House of Commons portcullis
House of Commons
Session 2001- 02
Publications on the internet

House of Commons Votes and Proceedings
Wednesday 17th October 2001

The House met at half-past Two o'clock.

PRAYERS.

1     Selection,-Ordered, That Mr James Cran be discharged from the Committee of Selection and Mr John Hayes be added to the Committee.-(Mr Nick Ainger.)

2    Second Standing Committee on Delegated Legislation,-Mr John Cummings reported from the Second Standing Committee on Delegated Legislation the draft Pneumoconiosis etc. (Workers' Compensation) (Payment Claims) (Amendment) Regulations 2001.

    Minutes of Proceedings of the Committee to lie upon the Table.

3    Marine Wildlife Conservation Bill,-Ordered, That the Explanatory Notes to the Marine Wildlife Conservation Bill be printed [Bill 8-EN].

4    Sex Discrimination (Election Candidates) Bill,-Mr Secretary Byers, supported by the Prime Minister, Secretary Margaret Beckett, Secretary Clare Short, Mr Secretary Reid, Mr Secretary Murphy, Mrs Secretary Liddell, Ms Secretary Hewitt, Secretary Estelle Morris, Secretary Tessa Jowell, Mr Nick Raynsford and Dr Alan Whitehead, presented a Bill to exclude from the operation of the Sex Discrimination Act 1975 and the Sex Discrimination (Northern Ireland) Order 1976 certain matters relating to the selection of candidates by political parties: And the same was read the first time; and ordered to be read a second time to-morrow and to be printed [Bill 28].

    Ordered, That the Explanatory Notes relating to the Sex Discrimination (Election Candidates) Bill be printed [Bill 28-EN].

5    Protection of Property (Static Devices) Bill,-Michael Fabricant presented a Bill to allow a property owner to erect static devices with warning signs for the protection of his property; and to indemnify the property owner from prosecution or liability if a person or persons committing a criminal act on his property is injured by a static protection device: And the same was read the first time; and ordered to be read a second time on Friday 19th July and to be printed [Bill 29].

6    Environmental Audit Bill,-Mr David Chaytor, supported by Mr Harold Best, Mrs Helen Clark, Mr Colin Challen, Sue Doughty, Mr Neil Gerrard, Mr Jon Owen Jones, Ian Lucas, Mr Malcolm Savidge, Mr Simon Thomas, Joan Walley and David Wright presented a Bill to require the Comptroller and Auditor General to examine and report on the environmental impact of public expenditure, and the environmental performance of government departments and certain other public bodies against targets set by Ministers; to provide for the establishment of an environmental auditor general to carry out such functions and report thereupon to the House of Commons; and for connected purposes: And the same was read the first time; and ordered to be read a second time on Friday 30th November and to be printed [Bill 30].

7    European Communities (Amendment) Bill [4th allotted day],-The Order of the day being read, for the Third Reading of the European Communities (Amendment) Bill;

    A Motion was made, and the Question being proposed, That the Bill be now read the third time;

    And it being Ten o'clock, the Speaker put the Question, pursuant to Order [11th July].

    And the Question being put, That the Bill be now read the third time;

    The House divided.

      Tellers for the Ayes, Angela Smith, Mr Ivor Caplin: 392.

      Tellers for the Noes, Mr David Wilshire, Mr Charles Hendry: 158.

    So the Question was agreed to.

    The Bill was accordingly read the third time, and passed.

8    Football (Disorder) (Amendment) Bill,-Ordered, That, during the proceedings on the Football (Disorder) (Amendment) Bill, the Standing Committee on the Bill shall have leave to sit twice on the first day on which it shall meet.-(Dan Norris.)

9    Public Petitions,-A Public Petition from residents of and visitors to Canvey Island, Essex, against the proposed building of a Southern By-pass Road connecting Roscommon Way to Western Esplanade was presented and read; and ordered to lie upon the Table and to be printed.

