Order of Business Monday 3 December 2012

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons

Order of Business


At 2.30 pm Prayers

Afterwards

Notes:  * indicates a question for oral answer.

[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.

Questions for oral answer not reached receive a written answer

Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.

Notes Oral Questions to the Secretary of State for Education

* 1 Mr Iain Wright (Hartlepool): What plans he has for vocational education; and if he will make a statement. (130869)

* 2 Mr Jim Cunningham (Coventry South): What plans he has for vocational education; and if he will make a statement. (130870)

* 3 Mr Barry Sheerman (Huddersfield): What steps he is taking to encourage the use of laptops and tablets in the school learning process. (130871)

* 4 Mr David Amess (Southend West): What steps he is taking to improve discipline in schools. (130872)

* 5 Caroline Dinenage (Gosport): What steps he is taking to raise standards in mathematics in schools. (130874)

* 6 Paul Goggins (Wythenshawe and Sale East): What assessment he has made of the current standard of religious education teaching. (130875)

* 7 Iain Stewart (Milton Keynes South): How he plans to deliver more rigorous vocational education in schools. (130876)

* 8 John Glen (Salisbury): What progress he has made on introducing education, health and care plans for children with special educational needs. (130877)

* 9 David Rutley (Macclesfield): How many primary schools have become sponsored academies since May 2010. (130878)

* 10 Yvonne Fovargue (Makerfield): What plans he has for the safeguarding of children; and if he will make a statement. (130879)

* 11 Fiona Mactaggart (Slough): What assessment he has made of the likely contribution to the UK's international achievements of studying creative subjects in school; and if he will make a statement. (130880)

* 12 David Mowat (Warrington South): What plans he has to review the allocation formula for education funding. (130881)

* 13 Philip Davies (Shipley): What his policy is on capital allocations for state boarding schools; and if he will make a statement. (130882)

* 14 Nic Dakin (Scunthorpe): What plans he has for the secondary curriculum; and if he will make a statement. (130883)

* 15 Julie Hilling (Bolton West): What plans he has for the secondary curriculum; and if he will make a statement. (130885)

* 16 Mr Aidan Burley (Cannock Chase): Whether he has made an assessment of the Sutton Trust's Open Access scheme to democratise entry to independent schools; and if he will make a statement. (130886)

* 17 George Eustice (Camborne and Redruth): What assessment he has made of the effect on small primary schools of his Department's recent funding reform of the dedicated schools grant. (130887)

* 18 Andrew Stephenson (Pendle): What recent assessment his Department has made of anti-smoking initiatives in schools. (130889)

* 19 Damian Hinds (East Hampshire): How he plans to improve the quality of early years education. (130890)

* 20 Jenny Chapman (Darlington): What plans he has for child protection; and if he will make a statement. (130891)

* 21 Toby Perkins (Chesterfield): What plans he has to encourage enterprise and business skills through teaching in schools; and if he will make a statement. (130892)

* 22 Chris Evans (Islwyn): What plans he has for vocational education; and if he will make a statement. (130893)


At 3.15 pm

Topical Questions to the Secretary of State for Education

The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.

* T1 John Pugh (Southport): If he will make a statement on his departmental responsibilities. (130894)

* T2 Helen Jones (Warrington North):  (130895)

* T3 Lorely Burt (Solihull):  (130896)

* T4 Annette Brooke (Mid Dorset and North Poole):  (130897)

* T5 Charlotte Leslie (Bristol North West):  (130898)

* T6 John Glen (Salisbury):  (130899)

* T7 Mr Aidan Burley (Cannock Chase):  (130900)

* T8 Chi Onwurah (Newcastle Upon Tyne Central):  (130901)

* T9 Mr Dominic Raab (Esher and Walton):  (130902)

* T10 Luciana Berger (Liverpool, Wavertree):  (130903)


At 3.30 pm Urgent Questions (if any)

Ministerial Statements (if any)


Main Business

indicates Government Business

 1 LEVESON INQUIRY [Until 10.00 pm]

The Prime Minister

That this House has considered the matter of the Leveson report into the culture, practices and ethics of the press.

