Order of Business Tuesday 1 November 2011

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.


House of Commons
Order of Business

 
At 2.30 pm
  Prayers
Afterwards
Private Business
Note: Private Business is not debated at this time, and may not be proceeded with if opposed.
Second Readings
1. London Local Authorities and Transport for London (No. 2) Bill [Lords] (By Order).
Mr Christopher Chope
 
   On Second Reading of the London Local Authorities and Transport for London (No. 2) Bill [Lords], to move, That the Bill be read a second time upon this day six months.
2. Transport for London (Supplemental Toll Provisions) Bill [Lords] (By Order).
Mr Christopher Chope
 
   On Second Reading of the Transport for London (Supplemental Toll Provisions) Bill [Lords], to move, That the Bill be read a second time upon this day six months.
 
 
 

Afterwards
Notes:
  * indicates a question for oral answer.
 
[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.
 
Questions for oral answer not reached receive a written answer
 
Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.
Oral Questions to Mr Chancellor of the Exchequer
* 1
Dr Julian Lewis (New Forest East):  What assessment he has made of the potential effects on UK interests of creation of an economic government of the Eurozone.
(77440)
* 2
Chris Williamson (Derby North):  What assessment he has made of the effects of the 2011 Budget on long-term unemployment.
(77442)
* 3
Stuart Andrew (Pudsey):  What steps he is taking to reduce tax avoidance and evasion.
(77443)
* 4
Fiona Mactaggart (Slough):  What assessment he has made of the effects of the 2011 Budget on unemployment amongst women.
(77444)
* 5
Damian Hinds (East Hampshire):  What recent estimate he has made of the size of the structural deficit.
(77445)
* 6
Mark Garnier (Wyre Forest):  What recent discussions he has had on social impact bonds.
(77447)
* 7
Jesse Norman (Hereford and South Herefordshire):  What recent estimate he has made of the level of central Government debt.
(77448)
* 8
Andrew George (St Ives):  What plans he has to bring forward fiscal measures to support green growth.
(77449)
* 9
Rosie Cooper (West Lancashire):  How many firms have participated in the national insurance holiday for new businesses.
(77450)
* 10
Nick Smith (Blaenau Gwent):  What assessment he has made of the level of economic growth in (a) the UK and (b) other EU members states in the last 12 months.
(77451)
* 11
Mr Robert Buckland (South Swindon):  What recent estimate he has made of the level of central government debt.
(77452)
* 12
Mr Kevin Barron (Rother Valley):  What assessment he has made of the effects on unemployment of the outcome of the Comprehensive Spending Review.
(77453)
* 13
Mrs Linda Riordan (Halifax):  What fiscal measures he is implementing to address youth unemployment.
(77454)
* 14
John Howell (Henley):  What recent representations he has received from the IMF and the OECD on UK economic policy.
(77455)
* 15
Laura Sandys (South Thanet):  What fiscal measures he is taking to encourage job creation in the private sector.
(77456)
* 16
Tom Blenkinsop (Middlesbrough South and East Cleveland):  What recent discussions he has had with the Secretary of State for Business, Innovation and Skills on funding for the Regional Growth Fund.
(77457)
* 17
Oliver Colvile (Plymouth, Sutton and Devonport):  What recent assessment he has made of the potential effect on household spending of an increase in interest rates.
(77458)
* 18
Mark Menzies (Fylde):  What fiscal measures he is taking to encourage job creation in the private sector.
(77459)
* 19
Harriett Baldwin (West Worcestershire):  What fiscal measures he is taking to encourage job creation in the private sector.
(77460)
* 20
Julie Elliott (Sunderland Central):  What recent discussions he has had with the Secretary of State for Business, Innovation and Skills on funding for the Regional Growth Fund.
(77462)
* 21
Ian Murray (Edinburgh South):  What assessment he has made of the effects on consumer confidence of the recent increase in the rate of VAT.
(77463)
* 22
Julian Smith (Skipton and Ripon):  How many firms have participated in the national insurance holiday for new businesses.
(77464)
At 3.15 pm
Topical Questions to Mr Chancellor of the Exchequer
The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.
* T1
Tony Lloyd (Manchester Central):  If he will make a statement on his departmental responsibilities.
(77465)
* T2
Mr David Crausby (Bolton North East):
(77466)
* T3
Jake Berry (Rossendale and Darwen):
(77467)
* T4
Dr Julian Lewis (New Forest East):
(77468)
* T5
Mr Douglas Carswell (Clacton):
(77469)
* T6
Stephen Lloyd (Eastbourne):
(77470)
* T7
Alun Cairns (Vale of Glamorgan):
(77471)
* T8
Luciana Berger (Liverpool, Wavertree):
(77472)
* T9
Andrew Gwynne (Denton and Reddish):
(77473)
* T10
Stephen Pound (Ealing North):
(77474)
 