10    Adjournment,-Resolved, That this House do now adjourn.-(Dan Norris.)

    And accordingly the House, having continued to sit till twelve minutes to Eleven o'clock, adjourned till to-morrow.

[Adjourned at 10.48 p.m.

Michael J. Martin
Speaker


Mr Speaker will take the Chair at half-past Eleven o'clock.


    APPENDIX I

Papers presented or laid upon the Table:

Papers subject to Affirmative Resolution:

    1    International Immunities and Privileges,-Draft Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (Immunities and Privileges) Order 2001 [by Act] [Mr Secretary Straw].

    2    Investigatory Powers,-Draft Regulation of Investigatory Powers (Technical Advisory Board) Order 2001 [by Act] [Mr Secretary Blunkett].

    3    Prisons,-Northern Ireland (Sentences) Act 1998 (Specified Organisations) Order 2001 (S.I., 2001, No. 3411), dated 12th October 2001 [by Act] [Mr Secretary Reid].

Papers subject to Negative Resolution:

    4    Legal Aid and Advice,-Legal Aid in Criminal and Care Proceedings (Costs) (Amendment No. 2) Regulations 2001 (S.I., 2001, No. 3425), dated 16th October 2001 [by Act] [Ms Rosie Winterton].

    5    Local Government,-Local Authorities (Standing Orders) (England) Regulations 2001 (S.I., 2001, No. 3384), dated 10th October 2001 [by Act] [Mr Secretary Byers].

Other Papers:

    6    Broadcasting,-Statement of Principles and Administrative Arrangements for Qualifying Revenue and Multiplex Revenue by the Independent Television Commission [by Act] [Secretary Tessa Jowell].

    7    Culture, Media and Sport,-(1) Government Response to the First Report from the Culture, Media and Sport Committee, Session 2000-01, on The Operation of the National Lottery, and

    (2) Government Response to the Fourth Report from the Culture, Media and Sport Committee, Session 2000-01, on Tourism-the Hidden Giant-and Foot and Mouth

    [by Command] [Cm. 5270 and 5279] [Secretary Tessa Jowell].

    8    Fisheries,-Report and Accounts of the Sea Fish Industry Authority for 2000-01 [by Act] [Secretary Margaret Beckett].

    9    Health,-Departmental Minute, dated 16th October 2001, concerning a proposed contingent liability consequent upon an indemnity granted to a member of the Independent Review into issues arising from the management of homes for adults with severe learning disabilities in Newcastle-upon-Tyne [by Command] [Mr Secretary Milburn].

    10    Industrial Organisation and Development,-Report and Accounts of the Milk Development Council for 1999-2000 [by Act] [Secretary Margaret Beckett].

    11    National Lottery,-Annual Review of the Arts Council of England for 2001, incorporating Report and Lottery Accounts [by Act] [Secretary Tessa Jowell].

APPENDIX II

Standing Committees

    1    Football (Disorder) (Amendment) Bill:

    (1) The Speaker has allocated the Bill to Standing Committee A, and has appointed Mr John Butterfill and Mr Eric Illsley Chairmen; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee, viz.: Mr Peter Atkinson, Mr Adrian Bailey, Mr Clive Betts, Andy Burnham, Mr Tony Clarke, Mr John Denham, Dr Ian Gibson, Mr Dominic Grieve, Mr John Grogan, Simon Hughes, Mrs Anne McGuire, Dr Andrew Murrison, Bob Russell, Mr Andrew Selous, Dr Howard Stoate and David Wright.

    2     Draft Drug Abstinence Order (Responsible Officer) (No. 2) Order 2001:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Second Standing Committee on Delegated Legislation, and has appointed Mr Alan Hurst Chairman; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee, viz.: Mr Bob Ainsworth, Mr Peter Atkinson, Mr Harold Best, Mr Jim Cousins, Sandra Gidley, Mr Nick Hawkins, Simon Hughes, Dr Brian Iddon, Mr Boris Johnson, Mr David Kidney, John McDonnell, Mrs Anne McGuire, Mr Paul Marsden, Julie Morgan, Dr Howard Stoate and Mr Hugo Swire.

