Order of Business Wednesday 15 June 2011

+ indicates Government business.
Timings are indicative only.

House of Commons
Order of Business

At 11.30 am
  * indicates a question for oral answer.
[R] indicates that the Member has declared a relevant interest.
Questions for oral answer not reached receive a written answer
Supplementary questions will also be asked. Other Ministers may also answer.
Oral Questions to the Minister for the Cabinet Office
* 1
Duncan Hames (Chippenham):  What plans his Department has to help match young people with volunteering opportunities.
* 2
Karl McCartney (Lincoln):  What steps he is taking to prepare for potential industrial action in the public sector.
* 3
Andrew Bridgen (North West Leicestershire):  What steps he is taking to encourage increased levels of giving.
* 4
Mr Philip Hollobone (Kettering):  What steps he is taking to enable young people in (a) England and (b) Northamptonshire to participate in the National Citizen Service in the summer of 2011.
* 5
Dan Jarvis (Barnsley Central):  What progress his Department's Counter Fraud Taskforce has made in tackling benefit fraud.
* 6
James Morris (Halesowen and Rowley Regis):  What steps he is taking to enable young people to participate in the National Citizen Service in the summer of 2011.
* 7
John Glen (Salisbury):  What progress he has made on establishing a Big Society Bank.
* 8
Charlie Elphicke (Dover):  What recent representations he has received on the provisions of the Public Bodies Bill.
* 9
Jake Berry (Rossendale and Darwen):  What estimate he has made of the level of efficiency savings achieved in 2011 to date.
* 10
Rehman Chishti (Gillingham and Rainham):  What steps he is taking to reduce the burden of regulation on the voluntary sector.
* 11
Anne Marie Morris (Newton Abbot):  What progress he has made on establishing a Big Society Bank.
* 12
Andrea Leadsom (South Northamptonshire):  What steps he is taking to reduce the burden of regulation on the voluntary sector.
At 11.53 am
Topical Questions to the Minister for the Cabinet Office
The Members listed below have been selected by ballot to ask a Topical Question.
* T1
Mr David Evennett (Bexleyheath and Crayford):  If he will make a statement on his departmental responsibilities.
* T2
Matthew Hancock (West Suffolk):
* T3
Dr Daniel Poulter (Central Suffolk and North Ipswich):
* T4
Stephen Hammond (Wimbledon):
* T5
Mr William Bain (Glasgow North East):
* T6
Ian Lucas (Wrexham):
* T7
Diana Johnson (Kingston upon Hull North):
* T8
Mr Tom Watson (West Bromwich East):
* T9
Greg Hands (Chelsea and Fulham):
* T10
James Morris (Halesowen and Rowley Regis):
At 12 noon
Oral Questions to the Prime Minister
Unless otherwise indicated the Members listed below will ask a Question without notice.
* Q1
Margot James (Stourbridge):  If he will list his official engagements for Wednesday 15 June.
* Q2
Geraint Davies (Swansea West):
* Q3
Nia Griffith (Llanelli):
* Q4
Gordon Banks (Ochil and South Perthshire):
* Q5
Fiona Bruce (Congleton):
* Q6
Mr James Gray (North Wiltshire):
* Q7
Mark Lazarowicz (Edinburgh North and Leith):
* Q8
Jeremy Lefroy (Stafford):
* Q9
Huw Irranca-Davies (Ogmore):
* Q10
Fiona O'Donnell (East Lothian):
* Q11
Mike Gapes (Ilford South):
* Q12
Jack Dromey (Birmingham, Erdington):
* Q13
Eric Joyce (Falkirk):
* Q14
Mr Alan Reid (Argyll and Bute):
* Q15
Chris Evans (Islwyn):

At 12.30 pm
  Urgent Questions (if any)
  Ministerial Statements (if any)

Preliminary Business
Ten minute rule Motion
[Up to 20 minutes]
Claire Perry
   That leave be given to bring in a Bill to designate the Monday after Remembrance Sunday as an annual bank holiday in the United Kingdom with effect from 2012; and for connected purposes.
   The Member moving and a Member opposing this Motion may each speak for up to ten minutes (Standing Order No. 23).

