House of Commons

The Register of Members' Financial Interests: Part 1
As at 13th October 2014

COOPER, Rt Hon Yvette (Normanton, Pontefract and Castleford)

4. Sponsorships

(b) Support in the capacity as an MP:

Name of donor: Barbara Follett

Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £4,550 donation to the Labour Party to contribute to my office in my capacity as Shadow Secretary of State for Home Affairs

Date of receipt:  31 January 2014

Date of acceptance:  31 January 2014

Donor status: individual

(Registered 13 February 2014)

Name of donor: Barbara Follett

Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: The services of a temporary administrative assistant and events coordinator to support me in my capacity as Shadow Secretary of State for Home Affairs, for 2 days a week between 8 April 2014 and 30 June 2014, at a value of £4,600.

Date of receipt: 8 April 2014

Date of acceptance: 8 April 2014

Donor status: individual

(Registered 29 July 2014)

Prepared 16th October 2014