Order of Business Wednesday 30 January 2013

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons

Order of Business


At 11.30 am Prayers

Afterwards

Private Business

Note: Private Business is not debated at this time, and may not be proceeded with if opposed.

Second Reading

Humber Bridge Bill.



Afterwards

Notes:  * indicates a question for oral answer.

[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.

Questions for oral answer not reached receive a written answer

Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.

Oral Questions to the Secretary of State for International Development

* 1 Mr Mark Williams (Ceredigion): What steps her Department is taking to improve standards in education in Nigeria. (140132)

* 2 Fiona O'Donnell (East Lothian): How her Department plans to reach its target of spending 0.7 per cent of Gross National Income. (140133)

* 3 Ann McKechin (Glasgow North): What steps her Department is taking to improve food security in West Africa. (140134)

* 4 David Mowat (Warrington South): What assessment she has made of the proportion of GDP spent on overseas aid by the UK compared to equivalent spending by France and Germany. (140135)

* 5 John Glen (Salisbury): What recent assessment she has made of the humanitarian situation in Mali. (140136)

* 6 Michael Fabricant (Lichfield): What estimate she has made of the number of (a) internally displaced people in Syria and (b) Syrians displaced to Turkey and other countries; and if she will make a statement. (140137)

* 7 Miss Anne McIntosh (Thirsk and Malton): What recent assessment she has made of the humanitarian situation in North Africa; and if she will make a statement. (140138)

* 8 Glyn Davies (Montgomeryshire): When she expects the Turks and Caicos Islands government to attain a sustainable budget surplus. (140139)

* 9 Mr Gary Streeter (South West Devon): What assistance her Department is offering to the government of Mali. (140140)

* 10 Mr Andrew Turner (Isle of Wight): What recent assessment she has made of the effect of international borders on non-national groups in West and North Africa. (140141)

* 11 Gavin Shuker (Luton South): What assessment she has made of the opportunities for tackling global hunger at the forthcoming G8 summit and throughout 2013. (140142)

* 12 Michael Ellis (Northampton North): When she expects the Turks and Caicos Islands government to attain a sustainable budget surplus. (140143)

* 13 Mr Brooks Newmark (Braintree): What humanitarian support her Department has provided in response to the crisis in Syria. (140144)

* 14 Iain McKenzie (Inverclyde): What assessment she has made of the opportunities for tackling global hunger at the forthcoming G8 summit and throughout 2013. (140145)

* 15 Dr Phillip Lee (Bracknell): What recent assessment she has made of the humanitarian situation in Syria. (140146)

At 11.53 am

Topical Questions to the Secretary of State for International Development

The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.

* T1 Charlotte Leslie (Bristol North West): If she will make a statement on her departmental responsibilities. (140147)

* T2 Stephen Phillips (Sleaford and North Hykeham):  (140148)

* T3 Fiona Bruce (Congleton):  (140149)

* T4 Andrew Stunell (Hazel Grove):  (140150)

* T5 Ian Lucas (Wrexham):  (140151)

* T6 Steve Brine (Winchester):  (140152)

* T7 Stephen Timms (East Ham):  (140153)

* T8 Mike Crockart (Edinburgh West):  (140154)

* T9 Keith Vaz (Leicester East):  (140155)

* T10 Roger Williams (Brecon and Radnorshire):  (140156)


At 12 noon

Oral Questions to the Prime Minister

Unless otherwise indicated the Members listed below will ask a Question without notice.

* Q1 Alison Seabeck (Plymouth, Moor View): If he will list his official engagements for Wednesday 30 January. (140117)

* Q2 Mr Gordon Marsden (Blackpool South):  (140118)

* Q3 Mr Dave Watts (St Helens North):  (140119)

* Q4 Richard Drax (South Dorset):  (140120)

* Q5 Mr Russell Brown (Dumfries and Galloway):  (140121)

* Q6 Grahame M. Morris (Easington):  (140122)

* Q7 Damian Hinds (East Hampshire):  (140123)

* Q8 Mr Julian Brazier (Canterbury):  (140124)

* Q9 Mr Frank Roy (Motherwell and Wishaw):  (140125)

* Q10 Graham Stringer (Blackley and Broughton):  (140126)

* Q11 Richard Graham (Gloucester):  (140127)

* Q12 Alex Cunningham (Stockton North):  (140128)

* Q13 Gavin Shuker (Luton South):  (140129)

* Q14 John Mann (Bassetlaw):  (140130)

* Q15 Ian Lucas (Wrexham):  (140131)


At 12.30 pm Urgent Questions (if any)

Ministerial Statements (if any)


