Order of Business Wednesday 7 December 2011

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.

House of Commons

Order of Business


At 11.30 am




  * indicates a question for oral answer.


[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.


Questions for oral answer not reached receive a written answer


Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.

Oral Questions to the Secretary of State for International Development

* 1

Bob Russell (Colchester):  What progress his Department has made on the proposals for an airport on St Helena.


* 2

Alun Michael (Cardiff South and Penarth):  What assessment he has made of the development needs of the Republic of Moldova.


* 3

Julie Hilling (Bolton West):  What recent assessment he has made of the work of the Global Fund on HIV/AIDS, tuberculosis and malaria in developing countries.


* 4

Diana Johnson (Kingston upon Hull North):  What steps his Department is taking to support developing countries to deal with tax evasion.


* 5

Eric Ollerenshaw (Lancaster and Fleetwood):  What recent assessment he has made of the priorities for development in Bangladesh.


* 6

Toby Perkins (Chesterfield):  What steps he plans to take to assess the value for money of aid expenditure on climate change projects.


* 7

Nadine Dorries (Mid Bedfordshire):  What estimate his Department has made of the number of people living in poverty in Equatorial Guinea.


* 8

Mr Laurence Robertson (Tewkesbury):  What recent assessment he has made of the humanitarian situation in the Horn of Africa; and if he will make a statement.


* 9

Tom Brake (Carshalton and Wallington):  What recent assessment he has made of the humanitarian situation in refugee camps in Sri Lanka.


* 10

Caroline Dinenage (Gosport):  What recent assessment he has made of the priorities for development in Afghanistan.


* 11

Stephen Phillips (Sleaford and North Hykeham):  What steps he is taking on funding for the UN Relief and Works Agency in 2012.


* 12

Mr David Evennett (Bexleyheath and Crayford):  What recent assessment he has made of the effectiveness of spending by his Department in Africa.


* 13

Phil Wilson (Sedgefield):  What his policy is on measuring the effectiveness of overseas aid.


* 14

Sarah Newton (Truro and Falmouth):  What recent assessment he has made of the priorities for development in Afghanistan.


At 11.53 am

Topical Questions to the Secretary of State for International Development

The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.

* T1

Tom Greatrex (Rutherglen and Hamilton West):  If he will make a statement on his departmental responsibilities.


* T2

Thomas Docherty (Dunfermline and West Fife):


* T3

Barbara Keeley (Worsley and Eccles South):


* T4

Graham Jones (Hyndburn):


* T5

Alex Cunningham (Stockton North):


* T6

Stephen Barclay (North East Cambridgeshire):


* T7

Jesse Norman (Hereford and South Herefordshire):


* T8

Mr Jim Cunningham (Coventry South):


* T9

Karl McCartney (Lincoln):


At 12 noon

Oral Questions to the Prime Minister

Unless otherwise indicated the Members listed below will ask a Question without notice.

* Q1

Andrew Rosindell (Romford):  If he will list his official engagements for Wednesday 7 December.


* Q2

Ms Margaret Ritchie (South Down):


* Q3

Mark Tami (Alyn and Deeside):


* Q4

Jeremy Corbyn (Islington North):  What steps the Government is taking to meet housing need in London.


* Q5

Mr Pat McFadden (Wolverhampton South East):


* Q6

Lilian Greenwood (Nottingham South):


* Q7

Jim Dobbin (Heywood and Middleton):


* Q8

Mike Gapes (Ilford South):


* Q9

Bill Esterson (Sefton Central):


* Q10

Alun Michael (Cardiff South and Penarth):


* Q11

Mark Lancaster (Milton Keynes North):


* Q12

Fiona Bruce (Congleton):


* Q13

Fiona O'Donnell (East Lothian):


* Q14

John Mann (Bassetlaw):  What assessment he has made of the level of youth unemployment.


* Q15

Debbie Abrahams (Oldham East and Saddleworth):



At 12.30 pm

  Urgent Questions (if any)


  Ministerial Statements (if any)


Preliminary Business

Ten minute rule Motion



[Up to 20 minutes]

Mike Freer


   That leave be given to bring in a Bill to require the Chancellor of the Exchequer to commission a review of the timelines with which tax refunds owed to taxpayers by Her Majesty’s Revenue and Customs are made; as part of that review to consider the merits of making such refunds payable on the day they are calculated and applying interest and penalties to such refunds 30 days after they are payable; and for connected purposes.

