Order of Business Thursday 7 March 2013

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons

Order of Business


At 9.30 am Prayers

Afterwards

Notes:  * indicates a question for oral answer.

[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.

Questions for oral answer not reached receive a written answer

Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.

Oral Questions to the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs

* 1 Julian Sturdy (York Outer): What policies his Department is putting in place to increase growth in the rural economy. (146575)

* 2 Mel Stride (Central Devon): What assessment he has made of the effects of partnership funding on the provision of flood defences. (146577)

* 3 Barry Gardiner (Brent North): What steps he is taking to prepare and adapt homes, businesses, agricultural practices and infrastructure against the threat of flooding and water scarcity resulting from the increased frequency of extreme weather. (146578)

* 4 George Eustice (Camborne and Redruth): What recent representations his Department has received on tackling the problem of backstreet puppy farms and breeders. (146579)

* 5 Priti Patel (Witham): What steps he is taking to reduce the costs of EU regulations affecting farmers and food producers. (146580)

* 6 Andrew Miller (Ellesmere Port and Neston): What recent discussions he has had on the adulteration of food in the UK. (146581)

* 7 Mark Lazarowicz (Edinburgh North and Leith): What recent discussions he has had with Ministers in the devolved administrations on the adulteration of food in the UK. (146582)

* 8 Lilian Greenwood (Nottingham South): What recent discussions he has had on flood insurance. (146583)

* 9 Gregg McClymont (Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East): What recent discussions he has had with Ministers in the Scottish Government on the adulteration of food. (146584)

* 10 Henry Smith (Crawley): What progress he has made on securing a ban on fish discards. (146585)

* 11 Glyn Davies (Montgomeryshire): What progress he has made on securing a Europe-wide response to the problem of adulterated beef products. (146586)

* 12 Ian Murray (Edinburgh South): What recent discussions he has had on the adulteration of food in the UK. (146587)

* 13 Chi Onwurah (Newcastle Upon Tyne Central): What estimate he has made of the length of time that horsemeat has been in the UK food chain illegally. (146588)

* 14 Graham Evans (Weaver Vale): What assessments were undertaken by his Department before withdrawing the provisional allocation of waste infrastructure credits for three projects, including the Merseyside and Halton Waste Partnership. (146589)

* 15 Mr William Bain (Glasgow North East): What recent discussions he has had on the adulteration of food in the UK. (146591)

* 16 Tom Blenkinsop (Middlesbrough South and East Cleveland): What recent discussions he has had on flood insurance. (146592)

* 17 Harriett Baldwin (West Worcestershire): What progress he has made on the availability of flood insurance after the expiration of the Statement of Principles. (146593)

* 18 David Wright (Telford): What recent discussions he has had on flood insurance. (146594)

At 10.05 am

Topical Questions to the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs

The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.

* T1 Stephen Timms (East Ham): If he will make a statement on his departmental responsibilities. (146595)

* T2 Julie Elliott (Sunderland Central):  (146596)

* T3 John Pugh (Southport):  (146597)

* T4 Sir Tony Baldry (Banbury):  (146598)

* T5 Caroline Lucas (Brighton, Pavilion):  (146599)

* T6 Diana Johnson (Kingston upon Hull North):  (146600)

* T7 Robert Halfon (Harlow):  (146601)

* T8 Miss Anne McIntosh (Thirsk and Malton):  (146602)

* T9 Jessica Lee (Erewash):  (146603)

* T10 Harriett Baldwin (West Worcestershire):  (146604)


At 10.15 am

Oral Questions to the honourable Member for South West Devon, representing the Speaker's Committee on the Electoral Commission, the honourable Member for Banbury, representing the Church Commissioners, and the Chairman of the Public Accounts Commission

* 1 Fiona Mactaggart (Slough): To ask the honourable Member for South West Devon, representing the Speaker's Committee on the Electoral Commission, what support the Electoral Commission is offering to parliamentary constituencies with a high proportion of ethnic minority voters to assist with individual registration. (146565)