Preliminary Business

Ten minute rule Motion

1 HOUSING MARKET REFORM [Up to 20 minutes]

Mr Gareth Thomas

That leave be given to bring in a Bill to amend section 157 of the Housing Act 1985 to extend the use of local occupancy clauses to certain urban areas with the permission of the Secretary of State; to increase the qualifying period of local occupancy clauses from three years to either five or ten years; to place a duty on the Homes and Communities Agency and local authorities with housing and planning responsibilities to promote co-operative and mutual housing options and report annually in this regard; to require the Homes and Communities Agency, local authorities and the Land Registry to identify land available for housing development which has not been developed and to publish a report on the available options for development of housing on such land; and for connected purposes.

The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to ten minutes (Standing Order No. 23).



Main Business


indicates Government Business

† 2 EUROPE [Until 7.00 pm]

The Prime Minister

That this House has considered the matter of Europe.

Debate may continue until 7.00 pm.

† 3 IMMIGRATION [No debate]

Secretary Theresa May

That the draft Immigration and Nationality (Fees) (Amendment) Order 2013, which was laid before this House on 19 December 2012, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).

† 4 COUNCIL TAX [No debate]

Secretary Eric Pickles

That the draft Local Authorities (Conduct of Referendums) (Council Tax Increases) (England) (Amendment) Regulations 2013, which were laid before this House on 8 January, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).

At the end of the sitting:

5 ADJOURNMENT

Proposed subject: Use of partial stalls in the European pig industry (Mr Richard Bacon).

Debate may continue until 7.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).



COMMITTEES

DELEGATED LEGISLATION COMMITTEE

1

Sixth Delegated Legislation Committee

2.30 pm

Room 11 (public)

To consider the draft Enactment of Extra-Statutory Concessions Order 2013.

SELECT COMMITTEES

2

Energy and Climate Change

9.00 am

Room 5 (private)

9.15 am

(public)

Subject: A Severn Barrage?

Witnesses: Hafren Power; Country Land and Business Association, Regen SW, Evans Engineering and Power Company Ltd and EDF Energy (at 10.15 am).

3

Science and Technology

9.00 am

The Wilson Room, Portcullis House (private)

10.15 am

(public)

Subject: Forensic Science Follow-Up.

Witnesses: Alison Fendley, Executive Director, Forensic Archive Ltd, Dr Gill Tully, Consultant, Principal Forensic Services Ltd, and Helen Kenny, Prospect Trade Union.

4

Education

9.15 am

The Thatcher Room, Portcullis House (private)

9.30 am

(public)

Subject: Role of School Governing Bodies.

Witnesses: Emma Knights, Chief Executive, National Governors’ Association, Fergal Roche, Chief Executive, Ten Professional Support, Frank Newhofer, School Governor and Richard Gold, School Governor and Education Lawyer; Neil Calvert, Headteacher, Long Eaton School, Derbyshire, Chris Hill, Headteacher, Hounslow Town Primary School, Mike Cladingbowl, Ofsted and Chris James, University of Bath (at 10.30 am).

5

Work and Pensions

9.15 am

The Grimond Room, Portcullis House (private)

9.30 am

(public)

Subject: Work Programme: The Experience of Different User Groups.

Witnesses: Duncan Shrubsole, Crisis, Paul Anders, Drugscope, Sophie Corlett, Mind, Rob Trotter, Scope and Laura Dewar, Single Parent Action Network.

6

International Development

9.30 am

Room 13 (private)

7

European Scrutiny

10.30 am

Room 19 (private)

8

Defence

2.00 pm

The Thatcher Room, Portcullis House (private)

2.30 pm

(public)

Subjects: (i) Armed Forces Covenant in Action? Part 3: Educating the Children of Service Personnel; (ii) Armed Forces Covenant in Action? Part 4: Education of Service Personnel.

Witnesses: (i) Kim Richardson, Chair, Naval Families Federation, Catherine Spencer, Chief Executive, Army Families Federation and Bill Mahon, Chairman, RAF Families Federation; (ii) Kim Richardson, Chair, Naval Families Federation, Catherine Spencer, Chief Executive, Army Families Federation and Bill Mahon, Chairman, RAF Families Federation (at 3.30 pm).

9

Environmental Audit

2.00 pm

Room 6 (private)

2.15 pm

(public)

Subject: Insects and Insecticides.

Witnesses: Bayer CropScience; Professor Vyvyan Howard, University of Ulster (at 3.00 pm).

10

Scottish Affairs

2.00 pm

The Grimond Room, Portcullis House (private)

2.30 pm

(public)

Subject: The Referendum on Separation for Scotland.

