House of Commons portcullis
House of Commons
Session 2002 - 03
Publications on the internet

House of Commons Votes and Proceedings
Wednesday 29th January 2003

The House met at half-past Eleven o'clock.

1    The Speaker's Absence,-The House being met, the Clerk at the Table informed the House of the Speaker's absence from this day's sitting, pursuant to leave given [28th January].

    Whereupon Sir Alan Haselhurst, the Chairman of Ways and Means, proceeded to the Table.

PRAYERS.

2    Transas Group Bill,-The Order of the day being read, for the Second reading of the Transas Group Bill;

    Ordered, That the Bill be read a second time on Wednesday 5th February.

3    European Standing Committee B,-Mr Nigel Beard reported from European Standing Committee B the following Resolution:

    That the Committee takes note of European Union Document Nos. 11079/02 and 14664/02, draft Framework Decision on mutual recognition of financial penalties; examines whether the proposal sets out a proper basis for mutual recognition and enforcement and whether the rights of absent defendants are adequately protected; and supports the Government's efforts to secure agreement to this Framework Decision.

    Report, together with Resolution, to lie upon the Table.

4    Second Standing Committee on Delegated Legislation,-Mr Jimmy Hood reported from the Second Standing Committee on Delegated Legislation the draft Audit and Accountability (Northern Ireland) Order 2003.

    Minutes of Proceedings of the Committee to lie upon the Table.

5    Greenbelt Protection,-Ordered, That leave be given to bring in a Bill to require local authorities to provide a designated number of permanent sites for the traveller community; to make additional provision in relation to the powers available to local authorities in relation to unauthorised development of greenbelt and greenfield land; and for connected purposes: And that Mr John Baron, Mr Colin Challen, Mr Jim Cunningham, Jeff Ennis, Mr Mark Field, Mr Chris Mullin, Mr Kerry Pollard, Hugh Robertson, Andrew Rosindell, Andrew Selous, Mr Mark Simmonds and Angela Watkinson do prepare and bring it in.

6    Greenbelt Protection Bill,-Mr John Baron accordingly presented a Bill to require local authorities to provide a designated number of permanent sites for the traveller community; to make additional provision in relation to the powers available to local authorities in relation to unauthorised development of greenbelt and greenfield land; and for connected purposes: And the same was read the first time; and ordered to be read a second time on Friday 21st March and to be printed [Bill 49].

7    Public Accounts,-Ordered, That this House takes note of the 1st to 63rd Reports of the Committee of Public Accounts of Session 2001-02, and of the Treasury Minutes on these Reports (Cm. 5393, 5450, 5470, 5477, 5481, 5487, 5512, 5524, 5549, 5600, 5612, 5636 and 5676; and House of Commons Paper No. 1261, Session 2001-02).-(Mr Edward Leigh.)

8    Public Petitions,-A Public Petition from Tina Griffiths and the people of Ogmore and South Wales for improved controls on the sale and use of fireworks was presented and read; and ordered to lie upon the Table and to be printed.

9    Adjournment,-Resolved, That this House do now adjourn.-(Mr Jim Murphy.)

    And accordingly the House, having continued to sit till twenty-seven minutes past Seven o'clock, adjourned till to-morrow.

[Adjourned at 7.26 p.m.

Sir Alan Haselhurst
Deputy Speaker


Mr Speaker will take the Chair at half-past Eleven o'clock.


APPENDIX I

Papers presented or laid upon the Table:

Papers subject to Negative Resolution:

    1    Education,-(1) Education (Induction Arrangements for School Teachers) (Consolidation) (England) (Amendment) Regulations 2003 (S.I., 2003, No. 106), and

    (2) Education (Teachers' Qualifications and Health Standards) (England) (Amendment) Regulations 2003 (S.I., 2003, No. 107)

    dated 23rd January 2003 [by Act] [Mr Secretary Clarke].

Other Papers:

    2    Convention on the Future of Europe,-Sixth Progress Report from the United Kingdom National Parliament Representatives to the Convention on the Future of Europe [The Speaker].

    3    Forestry,-Reports and Accounts for 2001-02 of-

    (1) Forest Research, and

    (2) Forestry Commission

    with the Reports of the Comptroller and Auditor General thereon [by Act]; to be printed [Nos. 137 and 3] [Secretary Margaret Beckett].

    4    Public Petitions,-Observations by the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs on the Petition [17th December] from Brighton and Hove Palestine Solidarity Campaign for an embargo on British arms exports to Israel [by Standing Order]; to be printed [Clerk of the House].

