Regulations 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Regulations to the Eleventh Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Peter Ainsworth, Danny Alexander, Jeremy Corbyn, Mr David Curry, Paul Flynn, Justine Greening, Mr John Heppell, Eric Joyce, Mr David Laws, Mr Ken Purchase, Mr John Randall, Mr Marsha Singh, Mr Stephen Timms, Jon Trickett, Keith Vaz and Mr Nigel Waterson.

15    Draft Partnerships (Restrictions on Contributions to a Trade) Regulations 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Regulations to the Twelfth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Dr Vincent Cable, Michael Fabricant, Mr Michael Fallon, Damian Green, Susan Kramer, Mr Ian Liddell-Grainger, Dawn Primarolo, Mr Andy Reed, Alan Simpson, Mr Andrew Slaughter, Mr Richard Spring, Dr Phyllis Starkey, Ms Emily Thornberry, Joan Walley, Mr Robert N. Wareing and Mr Tom Watson.

16    Draft Fire (Scotland) Act 2005 (Consequential Provisions and Modifications) Order 2005, the draft Further and Higher Education (Scotland) Act 2005 Consequential Modifications) Order 2005, and the draft Mental Health (Care and Treatment) (Scotland) Act 2003 (Consequential Provisions) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Orders to the Thirteenth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Henry Bellingham, Mr Russell Brown, Angela Browning, David Cairns, Mr Oliver Heald, Mr Jim McGovern, Ann McKechin, Mr Frank Roy, Ms Angela C. Smith (Sheffield, Hillsborough), Dr Howard Stoate, John Thurso, Mr Paul Truswell, Mr Andrew Tyrie, Lynda Waltho, Pete Wishart and Jeremy Wright.

17    Draft Pension Protection Fund (Investigation by PPF Ombudsman of Complaints of Maladministration) Regulations 2005, the draft Pension Protection Fund (Reference of Reviewable Matters to the PPF Ombudsman) Regulations 2005, and the draft Pension Protection Fund (PPF Ombudsman) (Amendment) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Regulations and draft Order to the Fourteenth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mrs Ann Cryer, Mr Jim Cunningham, Mr Roger Gale, Sandra Gidley, Mr John Heppell, Mr Brian Jenkins, Mr Boris Johnson, Eric Joyce, Mr David Laws, David Lepper, Chris McCafferty, Mr Denis MacShane, John Penrose, Mr John Randall, Mr Stephen Timms and Mr Nigel Waterson.

18    Draft Water Supply Licence (Modification of Standard Conditions) Order 2005 and the draft Water Act 2003 (Consequential and Supplementary Provisions) Regulations 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order and draft Regulations to the Fifteenth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Peter Ainsworth, Mr Peter Atkinson, Norman Baker, Mr Colin Breed, Tony Cunningham, Mrs Gwyneth Dunwoody, Mr George Howarth, Mr Nick Hurd, Mr Fraser Kemp, Mr David Kidney, Mr John MacDougall, Rob Marris, Mrs Madeleine Moon, Mr Elliot Morley, Mark Pritchard and Bill Wiggin.

19    Draft Railways Act 1993 (Determination of Turnover) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Sixteenth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Peter Atkinson, Tom Brake, Mr Alan Duncan, Jessica Morden, Julie Morgan, Mr George Mudie, Mr Chris Mullin, David Mundell, Dr John Pugh, Mr Nick Raynsford, John Robertson, Mr Frank Roy, Joan Ruddock, Mr Lee Scott, Derek Twigg and Mr David Wilshire.

20    Draft Civil Contingencies Act 2004 (Amendment of List of Responders) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Seventeenth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Adrian Bailey, Mr Henry Bellingham, Mr Brian Binley, Mr Alan Campbell, Chris Grayling, Simon Hughes, Mr Peter Lilley, Mr Jim Murphy, Mr Brooks Newmark, Clare Short, Mr Andrew Smith, Helen Southworth, Sarah Teather, Dr Alan Whitehead, Mrs Betty Williams and Mike Wood.

21    Draft Civil Partnership (Amendments to Registration Provisions) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Eighteenth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Dr Vincent Cable, Michael Fabricant, Mr Mark Field, John Healey, Rosemary McKenna, Andrew Miller, Mr Denis Murphy, Mr Alan Reid, Mr David Ruffley, Anne Snelgrove, Ms Gisela Stuart, Mark Tami, Peter Viggers, Mr Tom Watson, Mr David Willetts and Mr Alan Williams.

22    Draft Companies Act 1989 (Delegation) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Nineteenth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Graham Allen, John Battle, Mr Ronnie Campbell, Ms Katy Clark, Mr Tom Clarke, Mr Parmjit Dhanda, Michael Fabricant, Barry Gardiner, Meg Hillier, Mrs Eleanor Laing, Norman Lamb, Peter Luff, Mrs Maria Miller, Richard Ottaway, Mr Alan Reid and Ian Stewart.

23    Draft Civil Partnership (Contracted-out Occupational and Appropriate Personal Pension Schemes) (Surviving Civil Partners) Order 2005 and the draft Civil Partnership (Pensions and Benefit Payments) (Consequential, etc. Provisions) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Orders to the Twentieth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Adam Afriyie, Danny Alexander, Mr David Anderson, Ms Dawn Butler, Mr David Chaytor, Angela Eagle, Jeff Ennis, Mr Paul Goodman, Mr Mike Hall, Mr John Heppell, Mr Douglas Hogg, Eric Joyce, Mr David Laws, Mr John Randall, Bob Spink and Mr Stephen Timms.

24    Draft Northern Ireland Act 2000 (Modification) (No.2) Order 2005:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Twenty-first Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Clive Betts, Mr Vernon Coaker, Sir Patrick Cormack, Jim Dowd, Clive Efford, Mr Robert Flello, Mr Eric Forth, Mr Michael Foster (Worcester), Nia Griffith, Mr David Hanson, Mr David Heath, Alan Keen, Mr David Lidington, Mr Laurence Robertson, Mr Peter Robinson and Andrew Selous.

ECCLESIASTICAL COMMITTEE

In pursuance of section 2(2) of the Church of England Assembly (Powers) Act 1919 the Speaker has nominated Sir Stuart Bell, Peter Bottomley, Ben Chapman, Sir Patrick Cormack, Mr David Drew, Mrs Gwyneth Dunwoody, Mr Frank Field, Mr John Gummer, Mrs Sharon Hodgson, Simon Hughes, Robert Key, Mr Gordon Marsden, Mr Desmond Swayne, David Taylor and Steve Webb to serve, for the duration of the present Parliament, upon the Ecclesiastical Committee.

[W.H., No. 15]

Minutes of Proceedings of the Sitting in Westminster Hall

The sitting began at half-past Nine o'clock.

Adjournment,—A Motion was made, and the Question being proposed, That the sitting be now adjourned—(Mr Tom Watson);

    And the sitting having continued for two and a half hours after half-past Two o'clock, it was adjourned without Question put, till to-morrow.

[Adjourned at 5.30 p.m.

Sir Alan Haselhurst

Deputy Speaker

CORRIGENDUM

In the Votes and Proceedings of Tuesday 5th July, in Appendix II, Item 2, relating to the Sixth Standing Committee on Delegated Legislation in respect of the draft Army, Air Force and Naval Discipline Acts (Continuation) Order 2005, should be deleted.



 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House 

of Lords home page search page enquiries

© Parliamentary copyright 2005
Revised 7 July 2005