Main Business
  indicates Government Business
WELFARE REFORM BILL: As amended in the Public Bill Committee, to be further considered [2nd day].
[Until 7.00 pm]
For Amendments, see separate Paper.
Third Reading will also be taken.
   Proceedings on Consideration will, so far as not previously concluded, be brought to a conclusion at 6.00 pm, and proceedings on Third Reading will, so far as not previously concluded, be brought to a conclusion at 7.00 pm (Order of 13 June).
[No debate]
Mr James Paice
   That this House takes note of European Union Document No. 12371/10, a Commission Communication on the freedom for Member States to decide on the cultivation of genetically modified crops; Document No. C(2010) 4822, a Commission Recommendation on guidelines for the development of national co-existence measures to avoid the unintended presence of Genetically Modified Organisms (GMOs) in conventional and organic crops; and Document No. COM(10) 375, a draft Regulation amending Directive 2001/18/EC in relation to the ability of Member States to restrict or prohibit the cultivation of GMOs in their territory; and supports the Government’s view that the Commission’s legislative proposal raises significant concerns and should not be supported by the UK.
To be decided without debate (Standing Order No. 119(11)).
At the end of the sitting:
   Proposed subject: Kidderminster enterprise zone bid  (Mark Garnier).
   Debate may continue until 7.30 pm or for half an hour, whichever is later (Standing Order No. 9).
Terrorism Prevention and Investigation Measures Bill
6.00 pm
Room 9 (private)
   Programming Sub-Committee.
Second Delegated Legislation Committee
2.30 pm
Room 11 (public)
   To consider the draft International Tax Enforcement (San Marino) Order 2011, the draft International Tax Enforcement (Grenada) Order 2011, the draft International Tax Enforcement (Dominica) Order 2011, the draft International Tax Enforcement (Belize) Order 2011 and the draft Double Taxation Relief (Qatar) Order 2011.
Third Delegated Legislation Committee
2.30 pm
Room 12 (public)
   To consider the draft Contracting Out (Local Authorities Social Services Functions) (England) Order 2011.
Science and Technology
9.00 am
The Thatcher Room, Portcullis House (private)
9.05 am
   Subject: (i) Practical Experiments in School Science Lessons and Science Field Trips; (ii) Scientific Advice and Evidence in Emergencies: Follow-up
   Witnesses: (i) Kevin Courtney, Deputy General Secretary, National Union of Teachers, Stuart Hitch, Earth Science Teachers’ Association affiliated teacher, Greg Jones, National Union of Teachers affiliated teacher, Professor Chris King, Earth Science Teachers’ Association, and Darren Northcott, National Official (Education), National Association of Schoolmasters/Union of Women Teachers; (ii) Professor Sir John Beddington, Government Chief Scientific Adviser, Christina Scott, Director, Civil Contingencies Secretariat, Cabinet Office, and Julia Longbottom, Head of China Team, Foreign and Commonwealth Office (at 10.15 am).
Work and Pensions
9.15 am
The Grimond Room, Portcullis House (private)
9.45 am
   Subject: Child Maintenance.
   Witness: Maria Miller MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Work and Pensions.
9.15 am
Room 5 (private)
9.15 am
Room 15 (private)
9.30 am
   Subject: Draft Sentencing Guideline: Burglary and Drug Offences.
   Witnesses: Mike Trace, International Drug Policy Consortium, Tamar Good, Hibiscus, Roger Howard, CEO, UK Drug Policy Commission; Dr James Treadwell, University of Leicester, Javed Khan, Victim Support, and Professor Mike Hough, Institute for Criminal Policy Research (at 10.30 am).
Energy and Climate Change
9.30 am
The Wilson Room, Portcullis House (private)
9.45 am
   Subject: UK’s Energy Supply: Security or Independence?
   Witnesses: RenewableUK, Renewable Energy Association and Combined Heat and Power Association; UK Coal, Confederation of UK Coal Producers and Carbon Capture and Storage Association (at 10.45 am).
10.30 am
Room 16 (private)
2.00 pm
The Wilson Room, Portcullis House (private)
2.30 pm
   Subject: Military Covenant in Action? Part 1: Military Casualties.
   Witnesses: Professor Simon Wessely and Dr Nicola Fear, King’s College London.
Finance and Services
2.00 pm
Room 13 (private)
Scottish Affairs
2.00 pm
Room 6 (private)
2.00 pm
Room 8 (private)
3.00 pm
   Subject: Future of Cheques.
   Witnesses: Richard North, Independent Chairman, Gary Hocking, Acting Chief Executive, and Sandra Quinn, Director of Communications, Payments Council.
Environmental Audit
2.30 pm
The Thatcher Room, Portcullis House (private)
3.10 pm
   Subject: Carbon Budgets.
   Witness: Rt Hon Chris Huhne MP, Secretary of State for Energy and Climate Change.
Environment, Food and Rural Affairs
2.30 pm
Room 16 (private)
3.00 pm
Room 20 (private)
3.15 pm
   Subject: Lay Members of the Standards and Privileges Committee.
   Witnesses: Sir Christopher Kelly KCB, Chair, Committee on Standards in Public Life, and Mr Bernard Jenkin MP, Chair, Public Administration Select Committee.
Public Accounts
3.00 pm
Room 15 (private)
3.30 pm
   Subject: Lessons from PFI and Other Projects.
   Witnesses: David Metter, Chief Executive, Graham Beazley-Long, Director, Innisfree, and Bill Doughty, Chief Executive Officer, Semperian PPP Investment Partners; Andrew Hudson, Director of Public Services and Growth and Andrew Rose, Head of Private Finance Policy, HM Treasury, and David Pitchford, Executive Director, Major Projects Authority, Cabinet Office (at 4.15 pm).
Statutory Instruments
As soon as convenient after 3.45 pm
Room 7 (private)
5.00 pm
Room 13 (private)
Draft Defamation Bill
9.15 am
Room 8 (private)
9.30 am
   Subject: Draft Defamation Bill.
   Witnesses: Rt Hon Kenneth Clarke MP QC, Lord Chancellor and Secretary of State for Justice, and Rt Hon Jeremy Hunt MP, Secretary of State for Culture, Olympics, Media and Sport.
Statutory Instruments
3.45 pm
Room 7 (private)
Speaker’s Committee for the Independent Parliamentary Standards Authority.
2.30 pm
Room 21 (private)
[The decision of a Committee to sit in public may be rescinded without notice.]
Wednesday 15 June
Time of publication
Joint Committee on Human Rights
11.00 am
HC 1141
   Terrorism Act 2000 (Remedial) Order 2011: Stop and Search without Reasonable Suspicion (Fourteenth Report).
Standards and Privileges
11.00 am
HC 1215
   Former Members sentenced to imprisonment (Sixteenth Report).

Written Ministerial Statements to be made today
Secretary of State for Business, Innovation and Skills: Abolition of Regional Development Agencies–Public Bodies Bill.
Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs: Situation in Sudan.


Prepared 15th June 2011