   The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to ten minutes (Standing Order No. 23).


Main Business

  indicates Government Business


APPOINTMENT OF THE CHAIR OF THE NATIONAL AUDIT OFFICE (The agreement of the Chair of the Committee of Public Accounts has been signified).

[Up to one and a half hours]

The Prime Minister


   That an humble Address be presented to Her Majesty, praying that Her Majesty will appoint Professor Sir Andrew Likierman to the Office of Chair of the National Audit Office.

   The Speaker will put the Question not later than one and a half hours after proceedings begin (Standing Order No. 16(1)).



[Up to one and a half hours]

Sir George Young


   That Ms Angela Eagle be appointed to the Speaker’s Committee for the Independent Parliamentary Standards Authority in place of Hilary Benn, until the end of the present Parliament, in pursuance of Schedule 3 to the Parliamentary Standards Act 2009, as amended.

   The Speaker will put the Question not later than one and a half hours after proceedings begin (Standing Order No. 16(1)).



[Up to one and half hours]

Secretary Kenneth Clarke


   That this House considers that the Draft Regulation of the European Parliament and of the Council to introduce a Common European Sales Law (European Union Document No. 15429/11 and Addenda 1 and 2) does not comply with the principle of subsidiarity, for the reasons set out in Chapter 5 of the Forty-Seventh Report of the European Scrutiny Committee (HC 428-xlii); and, in accordance with Article 6 of Protocol (No. 2) of the Treaty on the Functioning of the European Union on the application of principles of subsidiarity and proportionality, instructs the Clerk of the House to forward this reasoned opinion to the Presidents of the European Institutions.

   The Speaker will put the Question not later than one and a half hours after proceedings begin (Standing Order No. 16(1)).



[Up to three hours]


London Local Authorities Bill [Lords]: Consideration of Bill, as amended. (By Order).

Third Reading may also be taken.

   Debate may continue for up to three hours (Order of 1 December).



[No debate]

Mark Hoban


   That the draft Investment Trust (Approved Company) (Tax) Regulations 2011, which were laid before this House on 7 November, be approved.

To be decided without debate (Standing Order No. 118(6)).

London Local Authorities Bill [Lords]: Consideration of Bill, as amended. (By Order).

At the end of the sitting:




   Proposed subject: Experimentation on animals  (Mr David Amess).

   Debate may continue until 7.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).





Daylight Saving Bill Committee

2.30 pm

Room 9 (public)

   To consider the Bill.



Science and Technology

9.00 am

The Thatcher Room, Portcullis House (private)


9.30 am


   Subject: (i) The Census and Social Science; (ii) Engineering in Government: Follow-up.

   Witnesses: (i) Chris Aylett, Chief Executive, Motorsport Industry Association, and Philip Greenish, Chief Executive, Royal Academy of Engineering; (ii) Professor David Blane, Deputy Director, ESRC International Centre for Life Course Studies, Professor Les Mayhew, City University, and Professor Heather Joshi, President, Society for Longitudinal and Life Course Studies (at 10.15 am).



9.15 am

The Grimond Room, Portcullis House (private)


9.30 am


   Subject: Attracting, Training and Retaining the Best Teachers.

   Witnesses: Professor Sir Robert Burgess, Chair, Teacher Education Advisory Group and James Noble-Rogers, Executive Director, and Dr Jacquie Nunn, Policy and Liaison Officer, Universities’ Council for the Education of Teachers; Christine Blower, General Secretary, NUT, Dr Mary Bousted, General Secretary, ATL, Chris Keates, General Secretary, NASUWT, and Malcolm Trobe, Deputy General Secretary (Policy), Association of School and College Leaders (at 10.20 am).


Culture, Media and Sport

10.00 am

Room 13 (private)


Public Accounts Commission

10.15 am

Room 7 (private)


10.30 am


   Subject: NAO’s Strategy.

   Witnesses: Amyas Morse, Comptroller and Auditor General, Professor Sir Andrew Likierman, Chair, and Michael Whitehouse, Chief Operating Officer, National Audit Office.