Witnesses: Lt Col (Retd) Stuart Crawford and Richard Marsh, Economist.

11

Transport

2.00 pm

Room 21 (private)

12

Northern Ireland Affairs

2.15 pm

Room 5 (private)

2.30 pm

(public)

Subject: Implementation of the Armed Forces Covenant in Northern Ireland.

Witnesses: Chris Carson, Acting Chairman, and Iain Creswell, Local Authority Lead, Northern Ireland Veterans Advisory and Pensions Committee.

13

Environment, Food and Rural Affairs

2.30 pm

Room 15 (private)

2.45 pm

(public)

Subject: Contamination of Beef Products.

Witnesses: Food Standards Agency; Iceland and Tesco (at 3.30 pm); David Heath MP, Minister of State, Defra (at 4.15 pm).

14

Procedure

3.00 pm

Room 20 (private)

3.05 pm

(public)

Subject: Private Members’ Bills.

Witnesses: Rt Hon Sir Alan Haselhurst MP, Chris Bryant MP, Martin Horwood MP; David Hamilton MP, Barbara Keeley MP and Dr Thérèse Coffey MP (at 3.45 pm).

15

Statutory Instruments

As soon as convenient
after 3.45 pm

Room 7 (private)

16

Communities and Local Government

4.00 pm

Room 8 (private)

4.30 pm

(public)

Subject: Government Review of Technical Guidance on Planning.

Witnesses: Nick Boles MP, Parliamentary Under-Secretary of State, and Lord Taylor, Chair, External Review of Planning Practice Guidance.

17

Selection

4.45 pm

Room 13 (private)

JOINT COMMITTEES

18

Parliamentary Commission on Banking Standards

9.30 am

Room 8 (private)

9.45 am

(public)

Subject: Banking Standards.

Witnesses: Clive Maxwell, Chief Executive, Office of Fair Trading; Adrian Kamellard, Chief Executive, and Gary Hocking, Chief Operating Officer, Payments Council (at 10.30 am); Professor Robin Bloomfield, City University London, Fiona Brownsell, Tusmor and Ben Wilson, Intellect (at 11.15 am).

19

Parliamentary Commission on Banking Standards

2.15 pm

The Wilson Room, Portcullis House (private)

2.30 pm

(public)

Subject: Banking Standards.

Witnesses: Carol Arrowsmith, Deloitte LLP, David Bolchover, and Dr Alexander Pepper, London School of Economics; Alison Carnwath, former Chair, Barclays Board Remuneration Committee (at 3.15 pm); Sir John Sunderland, Chair, Barclays Board Remuneration Committee and John Thornton, Chair, HSBC Remuneration Committee (at 4.00 pm); Paul Sharma, Financial Services Authority (at 4.45 pm).

20

Draft Care and Support Bill

2.30 pm

Room 17 (private)

2.45 pm

(public)

Subject: Draft Care and Support Bill.

Witnesses: Dr Yvonne Braun, Association of British Insurers, Martin Coyle, Chief Executive, Action for Advocacy and Chris Horlick, Managing Director of Care, Partnership; Professor Ian Cumming, Chief Executive, and Sir Keith Pearson, Chair, Health Education England, Professor Jessica Corner, Vice Chair, Council of Deans of Health and Sir Peter Rubin, Chair, General Medical Council (at 4.00 pm).

21

Committee on Statutory Instruments

3.45 pm

Room 7 (private)

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]


PUBLICATION OF SELECT COMMITTEE REPORTS

Wednesday 30 January

Time of publication

No.

1

European Scrutiny

11.00 am

HC 86-xxvii

(Twenty-Seventh Report).

2

European Scrutiny

11.00 am

HC 86-xxix

(Twenty-Ninth Report).

3

Science and Technology

11.00 am

HC 906

Proposed merger of British Antarctic Survey and National Oceanography Centre: Natural Environment Research Council Response to the Committee’s Sixth Report of Session 2012-13 (Fifth Special Report).


Written Ministerial Statements to be made today

1Secretary of State for Business, Innovation and Skills: Business mentors: Improving SME capability.

2Mr Chancellor of the Exchequer: ECOFIN 22 January 2013.

3Secretary of State for Communities and Local Government: Local government finance.

4Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs: Foreign Affairs Council and General Affairs Council: 31 January and 4 February 2013.

5Secretary of State for the Home Department: Direct entry to the police.

6Secretary of State for Transport: Major investment in cycle infrastructure.

7Secretary of State for the Home Department: Statement of Changes in Immigration Rules.


Prepared 30th January 2013