House of Commons

The Register of Members' Financial Interests: Part 1
As at 6th June 2011

DOCHERTY, Thomas (Dunfermline and West Fife)

2. Remunerated employment, office, profession etc

Payments from ComRes, Four Millbank, London SW1P 3JA, for opinion surveys:

3 May 2011, payment of £75. Hours: 30 mins. Payment donated to my local constituency party. (Registered 2 June 2011)

17 May 2011, payment of £75. Hours: 30 mins. Payment donated to my local constituency party. (Registered 2 June 2011)

4. Sponsorships

(a) Donations to my constituency party or association, which have been or will be reported by my party to the Electoral Commission:

Name of donor: Unison Labour Link (Unison Scotland)

Address of donor: Unison House, 14 West Campbell Street, Glasgow

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £2,150

Donor status: trade union

(Registered 7 June 2010)

6. Overseas visits

Name of donor: Minister of Foreign Affairs, Bahrain

Address of donor: c/o The Embassy of the Kingdom of Bahrain, 30 Belgrave Square, London SW1X 8QB

Amount of donation (or estimate of the probable value): £3,279

Destination of visit: Bahrain

Date of visit: 21-25 October 2010

Purpose of visit: in my capacity as member of the All-Party Parliamentary Group on Bahrain I was invited to visit the country to meet with Government Ministers and others and to observe the Parliamentary elections that were taking place during the visit.

(Registered 16 December 2010)

Prepared 11th June 2011