* 2 Hugh Bayley (York Central): To ask the honourable Member for Banbury, representing the Church Commissioners, if he will meet representatives from York and Leicester, including the Deans of the cathedrals and hon. Members from both cities to discuss arrangements for the reburial of King Richard III. (146566)

* 3 Guy Opperman (Hexham): To ask the honourable Member for South West Devon, representing the Speaker's Committee on the Electoral Commission, what steps the Electoral Commission is taking to ensure that voters in west Hexham have access to a polling station close to residents. (146567)

* 4 Meg Munn (Sheffield, Heeley): To ask the honourable Member for South West Devon, representing the Speaker's Committee on the Electoral Commission, what assessment the Electoral Commission has made of the effectiveness of its public awareness campaign for the police and crime commissioner elections. (146568)

* 5 Mr Barry Sheerman (Huddersfield): To ask the Chairman of the Public Accounts Commission, what assessments he has received from independent sources of the quality of the work carried out by the National Audit Office. (146569)

* 6 Simon Hughes (Bermondsey and Old Southwark): To ask the honourable Member for Banbury, representing the Church Commissioners, what discussions the Church Commissioners have had with the Archbishop of Canterbury on his priorities during the early stages of his ministry. (146570)

* 7 Mr Philip Hollobone (Kettering): To ask the honourable Member for Banbury, representing the Church Commissioners, what assessment the Church Commissioners have made of the work of the Kettering street pastors. (146571)

* 8 Robert Halfon (Harlow): To ask the honourable Member for Banbury, representing the Church Commissioners, what assessment the Church Commissioners have made of the steps taken by the Government to support the role of churches and faith groups in their charitable work since May 2010. (146572)

* 9 Mr David Nuttall (Bury North): To ask the honourable Member for Banbury, representing the Church Commissioners, what reports the Church Commissioners have received of the Archbishop of Canterbury's plan for a Pilgrimage of Prayer around the Province of Canterbury. (146573)

* 10 Diana Johnson (Kingston upon Hull North): To ask the honourable Member for Banbury, representing the Church Commissioners, what assessment the Church Commissioners have made of the proposals contained in the General Synod document, Women in the episcopate: a new way forward. (146574)



At 10.30 am Urgent Questions (if any)

Business Question to the Leader of the House

Ministerial Statements, if any


Main Business

indicates Government Business

† 1 SUPPLY AND APPROPRIATION (ANTICIPATIONS AND ADJUSTMENTS) BILL: Second Reading. [No debate]

The Questions on Second and Third Reading of the Supply and Appropriation (Anticipations and Adjustments) Bill will be put without debate (Standing Order No. 56).

† 2 JUSTICE AND SECURITY BILL [LORDS] [Day 2]: As amended in the Public Bill Committee, to be further considered (Queen’s Consent to be signified on Third Reading). [Until 5.00 pm]

For Amendments, see separate Paper.

The Eighth Report from the Joint Committee of Human Rights of Session 2012-13, Legislative Scrutiny: Justice and Security Bill (second Report), HC 1014, is relevant.

Proceedings on amendments to New Clauses and New Schedules relating to Part 1, amendments to Clause 1 and Schedule 1, amendments to Clauses 2 to 5 and 17, and amendments to Schedules 2 and 3 and Clause 18 will, so far as not previously concluded, be brought to a conclusion at 4.00 pm. Proceedings on Third Reading will, so far as not previously concluded, be brought to a conclusion at 5.00 pm (Order of 4 March).

† 3 PARTNERSHIPS (PROSECUTION) (SCOTLAND) BILL [LORDS] (CONSTITUTION OF GENERAL COMMITTEES)  [No debate after 5.00 pm]

Mr Andrew Lansley

That the proviso in paragraph (2)(i) of Standing Order No. 86 (Nomination of general committees) shall not apply to any committee on the Partnerships (Prosecution) (Scotland) Bill [Lords].