At 3.30 pm
  Urgent Questions (if any)
 
  Ministerial Statements (if any)
 

Preliminary Business
Ten minute rule Motion
1
EDUCATION AND TRAINING (YOUNG PEOPLE WITH AUTISM)
[Up to 20 minutes]
Mr Lee Scott
 
   That leave be given to bring in a Bill to require the Secretary of State to make provision for the education and training of young people with autism and Asperger’s syndrome; to ensure that work opportunities are provided for those young people; and for connected purposes.
   The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to ten minutes (Standing Order No. 23).
 

Main Business
  indicates Government Business
2
LEGAL AID, SENTENCING AND PUNISHMENT OF OFFENDERS BILL [2nd day]: As amended in the Public Bill Committee, to be further considered.
[Until 10.00 pm]
For Amendments, see separate Paper.
   The Third Report from the Justice Committee, on the Government’s proposed reform of legal aid, HC 681, and the Government’s response thereto, Cm 8111, are relevant.
   The Northern Ireland Assembly has passed a Legislative Consent Resolution in respect of this Bill. Copies of the Resolution are available in the Vote Office.
   Proceedings on new Clauses and new Schedules relating to sentences of imprisonment or detention for public protection, life sentences, extended sentences and the release and recall of extended sentence prisoners will be brought to a conclusion at 6.00 pm, proceedings on new Clauses and new Schedules relating to referral fees, and relating to fines on conviction in magistrates’ courts will be brought to a conclusion at 8.00 pm, and proceedings on new Clauses and new Schedules relating to section 76 of the Criminal Justice and Immigration Act 2008, and relating to squatting will be brought to a conclusion at 10.00 pm (Order of 31 October).
3
SITTINGS OF THE HOUSE (15 NOVEMBER AND 20 DECEMBER)
[No debate after 10.00 pm]
Sir George Young
 
   That, on Tuesday 15 November and on Tuesday 20 December, the House shall meet at 11.30 am and references to specific times in the Standing Orders of this House shall apply on each day as if that day were a Wednesday.
If opposed, this item cannot be taken after 10.00 pm.
At the end of the sitting:
4
ADJOURNMENT
 
   Proposed subject: World Vegan Day  (Kerry McCarthy).
   Debate may continue until 10.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).
 

COMMITTEES
GRAND COMMITTEE
1
Northern Ireland Grand Committee
4.30 pm
Room 14 (public)
   In respect of the matter of applying the principles of the Big Society Agenda to Northern Ireland.
DELEGATED LEGISLATION COMMITTEES
2
First Delegated Legislation Committee
4.30 pm
Room 9 (public)
   To consider the draft London Olympic Games and Paralympic Games (Advertising and Trading) (England) Regulations 2011.
3
Second Delegated Legislation Committee
4.30 pm
Room 12 (public)
   To consider draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Hungary) Order 2011, the draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Armenia) Order 2011, the draft Double Taxation Relief (Aircraft Crew) (Brazil) Order 2011, the draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Ethiopia) Order 2011 and the draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (China) Order 2011.
SELECT COMMITTEES
4
Education
9.15 am
Room 15 (private)
 
9.30 am
(public)
   Subject: Pre-appointment Hearing with the Government’s Preferred Candidate for HM Chief Inspector, Ofsted.
   Witness: Sir Michael Wilshaw, Preferred candidate for HM Chief Inspector, Ofsted.
5
Standards and Privileges
9.30 am
Room 13 (private)
6
Treasury
9.45 am
The Thatcher Room, Portcullis House (private)
 