Debate may continue until 10.00 pm.

 2 LEGAL AID AND ADVICE [No debate]

Secretary Chris Grayling

That the draft Legal Aid, Sentencing and Punishment of Offenders Act 2012 (Amendment of Schedule 1) Order 2012, which was laid before this House on 29 October, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).

 3 LEGAL AID AND ADVICE [No debate]

Secretary Chris Grayling

That the draft Civil Legal Aid (Merits Criteria) Regulations 2012, which were laid before this House on 29 October, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).

 4 CHARITIES [No debate]

Francis Maude

That the draft Charitable Incorporated Organisations (Consequential Amendments) Order 2012, which was laid before this House on 30 October, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).

 5 CHARITIES [No debate]

Francis Maude

That the draft Charitable Incorporated Organisations (Insolvency and Dissolution) Regulations 2012, which were laid before this House on 30 October, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).


 6 PARLIAMENTARY PRIVILEGE (JOINT COMMITTEE)  [No debate after 10.00 pm]

Mr Andrew Lansley

That this House concurs with the Lords Message of 28 May, that it is expedient that a Joint Committee of Lords and Commons be appointed to consider the Green Paper on Parliamentary Privilege presented to both Houses on 26 April (Cm. 8318).

That a Select Committee of six Members be appointed to join with the Committee appointed by the Lords.

That the Committee should report by 25 April 2013.

That the Committee shall have power-

(i) to send for persons, papers and records;

(ii) to sit notwithstanding any adjournment of the House;

(iii) to report from time to time;

(iv) to appoint specialist advisers; and

(v) to adjourn from place to place within the United Kingdom; and

That Sir Menzies Campbell, Mr William Cash, Thomas Docherty, Tristram Hunt, Mr Bernard Jenkin and Mrs Eleanor Laing be members of the Committee.

If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.

7 ADMINISTRATION [No debate after 10.00 pm]

Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection

That Simon Kirby, Dr Phillip Lee, Sarah Newton and Mike Weatherley be discharged from the Administration Committee and Karen Bradley, Mr Marcus Jones, David Morris and John Penrose be added.

If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.

8 ENVIRONMENTAL AUDIT [No debate after 10.00 pm]

Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection

That Sheryll Murray be discharged from the Environmental Audit Committee and Dr Matthew Offord be added.

If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.

9 REGULATORY REFORM [No debate after 10.00 pm]

Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection

That Ben Gummer, Brandon Lewis and Mr Robert Syms be discharged from the Regulatory Reform Committee and James Duddridge, Richard Fuller and Rebecca Harris be added.

If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.

10 SCIENCE AND TECHNOLOGY [No debate after 10.00 pm]

Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection

That Gareth Johnson be discharged from the Science and Technology Committee and David Morris be added.

If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.

11 WELSH AFFAIRS [No debate after 10.00 pm]

Geoffrey Clifton-Brown, on behalf of the Committee of Selection

That Mr Robin Walker be discharged from the Welsh Affairs Committee and Simon Hart be added.

If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.

At the end of the sitting:

12 PRESENTATION OF PUBLIC PETITION [No debate]

Regeneration of Chatsworth Gardens (Morecambe) (David Morris).

Presentation of petitions: no debate or decision (Standing Order No. 153).

13 ADJOURNMENT

Proposed subject: Prosecution of offences of sexual abuse (Mr Gary Streeter).

Debate may continue until 10.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).


COMMITTEES

EUROPEAN COMMITTEE

1

European Committee B

4.30 pm

Room 10 (public)

To consider European Union Documents No. 15440/11 and Addenda 1 to 3, relating to a draft Regulation of the European Parliament and the Council on the European Globalisation Adjustment Fund (2014–2020), and No. 13483/12, a Report from the Commission to the European Parliament on the activities of the European Globalisation Adjustment Fund in 2011.

DELEGATED LEGISLATION COMMITTEES

2

First Delegated Legislation Committee

4.30 pm

Room 11 (public)

To consider the Value Added Tax (Place of Supply of Services) (Transport of Goods) Order 2012 (S.I., 2012, No. 2787).