At the end of the sitting:

4 ADJOURNMENT

Proposed subject: Child Support Agency and non-resident parents assessed before 2003 (Pamela Nash).

Debate may continue until 5.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).



COMMITTEES

PUBLIC BILL COMMITTEES

1

Children and Families Bill

11.30 am

The Boothroyd Room, Portcullis House (public)

Subject: To take evidence on the Bill.

Witnesses: Ofsted, Daycare Trust and the Family and Parenting Institute and National Childminders Association (until no later than 12.15 pm); Dr Roger Morgan, Children’s Rights Director for England, and Children England (until no later than 1.00 pm).

2

Marriage (Same Sex Couples) Bill

11.30 am

Room 9 (public)

Further to consider the Bill.

3

Children and Families Bill

2.00 pm

The Boothroyd Room, Portcullis House (public)

Subject: To take evidence on the Bill.

Witnesses: Working Families and Fawcett Society (until no later than 2.45 pm); Fatherhood Institute and Federation of Small Businesses (until no later than 3.30 pm); Association of Directors of Children’s Services and Barnardo’s (until no later than 4.15 pm).

4

Marriage (Same Sex Couples) Bill

2.00 pm

Room 9 (public)

Further to consider the Bill.

DELEGATED LEGISLATION COMMITTEE

5

Twelfth Delegated Legislation Committee

11.30 am

Room 11 (public)

To consider the draft Pneumoconiosis etc. (Workers’ Compensation) (Payment of Claims) (Amendment) Regulations 2013 and the draft Mesothelioma Lump Sum Payments (Conditions and Amounts) (Amendment) Regulations 2013.

SELECT COMMITTEES

6

Public Accounts

9.00 am

Room 15 (private)

9.45 am

(public)

Subjects: (i) SFO Qualification of Accounts; (ii) Cup Trust and Tax Avoidance.

Witnesses: (i) Richard Alderman, former Director, and David Green CB QC, Director, Serious Fraud Office; (ii) William Shawcross, Chair, and Sam Younger, Chief Executive, Charity Commission, Lin Homer, Permanent Secretary and Chief Executive, and David Richardson, Director, Specialist Personal Tax, HM Revenue and Customs (at 10.45 am).

7

Northern Ireland Affairs

9.45 am

Room 8 (private)

10.00 am

(public)

Subject: Draft Northern Ireland (Miscellaneous Provisions) Bill.

Witness: Rt Hon Theresa Villiers MP, Secretary of State for Northern Ireland.

8

Political and Constitutional Reform

9.45 am

The Wilson Room, Portcullis House (private)

10.00 am

(public)

Subject: Role and Powers of the Prime Minister.

Witnesses: Dan Corry, former Head of the Number 10 Policy Unit; Dr Mark Bennister, Senior Lecturer in Politics and International Relations, Canterbury Christ Church University (at 10.30 am); Dr Michael Pinto-Duschinsky, Senior Consultant on Constitutional Affairs, Policy Exchange (at 11.00 am).

9

Scottish Affairs

11.15 am

Room 16 (private)

11.30 am

(public)

Subject: Referendum on Separation for Scotland.

Witnesses: Martin McCurley, Trade Union Convenor, Unite, Coulport, Jim Conroy, Chair, Shop Stewards Committee and Richie Calder, Shop Steward, Unite, Faslane.

JOINT COMMITTEES

10

Parliamentary Commission on Banking Standards

9.30 am

The Grimond Room, Portcullis House (private)

11

Parliamentary Commission on Banking Standards

1.00 pm

Room 15 (private)

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]


PUBLICATION OF SELECT COMMITTEE REPORTS

Thursday 7 March

Time of publication

No.

1

Defence

00.01 am

HC 828

Ministry of Defence Annual Report and Accounts 2011–12 (Ninth Report).

2

Transport

00.01 am

HC 840

Marine Pilotage (Ninth Report).