10.00 am
(public)
   Subject: Financial Conduct Authority.
   Witnesses: Lord Turner, Chairman, Hector Sants, Chief Executive, Margaret Cole, interim Managing Director, Conduct Business Unit, and Martin Wheatley, Managing Director, Consumer and Markets Business Unit, Financial Services Authority.
7
Business, Innovation and Skills
10.00 am
Room 20 (private)
 
10.30 am
(public)
   Subject: Hargreaves Review of Intellectual Property.
   Witnesses: British Library, Forum of Private Business, Motion Picture Association, Publishers Association, and Stop 43; Pete Wishart MP, Creative Coalition, Open Rights Group, and PRS for Music (at 11.30 am).
8
Culture, Media and Sport
10.00 am
Mecca Bingo Hall, Dagenham (private)
 
10.15 am
(public)
   Subject: Gambling.
   Witnesses: Bingo Association; British Amusement Catering Trade Association, Talarius, and Noble Group (at 11.15 am).
9
Health
10.00 am
Room 17 (private)
10
Public Administration
10.00 am
The Wilson Room, Portcullis House (private)
 
10.30 am
(public)
   Subject: Role of the Head of the Civil Service.
   Witnesses: Rt Hon Lord Butler of Brockwell KG GCB CVO, Rt Hon Lord Armstrong of Ilminster GCB CVO, and Sir Douglas Wass.
11
Transport
10.00 am
Room 8 (private)
 
10.15 am
(public)
   Subject: Sulphur Emissions by Ships.
   Witness: Mike Penning MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Transport.
12
Justice
10.15 am
Room 5 (private)
 
10.30 am
(public)
   Subject: Joint Enterprise.
   Witnesses: Professor Jeremy Horder, King’s College London; Mr Crispin Blunt MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Keir Hopley, Deputy Director, Criminal Law and Legal Policy, and Michael des Tombe, Legal Directorate, Ministry of Justice (at 11.15 am).
13
Environment, Food and Rural Affairs
10.30 am
Room 16 (private)
 
11.30 am
(public)
   Subject: Environment Agency.
   Witnesses: Rt Hon Lord Smith of Finsbury, Chairman, Dr Paul Leinster CBE, Chief Executive, and Ed Mitchell, Director, Environment and Business, Environment Agency.
14
Home Affairs
10.30 am
The Grimond Room, Portcullis House (private)
 
11.30 am
(public)
   Subject: (i) Roots of Violent Radicalisation; (ii) Rules Governing Enforced Removal from the UK.
   Witnesses: (i) Dr Matthew Goodwin, University of Nottingham, and Mike Whine, Community Safety Trust; Sir Norman Bettison QPM, and Assistant Chief Constable John Wright, Association of Chief Police Officers (at 12 noon); (ii) Nick Hardwick CBE, HM Chief Inspector of Prisons, and Hindpal Singh Bhui, HM Inspectorate of Prisons (at 12.30 pm).
15
Backbench Business
12.55 pm
Room 6 (private)
 
1.00 pm
(public)
   Subject: Proposals for Backbench Debates.
   Witnesses: Members of Parliament.
JOINT COMMITTEES
16
Human Rights
2.00 pm
Room 5 (private)
17
Draft Financial Services Bill
3.30 pm
The Grimond Room, Portcullis House (private)
 
3.45 pm
(public)
   Subject: Draft Financial Services Bill.
   Witnesses: Stuart Gulliver, Chief Executive, HSBC, António Horta-Osório, Chief Executive, LloydsTSB, Bob Diamond, Chief Executive, Barclays, and Stephen Hester, Chief Executive, Royal Bank of Scotland.
[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]
 

PUBLICATION OF SELECT COMMITTEE REPORTS
Tuesday 1 November
Time of publication
No.
1
Education
11.00 am
HC 1577
   The English Baccalaureate: the Government Response (Ninth Special Report).
2
Treasury
11.00 am
HC 1575
   Appointment of Robert Jenkins to the interim Financial Policy Committee (Twenty-Second Report).
 

Written Ministerial Statements to be made today
1
Secretary of State for Business, Innovation and Skills: Review of the functions of the Skills Funding Agency.
2
Secretary of State for Communities and Local Government: Local democracy.
3
Secretary of State for Education: Junior ISAs for looked-after children.
4
Secretary of State for Work and Pensions: Managing the build up of claims to Universal Credit.
 

Prepared 1st November 2011