Public Administration

10.30 am

Room 16 (private)



2.00 pm

The Grimond Room, Portcullis House (private)


2.30 pm


   Subject: General Evidence Session.

   Witness: Rt Hon Philip Hammond MP, Secretary of State, Ministry of Defence.


Environmental Audit

2.00 pm

The Thatcher Room, Portcullis House (private)


2.15 pm


   Subject: Sustainable Food.

   Witnesses: Public Health Nutrition Research Group, University of Aberdeen, and The Food Ethics Council; Rt Hon James Paice MP, Minister of State for Agriculture and Food, and officials, Department for Environment, Food and Rural Affairs (at 2.50 pm).


European Scrutiny

2.00 pm

Room 19 (private)


2.15 pm


   Subject: JHA Opt-ins.

   Witnesses: Rt Hon Chris Grayling MP, Minister for Employment, and officials, Department for Work and Pensions.


Scottish Affairs

2.00 pm

Room 17 (private)


2.30 pm


   Subject: The Crown Estate in Scotland.

   Witnesses: Lorne MacLeod, Community Land Scotland, and Andy Wightman; Gareth Williams, Head of Policy, SCDI, and Andrew Jamieson, Policy and Innovation Director, ScottishPower Renewables (at 3:15 pm).



2.00 pm

The Wilson Room, Portcullis House (private)


2.15 pm


   Subject: Autumn Statement.

   Witness: Rt Hon George Osborne MP, Chancellor of the Exchequer.


Northern Ireland Affairs

2.15 pm

Room 5 (private)


2.30 pm


   Subject: Fuel Laundering and Smuggling.

   Witnesses: Police Service of Northern Ireland and Serious Organised Crime Agency.


Environment, Food and Rural Affairs

2.30 pm

Room 6 (private)


3.00 pm


   Subject: Reform of the Common Fisheries Policy.

   Witness: Richard Benyon MP, Parliamentary Under-Secretary for Natural Environment and Fisheries, Department for Environment, Food and Rural Affairs.



2.30 pm

Room 8 (private)


2.45 pm


   Subject: Professional Responsibility of Healthcare Practitioners.

   Witnesses: Care Quality Commission, Dr Peter Carter, Chief Executive and General Secretary, Royal College of Nursing, and Dr Mark Porter, Chairman, Consultants’ Committee, British Medical Association; Gavin Larner, Director, and Matthew Fagg, Deputy Branch Head, Professional Standards Branch, Department of Health (at 4.00 pm).



3.00 pm

Room 15 (private)


3.30 pm


   Subject: e-Petitions.

   Witnesses: Natascha Engel MP, Chair, Backbench Business Committee, and Rt Hon Sir George Young MP, Leader of the House of Commons.


Public Accounts

3.00 pm

Room 16 (private)


3.15 pm


   Subject: Delivering Aid through Direct Transfers to Beneficiaries.

   Witnesses: Alex Rees, Head of Hunger Reduction Policy, Save the Children, and John Plastow, Programme Director, Care International; Mark Lowcock, Permanent Secretary, Liz Ditchburn, Director, Value for Money, and Nick Dyer, Director of Policy, Department for International Development (at 4.00 pm).


Statutory Instruments

As soon as convenient after 3.45 pm

Room 7 (private)



4.45 pm

Room 13 (private)



Statutory Instruments

3.45 pm

Room 7 (private)

[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]



Wednesday 7 December

Time of publication



Political and Constitutional Reform

00.01 am

HC 1615

   Rules of royal succession (Eleventh Report).


Written Ministerial Statements to be made today


Mr Chancellor of the Exchequer: Asset Protection Agency.


Minister for the Cabinet Office: Machinery of Government: Central Office of Information.


Secretary of State for Defence: EU Foreign Affairs Council (Defence) 30 November 2011.


Secretary of State for Health: NHS outcomes framework 2012-13.


Secretary of State for International Development: Outcome of the Busan High Level Forum on Aid Effectiveness.


Prime Minister: Strategic Defence and Security Review: First Annual Report.


Secretary of State for Transport: EU Transport Council.


Prepared 7th December 2011