Written Ministerial Statements to be made today

1Mr Chancellor of the Exchequer: Financial Services (Banking Reform) Bill.

2Mr Chancellor of the Exchequer: Sixth disbursement of the bilateral loan to Ireland.

3Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs: Single payment scheme.

4Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs: OFWAT-Repayable cash advance from the Contingencies Fund.

5Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs: Foreign Affairs and General Affairs Councils: 11 March 2013.

6Secretary of State for the Home Department: Publication of the Violence Against Women and Girls Action Plan 2013.

7Leader of the House: State Opening of Parliament.

8Secretary of State for Transport: EU Transport Council.

9Secretary of State for Transport: Road safety.

10Secretary of State for Work and Pensions: Employment, Social Policy, Health and Consumer Affairs Council 28 February 2013, Brussels.



General Committee Notices

A Public Bill Committee will meet on Tuesday 12 March at 8.55 am and 2.00 pm further to consider the Marriage (Same Sex Couples) Bill.

A Public Bill Committee will meet on Tuesday 12 March at 9.25 am and 2.00 pm and Thursday 13 March at 11.30 am and 2.00 pm to consider the Children and Families Bill.

A Second Reading Committee will meet on Monday 11 March at 4.30 pm to consider the Partnerships (Prosecution) (Scotland) Bill [Lords].

The First Delegated Legislation Committee will meet on Monday 11 March at 6.05 pm to consider the draft Armed Forces and Reserve Forces (Compensation Scheme) (Consequential Provisions: Primary Legislation) Order.

The Second Delegated Legislation Committee will meet on Monday 11 March at 4.30 pm to consider the draft Tax Credits Up-rating etc. Regulations 2013, the draft Guardian’s Allowance Up-rating Order 2013, and the draft Guardian’s Allowance Up-rating (Northern Ireland) Order 2013.

The Third Delegated Legislation Committee will meet on Monday 11 March at 4.30 pm to consider the draft Legal Aid, Sentencing and Punishment of Offenders Act 2012 (Amendment of Schedule 1) Order 2013, and the draft Civil Legal Aid (Merits Criteria) (Amendment) Regulations 2013.

The Fourth Delegated Legislation Committee will meet on Monday 11 March at 4.30 pm to consider the draft Local Government Finance Act 2012 (Consequential Amendments) Order 2013 and the draft Non-Domestic Rating (Levy and Safety Net) Regulations 2013.

The Fifth Delegated Legislation Committee will meet on Monday 11 March at 6.05 pm to consider the draft Damages-Based Agreements Regulations 2013 and the draft Conditional Fee Agreements Order 2013.

The Sixth Delegated Legislation Committee will meet on Monday 11 March at 6.05 pm to consider the draft Local Authorities (Contracting Out of Tax Billing, Collection and Enforcement Functions) (Amendment) (Wales) Order 2013.

The Seventh Delegated Legislation Committee will meet on Monday 11 March at 6.05 pm to consider the draft Immigration and Nationality (Fees) Regulations 2013.

The Eighth Delegated Legislation Committee will meet on Monday 11 March at 6.05 pm to consider the draft Electoral Registration (Disclosure of Electoral Registers) Regulations 2013 and the draft Electoral Registration (Postponement of 2013 Annual Canvass) Order 2013.

The Ninth Delegated Legislation Committee will meet on Wednesday 13 March at 8.55 am to consider the draft Enterprise Act 2002 (Part 8 Domestic Infringements) Order 2013.

The Tenth Delegated Legislation Committee will meet on Wednesday 13 March at 2.30 pm to consider the draft Scotland Act 2012 (Consequential Provisions) Order 2013.

The Eleventh Delegated Legislation Committee will meet on Thursday 14 March at 11.30 am to consider the draft Global Green Growth Institute (Legal Capacities) Order 2013.

The Twelfth Delegated Legislation Committee will meet on Tuesday 12 March at 8.55 am to consider the Motion in the name of Vince Cable relating to Financial Assistance to Industry.


Prepared 7th March 2013