3

Sixth Delegated Legislation Committee

4.30 pm

Room 9 (public)

To consider the draft Animals (Scientific Procedures) Act 1986 Amendment Regulations 2012.

SELECT COMMITTEES

4

Home Affairs

12.30 pm

Room 6 (private)

5

Public Accounts

3.00 pm

Room 15 (private)

3.15 pm

(public)

Subject: Expansion of the Academies Programme.

Witnesses: Rachel Wolf, Director, New Schools Network, and Henry Stewart, Co-Founder, Local Schools Network; Chris Wormald, Permanent Secretary, Department for Education, and Peter Lauener, Chief Executive, Education Funding Agency (at 4.00 pm).

6

Committees on Arms Export Controls

3.30 pm

The Wilson Room, Portcullis House (private)

3.45 pm

(public)

Subject: Arms Export Controls 2013.

Witnesses: Saferworld, Amnesty International UK, and Oxfam GB; Group for Aerospace and Defence, UTC Aerospace Systems, and Michael J.V. Bell, Export Controls Consultant (at 4.45 pm).

7

Communities and Local Government

4.00 pm

Room 8 (private)

4.10 pm

(public)

Subject: Role of local authorities in health issues.

Witnesses: Cllr Mary Lea, Cabinet Member, Health Care and Independent Living, Sheffield City Council, Cllr Tony Devenish, Cabinet Member for Public Health and Premises, Westminster City Council, Cllr Nick Forbes, Leader, Newcastle-upon-Tyne City Council, and Liam Hughes, Chair, Oldham Health and Wellbeing Board; Kim Carey, Director of Adult Social Services, Cornwall Council, Roger Gough, Cabinet Member for Business Strategy, Performance and Health Reform, Kent County Council, Dr Mike Grady, Principal Adviser, UCL Institute of Health Equity, and Cllr Ernie White, Cabinet Lead Member for Health, Leicestershire County Council (at 5.00 pm).

8

Transport

4.00 pm

The Thatcher Room, Portcullis House (private)

4.05 pm

(public)

Subject: Aviation strategy.

Witnesses: Colin Matthews, Chief Executive Officer, Heathrow Airport, Stewart Wingate, Chief Executive Officer, Gatwick Airport, Glyn Jones, Managing Director, Luton Airport, and Nick Barton, Managing Director, Stansted Airport; Tim Johnson, Director, Aviation Environment Federation, Anthony Rae, Friends of the Earth, John Stewart, Chair, HACAN, Brian Ross, Stop Stansted Expansion, and Peter Barclay, Vice-Chairman, Gatwick Area Conservation Campaign (at 4.50 pm).

JOINT COMMITTEES

9

Parliamentary Commission on Banking Standards Sub-Committee I

1.00 pm

Inverness (private)

1.45 pm

(public)

10

Parliamentary Commission on Banking Standards

3.15 pm

The Grimond Room, Portcullis House (private)

3.30 pm

(public)

Subject: Banking Standards.

Witnesses: Sir James Crosby; Andrew Hornby (at 5.30 pm).

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]


PUBLICATION OF SELECT COMMITTEE REPORTS

Monday 3 December

Time of publication

No.

1

Public Accounts

00.01 am

HC 716

HM Revenue and Customs: Annual Report and Accounts 2011-12 (Nineteenth Report).

2

Health

11.30 am

HC 566

2012 accountability hearing with the General Medical Council (Fourth Report).


Written Ministerial Statements to be made today

1Secretary of State for Business, Innovation and Skills: Employment law - Implementing employee owner status.

2Secretary of State for Business, Innovation and Skills: Establishment of the UK Single Market Centre.

3Minister for the Cabinet Office: Progress on the UK cyber security strategy: Protecting and promoting the UK in a digital world.

4Mr Chancellor of the Exchequer: ECOFIN 4 December.

5Mr Chancellor of the Exchequer: HMRC compliance.


Prepared 1st December 2012