    5    Resource Accounts, 2001-02,-Resource Accounts for 2001-02 of:

    (1) British Trade International,

    (2) Department for Environment Food and Rural Affairs,

    (3) Food Standards Agency,

    (4) Forestry Commission England/GB,

    (5) Forestry Commission Pension Scheme,

    (6) Lord Chancellor's Department,

    (7) Department of Trade of Industry,

    (8) HM Treasury,

    (9) United Kingdom Atomic Energy Authority Superannuation Schemes, and

    (10) Wales Office

    with the Reports of the Comptroller and Auditor General thereon [by Act]; to be printed [Nos. 295, 253, 163, 284, 285, 314, 280, 168, 292 and 318 ] [Ruth Kelly].

    6    Royal Air Force,-Report and Accounts of the Royal Air Force Training Group Defence Agency for 2001-02, with the Report of the Comptroller and Auditor General thereon [by Act]; to be printed [No. 275] [Mr Secretary Hoon].

    7    Treaty Series (No. 61, 2001),-Index to Treaty Series 2001 [by Command] [Cm. 5733] [Mr Secretary Straw].

APPENDIX II

Standing Committees

    1    Railways and Transport Safety Bill:

    (1) The Speaker has allocated the Bill to Standing Committee D; and

    (2) the Committee of Selection has nominated seventeen Members to serve on the Committee: Mr Richard Bacon, Tom Brake, David Cairns, Mr Michael Clapham, Mr Don Foster, Mike Gapes, Mr Kelvin Hopkins, Mr David Jamieson, Mr Mark Lazarowicz, Miss Anne McIntosh, Mr Khalid Mahmood, Dr Andrew Murrison, Linda Perham, Mr John Randall, Joan Ryan, Mr John Spellar and Mr Dave Watts.

    2    Draft Industrial Levy (Construction Board) Order 2003 and the draft Industrial Training Levy (Engineering Construction Board) Order 2003:

    (1) The Speaker has allocated the draft Orders to the First Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Tim Boswell, Dr Vincent Cable, Mr Hilton Dawson, Mr Michael Jabez Foster, Mr Brian Jenkins, Mr Ivan Lewis, John Mann, Ms Meg Munn, Anne Picking, Bridget Prentice, Mr David Rendel, Mr Laurence Robertson, Mr Ernie Ross, Mr Andrew Turner, Derek Twigg and Mr Robert Walter.

    3    Local Government Finance (England) Special Grant Report (No. 110) (House of Commons Paper No. 320) on 2002-03 Special Grants in connection with Local Public Service Agreements:

    (1) The Speaker has allocated the Report to the Second Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Kevin Barron, Mr Clive Betts, Mr David Clelland, Mrs Claire Curtis-Thomas, Mr Edward Davey, Linda Gilroy, Helen Jackson, Mr Piara S. Khabra, Mr Christopher Leslie, Mr Eric Pickles, Dr John Pugh, Mr Andrew Rosindell, Jonathan Shaw, Bob Spink, Mr Desmond Swayne and Mr Phil Woolas.

    4    Draft Energy (Northern Ireland) Order 2003:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Third Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: David Burnside, Mr Stephen Byers, Mr Alistair Carmichael, Jon Cruddas, Mr Jim Cunningham, Shona McIsaac, Gillian Merron, Mr Austin Mitchell, Mr Ian Pearson, Mr Anthony Steen, Ms Gisela Stuart, Mr Ian Taylor, Mr John Taylor, Paddy Tipping, Mr David Wilshire and Mr Shaun Woodward.

    5    Draft Proceeds of Crime Act 2002 (Disclosure of Information) Order 2003, the draft Proceeds of Crime Act 2002 (Exemptions from Civil Recovery) Order 2003 and the draft Proceeds of Crime Act 2002 (Investigations in England, Wales and Northern Ireland: Code of Practice) Order 2003:

    (1) The Speaker has allocated the draft Orders to the Fourth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Bob Ainsworth, Mr David Atkinson, Virginia Bottomley, Annette Brooke, Mr John Burnett, Mr Parmjit Dhanda, Mr Mark Francois, Patrick Hall, Mr Tom Harris, Mr Nick Hawkins, Mr John Heppell, Joan Ruddock, Geraldine Smith, Mr Paul Stinchcombe, Dr Howard Stoate and Mr James Wray.

    6    Draft Education and Libraries (Northern Ireland) Order 2003:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Fifth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Roy Beggs, Colin Burgon, Mr Alistair Carmichael, Clive Efford, Mr Mark Fisher, Mr Neil Gerrard, Jane Kennedy, Shona McIsaac, Mr John Maples, Gillian Merron, Mr James Plaskitt, Syd Rapson, Mr Mark Simmonds, Mr John Taylor, Mr Robert N. Wareing and Mr David Wilshire.

