House of Commons

The Register of Members' Financial Interests: Part 1
As at 19th March 2012

JAMIESON, Cathy (Kilmarnock and Loudoun)

2. Remunerated employment, office, profession etc

Member of Scottish Parliament, Edinburgh EM99 1SP (until March 2011, see category 11 below). I received one third of an MSP’s salary which I donated to charity.

28 February 2011, net salary received of £1,411.89. Hours: 100 hrs.

(Registered 2 March 2011)

31 March 2011, net salary received of £1,032.04. Hours: 75 hrs. (Registered 22 December 2011)

6. Overseas visits

Name of donor: ACTION (Advocacy to Control TB Internationally) Project within RESULTS UK

Address of donor:

Amount of donation (or estimate of the probable value): £2,800, including return flights, accommodation, per diem for 6 days and 5 nights)

Destination of visit: Rwanda

Date of visit: 19-26 February 2011

Purpose of visit: to educate MPs on the impact of tuberculosis on development, visiting Rwanda as an example for other African countries in tackling tuberculosis and HIV coinfection, and learning about the impact of support to Rwanda through bilateral and multilateral channels. The delegation also looked into how UK aid is currently being utilized in the fight against TB and HIV in Rwanda and the future role of UK aid.

(Registered 23 March 2011)

Name of donor: Centre for European Palestinian Relations

Address of donor: 1 Olympic Way, Wembley, HA9 0NP

Amount of donation (or estimate of the probable value): £1,430

Destination of visit: Gaza and Egypt

Date of visit: 22 to 27 July 2011

Purpose of visit: Fact-finding delegation examining the situation in Gaza and the peace process.

(Registered 13 September 2011)

Name of donor:

7) Tibet Society UK

8) Tibetan Parliament in exile

Address of donor:

7) Unit 9, 139 Fonthill Road, Finsbury Park, London N4 3HF

8) H-10 2nd Floor, Lajpat Nagar III, New Delhi, 11024, India

Amount of donation (or estimate of the probable value):

7) £724.64

8) £150.58

Destination of visit: Dharamsala and McLeod Ganj, India

Date of visit: 1-8 October 2011

Purpose of visit: to meet the Tibetan parliament and Government in exile; to improve understanding by British MPs of the issues affecting Tibet; to further the exchange programme between British and Tibetan MPs; to have an audience with his Holiness the Dalai Lama.

(Registered 28 October 2011)

11. Miscellaneous

I have received a resettlement grant from the Scottish Parliament, May 2011.

Prepared 22nd March 2012