    3    Local Government Finance (England) Special Grant Report (No. 87) (House of Commons Paper No. 220), on 2001-02 Special Grant Report for Local Authority E-Government Pathfinders:

    (1) The Speaker has allocated the Report to the Third Standing Committee on Delegated Legislation, and has appointed Mr Win Griffiths Chairman; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee, viz.: Mr Julian Brazier, Roger Casale, Mr Mark Field, Mr Adrian Flook, Mr Don Foster, Linda Gilroy, Mr Tom Harris, Mr Eric Martlew, Mr Malcolm Moss, Mr James Plaskitt, Mr Adrian Sanders, Mr Si˘n Simon, David Taylor, Dr Alan Whitehead, Mr Phil Woolas and Mr Anthony D. Wright.

    4     Draft Greater London Authority (Miscellaneous Amendments) (No. 2) Order 2001:

    (1) The Speaker has allocated the draft Order to the Fourth Standing Committee on Delegated Legislation, and has appointed Mr Nigel Beard Chairman; and

    (2) the Committee of Selection has nominated sixteen Members to serve on the Committee, viz.: Ms Diane Abbott, Mr Tom Brake, Mr Julian Brazier, Ms Karen Buck, Mr Edward Davey, Linda Gilroy, Ms Oona King, Mr Eric Pickles, Bridget Prentice, Mr Andrew Rosindell, Joan Ruddock, Mr Brian Sedgemore, Dr Rudi Vis, Angela Watkinson, Dr Alan Whitehead and Mr Phil Woolas.

    5    Draft Pneumoconiosis etc. (Workers' Compensation) (Payment Claims) (Amendment) Regulations 2001,-The Committee of Selection has discharged Paul Clark and Mr Bill Etherington from the Second Standing Committee on Delegated Legislation (nominated in respect of the draft Regulations); and nominated in substitution Jeff Ennis and Mr Dave Watts.

    6    Committee on Unopposed Bills (Panel),-Mr John McWilliam reported from the Committee of Selection, That it had appointed seventeen Members to be the Panel of Members to serve on the Committee on Unopposed Bills under Standing Order 111 relating to Private Business (Reference to committees of opposed and unopposed Bills), viz: John Austin, Mr Adrian Bailey, Mr Nigel Beard, Mr Peter Bottomley, Mr John Butterfill, Mrs Helen Clark, Mr Philip Hammond, Mr Brian Jenkins, Helen Jones, John McDonnell, Mr Andrew Mackinlay, Mr David Marshall, Syd Rapson, Sir Robert Smith, Jon Trickett, Mr Robert Walter and Mrs Ann Winterton.

Grand Committees

    7    Northern Ireland Grand Committee,-The Committee of Selection has nominated twenty- two additional Members to serve on the Northern Ireland Grand Committee, viz: Mr Harry Barnes, Mr James Cran, Mrs Louise Ellman, Mike Gapes, Phil Hope, Mr Andrew Hunter, Helen Jackson, Shona McIsaac, Mr Andrew MacKay, Mr Kevin McNamara, Mr Tony McWalter, Margaret Moran, Mr Bill O'Brien, Lembit Ípik, Sandra Osborne, Mr Stephen Pound, Mr Andrew Robathan, Mr Martin Salter, Mark Tami, Mr Ian Taylor, Mr John Taylor and Mr Gareth R. Thomas (Harrow West).

    8    Welsh Grand Committee,-The Committee of Selection has nominated Mr Nigel Evans and Mr Robert Walter as additional Members to serve on the Welsh Grand Committee.

European Standing Committees

    9    European Standing Committee A,-Mr John McWilliam reported from the Committee of Selection, That it had nominated thirteen Members to serve on European Standing Committee A, viz.: Mr David Chaytor, Mrs Janet Dean, Jim Dobbin, Mr Michael Jabez Foster, Dr Ian Gibson, Matthew Green, Mr Mark Hoban, Norman Lamb, Mr Owen Paterson, Lawrie Quinn, Mr George Stevenson, Mr Peter Viggers and Dr Rudi Vis.