    7    Draft Terrorism Act 2000 (Continuance of Part VII) Order 2003:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Sixth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Tony Banks, Mr Gregory Campbell, Mr Edward Garnier, Lady Hermon, Mr David Heyes, Jane Kennedy, Mr Eddie McGrady, Shona McIsaac, Andrew Mackinlay, Gillian Merron, Estelle Morris, Lembit Ípik, Diana Organ, Mr John Taylor, Brian White and Mr David Wilshire.

    8    Draft Terrorism Act 2000 (Code of Practice on Video Recording of Interviews) (Northern Ireland) Order 2003:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Eighth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Janet Anderson, Mr Keith Bradley, Andy Burnham, Mr Michael Connarty, Tony Cunningham, Lady Hermon, Jane Kennedy, Shona McIsaac, Gillian Merron, Lembit Ípik, Richard Ottaway, Mr Richard Page, Mr Clive Soley, Mr John Taylor, Dr Rudi Vis and Mr David Wilshire.

    9    Draft Housing (Northern Ireland) Order 2003:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Ninth Standing Committee on Delegated Legislation; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee: Mr Desmond Browne, Mr Alistair Carmichael, Mr Tony Colman, Mr Jeffrey M. Donaldson, Mr Adrian Flook, Dr Ian Gibson, Dr Brian Iddon, Shona McIsaac, Mr Andrew Mackay, Gillian Merron, Christine Russell, Mr Malcolm Savidge, Phil Sawford, Mr John Taylor, Mr David Wilshire and Mr Mike Wood.

European Standing Committees

    10    European Union Documents No. 15831/02, relating to the control of foot and mouth disease, has been referred to European Standing Committee A.

    11    Unnumbered Explanatory Memorandum dated 24th January 2003, submitted by HM Treasury, relating to the Annual Report of the Court of Auditors has been referred to European Standing Committee B together with European Union Document No. 10625/1/02, already referred to the Committee on 23rd October 2002.

    12    European Union Document No. 12249/2/02, relating to criminal law, has been referred to European Standing Committee B.

APPENDIX III

Reports from Select Committees

    1    Environmental Audit,-Minutes of Evidence taken before the Environmental Audit Committee [Winning the War on Waste]; to be printed [No. 99-iv] [Mr John Horam].

    2    Environment, Food and Rural Affairs,-(1) Second Special Report from the Environment, Food and Rural Affairs Committee [Government's Reply to the Ninth Report from the Environment, Food and Rural Affairs Committee, Session 2001-02, on The Future of UK Agriculture in a Changing World]; to be printed [No. 384]; and

    (2) Minutes of Evidence taken before the Committee [The Future of Waste Management]; to be printed [No. 385-i]

    [Mr David Curry].

    3    European Scrutiny,-Tenth Report from the European Scrutiny Committee; to be printed, with the Minutes of Proceedings of the Committee relating to the Report [No. 63-x] [Mr Jimmy Hood].

    4    Northern Ireland Affairs,-Fourth Report from the Northern Ireland Affairs Committee [The Control of Firearms in Northern Ireland and the draft Firearms (Northern Ireland) Order 2002], together with the Minutes of Evidence taken before the Committee; to be printed, with the Minutes of Proceedings of the Committees relating to the Report [No.67] [Mr Michael Mates].

    5    Procedure,-Minutes of Evidence taken before the Procedure Committee [Procedures for Debates and Private Members' Bills, and the Powers of the Speaker]; to be printed [No. 333-ii] [Sir Nicholas Winterton].

    6    Science and Technology,-Minutes of Evidence taken before the Science and Technology Committee [Director of Innovation, DTI: Introductory Session]; to be printed [No. 278-i] [Dr Ian Gibson].

    7    Work and Pensions,-Minutes of Evidence taken before the Work and Pensions Committee [The Future of UK Pensions]; to be printed [No. 92-vi] [Sir Archy Kirkwood].

[W.H., No. 23]

Minutes of Proceedings of the Sitting in Westminster Hall

The sitting commenced at half-past Nine o'clock.

    Adjournment,-Resolved, That the sitting be now adjourned.-(Gillian Merron.)

    And accordingly the sitting was adjourned till to-morrow.

[Adjourned at 4.29 p.m.

Sir Alan Haselhurst
Deputy Speaker


CORRIGENDUM

    In the Votes and Proceedings of Tuesday 28th January, in Appendix I, in item 8 (National Audit), which appeared under the heading Other Papers, the House of Commons Paper Number should have appeared as No. 351.



 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House 

of Lords home page search page enquiries

© Parliamentary copyright 2003
Revised 30 January 2003