    10    European Standing Committee B,-Mr John McWilliam reported from the Committee of Selection, That it had nominated thirteen Members to serve on European Standing Committee B, viz.: John Barrett, Annette Brooke, David Cairns, Dr Hywel Francis, Jane Griffiths, Mr Fabian Hamilton, Mr Kelvin Hopkins, Mr Boris Johnson, Mr David Lepper, Dr Nick Palmer, Anne Picking, Mr Robert Walter and Mr John Wilkinson.

    11    European Standing Committee C,-Mr John McWilliam reported from the Committee of Selection, That it had nominated thirteen Members to serve on European Standing Committee C, viz.: Mr David Borrow, Kevin Brennan, Mr Ivan Henderson, Stephen Hesford, Mr Michael Jack, Dr Stephen Ladyman, Mr Iain Luke, Dr Andrew Murrison, Geraldine Smith, The Reverend Martin Smyth, Mr Hugo Swire, Mr Anthony D. Wright and Richard Younger-Ross.

    12    European Union Document No. 10207/01, relating to the EU Action Plan on Drugs 2000-2004, has been referred to European Standing Committee B.

    13    European Union Document Nos. 8261/01 and 9326/01, relating to the Broad Economic Policy Guidelines, have been referred to European Standing Committee B.

APPENDIX III

Reports from Select Committees

    1    Environment, Food and Rural Affairs,-(1) First Special Report from the Environment, Food and Rural Affairs Committee [Government's Reply to the Eighth Report form the Agriculture Committee, Session 2000-01, on New Covent Garden Market]; to be printed [No. 272];

    (2) Second Special Report from the Committee [Government's Reply to the Seventh Report from the Agriculture Committee, Session 2000-01, on The Implementation of IACS in the European Union]; to be printed [No. 273]; and

    (3) Minutes of Evidence taken before the Committee [Foot and Mouth Disease and other matters]; to be printed [No.274-i]

    [Mr David Curry].

    2    European Scrutiny,-Second Report from the European Scrutiny Committee; to be printed, with the Minutes of Proceedings of the Committee relating to the Report [No. 152-ii] [Mr Jimmy Hood].

    3    Health,-Minutes of Evidence taken before the Health Committee [Public Expenditure]; to be printed [No. 281] [Mr David Hinchliffe].

    4    Modernisation of the House of Commons,-Minutes of Evidence taken before the Select Committee on Modernisation of the House of Commons[Select Committees]; to be printed [No. 224-i] [Mr Robin Cook].

    5    Public Accounts,-Minutes of Evidence taken before the Committee of Public Accounts [Handling Clinical Negligence Claims in England]; to be printed [No. 280-i] [Mr Edward Leigh].

    6    Select Committees (Election of Chairmen),-The following Members reported from their respective Committees, That they had been elected Chairmen of those Committees:

    CommitteeChairman

    CateringMr Dennis Turner

    Public AccountsMr Edward Leigh

    Scottish AffairsMrs Irene Adams.

    7    Transport, Local Government and the Regions Committee,-Minutes of Evidence taken before the Transport Sub-Committee of the Transport, Local Government and the Regions Committee [Passenger Rail Franchising]; to be printed [No. 239-i] [Mrs Gwyneth Dunwoody].

[W.H., No. 12]

Minutes of Proceedings of the Sitting in Westminster Hall
[pursuant to the Order of 20th November 2000]

The sitting commenced at half-past Nine o'clock.

    Adjournment,-A Motion was made, and the Question being proposed, That the sitting be now adjourned-(Angela Smith);

    And it being Two o'clock, the sitting was adjourned without Question put, till to-morrow.

[Adjourned at 2 p.m.

Sir Alan Haselhurst  
Deputy Speaker    



 
House of Commons home page Houses of Parliament home page House 

of Lords home page search page enquiries

© Parliamentary copyright 2001
Revised 18 October 2001